15 20 yıl sonra hayvancılık?

Ynt: 15 20 yıl sonra hayvancılık?

UÖZKAN.77 link=topic=70344.msg804179#msg804179 date=1386010283' Alıntı:
Büyük balık küçük balığı yut(a)maz!

Yutsaydı... Denize bak bakalım büyük balık mı çok küçük balık mı?

Dünyadaki en fazla sayıdaki canlılar hep börtü böcük yani en küçükler...

Şunu demeye çalışıyom; ekonominin temeli KOBİ-küçük ve orta işletmelerdir.. aynısı tarımda da geçerli, sakın batıyı hep devasa dev çiftlikler şeklinde sanmayın..

Çoğunluk orta büyüklükte aile işletmeleri..

Ayrıca 'küçük güzeldir' büyüklerin riski de büyük ve öldürücüdür... yeterki küçükler karıncalar gibi sistemli-örgütlü olsunlar.. karınca ordusu karşısında kolay kolay kimse duramaz :)
Gerçekten güzel tesbitleriniz var hocam bende yazdıklarınıza katılıyorum işin aslı küçük büyük bütün hayvan üreticileri örgütlü herkezin üye olduğu süt birliği,damızlık birliği,süt koparatifleri vs. ler var sıkıntı mevcut birliklerin iyi çalışamaması üyelerinin hakkını aramaması,misal veriyorum daha önceki yönetimde üyesi olduğum damızlık birliğinin pek faaliyetleri yoktu şuanki yönetim iyi çalışıyor gerçekten biz damızlık birliği aracılığıyla 110 tl ye süt veriyoruz ve 38 tl ye 19-27 süt yemi alıyoruz artı doğrudan pazarlama konusunda bize yardımcı oluyorlar yem alımındada süt veren işletmeler için toplu pazarlık yapıyorlar,yani diyeceğim üyesi olduğumuz birliklerin başında iyi idealist yöneticiler olursa üyelerine kazandırıyorlar.
Konu kapsamında güzel yorumlar yapılıyor bence 'ben hayvancılık yapmak istiyorum' başlığı altında konu açmaktansa hayvancılık yapmak isteyenler bu konuyu takip etseler daha yararlı olur o yüzden konuyu sabitliyorum.

Hermiyas link=topic=70344.msg804292#msg804292 date=1386018462' Alıntı:
Doğru diyorsun...

Her derdin çaresini wermiş yaradan, bulmasını bilene....

konumu sabitlediğin için teşekkürler...

aslında herseyi devletten beklememliyiz bnce kendimiz samanımızı ,arpa, bugdayı kendimiz ürettiğimizde para kazanma durumumuz sktördeki olumsuz durum oldgunda bile pek etkilmez die düşünüyorum. Devletin verdiği (erkek besi) destekleme küçümsenecek miktar değil lakin umudumuzu ona baglayıp yaşamaktansa kendimiz maliyetleri düşürmek için uğrasalım derim.

ticaretteki en önemli konuyu unutmamak gerek MAL/HİZMET vs alırken kazandırır.

Şöyle sakin kafayla bi düşünülse 'küçük-orta aile işletmelerinin' gerçekten biçok avantajı var.. Ha bide örgütlü olsalar tadından yenmez..

Şu yaşanmış saha vakıasını paylaşmak isterim;

Komünist Rusya vaktinde devasa SOLHOZ/KOLHOZ adında devlet çiftlikleri vardı.. bunlarda çalışanlara diyelim 3 dönüme kadar toprak, 3 ineğe kadar hayvan, 50 tavuğa kadar bilmem ne gibi.. sınırlı mülk hakkı tanınır.

Oturup hesaplayınca diyelim devletin tavuğu senede 100 yumurta şahsın ki 200 yumurta, devletin ineği 10 litre, şahsın ki 20 litre.. vs gibi..

Aile işletmelerinde; aidiyet, sahiplenme en üst düzeyde olduğu gibi.. yöresel, otantik lezetlerde, tatlarda buralardan çıkar.. büyük dev işletmeler krizlere karşı ÇOK kırılgandır. Mesela sadece çalışanların aylığı 1-2 ay geçiktimi sallanmaya başlar.. aile işletmeleri emek-işgücü olarak da çok avantajlı..

Lakin küçük işletmeler küçüklüklerinden değil.. örgütsüzlüklerinden biter!

Ayrıca o beğenilmeyen küçük işletmelere bi örnek daha.. büyükşehir köşelerinde biçok aile 2 inekle o beğenilmeyen sokak sütünü satıp ev geçindirdi, çocuk okuttu..

Özetle; kötü olan küçüklük değil başıboşluk, örgütsüzlüktür... vesselam.

