Buğday'da Geniş Yaptaklı Ot ilaçları

Arkadaşlar konu işe ilgili yukarıdaki gibi bazı konular açılmış lakin o tarihten sonra yeni ilaçlar çıktığı için güncelliğini yitirmiş, hem de çok geniş kapsamlı tutulmuşlar. Biz biraz daha özele inelim.

Buğday ' da kullandığınız geniş yapraklı ot ilaçları hangileri?

Fiyat performans durumu ve tercih etmenize sebep olan etkenler neler?

Hepsinden öte randıman durumları ve olumsuz yönleri neler?

Ynt: Buğday'da Geniş Yaptaklı Ot ilaçları

Dowagro / Mustang

Fiyat 190-200tl/5lt civarıydı yanlış hatırlamıyorsam. 20lt su/da ile seyreltilmesi gerekiyor.

+ Genelde arpa ve buğdayda aynı ot ilacı kullanılabilir ama bu ilacın mısırada ruhsatlı olması aratan ilacı mısırda da kullanılabilmesi benim için avantaj.
+ Doğru oranda kullanıldığında etki ettiği otlarda kesin sonuç ( ruhsatın hakkını veriyor)
+ Mısırda gevrekleşmeye sebep olmadığı için aminli ilaçlara oranla çeşitli etkenlerden dolayı kaybın azalmasına etki ediyor.
+ Bu civarda kullanılan aminli ilaçla kıyaslandığında dönüme daha az kullanıldığından taşıma kolaylığı.
+ Hububatta aminli ilaçlarda olduğu gibi strese sebep olmuyor.

- İlk etapta otların gelişimini durduruyor, daha sonra ölüm belirtilerini görebiliyorsunuz. Bu evhamlı çiftçilerde acaba oranı tutturamadım yada ilaç bozuk mu stresini yaşatıyor.
- Fiyatı düşünüldüğünde ( kar-zarar düşünüldüğünde benim için önemsiz ama ) aminli ilaçlardan biraz daha maliyetli.

Her sene ester kullanırdık, bu sene bir tanıdığın tavsiyesi ile safa tarım corvette kullandık estere göre ucuz ve ekinin gelişimini yavaşlatmıyor.Özellikle kurak senelerde ester ekinlerde yanmaya gelişimin durmasına neden olurken corvettede böyle bir sorunla karşılaşmadık.

aslan26 link=topic=79838.msg946305#msg946305 date=1418664695' Alıntı:
Her sene ester kullanırdık, bu sene bir tanıdığın tavsiyesi ile safa tarım corvette kullandık estere göre ucuz ve ekinin gelişimini yavaşlatmıyor.Özellikle kurak senelerde ester ekinlerde yanmaya gelişimin durmasına neden olurken corvettede böyle bir sorunla karşılaşmadık.
Mustang ın muadili bir ilaç.

fatihcastle link=topic=79838.msg946308#msg946308 date=1418664996' Alıntı:
Hic kullanmadim genelde sivi gubre kullanirim organik maddeli bi sorayim kooperatife neymis o 😊
En az 6-7 yıldır kullanıyoruz proteine direk etkisi var.Mobilim bilgisayardan girince resim atarım abi

aslan26 link=topic=79838.msg946305#msg946305 date=1418664695' Alıntı:
Estere bende karsiyim ama yapistirici ozelligi varmis onun icin az miktarda depoya katiyorum önceden 300 lt suya 3kg katardik ne cahillik

ofas link=topic=79838.msg946300#msg946300 date=1418664095' Alıntı:
Dowagro / Mustang

Fiyat 190-200tl/5lt civarıydı yanlış hatırlamıyorsam. 20lt su/da ile seyreltilmesi gerekiyor.

+ Genelde arpa ve buğdayda aynı ot ilacı kullanılabilir ama bu ilacın mısırada ruhsatlı olması aratan ilacı mısırda da kullanılabilmesi benim için avantaj.
+ Doğru oranda kullanıldığında etki ettiği otlarda kesin sonuç ( ruhsatın hakkını veriyor)
+ Mısırda gevrekleşmeye sebep olmadığı için aminli ilaçlara oranla çeşitli etkenlerden dolayı kaybın azalmasına etki ediyor.
+ Bu civarda kullanılan aminli ilaçla kıyaslandığında dönüme daha az kullanıldığından taşıma kolaylığı.
+ Hububatta aminli ilaçlarda olduğu gibi strese sebep olmuyor.

- İlk etapta otların gelişimini durduruyor, daha sonra ölüm belirtilerini görebiliyorsunuz. Bu evhamlı çiftçilerde acaba oranı tutturamadım yada ilaç bozuk mu stresini yaşatıyor.
- Fiyatı düşünüldüğünde ( kar-zarar düşünüldüğünde benim için önemsiz ama ) aminli ilaçlardan biraz daha maliyetli.

