Yem Bezelyesi Yetiştiriciliği (Resimli Anlatım)

Ynt: Yem Bezeylesinden Bir Kaç Kare

ismail_17 link=topic=74998.msg884117#msg884117 date=1398449402' Alıntı:
Bereketli olsun Yılmaz.
Hem tarlaya toprağa dengeli ürün ,hemde hayvanlar için dengeli besin olmuş, ister silaj ister kuru ot olarak değerlensin.
Her zaman söyleriz ya bitkilerden yuvarlak yapraklılar dar yapraklılara dar yapraklılar yuvarlak yapraklılara dengeleyici doğada tamamlıyor birbirini .
Yüce mevlam öyle yaratmış.

Tam olarak özetlemişsin. Ayrıca üzerine basarak söylüyorum. Ot için yetiştirilecek yem bitkisinin içinde mutlaka 'geniş yapraklı (baklagil, yoncagil) olmalı'.

ufukk link=topic=74998.msg884135#msg884135 date=1398452218' Alıntı:
Referans bir konu olmuş , bu aralar formdasın braderim :)
Ben seneye ekmeyi düşünüyorum , bu bilgiler güzel referans oldu.
Fakat kumlu ve zayıf bir yere ekeceğim , başka türlü tarladan verim alamıyoruz.

İnşallah yardımcı olmuştur. Benim denemelerime göre kumlu, kumlu tınlı arazilerde ilk gelişm çok hızlı oluyor. Yalnız son aşamada (Nisan-Mayıs) yağmur ihtiyacı oluyor. Son yağmur yakalanırsa korkmaz.

Onu geçtim, sırf toprak ıslahı için bile ekilebilir. Orta Anadolu ' da naaşa bırakılan arazilere neden bu bitkiyi ekmezler anlam veremiyorum. Bedava toprak ıslahı.

stulu link=topic=74998.msg884136#msg884136 date=1398452298' Alıntı:
Teşekkürler çok faydalı bir paylaşım oldu. Bizlerin önünde yeni bir ufuk açtınız. ok-*-s

Estağfirullah.

İsmail Pelit link=topic=74998.msg884153#msg884153 date=1398454225' Alıntı:
bereketli olsun abi maaşallah durumları çok iyi peki bunu yeşil gübrelemede kullanabilirmiyiz ? kaç ayda 30-40 cm boyuna geliyor?

Yem bezelyesi yeşil gübre olarak kullanılır. 49 yıllık özel ağaçlandırma sahalarında, ağaç arası ekimine izin verilen 2 bitkiden biri. Diğeri Fiğ.

Doluca, Kayra gibi büyük şarap üreticileri bağ arasında, ayrıca birçok cevizlik sahibi ağaç altına hemen her yıl bunu uyguluyor. Ihtiyacın olursa uygulamayı yöneten ziraat mühendislerinden birinin telefonunu özelden veririm. Tüm bilgileri ayrıntılı alabilirsin.

omerfarukkoc link=topic=74998.msg884168#msg884168 date=1398457470' Alıntı:
Paylaşım Budur Yılmaz Abi Eline Sağlık... Maşallah Güzel Boy Yapmışlar, Allah Ağız Tadıyla Yedirmek Nasip Etsin...

Âmin Ömer.

SALİH29 link=topic=74998.msg884170#msg884170 date=1398457696' Alıntı:
yılmaz bey çok güzel resimler le konuyu aydınlatmışınız trakyaya özgü demişiniz amma ben sormadan edemedim 1500 rakımlı bölgede yetiştirilebilirmi tabi sizin oralar gibi olmasını beklemeyizde idare edermi emegimize deger mi

Yanlış anlaşılmasın. Bu bahsettiğim 'töre' cinsi trakya için geliştirildi. Bildiğim kadarı ile şu an için soğuğa en dayanıklı cins. Tarım Bakanlığı tarafından baz versiyon olarak seçildi diye biliyorum. Bunun dışında Taşkent vs. daha birçok cins mevcut. Denemekte yarar var.

Fırsatım olursa Hocalarımıza konuyu danışırım. Yanlış yönlendirmek istemem.

rfn26 link=topic=74998.msg884216#msg884216 date=1398493693' Alıntı:
Güzel paylaşım olmuş, Bilgilerde yeterince açık. Teşekkürler. Denemek lazım.

