holder ile yapraga humik asit uygulamasi nasil olur? ve leonardit??

merhaba. ben internette baya bi arastirma yaptim ve bu humik asit merakimi cezbetti. bi cok sitede faydalrini siralayan yazilar gordum ve emin olmak istiyorum. 1000 daa tarlamiz var ve bu asitten tum tarlaya uygulamak istiyorum. ne yazikki kuru tarim yapiyiruz ve buna bagli olarak ta verim haliyle dusuk oluyor. diyecegim o ki ben bu humik asidi alip holder ile bugday yapragina uygulama yapsam bundan nasil bi verim bi iyilesme alirim ? kullanan bilen arkadaslar tecrubelerini paylasirsa cok mutlu olurum.

bi baska sorum ise leonardit ile alakali. biz tarlalarimiza yillardir suni gubre uyguluyoruz ve toprak artik coraklasiyor diyebilirim artik bu topragi biraz canlandirmak lazim diye dusunuyorum. internete bakindim ve bu leonarditi buldum okudum bilgi sahibi oldum. cesitli sitelerde 25 kilosusunu 15 liraya veren isletmerle karsilastim. arkadas bu leonarditi alip nasil kullanmaliyim yani deneyen bilen arkadaslar varsa mesela 10 donum yere kac kilo bu leonarditten atmaliyim ? faydasini veya zararini goren arkadaslar varsa lutfen bilgilendirsin. tesekkurler

Ynt: holder ile yapraga humik asit uygulamasi nasil olur? ve leonardit??

jeandark1713 link=topic=73582.msg860142#msg860142 date=1394201560' Alıntı:
merhaba. ben internette baya bi arastirma yaptim ve bu humik asit merakimi cezbetti. bi cok sitede faydalrini siralayan yazilar gordum ve emin olmak istiyorum. 1000 daa tarlamiz var ve bu asitten tum tarlaya uygulamak istiyorum. ne yazikki kuru tarim yapiyiruz ve buna bagli olarak ta verim haliyle dusuk oluyor. diyecegim o ki ben bu humik asidi alip holder ile bugday yapragina uygulama yapsam bundan nasil bi verim bi iyilesme alirim ? kullanan bilen arkadaslar tecrubelerini paylasirsa cok mutlu olurum.

bi baska sorum ise leonardit ile alakali. biz tarlalarimiza yillardir suni gubre uyguluyoruz ve toprak artik coraklasiyor diyebilirim artik bu topragi biraz canlandirmak lazim diye dusunuyorum. internete bakindim ve bu leonarditi buldum okudum bilgi sahibi oldum. cesitli sitelerde 25 kilosusunu 15 liraya veren isletmerle karsilastim. arkadas bu leonarditi alip nasil kullanmaliyim yani deneyen bilen arkadaslar varsa mesela 10 donum yere kac kilo bu leonarditten atmaliyim ? faydasini veya zararini goren arkadaslar varsa lutfen bilgilendirsin. tesekkurler
Beyfendi yaprak uygulaması olarak ben Humik asidi önermiyorum. Kendim Kimya Mühendisi sayılırım :) Tez çalışmamda bunlar üzerine yapıyorum. Humik asidin molekül boyutu çok büyük. Ve stomaların ( yapraklardaki gözler) bunları alması imkansız. Ancak çok çok çok küçük bir ksımını alır. Ve buda size bir fayda sağlamaz. Humik asit uygulamalarını direkt olarak toprak yüzeyine uygulamak gerek. Ve ardından da tırmık, aysan gibi aletlerle karıştırmak gerek. Bitkilerin bazı elementlere ihtiyaç duyduğu zamanlar vardır. Bu zamanlarda siz bu elementleri içeren gübreleri yaprak gübresi olarak kullanırsınız. Etkisini belki hızlı gösterir. Bu yaprak gübreleride aslında alınmayacak formdadır. Bitki bunları da alamaz. Ama EDHA, ETHA, EDDH gibi kimyasallarla alınabilir forma geliyor. Yani bir nevi şelatlama yapılıyor. En iyisi siz ekimden 1-2 hafta önce humik asiti dekara 40 lt suya 1 litre humik asit karışımı koyup atmanız. Yalnız HUMİK ASİT de dikkat edilmesi gereken yerler var. Bunlardan ilki gerçekten LEONARDİT ten mi yoksa LİNYİT ten mi yapıldığı. Ayrıca içindeki humik asit miktarına bakmaınnız tavsiye ederim. Ayrıca LEONARDİT kullanacaksanız lütfen anali sonuçlarına bakınız. İyi bir Leonarditte %60-%80 org madde olmalıdır.

