4 gün sebze meyve yok

6 sonuçtan 1 ile 6 arası gösteriliyor
 1. #1

  Üyelik Tarihi
  14 Ocak 2012
  Şehir
  Konya
  Yaş
  43
  Mesajlar
  6,683
  Adı geçen
  11 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  4 gün sebze meyve yok  4 gün sebze meyve yok
  18 Ocak 2014 Cumartesi 19:45
  Son Güncelleme: 23:33

  Nakliyeciler, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ' nden ağır tonajlı araçların belirli saatlerde geçişini yasaklayan kararın değiştirilmesi için kontak kapatacaklarını bildirdi

  ANTALYA - Antalya ' nın Alanya ilçesinde toplanan nakliyeciler, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ' nden ağır tonajlı araçların belirli saatlerde geçişini yasaklayan kararın değiştirilmesi için 4 gün kontak kapatma kararı aldı.

  Alanya Şoförler Odasında bir araya gelen Antalya, Alanya, Gazipaşa, Fethiye, Kumluca, Elmalı, Serik, Finike, Manavgat ve Konaklı kooperatif başkanları, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ' nden ağır tonajlı araçların 07.00-10.00 ve 16.00-20.00 saatleri arasında geçişini yasaklayan kararın değiştirilmesi için 27-30 Ocak arasında İstanbul ' a sebze ve meyve taşımayacaklarını açıkladı.

  27 Ocak ' tan itibaren

  Kooperatif başkanları adına konuşan Alanya Kamyoncular Kooperatifi Başkanı Ahmet Uyar, kamyoncu esnafının zor durumda olduğunu söyledi. 27 Ocak ' tan itibaren dört gün çalışmama kararı aldıklarını kaydeden Uyar, 'Esnafımızı, tüccarımızı, halcilerimizi uyarıyoruz. Bir hafta içinde sevkıyatlarını yapsınlar. Demokratik hakkımızı kullanarak 4 gün çalışmayacağız' dedi.

  '6 saatlik yasak 3 saate düşsün'

  Alanya Şoförler Odası Başkanı Ali Akkaya ise Antalya ' nın, Türkiye ' nin yaş meyve ve sebze üretim merkezi olduğunu hatırlattı. Bölgeden mermer sevkıyatı da gerçekleştirildiğine değinen Akkaya, 'Kuru yük taşıyan arkadaşlarımızın beklemesinde çok fazla sıkıntı yok. Onlar bekletilebilir ama sebze taşıyan arkadaşlarımıza müsamaha gösterilmesi lazım. 6 saatlik yasağın 3 saate düşürülmesi konusunda taleplerimiz oldu. Şu ana kadar taleplerimize karşılık bulmadık' diye konuştu.

 2. #2

  Üyelik Tarihi
  14 Ocak 2012
  Şehir
  Konya
  Yaş
  43
  Mesajlar
  6,683
  Adı geçen
  11 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: 4 gün sebze meyve yok  20.01.2014 - 12:46 | Son Güncelleme: 20.01.2014-12:48

  İstanbul ' da sebze ve meyvede karaborsa tehlikesi

  FATİH Sultan Mehmet Köprüsü’nde yüksek tonajlı araçların 07.00- 10.00 ile 16.00- 20.00 saatleri arası geçişine yasak getirilmesi üzerine Antalyalı nakliyecilerin 4 gün kontak kapatacak olması, İstanbul’da yaş meyve sebze fiyatlarını artırması bekleniyor. Yüzde 30’u İstanbul’a olmak üzere günlük 25 bin ton ürün çıkışının yapıldığı Antalya’da ise fiyatlar dibe vuracak.


  İstanbul ' da sebze ve meyvede karaborsa tehlikesi

  Mehmet ÇINAR/ ANTALYA, (DHA) -

  Antalya’da nakliyecilerin, İstanbul Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nde sabah ve akşam saatlerinde uygulanacak geçiş yasağına yönelik 27- 30 Ocak tarihleri arası 4 günlük eylem kararı, tedirginlik yarattı. 4 gün boyunca Antalya’dan ürün gönderilemeyecek olması durumunda İstanbul’da yaş meyve sebzenin karaborsaya düşeceği ve fiyatların önemli ölçüde yükseleceği tahmin ediliyor. Ürünlerini gönderemeyecek Antalya’da ise fiyatların dibe vurmasından endişe duyuluyor. Nakliyecilerin eylemi, en çok Antalya’daki üreticilerle İstanbul’da yükselecek fiyatlar nedeniyle tüketicileri olumsuz etkileyecek.

