15 20 yıl sonra hayvancılık?

arkadaslar bakıyorum artık yavas yavas ulkemizde kucuk olan her işletme yavas yavas kapanmaya başlıyor buyuk balıklar kucukleri yutuyor. Baktıgımız zaman hayvancılıkta hayvan bası elde edilen karlar zaman içerisinde düşmekte. Sizce ileride 15-20 yıl sonra 50 -60 buyukbas olan işletme para kazanacakmı? evini gecindirecekmi? artık bakıyoruz buyuk ciftlikler kuruluyor ne olacak kucuk ve orta boy buyukbas işletmeri?

Ynt: 15 20 yıl sonra hayvancılık?

Bence +100 hayvan olan isletmeler cogalacak. Hayvanlarda verim artacak laktosyan basi 20.000 litre kadar, tarladan uretilen urunler daha verimli olacak. Sulama, tarlada fabrika gubre kullanimi, kimyasallarin kullanimi vs gibi konulara yeni cozumler gelecek. Et ve sut fiyatlarinin daha makul yerlere gelecegine inaniyorum. Hayvan sagligi ve cevre koruma on plana cikacak, ciftcimiz bu yonde daha cok yol kat etmesi lazim...
bu yukarda belirttigim calismalar suan Israilde yurutuluyor...
Bizim universitelerimiz, bakanlik, birlikler, koperatiflerimiz ve ciftcilerimiz bir cati altinda toplanip tarim ve hayvanciligin gelecegi hakkinda ciddi calismalar yapmalilar diye dusunuyorum. Suanda bu konularda ben internette veya baska bir yerde bisey gormedim, duymadim okumadim. Bilgisi olanlar varsa burada paylasirlarsa cok memnun kalirim.

herseyden verimin artacağını soyluyorsun dostum lakin baktıgımızda gnden gune kuck işletmerin para kazanmadıgı sektorden cekildiklerini görüyoruz blkide devlet senınde bahsettiğin gibi işi profosyonelce yapanlara bırakmak istiyor yani babadan kalma yontemden değl güzelce normal bir şirket gibi planlı programlı duzenli bir şekilde bir standarta yurutmek istiyor ne dersin ?

Bence önümüzdeki yıllarda girdi maliyetlerini düşüren ette ve sütten alınan verimlerini yükselten artı zamanın getirdiği madernizasyona ayak uydurabilen işletmeler iyi kar edebildikleri için ayakta kalacaklar ve büyüyecekler işin aslı bu yıl hayvancılık sektöründe istikrar gelmeye başladı bu sektörle hiç alakası olamyanların bu sektöre girişi engellense ve küçük ve orta düzeydeki işletmeler desteklense çokdaha doğru bir politika olur,arkadaşlar bence önümüzdeki yıllarda ülkemizde hayvancılıkta kota sistemide uygulanacak,geçenlerde 1300 büyük başın üzerinde çifliğe sahip bir abimiz şöyle söyledi 'Biz 15 yıldır hayvancılık yapıyoruz 15. yıl şunu öğrendik büyük sürü sahibi olmakla çok karlar yapılmıyor dünyada en karlı işletmeler ortalama 80 başlık aile işletmeleriymiş' diye bize nasihat etti bencede doğru bir ön görü bereket tv de antepteki 1000 başın üzerindeki çiftlikleri gösteriyor adamlar battık diye söyleniyorlar öyle okadar çok hayvanla uğraşmak kolay iş değil binlerce ton kaba yem kesif yem okadar çalışan demekki yürütmek kolay olmuyor.

