Besi Sığırcılığında Verim Artırmak İçin Çok Önemli

Ynt: Besi Sığırcılığında Verim Artırmak İçin Çok Önemli

Hayvan besleme hakkında soruları olan abilerim varsa elimden geldiğince cevaplamaya çalışırım. Ama dediğiniz gibi makine olarak görmemek lazım. Bir hayvanın genotipi ne kadar iyi olursa olsun biz gerekli barınak koşullarını, kaliteli yemi, hayvan refahını vs. s0ağlayamazsak belli bi çıtanın üstüne çıkamayız ya da bizim baktığımız koşullar ne kadar iyi olursa olsun hayvanın verim kapasitesi düşükse yine belli bi seviyenin üstüne çıkamayız. Bu koşulları göze olarak bir hayvancılık işletmesinde zarar edileceğini düşünmüyorum. Bide benim en önemli gördüğüm konu koruyucu hekimlik. Hayvan hastalanınca vereceğimiz parayı koruyuca hekimliğe harcasak hem hayvanda kaılıcı hasarlar oluşmaz hem verimde kayıp yaşamayız hemde milli serveti zarara uğratmayız. Babadan gelen bilgilerle bu iş olmaz. Geçen bi çiftliğe gittik okulla yandaki keçi çiftliğinin bakıcısı geldi. Adam derdi bizi kötülemek. Ben diyor okul felan okumadım ama keçiden oğlağı alır kenara koyarım geride dikerim. Bide üstüne basa basa okulda neymiş diyor. Ben bir bakıcının Cerrahi Prof ' unu aşağılamaya kalktığını gördüm. Böyle böyle hayvancılıkta bi yerlere gelemeyiz. Hayvan bakıcıları biz veteriner hekimleri resmen öcü, para düşmanı vs. bişey olarak görüyor ve bizimle muhattap olmadan babadan kalan yöntemlerle halletmeye çalışıyorlar. Böyle oluncada trilyonlarca para harcanmış çiftlikler hastalıktan geçilmiyor. Biraz uzun oldu sanırım kusura bakmayın.

sertacsingin link=topic=75181.msg887547#msg887547 date=1399281962' Alıntı:
Sevgili dostlar hoşbulduk.Hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim samimi karşılamalarınızdan dolayı.

Çok kısa bir süre sonra danışmanlığını yaptığım çiftliklerin fotoğraflarını paylaşacağım sizlere.
Öncesi ve sonrası şeklinde olacak bu paylaşımlar.

Yenilikçi mi gelenekçi mi olacağız şeklinde bir fikir belirtmiş kıymetli arkadaşımız.
Kesinlikle yenilikçi ve pozitif bilime inanan bir düşünceyi benimsemiş bir arkadaşınızım.
Gelenekçilik derken tabiki ataya büyüğe saygıyı kastetmiyorum.Zaten ana-baba hayır duası almadan başarı sağlanamayacağını düşünüyorum.

Ama gelenekçilik, sezeryan yapan bir veterinere 'öyle dikiş atma böyle at' şeklinde bir gelenekçilikse ona yokum.
Veya çiftlik mimarına ' burası çok büyük ,şurası çok küçük,falancanın ahırı da böyle' şeklindeyse lafım ona.

Hayvana nazar değer o yüzden kapalı ahırda besliyorum diyen bir çiftçi kardeşime malesef ne benim ne de veteriner hekimin çok bir faydası dokunamaz.
Yeniliklere açık olmak,öğrenmeyi sevmek ve doğru düşünmeye kendimizi yönlendirmek..
Benim hayvancılıkla alakalı temel felsefem bu.

Tekrardan hoşbulduk dostlar.

Sertaç SINGIN
Mimar

Özellikle Angus Sığır yetiştiriciliği ile bilgiler ve resimler paylaşırsanız seviniriz...

sertaç bey hoşgeldiniz dediğinizkonuyasonuna kadar katılıyorum maalesef eskikafainsanlara laf anlatamıyoruz..yıllardırkoyuculukyaparız ayrıca3 yıldır ineklerle ugrasıyorum yaklaşık8 10sene evel koyunlarakoçkatmadan öncekoçlarınkantahliliyaptırmamızıngerektiğini söledim bizim peder saolsun ne gerek var geçensene yaptırdık bişiy çıkmadı hersene hersene bisürüparamıverecez istemez dedi garışma koyunla alakan yokdedi bana ozamanlar medaşda elektrikteknisyeniolarak çalısıyordum ...güzel birazaryedik yani neyse koyunların kuzulama zamanıyaklaşırken 500 600koyunluksürüden 200ün üzerindekoyun düşük yapdı ..koçlartahlil yapıldı sonuç sürüdeki 3koçda hastalık çıkdı ...300liralık bir tahlili yaptırmamanın faturası şimdikiparayla 70000lira en az ..habudersoldu şimdihep tahlillleriyapılıyor koçların ...onların deneyerek öğrenmeleri gerekiyor lafanlatamıyorsun oyuzden genç arkadasların haricinde yani 40 45yasından üzerindekikişilere bişileranlatmaya kalkmıyorum ters ters konusuyorlar canım sıkılıyor...