  ANTALYA’DA DÜŞER, İSTANBUL’DA ARTAR

  Mevsim itibariyle Antalya’nın Türkiye’nin en büyük üretiminin yapıldığı yer olduğunu belirten Antalya Büyükşehir Belediyesi Toptancı Hal Şube Müdürü Rıza Uysal, bu soruna ilişkin bir anlaşmaya varılıp, önlenemezse bölgedeki üreticiyi olumsuz etkileyeceğini açıkladı. İstanbul gibi yaklaşık 15 milyon nüfusu bulunan bir kente yaş meyve ve sebze, narenciye gibi ürünlerin gitmemesinin hem tüketici, hem de üreticiyi kötü etkileyeceğini belirten Uysal, 'İstanbul’a ürünler az gideceğinden fiyat yükselir. Antalya’da da ürünlerin toplanma zamanı olduğu için ürünlerin satışa sunulamaması nedeniyle fiyatların taban yapacağını düşünüyorum' dedi. Uysal, eylem öncesi de artışlar yaşanabileceği uyarısında bulundu.

  KARABORSA TEHLİKESİ

  Hal komisyoncusu Erol Arı, bu durumda üreticinin kaybedeceğini, bu 4 günlük eylemin öncesinde de fiyatların yükselebileceğini söyledi. Arı, bu eylemin İstanbul’da yaş meyve ve sebze ürünlerini karaborsaya düşüreceğini kaydetti.

  Üretici Arif Kayar ise Antalyalı üreticinin ürün gönderememesi durumunda elinde kalacağı ve büyük zarar görebileceğini belirterek, fırsatçılara karşı da uyarıda bulundu.

  Hal işletmecilerinden Ramazan Aktaş da sorunun İstanbul Hali’ndeki tüccarların kendi araçlarıyla çözülebileceği, ancak yine de yeterli olmayacağını kaydetti. Nakliyeciler ise yasak kararına tepki gösterdi ve alınacak karara uygun davranacaklarını açıkladı.

  Antalya Büyükşehir Belediyesi Toptancı Hal başta olmak üzere kentte bulunan toplam 25 halden, Türkiye’nin çeşitli illerine günde yaklaşık 25 bin ton ürün gönderiliyor. Bunun yüzde 30’u ise İstanbul’a gidiyor.

 3. #3

  Üyelik Tarihi
  14 Ocak 2012
  Şehir
  Konya
  Yaş
  43
  Mesajlar
  6,683
  Adı geçen
  11 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: 4 gün sebze meyve yok  'İstanbullu meyve ve sebzesiz kalmayacak'
  22 Ocak 2014 Çarşamba 12:26

  Türkiye Sebzeciler, Meyveciler ve Seyyar Pazarcılar Federasyonu Başkanı Çakman,'Bazı nakliyecilerin aldığı karar nedeniyle İstanbul ' a mal gelmeme durumu olmaz' açıklaması yaptı

  SAKARYA - Türkiye Sebzeciler, Meyveciler ve Seyyar Pazarcılar Federasyonu Başkanı Mehmet Çakman, bazı Antalyalı nakliyecilerin 27-30 Ocak ' ta İstanbul ' a meyve ve sebze taşımama kararı aldığını belirterek, 'Bazı nakliyecilerin aldığı karar nedeniyle İstanbul ' a mal gelmeme durumu olmaz. Kimse mal getirmese bile pazarcı kendi sırtında taşır ama kimseyi mağdur etmez. Bu mallar mutlaka İstanbul ' a girecek. Kabzımal getirir, pazarcı getirir ama tüketici mağdur olmaz' dedi.

  Çakman, yaptığı açıklamada, İstanbul ' daki vatandaşların nakliyecilerin eylemi nedeniyle meyve ve sebze konusunda mağduriyet yaşamayacağını söyledi.