• Beğen
Tepkiler: tolga

bir kaç yıl önceye dönersek ne durumdaydı hayvancılık ? hayvanlar ederinden fazla değere satılıyor mantar gibi çiftlikler çıkıyordu ortaya, şu an için işi bilmeyen tecrübesiz işletmeler sallantıya girdiler işi bilenler üzerine ek yaparak devam ediyorlar.Önümüzdeki yıllarda da aynısı olacak bence bi ucu tarımla uğraşan veya yedireceği yemin en azından bir kısmını kendi temin edebilen işletmeler hayatını sürdürecek ve kar etmeye devam edecek ama tamamen dışarıya bağlı olan işletmeler zararın veyasınırında az bi karla yoluna bakacak, insanlar bilinçleniyor artık eskisi gibi değil ki devletin de amacının ufak işletmeyi bitirip hayvancılık sektörünü tecrübeli düzenli tertipli işletmelere çevirmek olduğunu düşünüyorum, artık az hayvanla kar etme devri kapanıyor sanırım ya büyük oynayacaksın ya da piyasadan silineceksin devlet politikası bu yönde benim izlenimlerim.

hacimmet link=topic=70344.msg804151#msg804151 date=1386007435' Alıntı:
Bence önümüzdeki yıllarda girdi maliyetlerini düşüren ette ve sütten alınan verimlerini yükselten artı zamanın getirdiği madernizasyona ayak uydurabilen işletmeler iyi kar edebildikleri için ayakta kalacaklar ve büyüyecekler işin aslı bu yıl hayvancılık sektöründe istikrar gelmeye başladı bu sektörle hiç alakası olamyanların bu sektöre girişi engellense ve küçük ve orta düzeydeki işletmeler desteklense çokdaha doğru bir politika olur,arkadaşlar bence önümüzdeki yıllarda ülkemizde hayvancılıkta kota sistemide uygulanacak,geçenlerde 1300 büyük başın üzerinde çifliğe sahip bir abimiz şöyle söyledi 'Biz 15 yıldır hayvancılık yapıyoruz 15. yıl şunu öğrendik büyük sürü sahibi olmakla çok karlar yapılmıyor dünyada en karlı işletmeler ortalama 80 başlık aile işletmeleriymiş' diye bize nasihat etti bencede doğru bir ön görü bereket tv de antepteki 1000 başın üzerindeki çiftlikleri gösteriyor adamlar battık diye söyleniyorlar öyle okadar çok hayvanla uğraşmak kolay iş değil binlerce ton kaba yem kesif yem okadar çalışan demekki yürütmek kolay olmuyor.
yanlış hatırlamıyorsam adı Doğanpınar Çiftliği idi sahibi biyogazı antepe getirdim falan diyordu onlar batiyorsa daha nolsun en güzeli 100 hayvanın olcak ama 150 dekar tarlada olcak

Büyük balık küçük balığı yut(a)maz!

Yutsaydı... Denize bak bakalım büyük balık mı çok küçük balık mı?

Dünyadaki en fazla sayıdaki canlılar hep börtü böcük yani en küçükler...

Şunu demeye çalışıyom; ekonominin temeli KOBİ-küçük ve orta işletmelerdir.. aynısı tarımda da geçerli, sakın batıyı hep devasa dev çiftlikler şeklinde sanmayın..

Çoğunluk orta büyüklükte aile işletmeleri..

Ayrıca 'küçük güzeldir' büyüklerin riski de büyük ve öldürücüdür... yeterki küçükler karıncalar gibi sistemli-örgütlü olsunlar.. karınca ordusu karşısında kolay kolay kimse duramaz :)

• Beğen
Tepkiler: cemal91

UÖZKAN.77 link=topic=70344.msg804179#msg804179 date=1386010283' Alıntı:

Şunu demeye çalışıyom; ekonominin temeli KOBİ-küçük ve orta işletmelerdir.. aynısı tarımda da geçerli, sakın batıyı hep devasa dev çiftlikler şeklinde sanmayın..

Ayrıca 'küçük güzeldir' büyüklerin riski de büyük ve öldürücüdür... yeterki küçükler karıncalar gibi sistemli-örgütlü olsunlar.. karınca ordusu karşısında kolay kolay kimse duramaz :)

Benzetme çok güzel abi :) Haklısın küçük işletmeler yapı taşıdır ama sayısı neden azalmaya başladı ?

İşletme değiller de ondan desem :)

Abiler kitabın ortasından konuşalım, canlı örnek;

Burda para babası gurbetçi bi hemşerimiz 1000-1500 başlık çiftlik kurdu.. vatana millete hayırlı olsun..