Sağolun.

sebazios link=topic=74998.msg884238#msg884238 date=1398504878' Alıntı:
Tam olarak özetlemişsin. Ayrıca üzerine basarak söylüyorum. Ot için yetiştirilecek yem bitkisinin içinde mutlaka 'geniş yapraklı (baklagil, yoncagil) olmalı'.

İnşallah yardımcı olmuştur. Benim denemelerime göre kumlu, kumlu tınlı arazilerde ilk gelişm çok hızlı oluyor. Yalnız son aşamada (Nisan-Mayıs) yağmur ihtiyacı oluyor. Son yağmur yakalanırsa korkmaz.

Onu geçtim, sırf toprak ıslahı için bile ekilebilir. Orta Anadolu ' da naaşa bırakılan arazilere neden bu bitkiyi ekmezler anlam veremiyorum. Bedava toprak ıslahı.

Estağfirullah.

Yem bezelyesi yeşil gübre olarak kullanılır. 49 yıllık özel ağaçlandırma sahalarında, ağaç arası ekimine izin verilen 2 bitkiden biri. Diğeri Fiğ.

Doluca, Kayra gibi büyük şarap üreticileri bağ arasında, ayrıca birçok cevizlik sahibi ağaç altına hemen her yıl bunu uyguluyor. Ihtiyacın olursa uygulamayı yöneten ziraat mühendislerinden birinin telefonunu özelden veririm. Tüm bilgileri ayrıntılı alabilirsin.

Âmin Ömer.

Yanlış anlaşılmasın. Bu bahsettiğim 'töre' cinsi trakya için geliştirildi. Bildiğim kadarı ile şu an için soğuğa en dayanıklı cins. Tarım Bakanlığı tarafından baz versiyon olarak seçildi ikiye biliyorum. Bunun dışında Taşkent vs. daha birçok cins mevcut. Denemekten yarar var.

Fırsatım olursa Hocalarımıza konuyu danışırım. Yanlış yönlendirmek istemem.

Sağolun.
Valla çok iyi olur abi webden yeterli kaynak bulamıyorum bu konuda bilgili birine ihtiyacım var

Arkadaslar oncelikle bereketli olsun.. Turk ciftcisi yeniliklere acik oldugunu. En buyuk ornegi sizlersiniz, insallah bu iste daha da basarili olacaksiniz. Benim yem bezelyesi hakkinda bir kac sorum olacak oncelikle ekim zamani ne zaman, su ihtiyaci varmi? Var ise kac defa sulaniyor yagmurlama mi salma sulama mi? Bu yemi hangi aletlerle biceriz balyalama nasil yapilir ve silaji nasil biciliyor yapiliyor. Galiba epey cok soru isareti var kafamda. Inslaah yardimci olursunuz. Tekrar allah bereket versin.

Denizlihorozu link=topic=74998.msg884256#msg884256 date=1398511741' Alıntı:
Arkadaslar oncelikle bereketli olsun.. Turk ciftcisi yeniliklere acik oldugunu. En buyuk ornegi sizlersiniz, insallah bu iste daha da basarili olacaksiniz. Benim yem bezelyesi hakkinda bir kac sorum olacak oncelikle ekim zamani ne zaman, su ihtiyaci varmi? Var ise kac defa sulaniyor yagmurlama mi salma sulama mi? Bu yemi hangi aletlerle biceriz balyalama nasil yapilir ve silaji nasil biciliyor yapiliyor. Galiba epey cok soru isareti var kafamda. Inslaah yardimci olursunuz. Tekrar allah bereket versin.

- Ekim zamanı yöreye göre değişir. Trakya için 25 Ekim - 5 Kasım tarihleri arası en ideal ekim zamanı. Kısaca buğday ile aynı. Çiçeklenmeleri, sapa kalkmaları gelişimi vs hepsi aynı.

- Sulama şartı yok. Yukarda fotoğraflarını çektiğim mahsül tamamen kuru şartlarda yetişti. Yıllık 500-600 mm yağış alan bölgelerde kış yağışları yeterli oluyor. Su derdiniz yok yani. Kanaatkar bitkidir.