merhabalar değerli abilerim ben de yeni üye oldum foruma ismimden de anlaşılacağı üzere tamamen acemiyim hiç bir bilgim yok sadece forumlarda çiftlik sahibi abilerimizin yazdıklarını ve değerli veteriner zooteknist abilerimizin yazdıkları makaleleri okuyorum, iyi kötü bilgi sahibi olmaya çalışıyorum. sizden de yardım isteyeceğim ve sizi çok fazla rahatsız edeceğim umarım benden sıkılmazsınız. iyi günler diliyorum.

• Beğen
Tepkiler: esmercisemer
Cevap: Ynt: Besi Sığırcılığında Verim Artırmak İçin Çok Önemli

Sevgili dostlar hoşbulduk.Hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim samimi karşılamalarınızdan dolayı.

Çok kısa bir süre sonra danışmanlığını yaptığım çiftliklerin fotoğraflarını paylaşacağım sizlere.
Öncesi ve sonrası şeklinde olacak bu paylaşımlar.

Yenilikçi mi gelenekçi mi olacağız şeklinde bir fikir belirtmiş kıymetli arkadaşımız.
Kesinlikle yenilikçi ve pozitif bilime inanan bir düşünceyi benimsemiş bir arkadaşınızım.
Gelenekçilik derken tabiki ataya büyüğe saygıyı kastetmiyorum.Zaten ana-baba hayır duası almadan başarı sağlanamayacağını düşünüyorum.

Ama gelenekçilik, sezeryan yapan bir veterinere 'öyle dikiş atma böyle at' şeklinde bir gelenekçilikse ona yokum.
Veya çiftlik mimarına ' burası çok büyük ,şurası çok küçük,falancanın ahırı da böyle' şeklindeyse lafım ona.

Hayvana nazar değer o yüzden kapalı ahırda besliyorum diyen bir çiftçi kardeşime malesef ne benim ne de veteriner hekimin çok bir faydası dokunamaz.
Yeniliklere açık olmak,öğrenmeyi sevmek ve doğru düşünmeye kendimizi yönlendirmek..
Benim hayvancılıkla alakalı temel felsefem bu.

Tekrardan hoşbulduk dostlar.

Sertaç SINGIN
Mimar

bu işe gönül vermiş bir mimarın bu formda bizlerle olması mutluluk verici. hoşgeldiniz.
siteyi inceleme şansınız olduysa eğer biz havancılıkla uğraşan arkadaşlar sürekli olarak aramızda soru ve cevaplarla birbirimize yardımcı olmaya calışıyoruz verimlide oluyor. bu işe yeni başlayan arkadaşlarımızın kafasında az veya cok fikir sahibi olmasına da katkıda bulunmaya calışıyoruz.
bir mühendisin vede özellikle bu işe gönül vermiş bir mühendisin bu fotmda olması bizim içinde büyük şans.
bizler hayvan besleme, yem içerikleri ve ekipmanları hakkında site içerisinde yapmış olduğumuz paylaşımlarla acığımızı kapatabilirken
örneğin,
ahır yapımı, metrajlar, sloların yapımı ve kullanımı,işcilik, atık yönetimi, hibe ve destekler, hibe kapsamları, yardımcı mütehatlik hizmetleri, maliyetler gibi daha bircok alanda fikir sahibi kişilere ihtiyacımız var.
inşallah yapmış olacağınız ve sorocağımız konularda bize yardımcı olursunuz.

Arkadaşlar hepinize merhabalar.
Siteye yeni kayıt oldum,ismim Sertaç 30 yaşındayım İstanbuldayım, mesleğim mimarlık.Özel ilgi alanım da çiftlik mimarisi.
Çok sevdiğim veteriner olan bir abimle beraber Marmara bölgesindeki çeşitli çiftlikleri gezip verim artırımı için tıbbi ve çiftlik mimarisi konularında soruldukça görüşlerimizi paylaşıyoruz.
Benim gördüğüm yapılan bir kaç yanlışı sizlerle paylaşmak istedim.

Öncelikle büyükbaş besi hayvancılığı için bahsedersek

*İnsanlar besiye alacakları uygun hayvanı seçmekte yanlışlar yapıyorlar.