Bilgiler gerçeklerin faydalı. Teşekkürler.

Şahsen hemen her konuda yenilikçiyimdi ama bu konuda biraz muhafazakarım galiba. Sürekli kullandığım ilacı uzun zamandır değiştirmedim. Kimbilir, belki de aradığım çoğu özellikleri barındırıyor diye.

İlaç çoğumuz tarafından bilinen 'Harmony Extra'

Bir kutusu 30 dekar alana atılıyor.

- Ucuz, basit, etkili.
- Hızlı sonuç veriyor ve kalıntı bırakmıyor.
- Kullanımından 60 gün sonra yeni ürün ekilebiliyor. Bir sonraki ürüne herhangi bir olumsuzluğu yok ki benim için en önemli nokta bu. 3 kuruş kazanmak uğruna binlerce yılda oluşmuş toprağı mahvetmeye kimsenin hakkı yok. Adamın kendi öz torunları adama küfreder. Haklılar da.
- Tek kötü yanı, sistemik etkiye sahip olmaması. Biraz erken kaçırılsanız ikinci bir uygulama (ki önerilimyor) gerekebir.

Arkadaşlar ot ilacı yaparken aynı zamanda içine yaprak gübresi koymak ne kadar doğru? Ben ikisini karıştırınca bir fayda göremedim!

Biri öldürmeye çalışıyor diğeri büyütmeye, tam bilgisi olan arkadaşlar aydınlatsınlar lütfen.

ENES4422 link=topic=79838.msg946314#msg946314 date=1418665322' Alıntı:
Arkadaşlar ot ilacı yaparken aynı zamanda içine yaprak gübresi koymak ne kadar doğru? Ben ikisini karıştırınca bir fayda göremedim!

Biri öldürmeye çalışıyor diğeri büyütmeye, tam bilgisi olan arkadaşlar aydınlatsınlar lütfen.
Valla biz katıyoz abi :)

ahmtkskr link=topic=79838.msg946316#msg946316 date=1418665489' Alıntı:
Valla biz katıyoz abi :)

Bana geçen yıl bir ziraatçi arkadaş ilaç alırken ısrar etti bende kıramayıp aldım. İçeriklerine bakınca karışabilirlik sağlamıyordu ama uyguladım. Sonuçta otlar ölmedi.:))

Ziraat mühendisi bir arkadaşıma konuyu açtım, bana ikisini bir uygulama dedi. Yaprak gübresini aynı zamanda otlara da atmış oluyorsun demişti.

Fakat çok kişi aynı zamanda hem ot ilacını ve yaprak gübresini veriyor.

• Beğen
Tepkiler: zafkanka

ENES4422 link=topic=79838.msg946314#msg946314 date=1418665322' Alıntı:

Doğrusu bu şekilde.
Birisi öldürüyor biride geliştiriyor ilaç bu sebeple etkisiz olmaz. Tam tersine daha etkili olur. Fare gibi zehirlemek istediğimiz hayvanlarada aynı taktiği uyguluyoruz biraz yem ve zehir. Yemi yemek için geliyor ve malum sonuç. Benzer mantık bitkilerde de var.

Fakat ilacın dozu fazla gelirse veya yanlış ilaç kullanırsanız bu sefer daha kötü sonuç alacağınız kesin.
Bizzat test edildi onaylandı.

ofas link=topic=79838.msg946338#msg946338 date=1418666659' Alıntı:
Doğrusu bu şekilde.
Birisi öldürüyor biride geliştiriyor ilaç bu sebeple etkisiz olmaz. Tam tersine daha etkili olur. Fare gibi zehirlemek istediğimiz hayvanlarada aynı taktiği uyguluyoruz biraz yem ve zehir. Yemi yemek için geliyor ve malum sonuç. Benzer mantık bitkilerde de var.

Fakat ilacın dozu fazla gelirse veya yanlış ilaç kullanırsanız bu sefer daha kötü sonuç alacağınız kesin.
Bizzat test edildi onaylandı.

Gübre olarak ne kullanıyorsunuz? Herhangi bir ürün mü? Yoksa özellikle kullandığın ve tavsiye edeceğin bir gübre var mı?

ENES4422 link=topic=79838.msg946344#msg946344 date=1418667352' Alıntı:
Gübre olarak ne kullanıyorsunuz? Herhangi bir ürün mü? Yoksa özellikle kullandığın ve tavsiye edeceğin bir gübre var mı?
Bu konuda benden çok daha uzman arkadaşlar vardır yanıltmak istemem bilen arkadaşlarda ukalalık saymazsa acizane paylaşayım.