- Sulama yapılabilen alanlarda genelde tohumluk ekiliyor. Verim de aynı oranda fazla. Lakin tohumluk için saf bezelye ekerseniz tamamı yatar. Çözümü hububat ile ekmek. Biçerdöver ile biçtirin. Alınan tohumu da sellektörde ayırıyorsunuz.
Not: tohumluk ektiniz, biçtiniz. Kalan sapı yine bağlatabilirsiniz ama kalitesi çok düşük olur.

- Biçim için en ideal alet 'tambur çayır biçme makinaları'. Aşağıdaki makina yani:

e9y3yjyr.jpg

- Balyalama diğer yem bitkileri gibi. Kurutuyoruz. Çiğde, yaprak dökmeden çeviriyoruz. 1-2 gün bekleyip yine çiğde bağlatıyoruz.

- Üzerinde reçinemsi bir tabaka var. Bu tabaka, biçik otun kabusu olan yağmura karşı bir nevi sigorta. Çürümeye dirençli diyebiliriz. Yalnız sıkmalı makina ile biçimde otun formunu bozduğunuz için bu reçinenin bir faydası olmaz.

İlaç yok, gübre yok gibi, hastalığa dayanıklı, bakımı kolay, birçok yönden avantajlı. Ekim esnasında 15 kg DAP attıktan sonra bir daha hasada kadar tarlaya uğramayan, buna rağmen dekara 40 balya alanlar var. Havadaki azotu toprağa kazandırdığı için sonraki yıl ekeceğiniz mahsülde de ciddi verim artışı yapıyor.

Yılmaz bey gayet faydalı bilgiler vermişsiniz. Bazı yerlerde yem bezelyesinin hayvanlara verilirken fazla yedirilmemesi gerektiği, zararlı olabileceği şeklinde yazılar okudum. Sebebinin ne olduğu, nasıl bir zarara yol açabileceği belirtilmemişti. Bu konuda bilginiz varsa paylaşabilir misiniz?

Saygıdeğer çiftçilerimiz ve ziraat mühendisi arkadaşlar, meslektaşlarım.
Töre yem bezelyesinin ıslahçısı olarak sizlerden gelen sorulara cevap vermek bendeniz için büyük bir onurdur. Yılmaz beye ' de bana bu yolu açtığı için çok teşekkür ederim.
1. ilk önce fiğ konusuna bir açıklık getirmek istiyorum. Malesef ki ülkemizde satışı yapılan sertifikasız ve sertifikalı tohumların büyük çoğunluğunun karışık fiğ tohumlarından oluştuğunu görmekteyiz. Bu bize ne avantaj sağlar veya ne dezavantaj sağlar dersek, çiçeklenme döneminde hepimiz bu karışıklığı görebiliriz. her ne kadar gelişme formları aynı gibi olsa da fiğ türlerinin soğuğa dayanıklılıkları farklıdır. Birçok yöremizde fiğ ekilen alanda dayanıklı olan tür kalabilir, buda bize kalite ve verim bakımından dezavantaj sağlar. Bir çok çiftçimiz macar fiği yerine malesef karışık fiğ tohumunu almaktadır. normalde saf sertifikalı macar fiği tohumu 4,5-7 TL olması gerekirken daha ucuz fiyatalara satılmaktadır. bunun nedeni tohumluğun karışık olmasından kaynaklanmakta. Buna dikkat etmenizde fayda bulunmaktadır. Bu karışık tohumluklarda ayrıca yabancı ot tohumunun fazla olduğuda gözlenmiştir. Ot kalitesini oldukça etkilemektedir bu yabancı bitkiler. Sertifikalı saf macar fiği tohumluğu fiyatı ile kıyaslandığında yem bezelyesi tohumluğunun fiyatı oldukça makul görülmektedir. bunun nedeni, fiğ ile kıyaslandığında ekilen tohumluk miktarları hemen aynı olmakla birlikte bezelyeden alınan balya sayısının fazlalığı ve aynı boyutlarda yapılsa dahi bezelye balyalarının yaklaşık 5-12 kg fiğ balyasından ağır olmasıdır.
2. 1500 rakımlı yerlerde yetişip yetişmeyeceği sorulmuş. Yem bezelyesi bu rakımda yetişebilmektedir. önemli olan yörenin iklim koşullarına göre ekimin uygun zamanda yapılmasıdır.
3. Yeşil gübreleme amacıyla yetiştirilebilir. Diğer tüm baklagillerde olduğu gibi tam çiçeklenme döneminde toprağa karıştırılması tavsiye edilirse de bölgenin iklim koşulları ile yeşil gübrelemeden sonra hangi bitkinin ekileceğine bağlı olarak daha erken dönemde sürülerek toprağa karıştırılabilir. Ancak şu unutulmamalıdır ki yeşil gübreleme yıllık yağışı 500-600 mm ' nin altında olan yörelerde sürümden sonra sulama yapılarak yapılabilir. protein oranı yüksek olduğu için toprakta çabuk çürür.
4.Bakalığa bağlı Tohumluk tescil ve sertifikasyon merkezi tarafından baz çeşit olarak kabul edildiği ve bugüne kadar da verimde ve diğer özellikler bakımından tescil edilmiş ve edilmekte olan çeşitlerden üstün olduğu kabul edilmiştir.
5. Karışık ekimde bölgenin kış koşullarına dayanıklı yulaf ile ekimi kalite besleyicilik açısından tavsiyemdir. 12 kg bezelye 5-6 kg yulaf uygundur. Buğday tritikale yulaf oranı artırıldığında verim ve buna bağlı balya sayısı artsa da kalitenin düşük olacağı unutulmamalıdır. yarım ekmek arasına 5 köfte ( 12 kg bezelye +10-15kg tahıl), yarım ekmek arasına 10 köfte (12 kg bezelye 5-6 kg yulaf veya diğer tahıllar). biz ekmek arasında köfteyi fazla istiyorsak verimden ve balya sayısından ziyade kaliteli otu hayvana yedirmeyi tercih etmeliyiz.
6. Kılçıklı bugday ve triticale ile ekilen bezelyede bezelyenin çiçeklenmesi bu bitkilerle aynı zamandadır. bu nedenle hava koşulları uygun ise biçim geciktirilmemelidir. Geciktirme verimi artırsada kılçıkların sertleşmesine neden olacağından hayvanların damaklarında yaralanmalara ve bu nedenle de isteksiz ot tüketimine neden olacaktır.
7. silaj için ekimde ise bezelye oranı%40 tahıl oranı %60 olmalı tahıldaki tanelerin nişasta durumlarına göre silaj için biçim yapılmalıdır.
Ürününüz bol ve bereketli olsun der, irtibat kurmak isteyenler için cep telefonum 05466135012 olduğunu bildiririm.
Yrd.Doç.Dr. Ertan ATEŞ

