15 20 yıl sonra hayvancılık?

Ynt: 15 20 yıl sonra hayvancılık?

Sakaryadan yazan arkadaşım..

oralar kuru odunu diksen yeşerecek kadar verimli-değerli tarım alanları..

ne yazıkki tarım TAM olarak anlaşılmadığından üvey evlat muamelesi.. ve hor görülüyo..

sizin oralarda o kadar sanayi varken uzun vadede tarlalar hep arsa olur.. iyi paralara gider araziler ama bidaha da geri gelmez..

SAĞLIKLI bi tarımsal yapımız ve SİYASETİMİZ olsaydı sizin oralar tarım cenneti olurdu..

hayırlısı..

2020 ' de Dünya ' da gıda krizi çıkacak, yine aynı şekilde Dünya ' da zeytinin fiyatı ikiye katlanacak, gelin görün ki bizim ülkemizde meralar ve 25 dekardan düşük zeytinlikler imara açılıyor, her yerde zeytinlikleri katlediyorlar.

Bu sadece bu hükümetin yaptığı bir şey değil, muhalifim o ayrı :D Ancak ben kendimi bildim bileli bu olay var, sadece bu hükümet zamanı arttı o kadar. Türkiye ' nin en verimli toprakları Marmara bölgesinde, tüm sanayi burada. Maalesef 20 sene sonra tamamıyla gıdada dışa bağımlı olacağız bu gidişle.

UÖZKAN.77 link=topic=70344.msg935997#msg935997 date=1416079394' Alıntı:
Sakaryadan yazan arkadaşım..

oralar kuru odunu diksen yeşerecek kadar verimli-değerli tarım alanları..

ne yazıkki tarım TAM olarak anlaşılmadığından üvey evlat muamelesi.. ve hor görülüyo..

sizin oralarda o kadar sanayi varken uzun vadede tarlalar hep arsa olur.. iyi paralara gider araziler ama bidaha da geri gelmez..

SAĞLIKLI bi tarımsal yapımız ve SİYASETİMİZ olsaydı sizin oralar tarım cenneti olurdu..

hayırlısı..
Özkan abi seni çok seviyorum tam nokta atışı yapıyorsun geçen günlerde evde ufak bi tartışma çıktı olay sonra koyu bi sohbete döndü bende dedim baba bak burada elimizde 60 Dönüme kadar yer var bunların en iyi para getireni 4-5 Parça saten , 3 tane dende yol geçiyor :D gel dedim ne var ne yok satalım bu evide ahırda kiraya verelim çekelim gidelim buradan herşeyimiz var dedim daha iyi bi yerde 0 dan başlıyalım.
Nitekim durum onu gösteriyor burada yapa bildiğim kadar yapacam eski usulle yani işletmeye uzun vadeli yatırım yapmayı düşünmüyorum taki durumu düzeltip uzakdan 50 Dekar kadar bi tarla alıp orada bu işe devam etmek isitoyrum hayvancılık en az ahırın bulunduğu güzergah bence 50 Dekar olmalı diye düşünüyorum.Bunun yanındada 100 dekar kadar bi ekilir tarlam oldumu bide Çalışkan köylü kızı aldımı ohh daha ne isterim Allahımdan Belamımı :D

yerinde olsam şimdiki durumu idare der.. iyi para verdillermi dediğin gibi topluca satarım.. sonra yine Sakaryanın gözden uzak köylerine kaçarım toplu tek parça yer alıp yeniden bismillah der başlarım..

ama zamanlamayı öyle bi ayarlayacanki senin yerlerin çok değerlenmesini beklemeyecen çünkü bu sefer kaçacağın köylerdeki tarlalarda uçmaya başlayacak:)

UÖZKAN.77 link=topic=70344.msg939533#msg939533 date=1416925244' Alıntı:
yerinde olsam şimdiki durumu idare der.. iyi para verdillermi dediğin gibi topluca satarım.. sonra yine Sakaryanın gözden uzak köylerine kaçarım toplu tek parça yer alıp yeniden bismillah der başlarım..

ama zamanlamayı öyle bi ayarlayacanki senin yerlerin çok değerlenmesini beklemeyecen çünkü bu sefer kaçacağın köylerdeki tarlalarda uçmaya başlayacak:)
Aynen abi çok doğru söylüyorsun ama ben daha uzaklara Kaçmak istiyorum abi saten bi düz mantıkla bakarsan ve 20-50 Yılık hesaplama yaparsan bu taraflar bitecek abi ve bizde ancak Irgat olacagız .Niye dersen en ufak bir salantıda hemen onu satarız bunu satarız Politikasıyla ilerliyoruz tabi bunun sonu Demir başlara gelirse saten yakında Elimizde hiç birşey kalmaz ve ileriye dönük düşünürsem 3 Kardeşiz ve ben bir tek hayvancılık ve tarımla uraşıyorum .Ve Annem babam rahmetine kavuştumu adım gibi eminim hemen Kardeşlerim Miras Peşinde koşacak e haliyle bunlarıda baz almak gerekiyor off off off cok canım sıkılıyor :(
Hiç olmassa Herkez Hayatayken Çocuğun adını koyalım diyorum geri kalan lada ben ozamana kadar bir birikim yapar ve uzaklardan daha hesaplı araziler almayı Planlıyorum .

mert_man link=topic=70344.msg905390#msg905390 date=1405264972' Alıntı:
Genel itibariyle tüm yorumlarınızı okudum çok değerli yorumlar yapılmış ama kafamda belirsizlikler var...