• Beğen
Tepkiler: icendek

benim öngörüm ileride planlama olması şart. organize hayvancılık bölgeleri olmalı. mesela bizim bölgemizde meralar bol ama uygun ırk yok. yılın 8 ayı merada hayvanlar. 1 hayvanın bize aylık masrafı 20 tl. fakat haziran ayından sonra otlar kurudugu için hayvanlarda kondisyon düşüyo ve en iyi inek sıcakta meraya çıkınca ne yedirirseniz yedirin 10 lt sütü geçmiyo. süt fiyatına gelince en bol oldugu zaman 60-70 kuruş şuanda 80 kuruş. yani süt para kazandırmıyo hemde hijyensiz koşullarda toplanıyo.

devletin bu işe acele el atması lazım iç anadolu ve doğu bölgelerinde meradan yararlanma oranı yüksek etçi ırkları ön plana çıkarması gerek. örnek vermek gerekirse etçi ırk ineklerimiz meraya gidip geliyo ama hiçbir zayıflama vs yok hiç fabrika yemi vermeden kesime yollayabilirsiniz. ege marmara gibi bölgelerde de süt ırkları yaygınlaşmalı.

girdi maliyetleri çok sıkıntı çiftçilikle hayvancılık bir arada yürütüldüğü için muhasebe işi %90 işletmede yok. buda hayvancılık yapan çiftçinin zarar ettiğini geç farketmesine sebep olmakta. çiftçilerin sahada görev alıcak iyi eğitimli danışmanlara ihtiyacı var.

benim öngörüm yazın bir köşeye..sizn öngörülerinizin hiç bir tutmaz tutmaycakta..çünkü akp tarım politikası uzun vadeli degil günüm birlik oldugu için hiç kafa yormayın...parmaklarınız yormayın...

Ademoğlunun kıyamete kadar bitmeyecek.. barınma, giyinme, yeme-içme meselesi var.. bunlar olduğu sürece ne tarım biter nede içindeki hayvancılık..

Lakin şekil, el değiştirir ama aslı ilk insana dayanan bu tarım-toprak işi esas itibariyle aynen sürer gider..

Yok bilimadamları yapay et üretmiş, yok topraksız tarım, yok bilmem ne.. bunlara gül geç derim :)

Tarımsız bi dünya düşünenleri fazla değil 3 gün aç bırak akılları hemencecik başlarına gelir.. o kadar :)

hacimmet link=topic=70344.msg804151#msg804151 date=1386007435' Alıntı:
Bence önümüzdeki yıllarda girdi maliyetlerini düşüren ette ve sütten alınan verimlerini yükselten artı zamanın getirdiği madernizasyona ayak uydurabilen işletmeler iyi kar edebildikleri için ayakta kalacaklar ve büyüyecekler işin aslı bu yıl hayvancılık sektöründe istikrar gelmeye başladı bu sektörle hiç alakası olamyanların bu sektöre girişi engellense ve küçük ve orta düzeydeki işletmeler desteklense çokdaha doğru bir politika olur,arkadaşlar bence önümüzdeki yıllarda ülkemizde hayvancılıkta kota sistemide uygulanacak,geçenlerde 1300 büyük başın üzerinde çifliğe sahip bir abimiz şöyle söyledi 'Biz 15 yıldır hayvancılık yapıyoruz 15. yıl şunu öğrendik büyük sürü sahibi olmakla çok karlar yapılmıyor dünyada en karlı işletmeler ortalama 80 başlık aile işletmeleriymiş' diye bize nasihat etti bencede doğru bir ön görü bereket tv de antepteki 1000 başın üzerindeki çiftlikleri gösteriyor adamlar battık diye söyleniyorlar öyle okadar çok hayvanla uğraşmak kolay iş değil binlerce ton kaba yem kesif yem okadar çalışan demekki yürütmek kolay olmuyor.
Konuya cevap yazacaktım birde baktım Hacımmet benim yazacaklarımı yazmış.Gerçektende girdi maliyetlerini düşürüp sattığı et ve sütteki verimini yükselten orta ve küçük başlı aile işletmeleri en karlı hayvancılık işletmeleri olaacak.Almanyadan gelen bir veterinerde en karlı işletmelerin ortalama 80 başlık olduğunu söylemişti.

