KİRALIK VEYA SATILIK

arkadaşlar kayseri özvatan ilçesinde satılık veya kiralıkda olarak kullanılabilen tesis mevcut tesise 3/1 hissesi halamgilin olup elimden geleni yaparım onuda söyleyim bilginiz olsun ;)

tesis özelliklerini kapaca sayayım
tesis yaklaşık tahminimce 50-60 bin m2 üzerine kurulu etrafı duvar ve telörgüyle çevrili
içerisinde 1 adet mandıra (tam teşkilat soğutma tankı peynir yapım ünitesi full) anında üretime geçebilrsiniz
1 adet kapalı profosyonel tip ahır 50 başlık
kapalı yem ve samanlık deposu
1 adet idari bina 2 katlı
1 aadet personel yemekhanesi

arkadaşlar halamgil ve ortakları yaklaşık 10 yıl önce yine bizim köylü bi abiden aldılar fakat üç ortakda almancı ve almanyadan bağını koparamadıkları için emanete akrabaya eşe dosta emanet edip tesisi kaderine bıraktılar yıllardır tesis kapalı anlıcanız ortaklıkta olduğu için cartayı çektiler ...

tesis gerçekten çok kullanışlı öyle dağda bayırda değil ilçe merkezine 1 km uzaklıkta ve anayolun hemen dibinde
kayseri merkeze ilçemiz 60 km mesafede
kiralıcak ekip dikceniz arazi bol
sütü vereceniz yer hazır süt toplama birliği ve pınar süt sütünüzü alır..eğer köylünün parasını geciktirmezseniz sütünüde seve seve verir,,,bu anlattıklarım daha önceden şahit oldugum olaylar
pazarlama sisteminizi kurarsanız kaşar veya beyazpeynir üretip kayserideki AVM lerde marketlerde şatışasunabilirsiniz ( önceden satışa sunulmuşdu)

Aklınızda bulunsun...

Ynt: KİRALIK VEYA SATILIK

valla kardeşim onu bilmiyorum ama halamgille konusur en yakın zamanda paylaşırım bazı yıl oldu sadece ahırı kiraya verdiler bazı yıl oldu sadece mandırayı kira verdiler daha sonra tam detaylıca herşeyi paylaşırım insallah unutmadan tam m2 bilmiyom ama tesisin içerisinde yonca tarlasıda vardı ama şimdi ne durumda bilgim yok söylediğim gibi tam teşekküllü bilgi en yakın zamanda paylaşırım

yok malesef.. tam net arazinin tesisin içinde nevar ne yok bi öğreneyim ayrıntılıca hem foto hemde bilgiyi yakın zamanda paylaşırım insallah..

arkadaşlar benim akrabam işin içinde diye demiyorum inanın o yılların profosyonel tesisiydi süt toplama araçları tanklar traktör ilçe
merkezinde şarküteri il merkezindeki avm lerde marketlerde peyniri falan satılırdı ,,arabalar traktör falan hep satıldı..ben taa faal durumdayken yıllar önce halamın eniştemin yanında çocukluk merak giderdim ahır çobanı için ev bile vardı tesiste sulama havuzu vardı belki daha görmediğim dikkat etmediğim şeylerde çıkabilir yıllardır adımımı atmadım mandıranın içinde kasar peyniri için kalıplar metal havuzlar yerler fayans kaloşla ilaçlanarak falan girdirirdi eniştem bizi tesise...

fiyat olarakta tahminim bugünün parasıyla 400-500 bin euroluk bi tesis edermi üç aşşa beş yukarı eder

sulu tarla belki zor da kıraç buluruz ,,,çünki adam yonca korunga falan ekiyor en az 4-5 yıllık kiralama imzalıyor şuan kış ama önümüzdeki sezon bilgim olur ...ama büyük biyer var düşünen arkadaşlar varsa dönümünü net bilmiyorum ama 300 dönüm kıraç arazi 1000 m2 hesabıyla belki daha fazla netini bilmiyorum tek parça düz kısmıda var engebeli bayır kısmıda var arazinin bizim ilçeye bağlı 12 km uzaklıkta taşlık köyü var köye muhtarlığa ait arazi muhtar ve ihtiyar heyeti parça parça kiralamaya razı değilmiş,,bazı yıllar kiralanıyor bazı yıllar boş duruyor ,,,geçen sene farklı bir ilçeden gelip talip olmuşlar dönümüne icar olarak 3 şinik yani bi teneke (24 kg) olarak anlaşıp ekmişler...

eğer imkan doğrultusunda değerlendirecek olursak parası olana iyi bir fırsat ve öyle dört dörtlükte gübre ilaç sulama şu bu olmadan kaba taslak hesap yapalım örneğin buğday 300 dekar üzerinden

tohumluk : 6500 kg : 6500 tl
gübre (alt ve üst olarak) toplam :7000 kg : 8000 tl
ilaç ortlama :........lt : 600 tl
mazot ortalama toplam : 3000 lt : 13000 tl
kira bedeli (buğday olarak) :7200 kg : 5750 tl
biçer döver parası ortalama :......... : 3000 tl
+________________________
34850 kaba taslak gider fiyatı
ortalama dekardan en az 220-250 kg gelse 65-70 ton buğday 50-55 bin tl gibi gelir size 15-20 bin tl arası kar bırakır...tarla mazot desteklemesi fatura parası onları hesaba katmadım firezini sapını balya veya kabala satabilirsiniz 5 bin tl kadar da ordan gelse iyi değil bunca emeğe ama minumum 20 bin tl kadar getiri olur evdeki hesap çarşıya uyarsa bils-*-

asgari ücretle çalışıp yılda 10000 tl para + 4000 tl de sigortam yatacana tamam şefim tamam amirim tamam patronum sen iyisin haklısın dicene bunu yapmak daha mantıklı ama imkanı olana tabi herkese saygılar :)
: