TEMMUZ AYINDA NİĞDE'YE SOYA EKİMİ YAPILIR MI?

Sayın Trakkulüp üyeleri :
Ben Niğde de 56 dönüme buğdaydan sonra soya ekmeyi düşünüyorum. Buğdayın Hasadı Allah izin verirse Temmuz ayının ilk haftasında olacak. Sizlere sormak istediğim :
1) Temmuz ayının 1. veya 2. haftasında soya ekmem verimi etkiler mi ?
2) Soya tohumlarında en erkenci çeşit hangisidir. Malumunuz oralara soğuk erken geliyor.
3) Hasat en erken ekimin ilk haftası olacak bu soyanın değerini düşürür mü ?

Ynt: TEMMUZ AYINDA NİĞDE'YE SOYA EKİMİ YAPILIR MI?

Hocam soya gun işiği bitkisi 21 hazirandan sonra gunler kısalmaya baslar bitkinin vegetatif gelişimden yani yaprak, dal boy gelişiminden yavas yavas generatif gelişime donemeye baslar yani ozellikle temmuz ekimlerinde her gecen gün bitki verime olumsuz etkisi olur
Eger siz temmuzda bugday hasadı yapıyorsanız tarla hazırlama , topragın tavına gelmesi falan derken temmuz 15-20 yi bulurusnuz
Tohum ıslahcılarının tavsiyesi temmuzun ilk haftasında ekim olmuyorsa soyayı ekmeyin seklinde

İkinci sorunuza gelince benim bildiğim en erkenci tohum may tohumculugun nova cinsi

Son sorunuza gelince hasat tarihini soyanın rutubeti belirler baklalar catlamaya basladıgı donem yani rutubetin yaklasık 15 gibi oldugu donemde hasat edebilirsiniz daha once hasat etmeye kalkarsanız acılmamıs bakla yani yeşil bakla oranınız cok olur ticari olarak soyanın rutubeti 12 olmalı uzeirndeki rutubetleden fiyat kesintisi olur

uzay kasa link=topic=69875.msg798431#msg798431 date=1385106614' Alıntı:
ikinci üründe verim daima düşük olur zaten.Ürünü pazarlama hususunu da dikkate almanızı tavsiye ederim.
Üsdat ürün pazarlamada çok şükür sıkıntı yok. Tek sorun verim olurmu o kadar çaba harcayacağız boşa çalışmayalım.

unsal link=topic=69875.msg798453#msg798453 date=1385115965' Alıntı:
Hocam soya gun işiği bitkisi 21 hazirandan sonra gunler kısalmaya baslar bitkinin vegetatif gelişimden yani yaprak, dal boy gelişiminden yavas yavas generatif gelişime donemeye baslar yani ozellikle temmuz ekimlerinde her gecen gün bitki verime olumsuz etkisi olur
Eger siz temmuzda bugday hasadı yapıyorsanız tarla hazırlama , topragın tavına gelmesi falan derken temmuz 15-20 yi bulurusnuz
Tohum ıslahcılarının tavsiyesi temmuzun ilk haftasında ekim olmuyorsa soyayı ekmeyin seklinde

İkinci sorunuza gelince benim bildiğim en erkenci tohum may tohumculugun nova cinsi

Son sorunuza gelince hasat tarihini soyanın rutubeti belirler baklalar catlamaya basladıgı donem yani rutubetin yaklasık 15 gibi oldugu donemde hasat edebilirsiniz daha once hasat etmeye kalkarsanız acılmamıs bakla yani yeşil bakla oranınız cok olur ticari olarak soyanın rutubeti 12 olmalı uzeirndeki rutubetleden fiyat kesintisi olur
Üstad sizin anlattıklarınıza göre soya ekmek o bölgede riskli geceler eylülde soğuduğundan gece bir anda soğuk çökmesi soyaları olumsuz etkiler