konu kuraklık önemli açıklama..

8 sonuçtan 1 ile 8 arası gösteriliyor
 1. #1

  Üyelik Tarihi
  27 Mayıs 2008
  Şehir
  Kırıkkale
  Yaş
  47
  Mesajlar
  9,410
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  konu kuraklık önemli açıklama..  İstanbul ' da barajların doluluk oranının yüzde 35 seviyesine inmesi 'Bu yaz susuz mu geçecek' sorularına neden olurken veriler tehlike çanlarının sadece İstanbul değil tüm Türkiye için hem de geri dönülemez şekilde çaldığını gösteriyor.

  Meteoroloji Mühendisleri Odası Başkanı Sıtkı Erduran, Türkiye genelinde 2013 yılı boyunca düşen yağışa bakıldığında hem ortalamaya hem de 2012 senesine göre ciddi bir düşüş yaşandığına dikkat çekiyor. Erduran, 'Şu anda kuraklık zaten var. İklim değişikliği ile birlikte devam da edecek' diyor.

  Sadece Ege ' de artış var

  Erduran ' ın verdiği rakamlar incelendiğinde durumun vehameti de fark ediliyor. Bu rakamlar ışığında Türkiye geneline bakıldığında, yağış oranında ortalamaya göre yüzde 12.7, geçen yıla göre de yüzde 23.7 oranında azalma olduğu görülüyor. Yağışın ortalamaya göre arttığı tek bölge Ege iken diğer tüm bölgelerde yağış oranlarında ciddi bir azalma yaşanmış durumda. Buna göre, Marmara bölgesinde ortalamaya göre yüzde 9.1, Akdeniz ' de yüzde 19.2, İç Anadolu ' da yüzde 26.9, Karadeniz ' de yüzde 10, Doğu Anadolu ' da yüzde 23.2, Güneydoğu Anadolu bölgesinde ise yüzde 13 oranında azalma gerçekleşti.

  Ege Bölgesi ' nde ise ortalama yağış miktarına kıyasla yüzde 11.1 oranında artış görüldü. Şehir özelinde yağış oranlarına bakıldığında da benzer azalma oranlarıyla karşı karşıya kalınıyor. Yağış oranlarında ortalamaya göre en fazla düşüş görülen şehir yüzde 39.3 ile Adana iken onu yüzde 29.7 ile İstanbul takip ediyor. Bu iki şehrin arkasından da yüzde 26.3 ' lük bir düşüş ile Ankara geliyor.

  ' En kötü senaryoya doğru '

  Yağış miktarlarında gerçekleşen endişe verici verileri değerlendiren uzmanların, ' Bunlar daha iyi günlerimiz ' şeklindeki yorumları önlem alınmazsa uzun süreli bir susuzluk ve kuraklığın kapımızda olduğuna işaret ediyor. 'Bu veriler aslında iklim değişimiyle ilgili senaryolarla uygun bir yapı gösteriyor, yağış miktarında gittikçe önemli azalmalar olacağını biliyoruz' diyen Sıtkı Erduran şöyle devam ediyor: 'Simülasyonlar yağışlarda azalma olacağını gösteriyor. İklim değişikliğine dair farklı farklı senaryolar var ve bizim şu anda yaşadığımız aslında gidişatın en kötü senaryoya doğru gerçekleştiğini gösteriyor. Önemli değişimler söz konusu... Görüyorsunuz kış mevsimindeyiz ve nasıl geçiriyoruz. Bu nedenle kaynaklarımızı çok akıllı ve tasarruflu kullanmak mecburiyetindeyiz. Şanssız ülkeler durumuna düşeceğimiz çok kesin. Suyu israf etmemeliyiz. Bilinçsiz şekilde ele alınan HES ' ler oldukça zarar veriyor. Biz yağış açısından sıkıntılı duruma girerken Suudi Arabistan ' da yağışlar önemli ölçüde artacak. Onlar şimdiden yerin altında suyu depolamak için baraj projeleri hazırlamaya başladılar.'

  ' Programlar yapılmalı '

  İstanbul Teknik Üniversitesi Meteoroloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Selahattin İncecik de yağışta görülen azalmanın iklim değişikliğinin bir getirisi olduğu görüşünde. Küresel ısınmanın Akdeniz çanağının kuzeyindeki tüm bölgeyi etkilediğine dikkat çeken İncecik, 'Bu çok ilginç ve sadece Türkiye ' ye has bir durum değil. Güney Fransa, İspanya ve Yunanistan da şu anda aynı durumu yaşıyor. Türkiye ' nin ciddi bir sıkıntı çekmesi, İstanbul ' un da son yıllardaki en kurak dönemini yaşaması iklim değişikliğinin sonuçlarından biri. Bir aylık yaşığı bir anda bir günde alma riskimiz de var, uzun süre kuraklık çekme riskimiz de. Kaynaklarımızı dikkatli kullanmalıyız. Kamu kurumları ve belediyeler suyun daha az tüketilmesi konusunda eğitim çalışmaları yapmalı. Televizyonlarda da su kullanımı hakkında eğitici programlara yer verilmeli' diyor.

  Yağış oranlarında ortalamaya göre en fazla düşüş görülen şehir Adana oldu. İkinci şehir ise yüzde 29.7 ile İstanbul.