Son yazan çiftçimizin sorusuna yanıt verecek olursak:
Tüm baklagil yem bitkileri(Örnek: yonca fiğler yem bezelyesi ve diğerleri) östrojenik bileşiklerce zengindirler. Özellikle hızlı geliştikleri dönemde hayvanlara yeşil olarak yedirildiklerinde döl tutma ve yavru atma gibi sorunlarla karşılaşılabilir. Ayrıca çiçeklenmeden sonra oluşan baklalardaki taneler olgunlaştığında da belezelyede bu sorun vardır. Ancak soldurulan ve kurutulan otta bu sorun yoktur, rahatça hayvanlara verilir. buğday, yulaf ve triticale ile ekilen bezelyede bu sorun görülmez. Bu kafa karışıklığının nedeni Bursadaki Esvet hocamız kitabında yem bezelyesi otunda bu sorunla karşılaşılmaz şeklinde bir ifade kullanmış bu ifadeyi okurken yanlış okuyanların ortaya attığı bir şey bu zehirlenme olayı. Karışık ekmediğinizde bile bezelyeyi Tam çiçeklenme döneminde biçin ve balyalayın sıkıntı yok, içiniz rahat olsun.
Töre yem bezelyesi sadece Trakya yöresi için değil tüm ülkede rahatça uygun zamanda ekilebilir.
Saygılarımla
Tohum temini ve diğer bilgiler için verdiğim telefondan veya Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesinden bana ulaşabilirsiniz.
Yrd.Doç.Dr. Ertan ATEŞ

• Beğen
Tepkiler: Adil_d

Çok faydalı bir konu olmuş yılmaz beye teşekkürler.Hocamıza da sitemize hoşgeldiniz diyorum ilk ağızdan doğru bilgiye ulaşıyoruz. Ben de iç anadolu (ankara) şartlarında yetişmesi nasıl olur,soğuk bir problem yaratır mi bunu merak ettim,ikinci olarak da fiğ için biliyorsunuz dekara iyi bir destek var,bu da tohum fiyatlarının pahaliligini epeyce dengeliyor. Yem bezelyesinde durum Nası acaba ?

