2014 Ayçiçek ekim ve biçim sezonu

Ynt: 2014 Ayçiçek ekim ve biçim sezonu

Maşallah Gürkan abi erken ekilen yerler iyi yağmur aldı.Biz burada giremedik yerlere yağışlıktan ama şu anda iyi çiçekler geçen günlerde yağan yağmurlar çok iyi geldi.Senin bir de ikinci ürünler var buğday yerine kadar ikinci ürün yapmışsın korkuyorum valla gündöndü yerine de ekeceksin diye abi :)

Anil 1. Mahsul , ot yerlerine 2. Mahsul ve ilk bictigim bugdaylarin yerine 2. Mahsul ekimlerim var. Kanola yok, keske kanolam olsaydi, burda kanola yerine 2. Mahsul ekenler var. Cok guzel cikis yaptilar, ayni sarimsak yeri gibi

GÜRKAN link=topic=71464.msg905893#msg905893 date=1405595238' Alıntı:
Anil 1. Mahsul , ot yerlerine 2. Mahsul ve ilk bictigim bugdaylarin yerine 2. Mahsul ekimlerim var. Kanola yok, keske kanolam olsaydi, burda kanola yerine 2. Mahsul ekenler var. Cok guzel cikis yaptilar, ayni sarimsak yeri gibi
Gürkan hocam,
Buğday yerine ayçiçek ektiğin tarlalarda hangi ot ilacını atmıştın buğdaya , bu sonbaharda çıkış öncesi atılan ot ilaçlarında (glean vb tarz) ayçiçek ekmeyin boşuna kurur diye bir bilgi var , doğru mudur acaba?

ufukk link=topic=71464.msg905967#msg905967 date=1405622629' Alıntı:
Gürkan hocam,
Buğday yerine ayçiçek ektiğin tarlalarda hangi ot ilacını atmıştın buğdaya , bu sonbaharda çıkış öncesi atılan ot ilaçlarında (glean vb tarz) ayçiçek ekmeyin boşuna kurur diye bir bilgi var , doğru mudur acaba?
Bazilarinda glean ve harmony extra, bazilarinda sadece harmony extra. Ikisinde de fark yok. Cok guzel buyuyorlar yagis da tam zamaninda geldi, normal ciceklerden fark yok

mustafayeginer link=topic=71464.msg892093#msg892093 date=1400539018' Alıntı:
Öncelikle yazınıza cevap vermekte geciktiğim için özür diliyorum. Seneye yani 2015 yılında yeni clearfield (intervix atılan) çeşidimiz 64 LC 108 herhangi bir terslik yaşanmazsa piyasaya giriyor. Bu yeni çeşidimiz 2015 yılında piyasaya girecek olan İntervix Plus ile de uyumludur. Yeni çeşidimiz, 64 LC 53 çeşidimiz gibi hem köse hastalığına hem de verem otuna karşı dayanıklı olup IMI (intervixe dayanıklı) ayçiçeği çeşitleri içerisinde verim ve yağ oranı konusunda piyasada ses getirecek bir çeşit. Bu yıl demo tarlalarında boy gösterecek çeşidimizi yol kenarlarındaki Pioneer çeşit tabelalarından takip etmenizi tavsiye ediyorum.
Mustafa bey, yeni LL62 cesidinizde sorun var gibi, tohumlar mi karisik, tohumlarda mi hata var, sık sık catalbas olmus. Bazıları da asiri uzun boylu digerlerine gore. Ilgincbir durum.babaeskiye gelen muhendis arkadaslarla gidip bakalim.

LL62 ye ozel bir durum degil sanirimki LL05 lerdede var bu durum arkadasim pioneer in bolge muduru Ozkan beyle gorustu yagistan dolayi guclu topraklarda yapmis su tutumuna faydasi olur gibi bir aciklama yapmis..

Herkese selamlar bereketli hasatlar. Bu foruma girip bircok arkadasin tavsiyesiyle hemen hemen butun tarlalara LL62 ektik. bir tarlada 5542 vardi. Bugun bicmek nasip oldu. 45.5 yag orani ve 280 kg. ortlamayla hasat verdi. 5542 gec ekimdi ve hala kurumadigi icin biraz daha bekleyecegiz.
LL62 lerde yukaridaki durumlarla karsilasmadik acikcasi. Kafalar cok guzel egildi. Kus zararimiz cok azdi. Bazi tarlalarda istir otuyla ugrastik ama yagmurlarin fazlalagina bagladik.
Catalca tarafinda ilk defa deneyenlerdeniz LL62 tohumunu ve biz cok memnun kaldik. Lg 5542 bizdeki kafalarada mantar hastaligi yapiyor. Gecensene de busenede cok kafada bunu goruyoruz
Catalcadan herkeze selamlar. Allah herkeze hayirli hasatlar nasip etsin.

270 dekarlık bir alanda ayçiçek ekimini 27 mayısta yaptık. 170 dekarı tel kurdu , bozkurt ve makaslı hücumunda kaybettik bu sebeple 2. defa 13 haziranda ektik. Tarlalar toplulaştırma sebebi ile birleştiği ve arada sadece toplulaştırma yolları olduğu için 3 çeşit tohumu aynı tarlada denemeye aldım Tunca 55 80 LL62 ve Eurolis adlı yeni bir ispanyol firmasının tohumu. Eurolis ile LL62 yi ayrıca 2 adet 20 dekarlık tarlada deneme amaçlı ektim. Bazı bölümlerde de 55 42 sanay ve eurolis ' in g46 muadilini ayrı ayrı ektim. Firma temsilcileri ile çok sonra Tekirdağ fuarında tanıştım. Deneme sonuçlarını ben de onlarda merakla bekliyorlar.

