Yeni Kangal Köpeğim

Arkadaşlar hepinize merhaba. Geçen bi hafta on gün önce falan sivastan biri akrabama biri bana olacak şekilde iki tane kangal köpek getirdik. Getirdiğimizde aldığımız kişi daha 20-25 günlük olduklarını söyledi. İlk baş iki kardeşi ayırdık, ayırınca durmadıkları için şu an köyde akrabamız bakıyor köpeklere. Bu hafta yazılı haftam, bu haftayıda bitirdikten sonra benim köpeği almayı düşünüyorum.

Fakat şöyle bir sıkıntı var ki; şu an köydeki evimizde kalan yok hepimiz şehirde kalıyoruz ama köy şehire 16 km uzaklıkta ve yarım saatte bir minibüs var. Köpeği köye koyduğumda saat 8-9 gibi köye gidip akşam 4-5 gibi şehire dönüş yapacam. Yani köpek akşam boyunca yalnız kalacak. Nerde kalacak derseniz evin altındaki eski ambara koyacam, önüne yeteceği kadar sütünü koyup kapıyıda kapatıp şehire gelecem. Şimdi bu köpek akşamı yalnız geçirse sıkıntı olur mu diyorum ? Tecrübeli arkadaş ve abilerim akıl verirse sevinirim :)

Ayrıca şu anda arpa unuyla karışık süt veriyor akrabamız arada da sütüne yumurta katıyormuş. Dediğim gibi köpek daha bir aylık, buna ek başka yiyecek olarak neler verilebilir ? İlk köpeğim olduğu için üstüne çok titriyorum :) Bu arada saldırgan olması için senden başka kimseyi görmesin, karanlık odaya kapat, biraz büyüdükten sonra belli bir yere bağla vb. laflar duydum bunlar ne denli doğrudur ?

Ynt: Yeni Kangal Köpeğim

Hayırlı olsun köpeğin çalmazlarsa tek kalınca sıkıntı olmazda sürekli tek kalırsa bu köpek aşırı saldırgan olur bence özelliklede sürekli karanlıkta kalırsa. Ya da tam tersi olabilir bu seferde bi anlamı kalmaz.

• Beğen
Tepkiler: Toprak Ağası

ÇeLişki_37 link=topic=73398.msg856607#msg856607 date=1393782944' Alıntı:
Hayırlı olsun köpeğin çalmazlarsa tek kalınca sıkıntı olmazda sürekli tek kalırsa bu köpek aşırı saldırgan olur bence özelliklede sürekli karanlıkta kalırsa. Ya da tam tersi olabilir bu seferde bi anlamı kalmaz.
Sağolasın kardeşim. Yok sürekli karanlıkta kalmayacak bizim avlu baya geniş üstü açık ben ordayken dışarıda gezecek dediğim gibi sadece akşamlar kapalı odada kalacak.

Bak güzel kardeşim köpeğin üzerine madem titriyorsun dikkatli bakımını yap. O karanlık ta bırak sürekli bağlı bırak vs vs gibi şarlatanların laflarına sakın mahal verme. Sen kendini düşün. Seni zincirleseler karanlıkta bıraksalar ne olur???? Aklını kaçırırsın ve sağlıklı düşünemezsin ve etrafa zararlar verirsin. Bu da böyle bir şey. Köpeğini serbest bırak. Özellikle kangal gibi sürü koruma köpekleri geniş alanlara ihtiyaç duyar. Senin dediğin yiyecek YAL oluyor. Ben köpeklerin tek çeşit yemek yemelerine karşıyım. İnsandan pay biç her gün aynı yemeği yiyebilir misin? Köpeğine protein ağırlıklı yemekler verebilirsin. Tabi bunun yanında karbonhidratı eksik etme. Aşılarını muhakkak yaptır. Köpeğinle oyna. Onunla koş, onunla bağ da bahçede uyu... Sen ona ne kadar şefkat gösterirsen o kadar sana bağlanır.

• Beğen
Tepkiler: Aşıcı

bizde koyunlar varken 2 tane kardeş kangal vardı ne bağladık nede karanlıkda durdular ama kardeş olduklarını için köpekler çok arkalı oldular bence fazla ayrı durmasırlar hem köpekler daha sert olur bence

Köpek davara gidecekse ayırmayın gitmeyip hayatta duracaksa ayırın.İlk 6 ay baglamayın serbest dolaşsn yoksa arka bacaklar çap olur.Kulaklarını küçükken kesin.kemigi kaynatıp arada kemik suyuyla yapın yalı.Köpek adamcı olsun diyosanız karanlıga kapatın psikolajisi kısa sürede bozulur saldırganlaşîr.