UÖZKAN.77 link=topic=74998.msg884810#msg884810 date=1398682462' Alıntı:
ot meselesi=et meselesi..

Yılmaz tebrikler..

geçen sene burda Taşkent/Kışlık denedik.. kışı sağ salim atlattı ve çok güzel verim de verdi..

Umut abi,
Atatürk üniversitesinin bölge illerinde yaptığı çalışma varmış, o çalışma dahilinde mi denediniz?

eates link=topic=74998.msg884774#msg884774 date=1398677455' Alıntı:
Saygıdeğer çiftçilerimiz ve ziraat mühendisi arkadaşlar, meslektaşlarım.
Töre yem bezelyesinin ıslahçısı olarak sizlerden gelen sorulara cevap vermek bendeniz için büyük bir onurdur. Yılmaz beye ' de bana bu yolu açtığı için çok teşekkür ederim.
1. ilk önce fiğ konusuna bir açıklık getirmek istiyorum. Malesef ki ülkemizde satışı yapılan sertifikasız ve sertifikalı tohumların büyük çoğunluğunun karışık fiğ tohumlarından oluştuğunu görmekteyiz. Bu bize ne avantaj sağlar veya ne dezavantaj sağlar dersek, çiçeklenme döneminde hepimiz bu karışıklığı görebiliriz. her ne kadar gelişme formları aynı gibi olsa da fiğ türlerinin soğuğa dayanıklılıkları farklıdır. Birçok yöremizde fiğ ekilen alanda dayanıklı olan tür kalabilir, buda bize kalite ve verim bakımından dezavantaj sağlar. Bir çok çiftçimiz macar fiği yerine malesef karışık fiğ tohumunu almaktadır. normalde saf sertifikalı macar fiği tohumu 4,5-7 TL olması gerekirken daha ucuz fiyatalara satılmaktadır. bunun nedeni tohumluğun karışık olmasından kaynaklanmakta. Buna dikkat etmenizde fayda bulunmaktadır. Bu karışık tohumluklarda ayrıca yabancı ot tohumunun fazla olduğuda gözlenmiştir. Ot kalitesini oldukça etkilemektedir bu yabancı bitkiler. Sertifikalı saf macar fiği tohumluğu fiyatı ile kıyaslandığında yem bezelyesi tohumluğunun fiyatı oldukça makul görülmektedir. bunun nedeni, fiğ ile kıyaslandığında ekilen tohumluk miktarları hemen aynı olmakla birlikte bezelyeden alınan balya sayısının fazlalığı ve aynı boyutlarda yapılsa dahi bezelye balyalarının yaklaşık 5-12 kg fiğ balyasından ağır olmasıdır.
2. 1500 rakımlı yerlerde yetişip yetişmeyeceği sorulmuş. Yem bezelyesi bu rakımda yetişebilmektedir. önemli olan yörenin iklim koşullarına göre ekimin uygun zamanda yapılmasıdır.
3. Yeşil gübreleme amacıyla yetiştirilebilir. Diğer tüm baklagillerde olduğu gibi tam çiçeklenme döneminde toprağa karıştırılması tavsiye edilirse de bölgenin iklim koşulları ile yeşil gübrelemeden sonra hangi bitkinin ekileceğine bağlı olarak daha erken dönemde sürülerek toprağa karıştırılabilir. Ancak şu unutulmamalıdır ki yeşil gübreleme yıllık yağışı 500-600 mm ' nin altında olan yörelerde sürümden sonra sulama yapılarak yapılabilir. protein oranı yüksek olduğu için toprakta çabuk çürür.
4.Bakalığa bağlı Tohumluk tescil ve sertifikasyon merkezi tarafından baz çeşit olarak kabul edildiği ve bugüne kadar da verimde ve diğer özellikler bakımından tescil edilmiş ve edilmekte olan çeşitlerden üstün olduğu kabul edilmiştir.
5. Karışık ekimde bölgenin kış koşullarına dayanıklı yulaf ile ekimi kalite besleyicilik açısından tavsiyemdir. 12 kg bezelye 5-6 kg yulaf uygundur. Buğday tritikale yulaf oranı artırıldığında verim ve buna bağlı balya sayısı artsa da kalitenin düşük olacağı unutulmamalıdır. yarım ekmek arasına 5 köfte ( 12 kg bezelye +10-15kg tahıl), yarım ekmek arasına 10 köfte (12 kg bezelye 5-6 kg yulaf veya diğer tahıllar). biz ekmek arasında köfteyi fazla istiyorsak verimden ve balya sayısından ziyade kaliteli otu hayvana yedirmeyi tercih etmeliyiz.
6. Kılçıklı bugday ve triticale ile ekilen bezelyede bezelyenin çiçeklenmesi bu bitkilerle aynı zamandadır. bu nedenle hava koşulları uygun ise biçim geciktirilmemelidir. Geciktirme verimi artırsada kılçıkların sertleşmesine neden olacağından hayvanların damaklarında yaralanmalara ve bu nedenle de isteksiz ot tüketimine neden olacaktır.
7. silaj için ekimde ise bezelye oranı%40 tahıl oranı %60 olmalı tahıldaki tanelerin nişasta durumlarına göre silaj için biçim yapılmalıdır.
Ürününüz bol ve bereketli olsun der, irtibat kurmak isteyenler için cep telefonum 05466135012 olduğunu bildiririm.
Yrd.Doç.Dr. Ertan ATEŞ
hocam çok güzel bir yazı olmuş bilgiler için teşekkürler. lakin birşey daha sormak isterim bizim oralar 450-500 mm yağış alıyo ve yağışın çoğunu kışın kar şeklinde alıyo bahar yağmurlarıda haziranın ortasında biter şubat sonunda kar kalkar mart başı ekim yapılabiliyor soğuğa dayanıklı ürünler için. Kış sert geçiyor -30 a düştüğü zamanlar oluyor toprağımızda kireçli ve organik madde yönünden fakir olduğu için yeşil gübreleme yapmamız şart. Bu uygulamayı nasıl yapmalıyız mesela ne zaman ekip ne zaman toprağa karıştırsak daha iyi olur kaç ayda toprakta çürür toprağa devrildikten sonra ne kadar yağış ister ve ne derece toprağa faydalıdır mesela ahır gübresine bedelmidir vs. biraz fazla soru sordum ama webde bu konuda bilgi yok bende bilgili birini arıyordum :)