Selamunaleyküm arkadaşlar,
Konuda Umut abinin önerdiği Yoksulluğun Bulunmadığı Bir Dünyaya Doğru/Muhammed YUNUS kitabını okumayı sonunda bitirdim. Beni kırmayıp kitabı gönderen Umut abiye teşekkür ederim tekrardan.
Gelelim kitap hakkındaki fikirlerime, birincisi yapmak istediğiniz bir şey varsa mutlaka arkasında durmalısınız toplum veya iş bilenler her ne kadar karşınızda olsa da başarabileceğinize inandığınız her işte başarılı olursunuz veya denenmiş olursunuz kitaptan aldığım ilk ders budur.
Fikirlerini savun arkasında dur her ortamda savunmasını bil, gideceğin yolu yapacağın seçimleri bildikten sonra hata yapma oranın en aza inecektir.
Hayata bakışınızı değiştiren kalıplaşmış sistemleri hiçe sayıp yerine daha mantıklı daha akılcı çözümler bulmaya yönelmenize yardımcı olacak güzel bir kitap.
Sıradışı istisna herşeyden farklı klasik kalıplaşmış düşüncelere başka açıdan bakmayı gösteren harika bi eser.

Şu anda basımı yok sanıyorum çünkü bulamadım internette veya başka kitapçılarda sağolsun Umut Abi kırmadı beni. Herkesin okuması tavsiyemdir.

TnisayG link=topic=70344.msg823675#msg823675 date=1389208171' Alıntı:
Selamunaleyküm arkadaşlar,
Konuda Umut abinin önerdiği Yoksulluğun Bulunmadığı Bir Dünyaya Doğru/Muhammed YUNUS kitabını okumayı sonunda bitirdim. Beni kırmayıp kitabı gönderen Umut abiye teşekkür ederim tekrardan.
Gelelim kitap hakkındaki fikirlerime, birincisi yapmak istediğiniz bir şey varsa mutlaka arkasında durmalısınız toplum veya iş bilenler her ne kadar karşınızda olsa da başarabileceğinize inandığınız her işte başarılı olursunuz veya denenmiş olursunuz kitaptan aldığım ilk ders budur.
Fikirlerini savun arkasında dur her ortamda savunmasını bil, gideceğin yolu yapacağın seçimleri bildikten sonra hata yapma oranın en aza inecektir.
Hayata bakışınızı değiştiren kalıplaşmış sistemleri hiçe sayıp yerine daha mantıklı daha akılcı çözümler bulmaya yönelmenize yardımcı olacak güzel bir kitap.
Sıradışı istisna herşeyden farklı klasik kalıplaşmış düşüncelere başka açıdan bakmayı gösteren harika bi eser.

Şu anda basımı yok sanıyorum çünkü bulamadım internette veya başka kitapçılarda sağolsun Umut Abi kırmadı beni. Herkesin okuması tavsiyemdir.
'Yoksulluğun Bulunmadığı Bir Dünyaya Doğru' kitabın ismi yazarıda Muhammed YUNUS galiba bulabilirsem bende okumak isterim eskiden çok kitap okurdum bilgisayar hayatıma girince kitap okumayı biyerlerde bıraktım bu aralar tekrar başlamayı düşünüyorum benimde size bi kitap tavsiyem olacak kişsel gelişim kitapları türünde Muhammed BOZDAĞ-DÜŞÜN VE BAŞAR taa 2005 yılında skerliğimin son aylarında okumuştum sonrasında askerde össy girip kamuya açıktan kaydolmuştum acayip motive ediyor insanı.

arkadaşlar bu kredi hibelerle yapılan çiftlikler birer birer batıyor bizim burda diyarbakırdan kastediyorum ilçemizde 4 tane işletme var. ortalama 4 tanesinde 3000 bin yakın hayvan var 3 tanesi gitti patladı hibeleri çektiler kaçtılar gittiler hayvanları ölüme terk ettiler bütün koparatif üyelerine haciz geldi.
büyük işletme yemine suyuna ham maddesine para verirse nasıl para kazanır onu anlamıyorum kaba yemı ve yemın %50 sini en azından kendi üretecekki kazanacak

arkadaşlar öncelikle herkese merhaba. bu hayvancılık işini 2-3 yıldır kafaya taktım bende bu işe girmek istiyorum. malatyada kayısıcılık yapıyoruz. yaklaşık 40 dönüm (40.000 m2) boş yerimiz var sulu. geçen yıl 7 tane saanen keçisi aldım yaklaşık bir yıl baktık. pek randıman alamadık. öyle abartıldığı gibi süt vermiyor zaten çok zayıf yapılılar et için kimse yüzüne bakmıyor. yerli keçiler çok daha iyiymiş. neyse şimdide aklımda büyük baş var. ama cesaret zayıf :) .Aslında amacım zengin olmak değil. Ama karında doyurur mu? yada besimi yapsam sütmü. birazcık bana yorumlarınızla yardımcı olurmusunuz

