besi hayvan seçimi kaç aylık hayvan başlanırsa karli

Ynt: besi hayvan seçimi kaç aylık hayvan başlanırsa karli

bu besi işi için simentali çok övüyolar ama bizim buralarda simental bulmak çok zor holştayn danalarla da bu iş başarılı şekilde yapılabilir mi

değerler aynı ama ben mısırsılajı kullanmıyorum yoğun yemle hızlı kilo artışı almak daha mantıklı isterseniz siz bi deneyin elinizdeki hammaddelere görede rasyonlarda deişiklikler yapıla bilinir tabiki

sait beylik link=topic=75204.msg890843#msg890843 date=1400121322' Alıntı:
toplam yemi canlı ağırlığının %3 kadar veriyrum bununda %15 %20 si kaba yem %85%80 kesif yem
mesela 300kgcanlı ağırlığındaki hayvana %3 kuru maddeden 9kg kuru madde veriyorum bununda %7,2kg kesifyem 1,8kg samamn
ama kesif yemi verirken öyle bir kesif yem ayarlıyorumki hayvanın günlük üstüne 1,6kg koyması için enerji ve proteinin ayarlıyorum

Sait Bey; Hayvanlarınızın ırkı nedir? Besiye hayvanlar kaç aylıkken ve kaç kiloyken başlıyorsunuz ve besiyi kaçıncı ayda ve kiloda bitiriyorsunuz? Bu sürede CAA gerçekten 1600 gr oluyor mu ve bunun için yemlemeniz nasıldır ve besi süresince tahmini maliyeti nedir? Teşekkürler...

Besinin sekline gore deisiyor yaslari mesela 8aylik 220 275 kg canli agirliklarda alip 6ay besi yapmak ve 475 500 kg canli agirliklarda kestirmek en mantiklisi birde yasi ilerlemis ama et almamis sadece kemik yapisini tamamlamis hayvanlardan bulunup yogun yem besisi yapilarak telefi edici buyumeyi devreye sokup gunluk 1800gr kadar canli agirlik almak mumkun ama bu canli agirlik kisa sureli ve hizli beside olur ve uzun sureli canli agirlik artisi olmaz

sait beylik link=topic=75204.msg931525#msg931525 date=1414772317' Alıntı:
Besinin sekline gore deisiyor yaslari mesela 8aylik 220 275 kg canli agirliklarda alip 6ay besi yapmak ve 475 500 kg canli agirliklarda kestirmek en mantiklisi birde yasi ilerlemis ama et almamis sadece kemik yapisini tamamlamis hayvanlardan bulunup yogun yem besisi yapilarak telefi edici buyumeyi devreye sokup gunluk 1800gr kadar canli agirlik almak mumkun ama bu canli agirlik kisa sureli ve hizli beside olur ve uzun sureli canli agirlik artisi olmaz
Sait bey bu Holstain ırkında Melez olarak tabir etiğimiz çinslerin sütten keşilmiş halerini ben genelde topluyorum şuanda 10 adet besi danam var 11 aylık...

2coval Bıza Maması(İtalyan Marka 25Kg vermek zorunda kaldım çünkü hayvanlar ı satanlar net bir bilgi vermiyor süten keşilmiş olarak basetiği hayvanları yeme alıştıramadım aylarında etkisiyle mama vermek zorunda kaldım hayvanlarda aşırı işal ve kırılmalar başladı ) ardından bıza başlangıc yemi ve 1 ay sonrada buza büyütme yemine döndüm yemleme karma yem ve toplam 10adet danalarda 15Kilo cıvarında verdim hayvanlar 5ayı gördügünde Sadece Karma yemle devam etim içine 5kilo toz besi yemi ilave etim,

nitekim karşılaştığım sorunlar....
hayvanların 3 aydan sonra Melezlerin kendini beli etmesiyle başladı 10Danadan 5 i boya giti 5 i de Malak kaldı göbek yaptı ...
Şimdi elimde 5x 300 Kg ve 5x150 Kg olmak şartıyla 10 tane dana var ....
Uzman olarak sizin görüşünüzü ala bilirmiyim ben ne yanlış yapmış ola bilirim ....Aldığımda gecen sene bu zamanlardı ve şuanda alıcılar ziyaretime geliyor ama ben toplu olarak satmak istiyorum sizce dogru bi kararmıdır??

lordsaar link=topic=75204.msg931693#msg931693 date=1414789180' Alıntı:
Sait bey bu Holstain ırkında Melez olarak tabir etiğimiz çinslerin sütten keşilmiş halerini ben genelde topluyorum şuanda 10 adet besi danam var 11 aylık...

2coval Bıza Maması(İtalyan Marka 25Kg vermek zorunda kaldım çünkü hayvanlar ı satanlar net bir bilgi vermiyor süten keşilmiş olarak basetiği hayvanları yeme alıştıramadım aylarında etkisiyle mama vermek zorunda kaldım hayvanlarda aşırı işal ve kırılmalar başladı ) ardından bıza başlangıc yemi ve 1 ay sonrada buza büyütme yemine döndüm yemleme karma yem ve toplam 10adet danalarda 15Kilo cıvarında verdim hayvanlar 5ayı gördügünde Sadece Karma yemle devam etim içine 5kilo toz besi yemi ilave etim,

