Buğday'da Geniş Yaptaklı Ot ilaçları

Hakkaten bizim burda 20 donume yetecek granstar vs isimli toz ilaçlar var. Ve maliyeti çok ucuz. Ester de kullanılır. Sitede bakıyorum onları kullanan yok. Neden acaba

Örneğin mustang 'ın dekara olan maliyetinden Esterin maliyetini çıkaralım kalan fark kaç kg arpa yada buğdaya denk geliyor? Muhtemelen 2-3kg farkı çıkartır. Hal böyle iken ester azıcık ekini sarssa esteri bedavaya verselerde pahalıya mal olur. Kaldı ki ester polikültür tarım yapılan bölgelerde yasak.

1988 yılında piyasaya sürülmüş , toprakta kalıcı etki bırakabilen etken maddeye sahip eski bir ilaç. Yani tehlikeli. Üreticiler artık bu tür ilaçları tercih etmiyorlar. Hammadde de Çin'den ithal edilmiş Koruma tarafından. Bu yüzden de ilaç çok ucuz.
işte ilaç bayilerinden bilgili biri olmayınca insan zor durumda kalıyor. Malatya kayısı bölgesi inan zirai bayiler ekin ilaçları hakkında çok bilgisiz. İlk derdimiz etkili olsun. Bir sene dışarıdan bir firma gelmişti ismini hatırlamıyorum kımbinasyon ilaç verdi hiç işe yaramadı fiyatı da oahalıydı üstelik. Bunu atsak etki eder mi etmez mi bilemiyorum işte

Hem cevrende hem sitede en uc kisilerden biri ola bilirsin ama benim uygulamada ben zarar gordum her bitki bir miktar ilaci bunyesine alir ama ben burda sadece ekini demek istemedim yani ilac etkisini kayb ediyor yabanci ot olmuyor verim düşüyor

Gübre karışyırsanız da, karıştırmasanız da ot ilacı, bitkinin bünyesine girer.

Ama ilacın içindeki etken madde yabancı otların organizmasına hayati bir zarar verirken, mahsülünkine çok az verir.

Zaten bu maddeler, kültür bitkilerinin 'tolerans' gösterebildiği maddlerden seçilir.

Dünya üzerinde var olan tüm ot ilaçlarının çalışma mantığı aşağı yukarı budur.

Hem çevremde, hem sitede karışım madde kullanma konusunda en uç kişilerden biriyim.

Şu an son ot ilacı attığım tarlayı dolaşıyorum. Ciddi otlanma vardı. Sizin dediğiniz gibi ot ilacını da karışım ile attım. (Çinko + üre azotu)

Buğdayın durumu (fotoğraf 8 dakka önce çekildi)

fb38f873ec2b8609c4da152f1a0fdbbc.jpg

Otun durumu:

373132216b43977e8146f5b085ebd779.jpg

Özetle diğer maddelerin denemelerini yapmadığım için emin değilim. Emin olmadan da kimseye öneride bulunmam. Lakin Azot ve çinko ile yaptığım ot ilacı karışımlarında şu ana dek hiç bir sorun yaşamadım.

Şimdi ben sorayım:

Siz kesin konuşup 'ciddi oranda verim düşüşü yapıyor' demişsiniz. Elinizde bir deneme sonucu, araştırma yada örnek uygulama var mı?

Bahsettiğiniz kimyager ver ziraatçı arkadaşları foruma davet edebilme şansınız var mı?

İkna edemeyiz belki ama en azından oturur konuşuruz.

Masa başında değil ama. Şu an yaptığım gibi tarlanın içinde.

Hem cevrende hem sitede en uc kisilerden biri ola bilirsin ama benim uygulamada ben zarar gordum her bitki bir miktar ilaci bunyesine alir ama ben burda sadece ekini demek istemedim yani ilac etkisini kayb ediyor yabanci ot olmuyor verim düşüyor

Benim şahsi fikrim ve tecrübem buğday da erken dönemde ve soğuk havalarda 10 derecenin altında yapılan ilaçlamalar buğdaya ciddi şekilde zarar veriyor sygenta axial ile kötü bir tecrübem oldu ille yapmak zorunda kalırsam %20 dozajı düşünüyorum erken dönemde ilaçlama için geçerli
soğuk hava da ilaçlama ise KOAH astım hastası bir insanı sigara içilen bir ortama kapatmak gibi bir şey
fotosentez yapamayan bitki kapalı hava ve soğuk bitkiye negatif yansıyor

• Beğen
Tepkiler: Kartal01

Benim şahsi fikrim ve tecrübem buğday da erken dönemde ve soğuk havalarda 10 derecenin altında yapılan ilaçlamalar buğdaya ciddi şekilde zarar veriyor sygenta axial ile kötü bir tecrübem oldu ille yapmak zorunda kalırsam %20 dozajı düşünüyorum erken dönemde ilaçlama için geçerli
soğuk hava da ilaçlama ise KOAH astım hastası bir insanı sigara içilen bir ortama kapatmak gibi bir şey
Axialden kaynakli bir sikinti degildir bence baska ilacmi karistirdiniz axialin icine

Bence axial sicak hava nisan ayinda atilirsa bugdayi durduruyor