doganbey1 link=topic=73582.msg860148#msg860148 date=1394202124' Alıntı:
Beyfendi yaprak uygulaması olarak ben Humik asidi önermiyorum. Kendim Kimya Mühendisi sayılırım :) Tez çalışmamda bunlar üzerine yapıyorum. Humik asidin molekül boyutu çok büyük. Ve stomaların ( yapraklardaki gözler) bunları alması imkansız. Ancak çok çok çok küçük bir ksımını alır. Ve buda size bir fayda sağlamaz. Humik asit uygulamalarını direkt olarak toprak yüzeyine uygulamak gerek. Ve ardından da tırmık, aysan gibi aletlerle karıştırmak gerek. Bitkilerin bazı elementlere ihtiyaç duyduğu zamanlar vardır. Bu zamanlarda siz bu elementleri içeren gübreleri yaprak gübresi olarak kullanırsınız. Etkisini belki hızlı gösterir. Bu yaprak gübreleride aslında alınmayacak formdadır. Bitki bunları da alamaz. Ama EDHA, ETHA, EDDH gibi kimyasallarla alınabilir forma geliyor. Yani bir nevi şelatlama yapılıyor. En iyisi siz ekimden 1-2 hafta önce humik asiti dekara 40 lt suya 1 litre humik asit karışımı koyup atmanız. Yalnız HUMİK ASİT de dikkat edilmesi gereken yerler var. Bunlardan ilki gerçekten LEONARDİT ten mi yoksa LİNYİT ten mi yapıldığı. Ayrıca içindeki humik asit miktarına bakmaınnız tavsiye ederim. Ayrıca LEONARDİT kullanacaksanız lütfen anali sonuçlarına bakınız. İyi bir Leonarditte %60-%80 org madde olmalıdır.
leinarditte bahsettiginiz org madde orani gercekten cok yukse ben epey baktim leonardit cesitlerine ve en fazla yuzde 40 org. madde ve yuzde 40 humik asit+fulvik asit olan urunleri gordum. bilmiyirum belkide yeterince bakmamisimdir .

peki yaprak uygulamasinda verimi artiracak bi hem hesapli hem kaliteli bi urun varmi?

doganbey1 link=topic=73582.msg860148#msg860148 date=1394202124' Alıntı:
leinarditte bahsettiginiz org madde orani gercekten cok yukse ben epey baktim leonardit cesitlerine ve en fazla yuzde 40 org. madde ve yuzde 40 humik asit+fulvik asit olan urunleri gordum. bilmiyirum belkide yeterince bakmamisimdir .

peki yaprak uygulamasinda verimi artiracak bi hem hesapli hem kaliteli bi urun varmi?

doğan can ın söylediklerine katılmakla beraber illa üstten uygulanması gerekiyor ise leonardit menşeii li değilde bitkisel kaynaklı olanları kullanmanız daha iyi olacaktır bitkinin alımdan faydalanması bir yana leonardit kaynaklı hümik asitlerin tamamı stomaları tıkayabiliyor...

biz 3 sene önce hümik asit kullandık faydası oldu ama o sene hümik asit ve çinko5 birlikte verdik karıştırması zor olduğu için birde ilaçlama aletide arıza yaptırdı bizde birdaha atmadık yağış çok olursa faydası daha çok olur