Şöyle açıklayabilirim; hayvan pazarında 100 TL daha uygun diye genotipinde hatalar olan ve asla 220 kg geçemeyecek olan hayvan seçimi.
Besi yapılmak isteniyor ama doğru ırk seçimi yapılamıyor.
Bu iş tabiki bir gönül işi ama ticari kaygıları da göz önüne alacak olursak 500-550 kg ağırlığa ulaşamayacak bir hayvanı besi yapmak karlı gözükmüyor.

*Koruyucu hekimlik çok önemsenmiyor..

Çiftliğe yeni alınan hayvanlar mutlaka ama mutlaka bir veteriner gözleminden geçirilmeli ve gerekli olan aşıları veteriner gözetiminde yapılmalıdır.
Mehmet emmi,Osman aga der ki ne gerek var veterinere ben 30 yıldır hayvancılık yapıyorum ben iyi ederim o danayı..
Edemezsin emmi,edemezsin aga , vereceğin 200 TL ilaç parasını haram diye düşünme, Allah korusun bir hastalık baş gösterdimi çok çok daha fazlasını harcayacaksın,belki bütün sürüne yayılacak ve belki ölümlerle sonuçlanacak..Böyle çiftliklere çok girdim.

*Medicus kurat natura sanat

Bu latince bir atasözüdür. Manası HEKİM TEDAVİ EDER,DOĞA İYİLEŞTİRİR.

Doğayı besicilikte kullanmak çok önemli ve hatta bence verim artırmak için en önemli unsur.
Biraz açacak olursak;
Atadan dededen kalma yöntemlerle besicilik yapıp günümüz Türkiyesi ' nde karlılığı sağlamak mümkün değil.
Öyle ahırlara giriyorum ki inanırmısınız ne cam var ne pencere ve hatta abartmıyorum kapının anahtar deliğini köpükle tıkayanlar gördüm.
Sebep? Hayvan üşür.....Üşümez arkadaşlar üşümez.
Bir Simental eğer ki doğru rasyonla besleniyorsa -20 derecede gcaa 1100-1200gr kazanır.
Ama temiz hava alamıyorsa pırlanta ile de besleseniz kilo alamaz,ve mutlak suretle hastalanır.

Bana çokça söylenen bir söz var.Mimar bey ben hayvanıma en güzel otu veriyorum silajı yediriyorum ama istediğim kiloyu alamıyor..Neden?

Çünkü hayvan bütün gün ürik asit kokluyor..Seninki ciğerse onunki de ciğer.Yeterli oksijen alamıyor,yemden yararlanma oranı minimuma iniyor.

*Unutmamak lazım..Stres sadece insanlar için değildir.

Üniversitede yabancı bir hocama sormuştum dünya üzerinde nerede yaşarsak daha mutlu oluruz?

Şöyle cevaplamıştı : Nerede yaşarsan yaşa ama eğer ayağın hiç toprağa değmiyorsa,hiç güneş göremiyorsan biyolojik ve psikolojik olarak mutlu olamazsın..

Hayvanlarımızda bizim gibidir.Rahatça dolaşmak,güneşe çıkmak,bol oksijen tüketmek ve sosyalleşmek isterler.
Bunları sağlayamayan bir çiftlik hem kar edemez hemde mutsuz ve hastalıklı bir sürüye sahip olur.

Özetleyecek olursak;

İşletme maliyetleri göz önüne alınırsa açık sistem besi ,karlılık oranı çok yüksek,yatırım maliyeti amortisması başarılı ve mutlu,sağlıklı bir sürü için en idealidir.
Lütfen hayvanlarımızın önce mutlu olmasını sağlayalım,emin olun ki size teşekkürü maddi manevi olarak ihmal etmeyeceklerdir.

Saygılarımla

Sertaç SINGIN
Mimar

Çok doğru bir yaklaşım teşekkür ettim.
Ekleyerek bir hayvanın verimini %30 genetik %70 çevre şartları etkiler nitekim her ikisini ayrı değerlendirmekten ziyade tek bir çatı altında toplamak bunun neticesi kalite ve kazanç sağlamak olacaktır hoş geldiniz hayırlı formlar
Zooteknist [emoji106]

• Beğen
Tepkiler: Hakan Şenel
Arkadaşlar ben besi yapmıyorum ama amcoglu yapiyor.kendimizden olan bi kaç erkekler disinda.bu sene kasıma aleti aldı keramet Ondan mi nedir bilmiyorum hayvanlar çok hızlı kilo alıyor.besi yapanlara acil tavsiye ederim. Belkide olmayaniniz yoktur da. Ne bileyim belki faydası olur birine

• Beğen
Tepkiler: esmercisemer

Arkadaşlar ineği vitamin iğnesi yapılmıştı inek 7 8 saatir hırçın ve huysuz yerinde duramıyor çok ani hareketler sergiliyor bunun sebebi nedir bilen varsa Allah rızası için yazsın