İlk etapta belirtmek isterim ki bitkide asıl amacımız kökten beslemek olmalı. Fakat çeşitli nedenlerle buna imkan olmadıysa tercihimiz yapraktan beslemek oluyor.
Gelelim uygulamalarıma; hububatta 400lt bir ilaç makinesine 500gr çinko sülfat, 1500gr MAP, 2500gr potasyum nitrat, 1000cc humik asit ( pH düşük tercih edilmeli ), 400gr kadarda üre
Bu karışım yaklaşık 14-15 da alanda bitiriliyor.

ofas link=topic=79838.msg946350#msg946350 date=1418667881' Alıntı:
Bu konuda benden çok daha uzman arkadaşlar vardır yanıltmak istemem bilen arkadaşlarda ukalalık saymazsa acizane paylaşayım.

İlk etapta belirtmek isterim ki bitkide asıl amacımız kökten beslemek olmalı. Fakat çeşitli nedenlerle buna imkan olmadıysa tercihimiz yapraktan beslemek oluyor.
Gelelim uygulamalarıma; hububatta 400lt bir ilaç makinesine 500gr çinko sülfat, 1500gr MAP, 2500gr potasyum nitrat, 1000cc humik asit ( pH düşük tercih edilmeli ), 400gr kadarda üre
Bu karışım yaklaşık 14-15 da alanda bitiriliyor.
Çok teşekkür ederim. Benim de aynı 400 lt 15 dekar götürüyor.

Karışabilirlik durumu çok nüans ve sağlam kimya bitkisi isteyen bir konu.

Çünkü her ilacın içindeki etken madde farklı olduğu gibi bu maddenin diğer kimyasallara karşı göstereceği tepki de farklı. Konuya bir de ana maddenin yanındaki ek maddeleri ile ortam değişkenlerini katınca iş çığırından çıkıyor.

Bu maddeler arasında birbiri ile asla karıştırılmaması gerekenler olduğu gibi birbirlerine 'antagonistik' (birbirlerinin faydasını sönümleyen) maddeler de mevcut çünkü.

Kısaca uzman bir kimyager, yada kimya üzerine iyi eğitim almış biri değilseniz, kimyasal ilaçlar ve karışabilirlikleri üzerine hiç kafa yormayın. Boşa zaman olur.

Bugün iş öyle bir konuma gelmiştir ki, birbirleri ile ilişkileri ve bu ilişki sonrası bitkinin vereceği reaksiyonun hesaplanma olasılığı olmayan çok sayıda madde var piyasada. Bu nedenle, ilaç firmaları dahi, sattıkları/ürettikleri ilaçların karışabilirliğini net olarak kestirmiyor. Çünkü ne işe karıştırılabileceğini bilmiyorlar. Binlerce madde var.

Tüm ilaçların üzerindeki karışabilirlik ibaresinin karşısında: 'siz yine de görsel karışım testi yapın' yazmasının sebebi de budur. Durum çok acıdır, Çünkü karışım hakkında 'çok sınırlı' bilgi veren bu testi doğrudan size firma öneriyor :D

Bu noktada ısıdan neme, topraktaki maddelerden bitki türüne kadar her değişkende farklı sonuçlar verebilecek olan bu karıştırma işlemi ve bu işlemin bitki üzerinde doğuracağı netice, sadece deneme yanılma yoluyla net olarak saptanabiliyor.

Ziraat mühendislerinin belki de en nefret ettikleri soru olmasının sebebi de bu :D

Sizin 'bunlar karışır mı?' diye sorduğunuz o masum soru aslında:

'A ilacının içersindeki x,y ve z maddelerinin, B ilacının içerisindeki k,t,s ve z maddeleri ile ... oranlarında, ... sıcaklıkta, ... yöntemiyle, ... miktar suda karıştırılması ile elde edilecek karışımın, analiz sonuçları ... şeklindeki toprakta yetiştirilmiş ... dönemindeki ana mahsul ... bitkisine ve tarlada istenmeyen, isimleri aşağıda listelenmiş 18 tane yabancı ota olan etkileri tam olarak nelerdir?' diye sormuş oluyorsunuz.

Eğer bir çiftçi olarak uzmanlaşmak ve bilgilerinizi geliştirmek istiyorsanız, bence en doğrusu tercih, bitki besin elementleri . Şu anki bilgi birikimimize de uygundur. Zaten epi topu 10-12 tane önemli element mevcut. Bunların karışımları ve bitki sağlığındaki görev ve etkilerini öğrenmek hem daha kolay, hem de daha faydalı olur.

Tamamına özellikle de son paragrafa katılıyorum.

Meşhur deyime konu olan kişi arkadaşını ağacın altında oturur görünce yanına gider. Bir yandan sohbet eden kahramanımız bir yandan eline aldığı küçük bir dal parçası ile toprağı karıştırır, kurcalar. Durumdan rahatsız olan arkadaş muhtemelen karşılaşacağı olumsuz manzarayı düşünerek fazla kurcalama der.
Tabii bu bir hikaye ve deyim yanlış anlaşılmayayım, hikayelerde içeriğe değil verilmek istenen mesaja bakılır. kom*-*