Kayısıdan sonra şimdi de Antep fıstığı

Kayısıdan sonra şimdi de Antep fıstığı
11 Nisan 2014
Kayısıdan sonra bir şok daha

Malatya ' da yaşanan dolu felaketinin kayısı rekoltesini mahvetmesinin ardından şimdi de Antep fıstığında benzer bir durum yaşanıyor. Türkiye ' deki Antep fıstığı yetiştiriciliğinin önemli merkezlerinden Şanlıurfa ' da yağışların düşük olması ve don nedeniyle, ağaçlar ciddi oranda zarar gördü.

Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Şanlıurfa Şube Başkanı Ali Rıza Öztürkmen, Türkiye genelindeki fıstık ağaçlarının yüzde 42 ' sinin Şanlıurfa ' da bulunduğunu söyledi.

Fıstık ağacının bir yıl yüksek, bir yıl düşük ürün verdiğini belirten Öztürkmen, düşük ürün alınan geçen yıl Türkiye genelinde 50 bin ton rekolte elde edildiğini, bunun da 25 bin tonunun Şanlıurfa ' dan karşılandığını ifade etti.

Ağaçlardan yüksek verim alındığı yılın çiftçiler arasında 'fıstık senesi' olarak nitelendirildiğini vurgulayan Öztürkmen, Türkiye genelinde bu yıl 150 bin ton rekolte beklendiğini, bunun da yaklaşık 70 bin tonunun Şanlıurfa ' dan karşılanmasının öngörüldüğünü kaydetti.

Bölgede etkili olan olumsuz hava koşullarının rekoltede 20 bin tonluk kayıp oluşturabileceğine işaret eden Öztürkmen, şöyle devam etti:

'Düşük yağışlar ve Mart ayının sonunda kentte etkili olan rüzgar ve soğuk hava nedeniyle fıstık ağaçları zarar gördü. Kentimizde de 30 Mart ' ta aşırı rüzgar ve soğuktan dolayı don yaşandı. Genç yapraklar ve çiçeklerin hepsi donarak çürüdü. Bölgedeki ağaçların yüzde 30-40 ' lık bölümünde zarar meydana geldi. Bundan dolayı rekoltede bir miktar düşüş olacağını tahmin ediyoruz.'

İstenilen düzeyde yağış olması halinde zarar gören ağaçların kendini toparlayabileceğini vurgulayan Öztürkmen, bu sayede rekoltenin artabileceğini belirtti.

Üreticilerin sulama yaparak da ağaçların toparlanmasına katkı sağlayabileceğini ifade eden Öztürkmen, şunları kaydetti:

'Bir yıl önceki gibi yüksek fiyat olacağını düşünmüyorum. Çünkü bu yıl fıstığın yüksek verimli olduğu yıl. Rekoltenin gayet verimli olacağını düşünüyorum. Umuyorum tarımda dengeler yerine oturur ve fıstık da beklediği fiyatı bulur. Bu yıl zarar gören fıstık ağaçları bir miktar rekolteyi düşürecektir. Ama ' var yılı ' olması nedeniyle fiyatlarda aşırı bir çalkalanma olmayacaktır. Geçen yıl ki gibi 17-18 TL civarında seyredecektir.'