Kubilay bitkisel kaynaklı dediğin ürünlerde genellikle ŞİLEMPE esaslı oluyor. Şilempe de pancar proseslerinde bir nevi atık yerine geçiyor. Bundaki değerler evet var ama yararlı değil. Yani millet organik madde miktarını arttırmak için ŞİLEMPE yi dayıyor lakin bazen de zarar yapabiliyor. Ben yinede LEONARDİTTEN yanayım. İşte tez çalışmam da da bunu araştırıyorum. Bakalım leonardit kaynaklı yaprak gübresi :) Aslında tamamen topraktan verilse köklerden alımı daha iyi ama!!! Erken uygulamalarda ve çabuk etkilerde yaprak tercih ediliyor.

Şunu da belirtmek istiyorum. Leonardit ne kadar iyi kalitedeyse ( içinde linyit, sap, çöp yoksa ) değerleri o derece fazladır. Yani organik madde miktarı min %60 humik asit miktarı min%60 olmalı. Birde SIVI Humik Asit elde etmek için belirli kimyasal proseslerden geçmesi gerek. Şunu da söylemeden geçemeyeceğim. Avrupada yapılan araştırmalara göre 1 litre Sıvı Humik Asit 6 ton hayvan gübresine eşit olduğu söyleniyor. Fayda bakımından.

şadan aysul link=topic=73582.msg860166#msg860166 date=1394203684' Alıntı:
biz 3 sene önce hümik asit kullandık faydası oldu ama o sene hümik asit ve çinko5 birlikte verdik karıştırması zor olduğu için birde ilaçlama aletide arıza yaptırdı bizde birdaha atmadık yağış çok olursa faydası daha çok olur
Şadan büyük ihtimalle iyi filtre edilmeyen bir Humik Asit kullandınız. Veya linyitten yapılan Humik asit kullandınız. Bu tarz ilerde sahtekarlık çok oluyor. Bazen boyalı su bile satabiliyorlar. Dikkat etmek lazım. Ayrıca aldığınız bidon içinde vs tortu çok olmamalı. Bu sizin ilaçlama makinanızın memelerini ve pompasını tıkar. Ayrıca birlikte kullanacağınız ilaç gübre vs lerin de sudaki çözünürlüklerinin yüksek olması lazım.

1 litreye eşdeğer hayvan gübresi olayını bende duydum hatta duyar duymaz türkiyede en iyilerden diyebileceğim black strong ürünlerini kullandım ilk etapta(4-5 aylık dönem) çok faydasını gördüm fakat etkisi çok kalıcı olmadı yinede etkisiz diyemem ben bunu benim topraklarımda ki fakirliğe bağlıyorum ama hümik asidin asıl ocağı amerika ürünler 'agro lig' ve 'blackjack' adında 2 ürün var 2side export ürünler ve buralarda bulunan en kaliteli ürünler..

şilempe konusunda sana katılıyorum hatta antalyada öyle firmalar varki merdiven altı üretim yapıp dolum esnasında su ile karıştırıyolar neler satıyolar burda insanlara tahmin edemezsin...

bende mümkün oldukça leonarditli ürünler kullanıyorum ve bunların dikim öncesi hatta imkan var ise damla sulamadan uygulanması taraftarıyım

kendimden örnek vereceğim aralık ayına girmişiz günlerden 18 aralık kara kış bastırmış sebzeler durmuş ne renk alıyor nede olgunlaşma var tepelr incecik fidanların kendini beslemeye hayrı kalmamış işte bu durumda hümik asitten başka çare kalmıyor ve bu dönemde hümik asidi topraktan uygulayamıyorsun çünkü kök çalışmıyor mecbur yapraktan yapıcan işte o zaman ŞİLEMPELİ ürünler kullanıyoruz çünkü leonardit stomaları tıkıyor...

