150 koyun alcam hangi Irk almalıyım

1senedir küçükbaş içindeyim...çok bereketli ve masrafı daha az olduğundan ağırlığı bu yöne kaydırmak istiyorum..karışık ırklardan 76 koyunum var...iyi et tutan ikiz kuzulama özelliği yaygın olan 150 tane koyun ırkı almak istiyorum..
hangi ırkı önerirsiniz...

Ynt: 150 koyun alcam hangi Irk almalıyım

Adı üstünde Sivas/Kangal yöresinden başlayıp taa o şekil.. yüksek rakımlı, dağlık yerlere uygun ve ikizliği yüksek, hızlı gelişen, nihai canlı ağırlığı yüksek bi ırk..

Bayburt, Sivasa benzer ve burda ÇOK güzel tuttu..

Sinopun sahile, deniz kıyılarına uymaz gibi ama dağlarını, yaylalarını denemek lazım..

yaylamız güzel,ama yalnızlıktan çıkamıyoruz...evimin önünde 52 dönüm 12 dönümü orman etrafı çevrili tarlam var koyunları gütmicem salcam tarlaya sabah ot akşam ot yem öyle bakılcak...burası nemli ve rutubetli deniz gözüküyor....nemi rutubetide göz önünde bulundurmak istiyorum..

Sivas ve komşu iller ile doğu anadoluya tam uyar.. tabi Çorum dahil. Yüksek rakım, soğuk, yayla-dağ ister...

Sahile-denize uymaz derim!

3-5 adet denemelik yapmadan büyük çaplı girme!

UÖZKAN.77 link=topic=70681.msg809632#msg809632 date=1386954028' Alıntı:
Sivas ve komşu iller ile doğu anadoluya tam uyar.. tabi Çorum dahil. Yüksek rakım, soğuk, yayla-dağ ister...

Sahile-denize uymaz derim!

3-5 adet denemelik yapmadan büyük çaplı girme!

haklısın ya denemeli 3-5 tane yada birazdaha araştırım...buralarda hep karışık sürüler tek ırk yok...

özgürbalaban link=topic=70681.msg809652#msg809652 date=1386955113' Alıntı:
Sinop luya bi sorum olaçak ben 1200 rakıma kestane diksem bi iki tane fazla değil nasıl olur olurmu

serada yetiştirirsen olabilir :))

benim konuya gelcek olursak 50 küsür dönümlük bi yerde kalcaklar gezmicekler yorulmuyacaklar,ayağına taş değmicek ,fazlasıyla ağaçlık sıcak altında kalmıcaklar...ilk başta her ırkın uyum sağlıyabileceğini düşündüm koyunculukla fazla bi mazim yok o yüzden tecrübeli arkadaşların düşüncelerine başvurmak istedim...
merinos düşündüm.burada yağmur çok yağıyor..tüyü hiç kurumuyor merinosun dediler..kilo kaybı yaşarsın dediler...

google dan araştırdığım kadarıyla FiN koyunu çok hoşuma gitti...bulma şansım nedir hangi yöremizde vardır acaba...

ne etsiz ne dertsiz kalıyım diyorum :))

bende de kangal var yarım kuyruk 160 kadar hem yakınız kastamonu benim bulunduğum yerde iklim fazla etki etmez yeterki boğazına sağlam bak aklına takılan bir şeyler varsa gel gör sor cevaplayalım misafirimizde olursun hem

özgürbalaban link=topic=70681.msg809789#msg809789 date=1386963332' Alıntı:
150 koyuna 50 dönüm mera salata bile olmaz 150 le başlarsan 1 sene sonra 2 katla barınağıda ona göre ayarlamak lazım
[/quote

100 dönüm civarı kendimin150 dönüm civarıda icar ova arazisi ekiyorum..buradaki yetiştirdiğim ürünlerle bakcam...50 dönümlük kıraç ve orman arazisini sadece barınma amaçlı peşinde hergün dolaşmamak için kullanacam...ayrıca 11 inek 7 buzağı,76 koyun,2 tavşanım,3 tanede kaz'ım var...secere bu şekilde...9*16büyükbaş ahırı,10*22 küçükbas ahırı var.. koyunu alırsam yaza kadar idare edip 7*15 silindir çadır siparişi vercem..

çağlı link=topic=70681.msg809766#msg809766 date=1386961860' Alıntı:
bende de kangal var yarım kuyruk 160 kadar hem yakınız kastamonu benim bulunduğum yerde iklim fazla etki etmez yeterki boğazına sağlam bak aklına takılan bir şeyler varsa gel gör sor cevaplayalım misafirimizde olursun hem

abi telefonunu yaz yarın konuşalım detayları koyunlar doğurmaya başladımı ve diğer detayları...

tlf.0543 435 3245 evet yavrulamaya başladı 12 tane oldu yılbaşına kadar hemen hemen çoğu yavrulamış olur birde bu ırkın bir özelliği daha var senede ikinci kuzusunu veriyor eğer iyi bakabilirsen kesinlikle emeğini boşa çıkartmaz koyun alacaksan şu zamanlarda alman daha menfaatli olacaktır kuzu karnında olacak yani anasının yanında kuzusu sana kar kalacak

çağlı link=topic=70681.msg809824#msg809824 date=1386965576' Alıntı:
tlf.0543 435 3245 evet yavrulamaya başladı 12 tane oldu yılbaşına kadar hemen hemen çoğu yavrulamış olur birde bu ırkın bir özelliği daha var senede ikinci kuzusunu veriyor eğer iyi bakabilirsen kesinlikle emeğini boşa çıkartmaz koyun alacaksan şu zamanlarda alman daha menfaatli olacaktır kuzu karnında olacak yani anasının yanında kuzusu sana kar kalacak

numarayı kaydettim abi
ismim yaşar....yarın ararım hem detayları konuşur hem tanışırız...

çağlı link=topic=70681.msg809836#msg809836 date=1386966357' Alıntı:
memnun olurum kardeşim benimde ismim erdal eğer sen müsaitsen şimdide konuşabiliriz her konuda elimizden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışırız

evdekiler uyudu ,birde koyuncu çevreme kangal koyun ırkı buralarda varmı, uyum şeklini soruyum...yarın 11 e kadar mutlaka dönerim sana...