Mikrodalga Fırın İle Yemlerde Kuru Madde Tayini (Kasım 2013)

Mikrodalga Fırın İle Yemlerde Kuru Madde Tayini (Kasım 2013)

Kuru Maddesini bilmek istediğimiz yemden (Silaj-TMR) bir miktar alınır ve tartılır. Mikrodalga fırına konulur. Mikrodalga en yüksek derecede 5 dakika çalıştırılır. Çıkarılıp tartılır. Tekrar 1 dakika daha mikrodalgaya konup çalıştırılır. Tekrar tartılır. Çıkan ağırlık, ilk ağırlığa bölünür. Yemin veya silajın kuru maddesi bulunmuş olur.

Bu iş için bir mikrodalga fırın ile bir mutfak terazisi gerekir.

Örnek; İlk tartı 1 kg olsun. 5 dakika sonraki tartı 600 gr, takiben 1 dakika sonraki tartı ise 500 gr olsun. Demek ki yem %50 Kuru madde içermektedir. Son tartı ilk tartıya bölündüğünde yemin suyu uçurulmuş halde, Kuru Kısmı bulunmuş olur.

Ynt: Mikrodalga Fırın İle Yemlerde Kuru Madde Tayini (Kasım 2013)

Faydamız olabildi ise ne mutlu arkadaşlar...

Hep beraber, topyekün, öğrenelim, paylaşalım, gelişelim...

'Birlikte hep daha iyiye....' Patenti benim ama Philips ' e werdim kullanma hakkını :)

Abi harikasın hep rasyon programında tahmini kuru madde tayini yapıyordum bu förmülü sılajda deneyeceğim bakalım ne olacak.

Guzel bir yonteme benziyor ancak merak ettigim bir nokta var. Simdi silaji aldik ilk tartiyi yaptik 1kg geldi. mikrodalgada 5 dakika isitip tarttik 600 gr geldi. Sonra 1 dakika bekleyip tekrar isitip tarttik 500 gr geldi. Sonra 500 gr yi 1000 gr ye bolduk ve %50 km miktarina ulastik.

Anlamadigim nokta 2. tartiyi ne icin aldik? Hesaplamada da kullanmadik 2. tartida cikan 600 gr yi. Acaba kacirdigim bir nokta mi var arkadaslar?