Her yerde, her toplantıda, hep protokolde, hatta geçen dönem vekil aday adayıydı (hatta tarım konusunda danışmanlarından biri hasbelkader bu fakirdi)..

Niye 1000 hayvan boru mu! Ama yanlış niye burda 60 bin hayvan var SADECE 1000 ' İ o işletmenin.

Soralım 60 bin mi büyük/1 bin mi?

Ha şunu deyin.. o 60 bin kafasına göre takılır, bilinçlenip örgütlenmez kimsede adam yerine koymaz! Öteki bikaç yıla az daha milletvekili olur :)

Büyük işletmelerin büyük riskleri, çevreye büyük kalıcı tahribatları da oluyo... o köyde balık tutar yerlerdi, şimdi o derelerde kurbağa bile kalmadı!

Abiler karınca-arı ordusu karşısında HİÇ bi canlının çok şansı yok :)

Ama tek karıncanın da HİÇ şansı yok..

Meraklılarına 'küçük güzeldir'

arkdslar testipleriniz için teşekkür ediyorum. Tabiki önceliğimiz maliyetleri düşürmek ne kadar kendimiz yemi karsılarsak o kadar kar elde edilir. Ozmn biz maksimum 100 başlık işletmeyi daha fazla cogaltmadan işletmenin devaminı saglamalıyz. TAbki Türkiyede ticaretin ne olacağı getireceği belli olmaz ama devletin istedgi hayvancılıgıda tarımıda profosyonel şekilde yapılıp maksimum fayda saglanmalı.

UÖZKAN.77 link=topic=70344.msg804179#msg804179 date=1386010283' Alıntı:

dediklerinize örnek 2006 Nobel Barış Ödülü Sahibi Prof. Dr. Muhammed Yunus

şu an için 28 büyük baş hayvanımız var 15 kadarı sağılan inek, fenni yem dışında hiç bişeye para vermiyoruz, çok şükür kazandırıyor kendi çapında hiç zarar ettirmedi, bende önümüzdeki yıl içerisinde sayıyı biraz artırmayı ve süt işini bırakmayı planlıyorum, hayvancılık dışı işlerimiz çok yoğun süt hayvanclılığı yıpratıcı oluyor saatinde sağmak bilinçli yem vermek vs..
Uğur abiden de aldığım güçle küçüğüz güçlüyüz diyorum :)

Küçük-orta aile işletmeleri azıcık hesaplı-kitaplı, sistemli olsalar bide örgütlü karada ölüm yok... vesselam :)

Şaka değil, biçok avantajı var.. o dev işletmelerin dertleri-riskleri de dev gibi, bi de krizlere dayanma şansı ÇOK az!

Mesela; dinazorlar mevsim ortam değişikliğine dayanamadı, karıncalar-arılar aynen milyon senedir aynen devam..

Küçük demek kötü, işe yaramaz demek değil... bak şu halk pazarları tarihin derinliklerinden beri var, kuvvetle muhtemel kıyamete kadar da devam eder.. ama ne holdingler, ne zincirler tarih oldu :)

UÖZKAN.77 link=topic=70344.msg804260#msg804260 date=1386016731' Alıntı:
Küçük-orta aile işletmeleri azıcık hesaplı-kitaplı, sistemli olsalar bide örgütlü karada ölüm yok... vesselam :)

Şaka değil, biçok avantajı var.. o dev işletmelerin dertleri-riskleri de dev gibi, bi de krizlere dayanma şansı ÇOK az!

Mesela; dinazorlar mevsim ortam değişikliğine dayanamadı, karıncalar-arılar aynen milyon senedir aynen devam..

Küçük demek kötü, işe yaramaz demek değil... bak şu halk pazarları tarihin derinliklerinden beri var, kuvvetle muhtemel kıyamete kadar da devam eder.. ama ne holdingler, ne zincirler tarih oldu :)

Hastayım senin konuları haywanlara bağlamana, doğru diyorsun....