  İstanbul ' daki pazarcıların kendi nakliye araçlarını kullandığına işaret eden Çakman, 'Bazı nakliyecilerin aldığı karar nedeniyle İstanbul ' a mal gelmeme durumu olmaz. Sadece Antalya ' daki nakliyeci arkadaşlarımızın düşüncesi bu. Bu bölgedeki nakliyeci arkadaşlarımız, zarara uğramamak için İstanbul ' a 4 gün boyunca gelmeyeceklerini bildirdi ama İstanbul ' da meyve ve sebze işi yapanların kendi nakliye araçları var zaten' diye konuştu.

  Çakman, şöyle konuştu:

  'Şu anda İstanbul ' da meyve ve sebze işi yapanların hemen hemen hepsinin aracı var ve istedikleri zaman mal getirebilir. Bu nedenle İstanbul ' a meyve ve sebze gelmemesi mümkün değil. 20 milyon insanın yaşadığı bir şehirde böyle bir durum söz konusu değil. Sadece tepki amaçlı bir durum ama sıkıntı yaratmayacaktır.

  İstanbul ' daki arkadaşlarımız, kendi araçlarıyla mal sevkıyatı yapıyor zaten. İstanbul gibi büyük bir kente meyve ve sebze girmemesi kesinlikle hayal olur. Fiyatlara yönelik bir durum da olmaz zaten. Pazarcı esnafı, gerçekten Türkiye ' de amme hizmeti yapıyor. Kimse mal getirmese bile pazarcı kendi sırtında taşır ama kimseyi mağdur etmez. Bazı nakliyecilerin aldığı karar nedeniyle İstanbul ' a mal gelmeme durumu olmaz. Bu mallar mutlaka İstanbul ' a girecek. Kabzımal getirir, pazarcı getirir ama tüketici mağdur olmaz.'

 4. #4

  Üyelik Tarihi
  14 Ocak 2012
  Şehir
  Konya
  Yaş
  43
  Mesajlar
  6,683
  Adı geçen
  11 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: 4 gün sebze meyve yok  İstanbul ' da meyve ve sebze fiyatları artacak
  25 Ocak 2014 Cumartesi 14:05

  27-30 Ocak arasında gerçekleşecek kontak kapatma eyleminin, İstanbulluların cebine dokunacağını belirten TZD Başkanı Yetkin, 'İstanbullular, 4-5 gün pahalıya meyve ve sebze yiyecek' uyarısında bulundu

  ANKARA - Türkiye Ziraatçılar Derneği (TZD) Başkanı İbrahim Yetkin, Antalya ' dan İstanbul ' a sebze ve meyve taşıyan kamyoncuların, 'kontak kapatacakları' yönündeki açıklamalara ilişkin, 'İstanbul ' da meyve ve sebze fiyatları artacak. İstanbullular, 4-5 gün pahalıya meyve ve sebze yiyecek' dedi.

  Yetkin, TZD Genel Merkezinde düzenlediği basın toplantısında, bazı kamyoncuların, ağır tonajlı araçların Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ' nden belirli saatlerde geçişini yasaklayan karara tepki olarak 27-30 Ocak arasında kontak kapatacaklarını açıkladıklarını hatırlattı.

  Kamyoncuların kontak kapatmasıyla yaklaşık 450 bin ton meyve ve sebzenin İstanbul ' a girişinin yapılamayacağını kaydeden Yetkin, 'Üretici bundan zararlı çıkacak, ürünü gitmeyecek. İstanbullular da 4-5 gün pahalıya meyve ve sebze yiyecek. Gönül isterdi ki yapılmasın. Ama onların da kendine göre hakları var. Antalya ' da fiyat düşecek, İstanbul ' da fiyat artacak. Böyle bir tablo var' değerlendirmesinde bulundu.

  Kuraklık fiyatları etkiliyor

  Türkiye genelinde yağışların azaldığına dikkati çeken Yetkin, bu durumun bazı ürünlerin fiyatlarına yansıdığını kaydetti.

