tahıl ezme metodları

arkadaşlar tahıllarınızı nasıl eziyorsunuz ben arpa ve buğdayı yüzde 6 civarı suyla 12 saat önce ıslatıp eziyorum iyi sonuç alıyorum fakat mısırda istediğim kaliteyi bitürlü yakalayamıyorum .mısırı ezmek için siz nasıl bir yol izliyorsunuz? arkadaşlar konuyu doğru yerdemi açıyorum bilmiyorum ama sonuçta ben hayvanlara vermek için tahıllarımı ezdiğimden dolayı bu bölümde açmak istedim.

Ynt: tahıl ezme metodları

arkadaşlar yarın mısır ezcem konu hakkındabilgisi olanların yardımını bekliyorum ekelktrikli çift toplu makina kullanıyorum piyasada ki pul pul mısır ezmeleri gibi olmuyor ezmem.varmı bunun bi metodu.

Biz arpada herhangi bir işlem yapmıyoruz. Mevcut şekli ile rahat eziliyor.

Buğday ve mısırda ise ezme işlemi ne yaparsak yapalım istenilen kıvamda olmuyor. (Buğday flora-85. Kırmızı sert)

Bu yüzden en iyi çözümü kaynatmada bulduk. Aşırı su katmadan belirli bir süre kaynatıldığında olağanüstü yumuşak ve lezzetli rbir hal alıyor. Sindirilmeden atılan tane miktarı 0 (sıfır) Hergün, günlük olarak yapılması gerekli.

Belirli bir miktarın üzerinde zor olur ama denemek için 1 teneke kaynat. Farkı görürsün.

Bu arada denemedim ama mısıra eklediğin %6 ' lık suyu %15 civarına çıkartıp 'kaynamış sıcak su' ile denersen bence randıman alırsın.

Yalnız depolamadan önce belirli bir süre rutubetini düşürmek için bekletmek lazım.

şu kaynatma olayı nasıl biraz anlatabilirmisiniz .ne kadar süre nasıl ayriyeten ezme işlemi uyguluyormusunuz kaynatmanın ardından.kaynatınca sindirilebilirlik çok çok artıyordur .bide amerikada beside tamamen bu corn dediğimiz pişmiş mısır ezmesi kullanıyorlar ve çok iyi sonuçlar alıyorlar.bizim ülkemizde pek bilinmiyor mısır da pek besi materyali olarak kullanılmıyor bunun en büyük sebebi tabiki amerikanın dünyanın en büyük mısır üreticisi olmasıdır ama genede bizim bu konuya bukadar uzak olmamızı ben anlayamıyorum.acaba bu corn üretimi için alabileceğimiz fiyatlarda makinalar varmıdır yada biz yapabilirmiyiz bunuda çok merak ediyorum.

Konu doğru yerde sıkıntı yok,Mısır flakesinden bahsediyoruz galiba diğer bir tabirle Expander sistemi,bu sistemin küçük işletmeler için olanı varmı maaliyeti nedir bilmiyorum ama kesif yemi kendi üreten işletmelerin hatırında olması gereken bir konu araştırmak lazım.

evet mısırflake geçen yıllarda amerikaya hayvan seçmeye giden oradaki çiftlikleri gezen arkdaşlarım anlattığı besi işletmeleri sadece mısır flake kullanıyorlarkesif yem olarak. çok çok iyide sonçlar alıyorlar.içerik olarakta mısır besiye gerçekten çok çok uygun ufak yaşta protein olarak yetersiz olabilir ancak besinin ilk bikaç ayı atlatıldaktan sonra yani 8. 9. aylardan sonra tamamen besiin değerleri bakımından çok uygun besiye.iş yüküde çok hafifler işletme için özellikle kendi yemini yapanlar için.

ya bende söylüycektim söylemedim aslında daha öncesinde kesif yem rasyonundaki mısır ve arpayı karıştırıp ıslatıp ezdiğimde mısırm pul pul oluyordu fakat mısırı ayrı arpayı ayrı ezince mısır iyi olmuyor .buna bi anlam veremedim mantığını anlayamadım neden arpayla karışıkken pul pul oluyorda sadece mısırı ezince olmuyor .bi sebebi vardır mutlaka. ama arpayla mısırı karıştırıncada mısırdan dolayı sıkışma oluyor makinada bazen.

ben kurtsan kullanıyorum iyi bir makina teknik olarak hiçbir sorun yaşamadım performansıda iyi ancak bi sıkıntım bilya yataklarını ayda bir yağlamak zorundasın ve 4 adet grsör var ancak bu gresörlerin yerleri hiç ergonomik değil önlerinde bir muhafaza var vede o muhafazayı sökmek çok zor somonlar muhafazanın altında gizli bi türlü anahtarla giremiyorsun 2 somonu açmak için yarım saat uğraşıyorum .

Dün yazıp gönderilmiştim ama gitmemiş mesaj. Tekrar yazayım.

Kaynatma olayı yemek yapmak gibi. Hoşuna giden kıvamı yakalayınca bırakıyorsun.

Suyu fazla koyman ve fazla kaynatman nişasta kaybına neden olabilir. Mısır ' ı örttene kadar koyman yeterli.

O kadar lezzetli oluyor ki sen bile yiyebilirsin.

Sindirim %100 ' e yakın oluyor. Sütte de artış gözleniyor.