TÜMOSAN'DAN HABERLER

11 sonuçtan 1 ile 11 arası gösteriliyor
 1. #1

  Kayıt Tarihi
  18 Aralık 2007
  Şehir
  Eskişehir
  Yaş
  27
  Mesajlar
  4,457

  TÜMOSAN'DAN HABERLER  TÜMOSAN en büyük 500 arasında
  Türkiye ' nin ilk dizel motor üreticisi TÜMOSAN, özelleştirilme kapsamında 1 Temmuz 2004 tarihinde bünyesine katıldığı Alçelik Çelik Yapı İnşaat firmasını, Türkiye ' nin en büyük 500 sanayi kuruluşu listesinde 422 ' nci sıraya taşıdı


  İSTANBUL
  Türkiye ' nin ilk dizel motor üreticisi Türk Motor Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (TÜMOSAN), 1 Temmuz 2004 tarihinde yapılan özelleştirme ile bünyesine katıldığı Alçelik Çelik Yapı İnşaat San. ve Tic. AŞ ' yi, İstanbul Sanayi Odası ' nın açıkladığı Türkiye ' nin 500 büyük sanayi kuruluşu listesine taşıdı. İlk 500 ' e Konya ' dan giren 6 şirket arasında yer alan Alçelik, İSO 500 listesinde 422 ' nci sıraya yükseldi.
  Aylık 600 traktör üretimi gerçekleştiren TÜMOSAN, özelleştirme sürecinde yılda 2.5 milyon dolarlık yatırım yapma taahhütlerini de yerine getirdi. 2006 yılında yeni bir dökümhane kuran TÜMOSAN, üretim kapsamında tüm traktörlerin tipini değiştirerek, yeni ve modern bir görünüm kazandırdı. Montaj ve üretim hattında da yeni yatırımlara giden TÜMOSAN ' a parça vermek amacıyla Konya 2 ve 3 ' üncü OSB ' lerde yeni firmalar kuruldu. Pakistan ' a 2004 yılında 11 bin adet olan motor seti satışını, 2005 yılı tamamında 13 bin 696 adede yükselten TÜMOSAN, 2007 yılı sonunda bu rakamı 20 binli rakamlara taşımayı planlıyor.

  TÜMOSAN, 1 milyon 680 bin metrekare açık, 130 bin metrekare kapalı alanda üretim gerçekleştiriyor. 300 ' ün üzerinde çalışanıyla TÜMOSAN modellerini üreten şirket, ülke çapında 56 bayi ile çalışıyor. TÜMOSAN ' ın hedefi ise traktör üretimini yıllık 30 bin adete ulaştırmak. TÜMOSAN, tek vardiyada 25.000 adet dizel motor ve 15.000 adet traktör üretim kapasitesine sahip.

  07.08.2007

 2. #2

  Kayıt Tarihi
  18 Aralık 2007
  Şehir
  Eskişehir
  Yaş
  27
  Mesajlar
  4,457

  : TÜMOSAN'DAN HABERLER  TÜMOSAN İşletme Koordinatörü Ziyattin Tokar, 'Türkiye ' de kamyonet açığı var. Bu açığı, Türk mühendislerinin tasarımı ile üreteceğimiz kamyonetle kapatmayı düşünüyoruz' dedi.


  Türk Motor ve Traktör Sanayi (TÜMOSAN) İşletme Koordinatörü Ziyattin Tokar, traktörden sonra şimdi de, tümüyle yerli malı bir kamyonet üretmeyi planladıklarını söyledi. 1981 yılında Konya ' da devlet tarafından kurulan TÜMOSAN ' ın, bugüne kadar ağır işleyen bürokrasi nedeniyle beklenen atılımı gösteremediğini anlatan Tokar, tesislerin, 2004 ' ün Temmuz ayında yapılan özelleştirme ihalesiyle, Alçelik Yapı İnşaat AŞ ' ye devredilerek özelleştiğini ifade etti.

  Özelleşmenin ardından TÜMOSAN ' da farklı bir idari yapılanmaya gidildiğini, yeni ve dinamik bir üretim anlayışının benimsendiğini ifade eden Tokar, 'Durdurulan üretime, hızlı şekilde yapılan yenileme çalışmalarının ardından yeniden başladık. Kısa süre içinde 450 adet traktör üreterek iç ve dış piyasaya sunduk' dedi. 2005 yılında ise tesisin üretim kapasitesini daha da artırarak yola devam ettiklerini kaydeden Tokar, halen Pakistan ' a, ayda 1 milyon dolarlık motor bloğu ve parçası ihracatı yaptıklarını vurguladı.