  Yağışların beklenen seviyelerde gerçekleşmemesi durumunda, rekoltede azalma yaşanabileceğine işaret eden Yetkin, 'Önümüzdeki dönemde kısmi bir düzelme olsa da buğdayda yüzde 15-20 civarında üretim kaybına yol açacak kuraklık tablosuyla karşılaşmamız kaçınılmaz. Bu kuraklık hububatta rekolte kaybının yanı sıra özellikle kar yağışının gerçekleşmemesine bağlı olarak ürün kalitesinin düşüklüğünü ve hastalık riskinin yüksekliğini de beraberinde getirebilmektedir' diye konuştu.

  Fiyat artışının nedeni üretim açığı

  Kuru fasulyenin ithalatında uygulanan gümrük vergisinin sıfırlanmasına ilişkin de değerlendirmede bulunan Yetkin, 'Fiyatları çok fazla etkilemedi. Türkiye, gerek bakliyatta gerekse patateste önemli bir üretici ve ihracatçıydı. Üretim alanları azalıyor. Son dönemde kuru fasulye fiyatlarındaki artışın esas nedeni bu üretim açığıdır' ifadesini kullandı.

 5. #5

  Üyelik Tarihi
  14 Ocak 2012
  Şehir
  Konya
  Yaş
  43
  Mesajlar
  6,683
  Adı geçen
  11 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: 4 gün sebze meyve yok  ‘Sevkıyat durdu, sebze meyve fiyatı %20 arttı’
  28 Ocak 2014 Salı 03:28
  Son Güncelleme: 22:39

  İstanbul’a meyve sebze taşıyan Antalyalı nakliyeciler Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nde uygulanan geçiş yasağına tepki için 4 günlük eyleme başladı. Yasağın kaldırılmaması durumunda İstanbul’a 15 gün daha sevkıyatın yapılmayacağı bildirildi

  Duygu ŞAHİN DURMAZ / ANTALYA

  Burakhan VAROL / İSTANBUL

  İstanbul’a meyve sebze taşıyan Antalyalı nakliyeciler İstanbul’a sevkıyatı durdurdu. Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nde uygulanan geçiş yasağına tepki için geçen hafta deklare edilen 4 günlük sevkiyatı durdurma eylemi dün başladı. İlk gün 10 kooperatif üyesi yaklaşık 500 Alanyalı nakliyeci Antalya’dan İstanbul’a meyve-sebze nakliyatını durdudular. İstanbul Hal Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre eylem nedeniyle İstanbul Toptancı Hali’nde ürün girişi ile ilgili herhangi bir sıkıntı yaşanmadığı belirtilirken, TÜMESKOM Başkanı Burhan Er, eylem nedeniyle fiyatlarda yüzde 10 ila yüzde 20 arasında bir artış yaşandığını kaydetti. Antalyalı nakliyecilerin eylemini DÜNYA’ya değerlendiren Burhan Er, “Büyük marketler önceden önlem alarak sebze-meyvelerini stokladılar. Ancak İstanbul genelinde sebze-meyve eyleminin fiyatlara artış etkisi olacaktır. Hem eylem hem de yağıştan faydalanmak isteyen fırsatçılar olacaktır. Dün haldeki fiyatlarda yüzde 10 -20 artış gerçekleşti. Önümüzdeki günlerde fiyatların daha da artması bekleniyor” dedi.

  Gerekirse 15 gün eylem

  10 kooperatif üyesi yaklaşık bin 500 nakliyecinin yaptığı eylem ile ilgili, Alanya Taşıyıcılar Kooperatifi Başkanı Ahmet Uyar, 4 gün içinde yasak kalkmazsa 15 gün daha İstanbul’a sebze ve meyve taşımayacağını bildirdi. Belirli saatlerde köprüden geçiş yasağı nedeniyle kamyoncuların mağdur olduğunu anlatan Uyar, “Biz 17:00 ile 20:00 saatleri arasında düzenleme olsun istiyoruz. Buradan 3 saatte malımızı yükler, 1-2 saatte erken çıkarsak yetişiriz diye düşündük. Ancak bu uygun görülmedi. Mevcut saatlerde de biz çıkmayı düşünmüyoruz. Şu anda İstanbul UKOME’nin kararını bekliyoruz. UKOME bu kararından dönmezse 4 günlük eylemi 15 güne çıkaracağız. Bugün Ankara’dan da haber geldi. Bize destek olmak için onlar da kontak kapattı” diye sözlerine son verdi.