  ' Suyu arıtarak kullanmalıyız '

  İklim değişikliği konusunda uzun yıllardır uyarılarda bulunan sivil toplum örgütü Greenpeace de Türkiye ikliminde ' en ' leri yaşadığımızı belirterek, önlem alınmazsa ciddi sorunlar yaşayacağımız uyarısında bulunuyor.
  'İklim değişikliği kuraklığın artmasına, yanlış uygulamalar kuraklığın bizi daha da olumsuz etkilemesine neden oluyor' diyen Greenpeace Akdeniz İklim ve Enerji Kampanyası Sorumlusu Pınar Aksoğan iklim değişikliği ve kuraklıkla başedebilmek için yapılması gerekenleri şöyle anlattı: 'Son on yılda hem dünya hem de Türkiye genelinde iklim adına ' en ' leri yaşıyoruz. Özellikle artan kömür ve petrol aramaları ve kullanımı, iklim değişikliğine ve sonucunda da kuraklığa ve afetlere neden oluyor. Bugün Türkiye ' de iklim değişikliğinin giderek hızlanmasına sebep olacak 70 ' in üzerinde kömür santrali projesi var. Bu santrallerin bazıları aynı zamanda soğutma için yer altı sularını kullanıyor. İklim değişikliği kuraklığın artmasına, yanlış uygulamalar kuraklığın bizi daha da olumsuz etkilemesine sebep oluyor. Kuraklıkla baş edebilmek için suyu çılgınca tüketmek yerine, suyu daha evde arıtarak tekrar ve tasarruf yaparak kullanmalı, endüstri ve tarımda da az ama verimli kullanmalı, arıtarak tekrar tekrar geri dönüştürmeliyiz. Endüstri ve enerjide su tüketimini minimuma indirmeli, bu sınırlı ama en önemli kaynağını doğru kullanmalıyız. Doğru bir su yönetimi iklim değişikliğinin yarattığı kuraklık ve afet koşullarına uyum sağlanmasında en önemli adım olacaktır.'

  Kaynak: MİLLİYET


 2. #2

  Üyelik Tarihi
  09 Şubat 2013
  Şehir
  Osmaniye/Kadirli
  Yaş
  36
  Mesajlar
  1,229
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: konu kuraklık önemli açıklama..  Allah sonumuzu hayır etsin

 3. #3

  Üyelik Tarihi
  27 Mayıs 2008
  Şehir
  Kırıkkale
  Yaş
  47
  Mesajlar
  9,410
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: konu kuraklık önemli açıklama..  artık sıkıntı büyük...arkadaşlar hayırlısı olsun..

 4. #4
  zehriduman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  16 Kasım 2011
  Şehir
  MALATYA
  Yaş
  26
  Mesajlar
  1,751
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: konu kuraklık önemli açıklama..  bu yaz çiftcinin en kötü senesi çifti hasat yapamayınca herşey zamlı olacak örnek kuru fasulye

 5. #5

  Üyelik Tarihi
  03 Eylül 2012
  Şehir
  konya
  Yaş
  26
  Mesajlar
  222
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: konu kuraklık önemli açıklama..  allah sonumuzu haıyır etsin ama çok fena olacak halımız gibi görünüyo

 6. #6

  Üyelik Tarihi
  27 Mayıs 2008
  Şehir
  Kırıkkale
  Yaş
  47
  Mesajlar
  9,410
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: konu kuraklık önemli açıklama..  her kanalda var

 7. #7

  Üyelik Tarihi
  23 Temmuz 2011
  Şehir
  osmaniye
  Yaş
  36
  Mesajlar
  1,945
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: konu kuraklık önemli açıklama..  herşeyi anladım da
  trt nin kanallarında sürekli falan bölgede yagmur filan bölgede kar var demesini anlamadım
  hatta utanmadan osmaniyede bile yagmur oldugunu söylüyorlar biz 3-4 aydır yagmur yüzü görmedik biz osmaniyede degilde uzayda falanmı yaşıyoruz
  eskiden trt yaptıgı haber lerle hava durumlarıyla falan halka güven verirdi
  şimdi halkın gazını alıyor
  birnevi maden suyuna döndüler

 8. #8

  Üyelik Tarihi
  27 Mayıs 2008
  Şehir
  Kırıkkale
  Yaş
  47
  Mesajlar
  9,410
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: konu kuraklık önemli açıklama..  trt bu
Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Süt üreticileri için önemli açıklama
  Konu Sahibi Hermiyas Forum Süt Hayvanclığı
  Cevap: 9
  Son Mesaj : 12.Kasım.2014, 16:03
 2. dikkat önemli bir konu,bankaların oyunu...
  Konu Sahibi köylü Forum Muhabbet - Geyik
  Cevap: 6
  Son Mesaj : 10.Şubat.2014, 23:15
 3. bu konu önemli hepiniz için........
  Konu Sahibi köylü Forum Muhabbet - Geyik
  Cevap: 13
  Son Mesaj : 26.Eylül.2012, 17:12
 4. önemli bir konu TTV TRANSMİSSİON
  Konu Sahibi 1006 Forum Videolar (Alıntılar)
  Cevap: 10
  Son Mesaj : 26.Şubat.2011, 11:06
 5. Nisan yağışları önemli, ama hububatta kuraklık riski çok az
  Konu Sahibi Ağır Abi Forum Tarım ve Hayvancılık Haberleri
  Cevap: 6
  Son Mesaj : 03.Nisan.2008, 22:19

Arama Motoru Etiketleri

traktör, tarım, çiftçilik, tarım makineleri, tarım aletleri SEO Blog

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
Yukarı Çık
Hakkımızda
TrakKulüp, Türkiye'nin en büyük çiftçi paylaşım sitesidir. Sitemizde traktörler, biçerdöverler, tarım makineleri, tarım aletleri, çiftçilik, tarım ve hayvancılık ile ilgili 1.000.000'dan fazla mesaj bulunmaktadır.

64.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Bizi Takip Edin
e-Posta: trakkulup@trakkulup.net
Whatsapp: 0 535 7845520
DMCA.com Protection Status