  TÜMOSAN, dizel motorda rakipsiz

  Tokar, Türkiye ' de halen dizel motor üretimi açısından rakipsiz olduklarının altını çizerken, şunları kaydetti: 'Bu yıl hedefimiz, 20 ayrı tip traktörden yaklaşık 9 bin adet üretmektir. 2005 yılında ise 300 milyon YTL ' lik ciro hedefine ulaşmayı hedefliyoruz. Bir başka hedefimiz ise, 2005 yılı sonunda Türkiye ' nin ilk 100 büyük kuruluşu arasına girmektir. TÜMOSAN bu yıl sonunda kârlı duruma geçip, daha da büyümek için adımlar atacak. Son olarak da içinde CD çaları bile bulunan, kabinli, lüks, Euro 1 standartlarında (8280 N) modeli yeni bir traktör daha ürettik.'

  İç pazardaki kamyonet açığını kapatacak

  Traktörün yanı sıra tümüyle yerli malı bir kamyonet üretmeyi de planladıklarını anlatan Tokar, sözlerini şöyle sürdürdü: 'Yerli bir kamyonet üretmek için her şey hazır. Bir kamyonet üretmek, TÜMOSAN için sorun olmaz, ancak önce ürettiğiniz malı satabilecek pazarın varlığından emin olmasınız. Kamyonet üretimi için bir pazar araştırması da yaptık. Kamyonet için pazar olarak öncelikle Türkiye ' yi düşünüyoruz. Çünkü Türkiye ' de 3-3,5 ton yük taşıma kapasiteli kamyonet açığı var. Bu açığı, tamamen Türk mühendislerinin tasarımı ve Türk işçisinin alın teriyle üreteceğimiz kamyonetle kapatmayı düşünüyoruz.'

  Alçelik, uyuyan devi uyandırdı


  LOKMAN KOYUNCUĞLU / KONYA
  Konya gibi otomotiv üssü olabilecek bölgede TÜMOSAN ' ın tam kapasite çalışmaya başlamasını ümit ettiklerini kaydeden Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Ömer Bolat, traktörden başlayarak diğer otomotiv alanlarına da genişlenebileceğini dile getirdi. Özelleştirilmesinden sonra TÜMOSAN ' ın Türkiye için ve Konya için çok önemli olacağını ifade eden Bolat; 'Gerçekten burada bir dev yatıyor ve Alçelik grubuna yatırımı tekrar ayağa kaldırdıkları için teşekkür etmek gerekiyor. Bu tesis özelleştirilmeseydi birkaç sene sonra hurdalık haline gelebilirdi. Bu açıdan özelleştirmeye de; üretim ve istihdam getirmek şartıyla destek olmak gerekir diye düşünüyorum' şeklinde konuştu.

  Konya ' da otomotiv yan sanayinin zaten güçlü durumda olduğunu vurgulayan Bolat; 'Konya ' da, bir oto sektörü dediğimiz ara grup yoktu. TÜMOSAN işte bu işlevi görecek. Traktörde genişlemesi, otomotivde başka alanlara da genişlemesi halinde Türkiye ' nin otomotiv üreticileri ve dünyanın otomotiv üreticileri Konya ' daki bu otomotiv yan sanayini görerek, Konya ' yı bir otomotiv üssü olarak değerlendirmeleri yakın gözüküyor' şeklinde konuştu. 3. #3

  Kayıt Tarihi
  18 Aralık 2007
  Şehir
  Eskişehir
  Yaş
  27
  Mesajlar
  4,457

  : TÜMOSAN'DAN HABERLER  Özelleştirilmeden önce günde 1,5 traktör üretilen TÜMOSAN ' da günde 25 traktör üretilmeye başlandı. TAKSAN, özelleştirildikten sonra sektöründe dünyanın üçüncü büyük şirketi haline geldi.


  Özelleştirilmeden önce trilyonlarca lira zarar eden Takım Tezgahları Ticaret ve Sanayi A.Ş. (TAKSAN) ile Türk Motor ve Traktör Sanayi Ticaret A.Ş. (TÜMOSAN), özelleştirilmenin ardından kara geçti.

  TAKSAN, özelleştirildikten sonra sektöründe dünyanın üçüncü büyük şirketi haline gelirken, özelleştirilmeden önce günde 1,5 traktör üretilen TÜMOSAN ' da ise günde 25 traktör üretilmeye başlandı. Özelleştirilmeden önce yüzde 1 kapasite ile çalışarak 8,5 trilyon lira zarar eden TÜMOSAN, Sümer Holding AŞ ' den özelleştirme yoluyla Alçelik Çelik Yapı Sanayi A.Ş ' ye geçen yıl satıldı.