doganbey1 link=topic=73398.msg856620#msg856620 date=1393783584' Alıntı:
Bak güzel kardeşim köpeğin üzerine madem titriyorsun dikkatli bakımını yap. O karanlık ta bırak sürekli bağlı bırak vs vs gibi şarlatanların laflarına sakın mahal verme. Sen kendini düşün. Seni zincirleseler karanlıkta bıraksalar ne olur???? Aklını kaçırırsın ve sağlıklı düşünemezsin ve etrafa zararlar verirsin. Bu da böyle bir şey. Köpeğini serbest bırak. Özellikle kangal gibi sürü koruma köpekleri geniş alanlara ihtiyaç duyar. Senin dediğin yiyecek YAL oluyor. Ben köpeklerin tek çeşit yemek yemelerine karşıyım. İnsandan pay biç her gün aynı yemeği yiyebilir misin? Köpeğine protein ağırlıklı yemekler verebilirsin. Tabi bunun yanında karbonhidratı eksik etme. Aşılarını muhakkak yaptır. Köpeğinle oyna. Onunla koş, onunla bağ da bahçede uyu... Sen ona ne kadar şefkat gösterirsen o kadar sana bağlanır.
süper açıklama ve ilaveten iyi köpek asla bağlanmaz bağlarsan herkese açık kalırsa şüphelilere saldırır en iyiside budur ..
eşinden ayırmamanıda tavsiye ederim tek ya çalarlar ya boğarlar,yada zehirlerler...bırak eşinin yanında kalsın gider arasıra sever ilgilenirsin hem oda mutlu olur canı sıkılmaz dahada iyi büyür iştahlı ve atak olur eşine bakarak ..

• Beğen
Tepkiler: mahmutünaldı

Çoğumuzun hayatta akrabaları,kardeşler,tanıdıkları,arkadaşları ve saire vardır oysa köpeklerin dünyadaki tek sosyal hayatı,arkadaşı,anası babası kısacası hayatı sahibidir.Lütfen sizlerden başka kimsesi olmayan bu canlıya iyi davranın. Saldırgan yetiştirmeyin ki başına bir iş gelmesin.Kangal zaten heybeti ile korkutur,ne gerek var saldırmasına.Çok yönlü beslenmesini sağlayın.Serbest kalsın.4-5 aylık olana kadar temel eğitime başlamasanız da olur.Bu sebepten dolayı biraz daha büyüyene kadar kardeşinden ayırmayabilirsiniz.Köpekler bir yılda bir insanın 7 yılda büyüyeceği kadar büyür ve o ölçüde tecrübe kazanır.Ondan ilk yılında imkansızı istemeyin.Düşünün 7 yaşında bir çocuk sizin dediklerinizi ne kadar anlar ve uygular.Hayvanınızın ömrü uzun olsun.

Yorumlarınız için hepiniz sağolun arkadaşlar. Eşinden ayırmayın demişsiniz de şimdi eşiyle birlikte akrabamda kalıyo köpek ayırmazsam akrabanın oraya alışacak ona yiyecek veren kişiye alışacak sonradan bana ve eve alışması zor olur diye düşünüyorum. Ben mi yanlış düşünüyorum ? Saldırgan olma hususunda da zaten önüne geleni parçalamasını istemem fakat çok yılışık, şımarık olur diye korkuyorum. Benim maksadımda arada bahçeye, bostana gittiğimde benimle gelmesi yani elbet çok saldırgan olursa dışarı bile çıkaramam.

new holland TT 65 link=topic=73398.msg856644#msg856644 date=1393785870' Alıntı:
Yorumlarınız için hepiniz sağolun arkadaşlar. Eşinden ayırmayın demişsiniz de şimdi eşiyle birlikte akrabamda kalıyo köpek ayırmazsam akrabanın oraya alışacak ona yiyecek veren kişiye alışacak sonradan bana ve eve alışması zor olur diye düşünüyorum. Ben mi yanlış düşünüyorum ? Saldırgan olma hususunda da zaten önüne geleni parçalamasını istemem fakat çok yılışık, şımarık olur diye korkuyorum. Benim maksadımda arada bahçeye, bostana gittiğimde benimle gelmesi yani elbet çok saldırgan olursa dışarı bile çıkaramam.
büyüdükten sonra eve getirdiğin zaman 1 haftada alışır sana :) eşinden ayırma beraber büyüsünler

bunlarda benim malaklılar :D
köpek oldumu çift olacak bundan önceki köpeklerimde çift büyütmüştüm bunlarda aynı şekilde büyüyecek
enikler ilk 6 ay tel kafes icinde günde 3-4 saat serbes biçimde kalacak
yaşına girmeden kulakları kesilecek ve sürüye alıştırılacak
normalde sürü köpeği insanlara karşı saldırgan değildir ama kötü niyet sezdimi affetmez bunun için birşeye gerek yok bu köpeğin genlerinde vardır ;)

O karanlıkta bırakma, acı yemek verme gibi cani insanların yaptığı şeyleri yapma.

Kangal en karakterli köpektir. Kesinlikle doğru ile yanlış insanı tespit edebilecek hislere sahiptir. Bu yüzden saldırgan olsun, sakin olsun diye uğraşma. Bir defa düzgün gelişebilmesi için mutlaka yeterli proteini, kalsiyumu alması gerekiyor. 2.si kesinlikle sağlık kontrollerini zamanında yaptırmalısın, 3.sü kesinlikle ayakları toprağa basacak, 4.sü kesinlikle bağlı kalmayacak.