dogannnn link=topic=70344.msg857403#msg857403 date=1393873166' Alıntı:
arkadaşlar öncelikle herkese merhaba. bu hayvancılık işini 2-3 yıldır kafaya taktım bende bu işe girmek istiyorum. malatyada kayısıcılık yapıyoruz. yaklaşık 40 dönüm (40.000 m2) boş yerimiz var sulu. geçen yıl 7 tane saanen keçisi aldım yaklaşık bir yıl baktık. pek randıman alamadık. öyle abartıldığı gibi süt vermiyor zaten çok zayıf yapılılar et için kimse yüzüne bakmıyor. yerli keçiler çok daha iyiymiş. neyse şimdide aklımda büyük baş var. ama cesaret zayıf :) .Aslında amacım zengin olmak değil. Ama karında doyurur mu? yada besimi yapsam sütmü. birazcık bana yorumlarınızla yardımcı olurmusunuz
abi kendim başında durur birebir ilgilenirim diyosan sütçü ırk simentaller var,al sütünü yemine harca danasınıda besle sat kar kalsın.
yok ama kendim sürekli ilgilenemem diyosan besi biraz daha iyidir,inek kadar ilgi istemez

ahmtkskr link=topic=70344.msg857415#msg857415 date=1393874063' Alıntı:
abi kendim başında durur birebir ilgilenirim diyosan sütçü ırk simentaller var,al sütünü yemine harca danasınıda besle sat kar kalsın.
yok ama kendim sürekli ilgilenemem diyosan besi biraz daha iyidir,inek kadar ilgi istemez
teşekkürler kardeş. beside olsa ilgilenmem lazım. Yanlız bana bir adam daha olacak acaba kaç hayvan olmalı ki adamıda benide beslesin?

Genel itibariyle tüm yorumlarınızı okudum çok değerli yorumlar yapılmış ama kafamda belirsizlikler var...

Babam çok ciddi bir kapasiteyle(yaklaşık 500 büyük baş) büyük baş hayvancılığa bu yıl nasipse başlamayı planlıyor... süt ırkı yoğunlukta olmakla birlikte besi hayvancılığınla da ilgilenecek...benim endişelendiğim nokta daha önce hayvancılıkla alakalı bir tecrübemiz olmadı ama iki yıldır araştırmasini yapıyoruz..ben burdaki bazı yorumlardan karamsarlıga katıldım. ..

Burda tecrübesi olan ve bu işle uğraşan değerli abilerimin çoğu yorumlarını okudum ama yinede kararsızım. ..Bu dünyada hic bir seyin garantisi yok ama deneyimlerinizden sizce böyle bir zaman diliminde bu sektöre çok ciddi yatırımlarla başlamak sizce akıllıca olur mu..Bu ise başlarken iş için ayrılan bütçe kadarda borclanabilecegimiz ihtimalini de düşünürsek kısa zamanda bu isi kâra dönüştürmek mümkün müdür ..

Selamlar arkadaşlar ilkkez yazma fırsatı buluyorum saygılar:
Bendeniz Sakarya ' da(Adapazarı Süleymanbey Köyü{SÜLEYMANBEY MAHALLESİ OLDU}) çiftcilik ve 60 Dekar arazi işletiyorum benım size sormak istediğim bu devlet politikası sizin oradada varmıdır ,burada çoğu ufak çift cilikle uraşan komşularımızın ahırları kapattılar Komşularının şikayetleri üzerine= ilk ceza 630TL= 2 ci ceza 850 TL= 3 ceza hayvana elkoyma olarak bana anlattılar komşular,ve bu hayvanlar küpeli ve sütbirliğine tarıma kayıtlı hayvanlar,şuanda tavukları bile yasaklıyorlar burada.
Bendeniz bir gurbetci olarak yurduma dönüş yaptım ve 2 yıldır hayvancılıkla uğraşıyorum 7 sağılır ineğim 3/4 doğurmuş, 3 düvem ,10 tane 9 aylık danam, 11 Koyun ,150 tavuk sahibiyim ve bu olaylar acıkcası beni bu hayvancılık sektörünün özelikle benim bulundugum alandaki kaçak yapılanma ve tarım arazilerinin birbirine girdiği dönemde iyice sovuttu bu işten örnek vermem gerekirse Karşımdaki tarla sanayi bölgesinde gözüküyor yanımdaki se yeşil arazi ve 150 Metre eksenimde de evler bulunuyor kısacası bu verimli arazileri nasıl paylaştırıyor bu devlet yada ne planlıyor halan çözemedim......
10 sene öncesine nazaran 1 Dekar arazi 10.000TL-.15.000.TL idi şuan dönümü 85.000.TL-100.000.TL arasında yol kenarı, orta alanlarda ise 25.000.TL-50.000.TL arasında geziyor...
Benim kısacası anlatmaya çalıştıgım bu taraflarda bizi sıkan olayların başında insanların artık çiftcileri sanki bu Ülkenin vatandaşı deilde ülkenin kamburu gibi görmeleri ...
Bi saygısızlığım olduysa afınıza sınıyorum Sakarya ' dan saygılar......