Birader iste bende bir çalışmamda Stomaları tıkamayacak bir projede ilerliyorm bakalım nasip.

gübretaşındı hümik asit yenidi 1 aylıktı bidonlar üretim tarihi öyleydi kimisi yarısı çamur kimisi çeyrek çamur fabrikayı aradım ne kadar katı çıkarsa o kadar iyi dedi humas 15 di galiba birde geçer sene amino asit atdık gele gübretaşın atdık bunu faydası görmedim humas iyidi sonradan tkk müdürü dedi bu sene ilk kez üretimi oldu oldan dolayı organik maddesi çokmuş dedi memelerde saç gibi tıkıyordu

şadan aysul link=topic=73582.msg860683#msg860683 date=1394263958' Alıntı:
gübretaşındı hümik asit yenidi 1 aylıktı bidonlar üretim tarihi öyleydi kimisi yarısı çamur kimisi çeyrek çamur fabrikayı aradım ne kadar katı çıkarsa o kadar iyi dedi humas 15 di galiba birde geçer sene amino asit atdık gele gübretaşın atdık bunu faydası görmedim humas iyidi sonradan tkk müdürü dedi bu sene ilk kez üretimi oldu oldan dolayı organik maddesi çokmuş dedi memelerde saç gibi tıkıyordu
Böyle bir şey olu mu ya :D Ne kadar katıysa o kadar iyi... Leonardit, bazik çözeltilerde ve belli sıcaklıklarda uzun saatlerce ekstrakte edilir. Bunun sonucunda bir çözelti ve çökelti elde edilir. Çökeltiye humin denir. Çözelti ise humik maddelerdir. Bunun da daha işlemleri var. Bu çözelti ve çökelti kısmı santrüfüj edilir ve filtreden geçirilir. Böylece humik asit elde edilir. İşlemler böyle devam eder. Tabii önemli olan işi düzgün ypabilmektir.

tankut39 link=topic=73582.msg860699#msg860699 date=1394266728' Alıntı:
slm ben humas 15 daha önce kullandım gecen yıl humas 22 kullandım bir sorun yaşamadım geçen yıl amino asitte kullandım gayet iyiydi
Amino asit acaba gerçekten bir işe yarıyor mu araştırmak lazım. :)

slm doğanbey 1 ben gecenyıl ilk olarak gübretaş aminoasit kullandım kullanırkende yaprak gübrelerinide kullandım komşu tarlalara bakarak iyi verim aldım . siz ne düşünüyorsunuz . kullandınızmı

doganbey ben zaten o an anlamıştım kazık atdıklarınıda grin-*-s ayıp olmasır diye ses çıkarmadım :) bu gübreler yağış olursa toprakda süper etki veriyor yada çok taban tarlada bir senede denemelik taban tarlaya çaya gibi birsey atdık taban tarlaya o tarla o senesi 150 kilo fazla verdi normalde 100 kilo veriyordu )))

doganbey1 link=topic=73582.msg860525#msg860525 date=1394229880' Alıntı:
Birader iste bende bir çalışmamda Stomaları tıkamayacak bir projede ilerliyorm bakalım nasip.
doğan merhaba benim de aklımda bir soru var, cevap bulamıyorum. leonardit kaynaklı ürünlerin içinde hem hümik hem de fulvik asit var. humik yapraktan zor alınıyor, fulvik ise daha kolay. peki leonardit içindeki hümik fulvik oranı nasıl ayarlanıyor? her hümik asitte fulvik asit var mıdır;?

şadan aysul link=topic=73582.msg860906#msg860906 date=1394294191' Alıntı:
doganbey ben zaten o an anlamıştım kazık atdıklarınıda grin-*-s ayıp olmasır diye ses çıkarmadım :) bu gübreler yağış olursa toprakda süper etki veriyor yada çok taban tarlada bir senede denemelik taban tarlaya çaya gibi birsey atdık taban tarlaya o tarla o senesi 150 kilo fazla verdi normalde 100 kilo veriyordu )))
Şadan sesinizi çıkartacaksınız. Çıkartmadığınız zaman kalite olmuyor. Nasılsa bilmiyorlar diye geçirip geçirip duruyorlar.....