  Diğer illere sevkiyata devam

  Alanya Toptancı Hal Müdürü Halil Parlayüksel, İstanbul güzergahına gidecek araçlara yük verilmediğini, onun dışında diğer illerden gelen araçların sebze ve meyve sevkiyatları yaptığını bildirdi. Alanya Sebze ve Meyve Komisyoncuları Derneği Başkanı Mustafa Yüksekkaya da, İstanbul’a günde 15-20 aracın sebze ve meyve sevkiyatı yaptığını kaydetti.

  Alanya Taşıyıcılar Kooperatifi Başkanı Ahmet Uyar da, “Uygulanan yasak tamamen kalksın istemedik. ‘17.00-20.00’ saatlerine çekilsin dedik. Burada 3 saat yüklerken telafi ederiz. Bir saat de yolda telafi ederiz ama bu olmazsa eylemi 15 gün daha sürdürmeye kararlıyız” dedi. Yasağın özellikle sebze ve meyvelerde hafifletilmesini istediklerini dile getiren Uyar, bunun üretici ve tüketiciyi sıkıntıya sokacağını ifade etti.

  ‘Halde henüz etkisi hissedilmedi’

  İSMEYDER Başkan Yardımcısı Sedat Toktürk yaptığı açıklamada, “Burada biz herhangi bir etkisini hissetmedik. Gelen mal yine geldi. 3 gün öncesine göre fiyatlarda da bir artış yok. Zaten sebze meyve çok akışkan bir ürün, kimse olmuş meyveyi 4 gün bekletme lüksüne sahip değil. Şu ana kadar halde herhangi bir etki hissetmedik” dedi. Eylem ile ilgili konuşan CarrefourSA Genel Müdürü Mehmet Nane de, “Bizim de Antalyalı nakliyatçılarla işbirliğimiz var ama bu eylem bizi etkilemeyecek. Şu anda stoklarımızda yeterli ürün var. Herhangi bir fiyat artışı olmayacaktır” açıklamasında bulundu.

 6. #6

  Üyelik Tarihi
  27 Mayıs 2012
  Şehir
  Demre-ANTALYA
  Yaş
  24
  Mesajlar
  4,618
  Adı geçen
  15 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: 4 gün sebze meyve yok  keşke etkisini üretici hissetse ama maalesef bugün hale mal gönderdim sanırsın hiç sıkıntı yok bide ürün çokmuş gibi beğenmiyorlar...
Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Enflasyonda sebze-meyve tartışması
  Konu Sahibi Hermiyas Forum Tarım ve Hayvancılık Haberleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 04.Şubat.2015, 12:04
 2. Meyve-Sebze İçin Buzhane Yapımı
  Konu Sahibi ilhan16 Forum Diğer Bahçe Bitkileri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 18.Eylül.2014, 23:48
 3. Yaş meyve sebze ihracatçılarına Rusya uyarısı
  Konu Sahibi Hermiyas Forum Diğer Bahçe Bitkileri
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 12.Ağustos.2014, 09:52
 4. Künyeli sebze meyve geliyor
  Konu Sahibi Hermiyas Forum Diğer Bahçe Bitkileri
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 04.Temmuz.2014, 06:58
 5. Cari açığa meyve-sebze dopingi
  Konu Sahibi Hermiyas Forum Diğer Bahçe Bitkileri
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 28.Temmuz.2013, 23:20

Arama Motoru Etiketleri

traktör, tarım, çiftçilik, tarım makineleri, tarım aletleri SEO Blog

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
Yukarı Çık
Hakkımızda
TrakKulüp, Türkiye'nin en büyük çiftçi paylaşım sitesidir. Sitemizde traktörler, biçerdöverler, tarım makineleri, tarım aletleri, çiftçilik, tarım ve hayvancılık ile ilgili 1.000.000'dan fazla mesaj bulunmaktadır.

64.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Bizi Takip Edin
e-Posta: trakkulup@trakkulup.net
Whatsapp: 0 535 7845520
DMCA.com Protection Status