Valtra A95 aldım.

Ynt: Valtra A95 aldım.

Merhabalar öncelikle Hayırlı uğurlu olsun bizde 2007 model son seri Finlandiya Üretimi A98 sisu motorlu (100hp) intelcooler ' sız 16-8 auto control valtra sahibiyiz.

öncelikle Sisu ' lar güçlü ve dayanıklı motor oldukları için volvo tarafından tercih edilen motorlardır volvo motorları olarak bilinirler...
intel cooler ' siz modelini kullandığım için bu konuda pek bir bilgim yok sadece 5-6 hp arttırdığını söylüyorlar.

turboları wolkvagencady lerde kronik sorun çıkartan shimtzer marka olması beni endişendiriyor. Massey- Ferguson ve Newholland & Ford dakiler gibi Garret marka diil
7 senede ıslık sesi yükteyken baya bir arttı.

pompa konusunda konusunda bir sıkıntımız yok ancak bunların tenteli modeli olan valtra 900 modellerinde amerikan diye tabir edilen pompa kullandıkları için nadasta daha seri olduğu gözle görüşmüştür.
pompanıza Lda yada L-D-A yaptırmanızı yada taktırmınızı tavsiye etmem. bunun yerine ya Amerikan pompayla değiştire bilir yada balıkesir bölgesinde meşhur bir pompacıya götürüp mükemmel bir ayar verdirmenizi tavsiye ederim. Zira 2 A98 i aynı tarlada biri amerikan pompalı biri LDA lı denemişliğimiz vardır. bu anlatımım modifikasyon alanındadır eğer güçten memnun kalmazsanız...

mümkün oldukça ağır işlerinizi 4x4 özelliğini kullanarak yapmanızı tavsiye ederim zira bunların kronik sorunları arka differansiyelleri nin zayıf olmasıdır.
örneğin haziran ayında 13 lü kazayak ile 4x2 kullanlıyor ancak riskli, Eskişehir çifteler tarafında Bir A98 her zaman kullandığı kendi pulluğuyla 4X2 ile nadas yaparken arkayı dağıtmış...

imkanınız varsa hava filtresine ek filitre yaptırın çünkü tozda çekmiyor orginali yetersiz kalıyor

gece sürüşünde ön aydınlarmalarda sıkıntı yaşıyorum zira ithal modellerde kabin ön aydınlatma ekipmanları yok.

alt kısımda ki kaloriferin, üst kısmıda klima bölgesinden gelen hava kalannlarına giden sıcak hava hortumunu iptal ettik kilmada bozulma yaşanıyordu

süne tekeri diye tabi edilen ince tekerlerde değişim sırasında newholland gibi Bijon Ve Gijon ları komple çıkmamakta! takarken ve sıkarken lütfen diş kaptırmamaya dikkat edin zira pek kolay bulunmamakta

akünüzü mümkünse sol kapının önüne bir sandık yada kasa yaptırarak o bölmeye aldırın motor sıcaklığından akünün ömürü epey kısalmakta

kaloriferi ve kliması gereğinden fazla yeterli...

grammer marka koltukları küçük bir yağlamadan sonra kullanışlı ancak traktör yapısı gereği çok hopluyor...

yakıt ağır işte newhollanda göre az yakmakta classic karoser tümosanlara görde turbolu olmasına rağmen az yakmakta.

toprak olarak biraz sert ve ağır bir araziye sahibiz pullak olarak 12-16' açısı ayarlana bilen 4lü eklenebilir yaylı çengiz turan modelini kullanıyoruz.

kaz ayagı olarak 13 lü eker-mak 3 amaçlı çizer anız bozma ve kaz ayagını kullanıyoruz ancak otlu arazide emermak ın kolları birbirlerine yakın oldukları için çok ottoplamakta diğer valtra kullnan arkadaşlar esener marka kullanmaktalar.

kabin konusunda aslında operatör olarak çok izolasyonlu kullanışlı ve ergonomik ancak Türkiye ' de 2. sahıslar için çok dar 3. şahıslar için imkansız...

sonuç olarak güzel bir makine kulanırken bir takım inceliklerini unutmazsak tabiki...

Cevap: Ynt: Valtra A95 aldım.

Autocontrol Valtra ' nın sunduğu bir donanım paketi. Açıkçası Valtra alınacaksa Autocontrol ' lü alınmalı.

Traktördeki neredeyse tüm fonksiyonlar düğmeli oluyor. Hidrolikler, damper çıkışları, hidrolik hız ve hassasiyet ayarları, E-lift vb. Ayrıca çamurluğun üstünde, arka stopların üstünde hidrolik kollarını traktör dışından kontrol etmeye yarayan sarı düğmeler var.