  TÜMOSAN ' ın eski Genel Müdürü Abdurrahim Çöloğlu, yıllık 15 bin traktör üretim kapasitesine sahip şirketin, kuruluşundan özelleştirilmesine kadar geçen 22 yıllık sürede 10 bin 500 traktör ürettiğini kaydetti. Çöloğlu, günde 1,5 traktör üretimi yapan şirketin özelleştirildikten sonra günde 25 traktör üretmeye başladığını bildirdi. Çöloğlu, şirkette ayrıca özelleştirmeye kadar toplam 169 bin 500 motor üretildiğini, son bir yılda ise 7 bin 500 motor üretiminin gerçekleştirildiğini ifade etti.

  Konya ' da faaliyet gösteren TÜMOSAN, yıllık 15 bin traktör üretim kapasitesine sahip. Daha önce 280 personelin çalıştığı şirkette, şimdi ise 391 kişi istihdam ediliyor. Şirket, gazete ilanıyla kalifiye işçi arıyor.

  TAKSAN Genel Müdürü Mehmet Karaca, Kamu İktisadi Teşebbüsü (KİT) olarak 1975 yılında Kayseri ' ye bağlı İncesu İlçesi ' nde kurulan TAKSAN ' ın, Haziran 2003 ' de Büyükmıhcı Şirketler Topluluğu bünyesindeki Hesfibel A.Ş ' ye devredildiğini anımsattı. Şirketin özelleştirildikten sonra da Genel Müdürlük görevini yürüten Karaca, TAKSAN ' ın özelleştirilmeden önce trilyonlarca lira zarar ettiğini, 2 yıllık süreçte kar etmeye başladığını kaydetti.

  Özelleştirilmeden önce 405 işçi çalışan TAKSAN ' da bugün 755 işçi çalıştığına dikkati çeken Karaca, şirketin cirosunun 3 kat arttığını bildirdi. 2005 yılındaki üretimlerinin yüzde 90 ' ının ihracata yönelik olduğunu belirten Karaca, ' ' Şirketimiz, sektöründe dünya üçüncüsü konuma geldi ' ' dedi.

  ANKARA

 4. #4

  Kayıt Tarihi
  18 Aralık 2007
  Şehir
  Eskişehir
  Yaş
  27
  Mesajlar
  4,457

  : TÜMOSAN'DAN HABERLER  ' Biyodizelli ' TÜMOSAN
  Bakan ' dan teşekkür aldı

  Biyodizel kullanılabilen TÜMOSAN traktörüne binerek deneme sürüşü yapan Tarım Bakanı Sami Güçlü, TÜMOSAN yetkililerine sağladıkları katkılardan dolayı teşekkür etti.  HALİL SAĞIRKAYA / KONYA
  Tarım Bakanı Sami Güçlü, AB ' ye uyum sürecinde temiz enerji olan ve yağlı bitkilerden elde edilen Biyoyakıt ' a yönelinmesi gerektiğini söyledi. Konya Hilton Otelinde düzenlenen ' Uluslararası Biyoyakıtlar ve Türkiye ' toplantısına katılan Bakan Sami Güçlü, fosil yakıt sıkıntısı çeken AB ' nin alternatif enerji kaynaklarına yöneldiğini Türkiye ' nin de bu yönelimi görmesi gerektiğini dile getirdi. Güçlü, 'Dünya son yıllarda yenilenebilir alternatif enerjiye yönelmeye başladı. Bu alternatifler içerisinde en gözde olanı ise biyoyakıtlardır. Hem çevre için hem de çiftçi için bu yakıt büyük önem taşımaktadır. AB ülkeleri mevcut yakıtın içine yüzde 2 biyodizel karıştırma zorunluluğu getirdi. Bu alternatif yakıda yönelişte ilk adımdır' dedi.

  Bakan Güçlü, tarımın 2005 yılından itibaren kamuoyunun gündeminde daha fazla kalacağını belirterek, 'Önümüzdeki 10-15 yıl içerisinde tarımda dönüşümü sağlamak zorundayız. Dünya bu yönde baskı yapıyor. Tarım sektöründe özellikle AB ile ortak politika üreterek standartları yakalamalıyız' diye konuştu.

