Inekler icin Üre

Arkadaslar galiba gecmiste bu konuda bir kac konu vardi ama maalesef arama bolumunden bulamadim. Malum kis geliyor ve hayvanlarin yem ihtiyaci cogalacak. Bu nedenle kaba yemlere Üre koymak istiyorum, bunu nerden bulurum?? Kullanan arkadaslar varmi var ise ne kadar kullaniyorsunuz?

Simdiden tesekkur ederim.

Ynt: Inekler icin Üre

hemşerim ürenin %42 azot oranı vardır 1gramı 2.5gram ham proteine denk gelir ve hiçbir enerji içeriği bulunmaz. soğuk havalarda hayvanlarına bence protein yerine enerji takviyesi yaparsan daha iyi olur. yinede kullanmak istiyorsan şunlara dikkat etmelisin çünkü herşeyin fazlası zarar

1- Yemin her yerine homojen dağılımı sağlanmalıdır.
2- Üre kullanılan yemler kolay sindirilebilin karbonhidrat kaynaklarında zengin olmalıdır.
3- Üre kullanılan yemler kükürt ve kobalt bakımdan takviye edilmelidir.
4- Üreli yem aşağıdaki gibi araştırılarak yedirilmelidir:
- İlk üç gün toplam yemin 1/4 ' ü üreli yem 3/4 ' ü üresiz
- İkinci üç gün toplam yemin 2/4 ' ü üreli yem 2/4 ' ü üresiz
- Üçüncü üç gün toplam yemin 3/4 ' ü üreli yem 1/4 ' ü üresiz
-Sonra tamamen üreli yeme geçilerek bir alıştırma dönemi uygulanır.

Nobran link=topic=70183.msg801338#msg801338 date=1385637238' Alıntı:
hemşerim ürenin %42 azot oranı vardır 1gramı 2.5gram ham proteine denk gelir ve hiçbir enerji içeriği bulunmaz. soğuk havalarda hayvanlarına bence protein yerine enerji takviyesi yaparsan daha iyi olur. yinede kullanmak istiyorsan şunlara dikkat etmelisin çünkü herşeyin fazlası zarar

1- Yemin her yerine homojen dağılımı sağlanmalıdır.
2- Üre kullanılan yemler kolay sindirilebilin karbonhidrat kaynaklarında zengin olmalıdır.
3- Üre kullanılan yemler kükürt ve kobalt bakımdan takviye edilmelidir.
4- Üreli yem aşağıdaki gibi araştırılarak yedirilmelidir:
- İlk üç gün toplam yemin 1/4 ' ü üreli yem 3/4 ' ü üresiz
- İkinci üç gün toplam yemin 2/4 ' ü üreli yem 2/4 ' ü üresiz
- Üçüncü üç gün toplam yemin 3/4 ' ü üreli yem 1/4 ' ü üresiz
-Sonra tamamen üreli yeme geçilerek bir alıştırma dönemi uygulanır.

Melas kullansak olurmu? Ben kendim hic kullanmadim..

tabiki pancar küspesi veya kurutulmuş olarak çuvalda satılan sıkıştırılmış melaslardan ıslayıp kullanabilirsin kış aylarında faydası olur. üre bende kullanmadım kullanmayada gerek yok dozunu aşırdığında zararlı olabilir.

TT 55 link=topic=70183.msg801397#msg801397 date=1385650380' Alıntı:
direk üre vermek tehlikeli bence.ama saman slajı yapabilirsin.

yada pancar posası ile karşılayabilirsin.

Ure direk kullakmak istemiyodum. Ama
Dediginiz gibi ure uzun sure kullanmak hayvanlara zararli... Pancar kuspesi denizli cevresinde satan bi adres varmi?

Üre kullanımı süt ineklerinde önemli sağlık problemleri yaratabilir zaten kış için enerji ihtiyacı artar melas kullanmak daha mantıklı olur ama küspeyle melas farklı küspenin enerji içeriği melastan çok düşük galiba ama bence en mantıklısı rasyon prgramından izlemek olacak oradaki çevre şartlarını kış için olan çevre sıcaklığı ve çevre şartlarını seçerseniz zaten kuru madde ihtiyacı artıyor programa göre artış yapmak daha mantıklı olur.