GÜRKAN link=topic=73582.msg861028#msg861028 date=1394303072' Alıntı:
doğan merhaba benim de aklımda bir soru var, cevap bulamıyorum. leonardit kaynaklı ürünlerin içinde hem hümik hem de fulvik asit var. humik yapraktan zor alınıyor, fulvik ise daha kolay. peki leonardit içindeki hümik fulvik oranı nasıl ayarlanıyor? her hümik asitte fulvik asit var mıdır;?

Abi biraz açıklayayım:

LEONARDİT

1-1.5 milyon yıl kadar bir süre de oluşan doğal bir madendir. Bazıları LİNYİT de diyor fakat linyitten farkları vardır. Yanma ısıları, kalorileri vs vs....

HUMİK ASİT

Sağlıkta, Tarımda, Kozmetikte kullanılır. Leonarditten çeşitli KİMYASAL PROSES ler sonucu oluşur. Yalnız şöyle bir şey var. Leonardit, bazik bir prosesde belli bir sıcaklıkta ve zamanda işleme tabi tutulur. Böylece bir çözelti ve çökelti kısmı oluşur. Bu çökelti kısmı HUMİN dir. HUMİN çözülemeyen bir maddedir. Bazı firmalar onlarıda katıyor ve bu yüzden ilaç makinaları zarar görüyor.
ÇÖZELTİ kısmında ise aslında bir çok şey vardır. Ama genelde HUMİK ASİT, FULVİK ASİT, BAZİK ELEMENTLER vardır. Genelde firmalar bu çözeltiyi şişeleyip satıyorlar. LEONARDİTİN kalitesine, REAKTÖRLERİN verimine, göre içindeki HUMİK VE FULVİK ASİT miktarı değişmekle birlikte kaliteli olanlarda %15 civarı var. Genelde BU TÜR SATILAN ÇÖZELTİLER yanlış yönlendirme ile yaprağada atılıyor. Şimdi aldığınız o ÇÖZELTİ de yüksek oranda HUMİK ASİT var. FULVİK ASİT daha düşük miktardadır.
Bitkilerin yapraklarında atıldığında HUMİK ASİTLER, STOMALARI tıkar. Ve böylece bitki hava alışverşii yapamaz. STOMALAR bitkinin burnudur. FULVİK ASİT de de aslında alamaz bitki. Ama FULVİK ASİDİN doğal ŞELATLAYICI özelliği sayesinde alınabiliyor.

Bir konuya daha değineyim. HUMİK ASİTLER uzun zamanlar sonucu ( 1-1.5 Milyon yıl) oluşur. Fakat FULVİK ASİTLER daha kıa zamanda oluşum gösterir. Hani sizlerin aldığı ŞİLEMPE esaslı gübreler varya,,,,, onlar da HUMİK ASİT bulamazsınız. Bu yanlış analiz sonucu oluşuyor. Bir kere mantıken ve bilimsel olarak TERS.... ŞİLEMPE ÇOKDA FAYDALI DEĞİL....

BUNLARIN ÜRETİM PROSESLERİ ÇOK PAHALIDIR. Fakat kısmet olursa ben çalışmalarımda başarılı olursam güzel şeyler yapacam. Hepimize faydalı olacak. Tabiki bunun yayılımını sağlamak, benim daha iyi ürünler ortaya çıkarmam bir nev-i sizlerin sayesinde olacak. Yoğun çalışmalar yapıyorum. İnşallah hepimiz için güzel olacak. TEKRAR SÖYLÜYORUM UCUZ olanlara pek aldanmayın. Çünkü cidden üretimi zahmetli ve pahalı....

Tankut; leonardiitn zararı yok atılabilir.