nitekim karşılaştığım sorunlar....
hayvanların 3 aydan sonra Melezlerin kendini beli etmesiyle başladı 10Danadan 5 i boya giti 5 i de Malak kaldı göbek yaptı ...
Şimdi elimde 5x 300 Kg ve 5x150 Kg olmak şartıyla 10 tane dana var ....
Uzman olarak sizin görüşünüzü ala bilirmiyim ben ne yanlış yapmış ola bilirim ....Aldığımda gecen sene bu zamanlardı ve şuanda alıcılar ziyaretime geliyor ama ben toplu olarak satmak istiyorum sizce dogru bi kararmıdır??
Sütten kesilmiş buzağı almak herzaman daha çok risklidir birde bahsettiğiniz gibi kaba ve kesif yeme alıştırılmadıysa hayvanlar daha çok problem demektir.Erkek buzağıları sütten çıkınca satan işletmeler genelde süt miktarını az veriyorlar tabiki bu konu tartışmaya açık 45-60-90 gün süt emdiren işletmeler var burada göz önünde bulundurulması gereken süt emen bir buzağı günlük yaklaşık 1 kgr kesif yem tüketmeye başladığında sütten kesilebilir ben sütten kesilmiş buzağılara günlük 2,5 kgr buzağı büyütme yemi kaba yemö sınırsız şekilde besleme yapıyorum bu mktardaki kesif yemi buzağılar 24 saat dilimde anca tüketiyorlar yani açık büfe tarzında yemleme yapıyoruz.

hacimmet link=topic=75204.msg931881#msg931881 date=1414851872' Alıntı:
Sütten kesilmiş buzağı almak herzaman daha çok risklidir birde bahsettiğiniz gibi kaba ve kesif yeme alıştırılmadıysa hayvanlar daha çok problem demektir.Erkek buzağıları sütten çıkınca satan işletmeler genelde süt miktarını az veriyorlar tabiki bu konu tartışmaya açık 45-60-90 gün süt emdiren işletmeler var burada göz önünde bulundurulması gereken süt emen bir buzağı günlük yaklaşık 1 kgr kesif yem tüketmeye başladığında sütten kesilebilir ben sütten kesilmiş buzağılara günlük 2,5 kgr buzağı büyütme yemi kaba yemö sınırsız şekilde besleme yapıyorum bu mktardaki kesif yemi buzağılar 24 saat dilimde anca tüketiyorlar yani açık büfe tarzında yemleme yapıyoruz.
BU sabah Pazardan babam 1bıza aldı geldi ahıra koydum hayvanı bu süten kesik olum bunu yaşıtları olan bızaların yanına koy dedi ben bızaya baktım baktım baktım bana bi anormalik geldi hayvan boylu kemikli Maşallah ama bi toaflık var dedim hayvanı biraz yürütüm ahırın içinde baktım hayvan yürürken tam denge kuramıyor sonra PARMAMI uzattım hayvan yapışdı parmama emeye çalışıyor sonra arka ayanda bi tekleme vardı ona bakim derken fark etim ki hayvanın Tırnak altları daha düzleşmemiş................
Şimdi ben bu bızayı napım :)
Bana göre bu hayvan halan süt içmesi gereken bir hayvan babama göreyse süten kesik ......
Size göre ne yapmam gerekiyor?????

sait beylik link=topic=75204.msg891321#msg891321 date=1400299167' Alıntı:
değerler aynı ama ben mısırsılajı kullanmıyorum yoğun yemle hızlı kilo artışı almak daha mantıklı isterseniz siz bi deneyin elinizdeki hammaddelere görede rasyonlarda deişiklikler yapıla bilinir tabiki

Abi siz kesif yem olarak yani yoğun yem olarak ne veriyorsunuz? Fabrika yemi mi alıyorsunuz kendiniz mi yapıyorsunuz? Örnekleme yapabilir misiniz?

Hayırlı Haftalar.

Yogun yemi kendim yapiyorum ben fabrika yemi kullanmam yemin icine dcp magnezyum oksit sodyum bi karbonat bunlari katmam ekstradan hayvanin agirligina gore 50gr150gr arasinda veririm yogun yemdede misir arpa kepek pamuk tohumu kuspesi veriyorum

Ben fabrika yemi kullanırım buzağı doğduğu günden itibaren buzağı başlangıç yemi serbest yiyebildiği kadar , ve taze su
Küçük buzağılar suyu ve yemi tüketemezler ise değiştiririm sık sık ama devamlı yem ve su bulunur önlerinde .
60 günde sütten keserim zaten yem yemeye alışmış oluyor bu arada buzağı büyütme yemi devam ederim .
Yeni doğan buzağıların önünde mutlaka yem su olsun arkadaşlar, süt emiyor diye vermemezlik yapmayalım .

• Beğen
Tepkiler: ziyaretci70

arkadaşlar herkeze saygılar hacıimmet kardeşime tşkler evet ben kısa dönem besisi yapıyorum 10-15 günlük alıştırma evresinden sonra yoğun besi programı uyguluyorum benimkiler bağlı sistemde yemliğin altına saman koyuyorum üstüne yemi döküyorum hayvan önce kesif yemi sonrada ihtiyacı kadar samanı yiyor bu şekilde besleme yapıyorum dönemlerine göre yemi kendim yapıyorum ve yılda 2 kesim yapıyorum

toplam yemi canlı ağırlığının %3 kadar veriyrum bununda %15 %20 si kaba yem %85%80 kesif yem
mesela 300kgcanlı ağırlığındaki hayvana %3 kuru maddeden 9kg kuru madde veriyorum bununda %7,2kg kesifyem 1,8kg samamn
ama kesif yemi verirken öyle bir kesif yem ayarlıyorumki hayvanın günlük üstüne 1,6kg koyması için enerji ve proteinin ayarlıyorum
Çok teşekkür ederiz harika cevaplar hiç sıkılmadan yeter demeden cevap vermeniz çok olgun bir davranış işiniz gücünüz rast gelsin

Çok teşekkür ederiz harika cevaplar hiç sıkılmadan yeter demeden cevap vermeniz çok olgun bir davranış işiniz gücünüz rast gelsin