Yavruyu veterinere götür bir görsün. Kontrollerini yapsın, aşı takvimi ayarlasın vs. Nasıl beslemen gerektiğini de öğrenebilirsin. Ayrıca kangal üreticisi bir tanıdığa (Kangal Samsun facebooktan bulabilirsiniz) sordum ' ' günde 4 öğün ılık süt yumurta ile 3 hafta besleyip, 3 haftadan sonra kuru gıdaya geçebilir ' ' dedi.

Yalnız bırakma olayına gelince; köpeği yalnız bırakman gerekiyor ise, böyle bir sıkıntı var ise çözüme ulaşmadan neden köpek alıyorsunuz. Gece bu köpeği kedi bile öldürebilir. İri fareler var, onlar öldürebilir. Her türlü şey başına gelebilir. Bu yavru şuan ya annesinin yanında bakılmalı ya da evde senin yanında kalmalı. Köpek hırsızlığı aldı başını gitti. Daha geçenlerde tanıdığın 5 tane genç ve yetişkin kangalını çaldılar.

Ayrıca Sivas ' ta kimden aldınız?

pusat link=topic=73398.msg856665#msg856665 date=1393787650' Alıntı:

bunlarda benim malaklılar :D
köpek oldumu çift olacak bundan önceki köpeklerimde çift büyütmüştüm bunlarda aynı şekilde büyüyecek
enikler ilk 6 ay tel kafes icinde günde 3-4 saat serbes biçimde kalacak
yaşına girmeden kulakları kesilecek ve sürüye alıştırılacak
normalde sürü köpeği insanlara karşı saldırgan değildir ama kötü niyet sezdimi affetmez bunun için birşeye gerek yok bu köpeğin genlerinde vardır ;)
maşallah :) bana kalsa bende bi erkek bi dişi alırdım da hayvan yok bizde babamda yanaşmadı iki taneye nası bakacaksın dedi daha bi tane aldık :)
Dediğiniz gibiyse bi süre daha kalsınlar beraber ilk aşıları falan vurulsun 2 aylıktan sonra ayırırım :)

ELPRESACANARİO link=topic=73398.msg856699#msg856699 date=1393789246' Alıntı:
O karanlıkta bırakma, acı yemek verme gibi cani insanların yaptığı şeyleri yapma.

Kangal en karakterli köpektir. Kesinlikle doğru ile yanlış insanı tespit edebilecek hislere sahiptir. Bu yüzden saldırgan olsun, sakin olsun diye uğraşma. Bir defa düzgün gelişebilmesi için mutlaka yeterli proteini, kalsiyumu alması gerekiyor. 2.si kesinlikle sağlık kontrollerini zamanında yaptırmalısın, 3.sü kesinlikle ayakları toprağa basacak, 4.sü kesinlikle bağlı kalmayacak.

Yavruyu veterinere götür bir görsün. Kontrollerini yapsın, aşı takvimi ayarlasın vs. Nasıl beslemen gerektiğini de öğrenebilirsin. Ayrıca kangal üreticisi bir tanıdığa (Kangal Samsun facebooktan bulabilirsiniz) sordum ' ' günde 4 öğün ılık süt yumurta ile 3 hafta besleyip, 3 haftadan sonra kuru gıdaya geçebilir ' ' dedi.

Yalnız bırakma olayına gelince; köpeği yalnız bırakman gerekiyor ise, böyle bir sıkıntı var ise çözüme ulaşmadan neden köpek alıyorsunuz. Gece bu köpeği kedi bile öldürebilir. İri fareler var, onlar öldürebilir. Her türlü şey başına gelebilir. Bu yavru şuan ya annesinin yanında bakılmalı ya da evde senin yanında kalmalı. Köpek hırsızlığı aldı başını gitti. Daha geçenlerde tanıdığın 5 tane genç ve yetişkin kangalını çaldılar.

Ayrıca Sivas ' ta kimden aldınız?
Öncelikle yorumunuz için teşekkür ederim. Benim için araştırma yapmışsınız. Benim babam zaten veteriner fakat onun dalı değil köpek bakımı cerrahi onun alanı ama az çok anlıyor :) Bizde ilk getirdiğimizde zaten niyetimiz evde bakmaktı ilk akşam eve getirdik kardeşinden ayırıp ama evde durmadı. Durmadı derken kutunun içinde banyoya koyduk, sabaha kadar bağırdı, yanında biraz duruyodum yatınca geliyodum biraz sonra bi daha bağırmaya başlıyodu. E odamada alamam köpeği sonuçta. Kedi boğar falan demişsiniz de ben zaten dediğim gibi akşam şehire gittiğimde aşağı kapalı ambara koyacam sütü, suyu, yiyeceği vs. önünde olacak zaten. Sabah geldiğimde de avluya çıkaracam dolaşacak hayvan benle vakit geçirecek vs. Ayrıca bu şekilde yaklaşık bir ay idare edecez, sonrasında köyde kalmaya başlayacam zaten. Bu ayın 23ünde ygs sınavına gireceğim için köyde kalmıyorum şimdilik. Köpeğide sivasta babamın elazığdan oraya gitmiş veteriner arkadaşı vardı sağolsun o bulup yolladı.