ASPİR-OROM/BAYBURT

Ynt: ASPİR-OROM/BAYBURT

Gökhan ÖZKAN link=topic=74510.msg888396#msg888396 date=1399461623' Alıntı:
aspirle ilgili şunu söyleyeyim.yan yana 2 tarlam var.biri aspir biri çekirdek ekili.2 sinide arpa ektim.hazırlama ,gübre tohum ,zaman herşey aynı tarzda yapıldı.sonuç ise aspir yeri ile çekirdek yeri arasında %100 fark var.yani aspir yerindeki arpa 5 cm ise çekirdek yeri 10 cm.bu sene aspir yine ektim yaklaşık 150 dönüm.ama mümkün olduğunca tarlaya sokmayacam.bu arada bu bitki ukkraynada yasaklanmış.tarlayı HAŞAT ediyor :D
Söylediklerinde %100 haklısın Gökhan abi bizde geçen yıl arpir ektiğimiz yerlere arpayla çavdar ektik arpalar hiç gelişmemiş çavdar yine arpaya göre biraz iyi.Bizim aspir tarlaları sanki ilk baharda ekilmiş gibi Allah yardım etsin.

UÖZKAN.77 link=topic=74510.msg893395#msg893395 date=1400932345' Alıntı:
BAYBURT/ARPALI beldesi.. aspirlerin son durumu..

bu arada aspirin kendinden sonraki bitkiyi olumsuz etkileme ihtimaline karşı peşine FİĞ ekecez inşallah..

Aspirler güzel çıkmış Umut abi.Bu yıl bizde 250 dönüm ektik birazda pişman olduk geçen yıl aspir ektiğimiz yerlerde doğru düzgün ekin yok.Son yağmur biraz kurtardı yoksa biçilemeyecek durumdaydı tarlalar.

UÖZKAN.77 link=topic=74510.msg893440#msg893440 date=1400938109' Alıntı:
şimdi acaba sorun aspir ekmekte mi, yoksa kuraklıkta mı.. yani asıl neden ne acaba..

biz işi garantilemek için aspirin peşine ekin değil ot ekcez.. fiğ ektimi tamamdır dedik..
Abi kuraklığın da etkisi var tabide asıl sorun bence Aspirde.Nisan ayında gübre atarken herk olan tarlayla aspir tarlası arasında %100 fark vardı.

şimdi acaba sorun aspir ekmekte mi, yoksa kuraklıkta mı.. yani asıl neden ne acaba..

biz işi garantilemek için aspirin peşine ekin değil ot ekcez.. fiğ ektimi tamamdır dedik..
ikinci ürün ekimlerinde ,iklim toprak yapısı cok önemli.bu yüzden peşinden ekilecek ürün iyi hesap edilmeli.
bizim burda gecen yıl aspir eken bi arkadaşın ,inanın 90 dönüm(1000 m2 üzerinden) buğday tarlası biçimiycek durumda.

ben selçuk üniversitesi ziraat fakültesi öğretim görevlisiyle görüştüğümde aspirin topraktaki rutubeti tamamen kuruttuğunu yağış az ise sonraki üründe verim kaybı olacağını söylemişti

saman daneden daha çok hoşuna gitti tarla sahibinin.. keçileri var.. az tozlu inceden hoş kokulu güzel yağlı bi samanı var.. yapma koyunlar yemiyomu.. keçilere düşündük..

birden çok değilde az az alıştırmayı denediniz mi.. sırf samanı için bile ekerim diyodu sahibi..