Babam çok ciddi bir kapasiteyle(yaklaşık 500 büyük baş) büyük baş hayvancılığa bu yıl nasipse başlamayı planlıyor... süt ırkı yoğunlukta olmakla birlikte besi hayvancılığınla da ilgilenecek...benim endişelendiğim nokta daha önce hayvancılıkla alakalı bir tecrübemiz olmadı ama iki yıldır araştırmasini yapıyoruz..ben burdaki bazı yorumlardan karamsarlıga katıldım. ..

Burda tecrübesi olan ve bu işle uğraşan değerli abilerimin çoğu yorumlarını okudum ama yinede kararsızım. ..Bu dünyada hic bir seyin garantisi yok ama deneyimlerinizden sizce böyle bir zaman diliminde bu sektöre çok ciddi yatırımlarla başlamak sizce akıllıca olur mu..Bu ise başlarken iş için ayrılan bütçe kadarda borclanabilecegimiz ihtimalini de düşünürsek kısa zamanda bu isi kâra dönüştürmek mümkün müdür ..

Mert-Man yazısını yazdı başka iletisi yok. NE yaptı görüşen bilen var mı İzmir deymiş ! 500 Baş akla zarar. Bileni varsa burdan yazsın lütfen.
Allaha emanet.

şu an küçükişletmelerpara kazanamıyor kazansaydı adam inkesatıptek oğluna evalarak asgariücretle işe koymazdı..
benceişinibuyuten 100baş sağmal yapan ekip dikip hayvanınayediren çolugu çocugugeliniyle işiyürütenler ayakda kalırdiğerufak malsahipleribırakır gider bir büyük şirketeçalışır asgari ücrete bu olay bulundugumkasabada şu an oluyor..
sora ne olurdev şierketlersütü isdedikleri fiyatadev entegretesisleri eti isdediği fiyata satar ve düşükgelirlide kasaptakireyonlarapel pel bakar veşu anda bunlar oluyor kardeşlerim..
vatandaşetinisütünü bol bol yiyemiyor marketttesucugun peynirin tereyağın fiyatları belli...
ama bideşöledüşünmeklazım bu politikalrbölegitmez yeni bir hükümet gelir amarikanın isdediği şekilde değilde vatandasının menfaatine çalışırüretimedayalı bir politika güder mazotdüşer üretim artar ufak işletmeler çoğalaır etsüt yumurta bololur ..ozaman herkes rahata erer..düzelir inşallah diycez

Denizlihorozu link=topic=70344.msg803973#msg803973 date=1386000830' Alıntı:
Bence +100 hayvan olan isletmeler cogalacak. Hayvanlarda verim artacak laktosyan basi 20.000 litre kadar, tarladan uretilen urunler daha verimli olacak. Sulama, tarlada fabrika gubre kullanimi, kimyasallarin kullanimi vs gibi konulara yeni cozumler gelecek. Et ve sut fiyatlarinin daha makul yerlere gelecegine inaniyorum. Hayvan sagligi ve cevre koruma on plana cikacak, ciftcimiz bu yonde daha cok yol kat etmesi lazim...
bu yukarda belirttigim calismalar suan Israilde yurutuluyor...
Bizim universitelerimiz, bakanlik, birlikler, koperatiflerimiz ve ciftcilerimiz bir cati altinda toplanip tarim ve hayvanciligin gelecegi hakkinda ciddi calismalar yapmalilar diye dusunuyorum. Suanda bu konularda ben internette veya baska bir yerde bisey gormedim, duymadim okumadim. Bilgisi olanlar varsa burada paylasirlarsa cok memnun kalirim.
cok mantıklı kötü düşünmmemk lazım herkes sıfırdan basladı bılınclı olanlar kazandı buyuğü küçüğü yok bu işin.

geçen gün google nin yaptığı bir robot vardı izlemişsinizdir illaki onu görünce dedim ben çobanımı buldum üstünde çipler olacak hayvanların boynunda çip olacak merada günlük nerelerde otlatacagının haritasını yükleyecen kendi üstündede güneşten bataryasını dolduracak. ilk baharda hayvanlar burda meraya çıktılarmı 10 gün sonra alışıyorlar birbirlerine sonra robot a ver otarsın akşama getirsin eve. bence bu olacak birgün

• Beğen
Tepkiler: fthtkz01