Ertan Hoca ' mıza sağladığı katkıdan dolayı asıl ben teşekkür ederim. Ülkede, ülke menfaatine kendi menfaatinden fazla önem verebilen ve hizmet eden akademisyen konusunda gerçekten sıkıntımız var.

Farklı konularda birçok akademisyenle, hocamıza irtibat halimde oldum. Bu dialoglar sonucunda akademik ünvan ile insanlığın farklı unsurlar olduğunu yaşayarak öğrendim.

Yardım etme hususunda bu kadar hassas, istekli, alçak gönüllü ve bilgili, üstelik bu özellikleri aynı anda barındıran Yar. Doç. Dr. Ertan ATEŞ hocamıza ne kadar teşekkür etsem azdır.

Bu arada konuyu takip edememiş olanlar için yenileyeyim.

Yar. Doç. Dr. Ertan ATEŞ, Prof. Dr. Ali Servet TEKELİ Hocamız ile birlikte 1996-2006 yılları arasında yapılan 10 yıllık bir çalışma sonucunda, şu an ülkemiz şartlarında en verimli ve en dayanıklı yem bezelyesi seçilmiş, Bakanlık tarafından baz versiyon kabul edilmiş 'Töre Cinsi Yem Bezelyesi'ni ülkemize, kazandırmış kişidir.

Mütevaziliğine bakmayın :)

Yem Bezeylesinden Bir Kaç Kare

Oldu olacak bir de tohumdan itibaren gelişimini resimleyelim:

u3u5u8uq.jpg

2uty8esu.jpg

arejy2y3.jpg

byvazunu.jpg

eda8ybah.jpg

upuqagy7.jpg

bujejy4u.jpg

5evy8unu.jpg

7a7uhu9a.jpg

tu6u2e5e.jpg

Çiçek açtığı andan itibaren biçilebilir. Trakya şartlarında 25 Nisan gibi ilk çiçeklerini açıyor ve kaliteli (çiçek başı) biçime müsait oluyor. En yüksek randıman için çiçek sonu, koza başlangıcı beklenebilir ama yatma tehlikesi unutulmamalı.