  Daha sonra biyodizel kullanılabilen TÜMOSAN traktörüne binerek Hilton Otel ' i önünde deneme sürüşü yapan Tarım Bakanı, TÜMOSAN yetkililerine sağladıkları katkılardan dolayı teşekkür etti. Biyoyakıt ' la kullanılabilen traktörleri yakın zamanda piyasaya süreceklerini belirten TÜMOSAN İdari Müdürü Ziyaeddin Tokar ise, 'Biyodizel çevreye zarar vermez. Çünkü toksit etkisi yoktur ve biyolojik olarak doğada çözülebilir. Bunun yanında alternatif bir enerji kaynağıdır' şeklinde konuştu.

 5. #5

  Kayıt Tarihi
  18 Aralık 2007
  Şehir
  Eskişehir
  Yaş
  27
  Mesajlar
  4,457

  : TÜMOSAN'DAN HABERLER
 6. #6

  Kayıt Tarihi
  06 Aralık 2007
  Şehir
  Ankara
  Yaş
  26
  Mesajlar
  13,640

  : TÜMOSAN'DAN HABERLER  bu haberler eski de olsa TÜMOSANIN başarılarının devamını dilerim inşallah en büyük üreticiler arasına girer de bizde seve seve tümosan alırız

 7. #7
  POYRAZLI SALİH - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıt Tarihi
  14 Kasım 2007
  Şehir
  Ankara
  Yaş
  29
  Mesajlar
  4,143

  : TÜMOSAN'DAN HABERLER  GÜZEL PAYLAŞIM BİODİESEL İ TAMAMEN YAKABİLİYORMUYMUŞ BU TÜMOLAR BİODİESEL MAZOTA GÖRE DAHA KALINMIŞ GENELDE ARAÇLAR TAM YAKAMIYORMUŞ ÖLE DİYORLARDI
  BİODİESELE DEVLET DESTEK VERMİYORMUŞ BUNUN NEDENİ MAZOTTAN GELEN GELİR DİREK KESİLMİŞ OLCAK BİR LİTRE MAZOTTAN DEVLET 80 KURUŞ VERGİ ALIYOR DEVLET EN ÇOK VERGİYİ AKARYAKITTAN ALIYOR ONUN ARKASINDAN İSE TEKEL GELİYOR

 8. #8

  Kayıt Tarihi
  25 Ocak 2008
  Şehir
  Kırklareli
  Yaş
  27
  Mesajlar
  875

  : TÜMOSAN'DAN HABERLER  tümosanın başarılarının devamını bekliyoruz.paylaşım için teşekkürler

 9. #9

  Kayıt Tarihi
  15 Kasım 2007
  Yaş
  29
  Mesajlar
  4,102

  : TÜMOSAN'DAN HABERLER  SAĞOL EMRE GÜZEL VE UZUN Bİ PAYLAŞIM

 10. #10

  Kayıt Tarihi
  18 Aralık 2007
  Şehir
  Eskişehir
  Yaş
  27
  Mesajlar
  4,457

  : TÜMOSAN'DAN HABERLER  ÇOK SAGOLUN ARKADAŞLAR YORUMLARINIZ İÇİN...

 11. #11
  nforcer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıt Tarihi
  09 Ekim 2008
  Şehir
  Balıkesir
  Yaş
  27
  Mesajlar
  749

  Ynt: TÜMOSAN'DAN HABERLER  paylaşıma teşekkürler.tümosan hak ettiği yere gelir inşallah..
Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. TMO'den Haberler....
  Konu Sahibi Hermiyas Forum Diğer Tarla Bitkileri
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 23.Ocak.2014, 13:48
 2. erkunt tan haberler
  Konu Sahibi mustafa68 Forum Videolar (Alıntılar)
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 25.Mart.2011, 20:52
 3. Tümosan'dan Haberler
  Konu Sahibi TMS_HST Forum Teknik Bilgiler-Yorumlar
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 28.Ekim.2008, 13:50
 4. ERKUNTTAN HABERLER
  Konu Sahibi alone_tiger_26 Forum Teknik Bilgiler-Yorumlar
  Cevap: 15
  Son Mesaj : 04.Eylül.2008, 00:13
 5. BAŞAKTAN HABERLER
  Konu Sahibi alone_tiger_26 Forum Teknik Bilgiler-Yorumlar
  Cevap: 13
  Son Mesaj : 09.Haziran.2008, 09:54

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
Yukarı Çık
Hakkımızda
TrakKulüp, içinde 90.000'dan fazla konuyu, 1.000.000'dan fazla mesajı barındıran Türkiye'nin ilk ve en büyük traktör, tarım ekipmanları ve çiftçilik paylaşım sitesidir. 65.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Bizi Takip Edin
E-Posta: trakkulup@trakkulup.net
Whatsapp: 0 535 7845520
DMCA.com Protection Status