Mehmet Tolga AKALIN link=topic=71464.msg918306#msg918306 date=1410515984' Alıntı:
270 dekarlık bir alanda ayçiçek ekimini 27 mayısta yaptık. 170 dekarı tel kurdu , bozkurt ve makaslı hücumunda kaybettik bu sebeple 2. defa 13 haziranda ektik. Tarlalar toplulaştırma sebebi ile birleştiği ve arada sadece toplulaştırma yolları olduğu için 3 çeşit tohumu aynı tarlada denemeye aldım Tunca 55 80 LL62 ve Eurolis adlı yeni bir ispanyol firmasının tohumu. Eurolis ile LL62 yi ayrıca 2 adet 20 dekarlık tarlada deneme amaçlı ektim. Bazı bölümlerde de 55 42 sanay ve eurolis ' in g46 muadilini ayrı ayrı ektim. Firma temsilcileri ile çok sonra Tekirdağ fuarında tanıştım. Deneme sonuçlarını ben de onlarda merakla bekliyorlar.

Hep popüler, üzerinde ilgi olan tohumlar. Merak etmemek elde değil. Sonuçları bekliyoruz.

Bugun son ayciceklerinide bicerken sunu farkettim inanilmaz boyutta ayciceklerinin kafalarinda bosluklar var fareler ayaktaki ayciceklerini bosaltmis bunlari kuslarin yapmasi imkansiz bu kadar zarari acayip bi cins olan olan tarla fareleri yapmis 20 yildir bu kadar fare hic gorulmemisti zararin yuzdesini vermek cok zor ama gercekten oran zarar can acitcak boyutta

ttunc link=topic=71464.msg919263#msg919263 date=1410813005' Alıntı:
Bugun son ayciceklerinide bicerken sunu farkettim inanilmaz boyutta ayciceklerinin kafalarinda bosluklar var fareler ayaktaki ayciceklerini bosaltmis bunlari kuslarin yapmasi imkansiz bu kadar zarari acayip bi cins olan olan tarla fareleri yapmis 20 yildir bu kadar fare hic gorulmemisti zararin yuzdesini vermek cok zor ama gercekten oran zarar can acitcak boyutta

Bizde de benzer bir zarar var. Fareler yoncaya dadandı. Tarlada bağlanan balyanın altına girip iplerini kesiyorlar. 24 saat tarlada bekleyen 10 balyadan 2 tanesi taşınmaz hale geliyor.

1500 balyada 300 balya. Bizde ayçiçeğine dadanan yok ama böyle kalabalık fare ben de daha önce görmemiştim

sebazios link=topic=71464.msg920923#msg920923 date=1411369802' Alıntı:
Bizde de benzer bir zarar var. Fareler yoncaya dadandı. Tarlada bağlanan balyanın altına girip iplerini kesiyorlar. 24 saat tarlada bekleyen 10 balyadan 2 tanesi taşınmaz hale geliyor.

1500 balyada 300 balya. Bizde ayçiçeğine dadanan yok ama böyle kalabalık fare ben de daha önce görmemiştim

Muhtemelen kuraklıktandır, yiyecek başka bir şey bulamayınca cesaretleniyorlar. Sen bence bir baykuş bul eğit, yakalar fareleri :p

DeHLiZ link=topic=71464.msg920924#msg920924 date=1411370308' Alıntı:
Muhtemelen kuraklıktandır, yiyecek başka bir şey bulamayınca cesaretleniyorlar. Sen bence bir baykuş bul eğit, yakalar fareleri :p

Gürsel damdaki kediler kuş uçurtmuyorlar ama tarlada başa çıkmak imkansız. Her balyaya bir kedi bağlamak lazım.

Iyi aksamlar yeni ekim sezonuna girmis bulunmaktayiz herkese bereketli sezonlar bu yil 65 dönüm aycicegi ekecegim uzun suredir lg cesitlerini ekmekteyiz gecen yilda 5485 ve 50585 cesitini ektik ortalama 200 kilo verimde kaldik ve lg cesitinden 250 kilo ortalamayi gecemedik satışta yağ oranı önemli degil bolge adana yumurtalik sahil kusagi simdi sizlere sorum burda onerilen tohumlardan ekenler ne derece memnun ve ortalamayi yukseltmek icin hangi tohum onerirsiniz yorumlari merakla bekliyorum simdiden tesekkurler.

Iyi aksamlar yeni ekim sezonuna girmis bulunmaktayiz herkese bereketli sezonlar bu yil 65 dönüm aycicegi ekecegim uzun suredir lg cesitlerini ekmekteyiz gecen yilda 5485 ve 50585 cesitini ektik ortalama 200 kilo verimde kaldik ve lg cesitinden 250 kilo ortalamayi gecemedik satışta yağ oranı önemli degil bolge adana yumurtalik sahil kusagi simdi sizlere sorum burda onerilen tohumlardan ekenler ne derece memnun ve ortalamayi yukseltmek icin hangi tohum onerirsiniz yorumlari merakla bekliyorum simdiden tesekkurler.
Sulama yok değil mi?

Pioneer derim güzel tohum, bir kere ektik verimi fena değildi ondan sonra sürekli 5485 ektik ama senesine denk gelirse verimi kötü olan tohum yok gibi, sadece hastalığa bazıları daha dirençli