2006 ' ya kadar olanlarda, ön kaportada Autocontrol yazar. Sonrakilerde yukarıda anlattığım noktalardan anlayabilirsin.

Ön kepçe taktıracaksınız 12-12 size daha iyi uyardı. Ileri geri olayı 12-12 ' lerde çok pratik. Ayrıca 12-12 şanzımanlarda 4 tekerden firenleme var. 16-8 ' lerde yok. Bu 4 tekerden firenin özellikle ağır nakliyede çok avantajı oluyor. Ayrıca 12-12 ' lerin hem fiyatı, hem de kullanım ömrü daha yüksek.

16-8 ' lerin son kötü yanı da balya makinalarına uyum sorunu. Şanzıman çok seri olduğu için takviye 1 vitesi bile çok hızlı kalıyor. Orta seviye sap yada otta bile sürekli yarım debriyaj yapmak zorunda kalıyorsun. Bu da debriyaj ve şanzıman ömrünü olumsuz etkiliyor.

Ayrıca bu bilgi yalnız kendi tecrübelerime dayanan bir bilgi değil. Valtra-Hattat ' ın kendi yetkili servislerine verdikleri eğitimlerde, direk fabrika tarafından bildirilen '16-8 ' ler küçük kare balya makinalarına uyumsuzdur' bilgisineyle onaylanmıştır.

16-8 ' lerin en büyük artısı seriliği ve buçuk avantajı. Yolda 40 km hızı görüyorlar. Bir de alternatif durum ve araziler için buçuk kolaylığı var.

Pulluk olarak 14 No 5 ' liyi yalnızca tavlı toprak ve düz arazilerde, 12 No 5 ' liyi ekstrem durumlar olmadığı sürece her koşulda çeker.

Size bir sorum olucakti 5li 16" pulluk cekebilicek bir arka difransiyel yapisina sahipmidir ki ?

Alan arkadasa hayirli olsun ben 2006 son avrupa a95 lerden kullaniyorum nominal 101 hp intercol süz !

Sert bir toprak yapimiz var 4+1 inc ayarli 16 ince kadar yayli cengiz turan pulluk kullaniyorum hafif pulluk

Kutivator olarak ta 13 bacakli ekermak kullanmaktayim ama ekermak onermem aslinda cok saglam ve patlatmasi ile aniz bozmasi super ama kaz ayaginda bacak sayisi saseye gore sık oldugu icin normal kullanimda bile toprak topluyor baska marka alin derim

5mt Ozdemir marka barana-tirmik merdaneli kullanicisiyim memnunum

Sisu motor cok kaliteli anahtar degmedi (10 yil icinde turbo ve pompa 0 kalamiyor tabiki) Traktore 10 yıl sonra Yakit tasarufu icin cekis sisteminde degisiklikler yaptim hybrid turbo-LDA ve pompa avansı %10 +hidrojen sistemi
Valtra 6350 turbosu ve valtra N111 ayarinda birsey oldu

Dun 77 litre mazotla 170 dm2 ikileme yaptim 1200 d/dk gazla 2. Viteste

Ancak bu traktoru direksiyon soforu olarak kullanmamalisiniz adeta operator mantiginda kullanmalisiniz o zaman sanzimandan yada arka difransiyelden asla ariza cikartmaz
3 lu pulluk yada 9 lu kazayagi kullanmak zorunda kalsaniz dahi 4x4 den asla cikarmamalisiniz

Sagda solda goruyoruz valtralarin arkalari zayif ne bileyim iste kecelerden yag kacirir felan
İste bu tip kullanicilar tr de ilk bilinen 4x4 mantigini eski injeksiyonlu tumosan yada samelerde gordukleri icin 4x4 de cok yakar mantigiyla 4x2 de is gutmektedirler halbuki bunlar turbolu traktorler agir işte, buyuk motor sadece arka dif. Fazla geliyor motor icerden disariya fazla geldigini gosteriyor

Toprak karistirmayacaginiz iste gubre ilac vs bu traktorleri kullanmamanizi oneririm eger lda lı degilse yakiti bosta yukseltir
Garantisi varmi bilmiyorum ama bunlar yag banyolu oldugunicin arka hidrolik kutusuna bir klavuz actirarak kabin icine bir basic bar saati taktirmanizi oneririm eger debriyaji kaldirdiginizda basicta kalkmiyorsa kanaatimce bu araci yerinden asla oynatmayin

En iyi traktor kendi traktorundur mantigi uzerinden gidecek olursak kendi traktorunun ustasi kendin olucaksin

Traktorden memnunum

Size nacizhane tavsiyem