Çukurova çiftçisinin yüzü karadut üretimiyle güldü

Çukurova çiftçisinin yüzü karadut üretimiyle güldü
Osmaniye ' de, hububat tarımından vazgeçerek karadut meyvesi yetiştirmeye başlayan çiftçi, 3 yılda ürün almaya başlamanın sevincini yaşıyor

07.05.2014 16:58

OSMANİYE - Hububat tarımından vazgeçerek karadut meyvesi yetiştiriciliğine başlayan çiftçinin yüzü, 3 yılda almaya başladığı ürünle gülüyor.

Kadirli ilçesine bağlı Kümbet köyünde çiftçilik yapan ziraat mühendisi İsmet Soytorun, 3 yıl önce hububat tarımından vazgeçerek 5 dönüm araziye 130 kök karadut fidanı dikti. Bu yıl ilk hasadı yapan Soytorun, hububat tarımına göre daha karlı ve daha az zahmeti ürün yetiştirmenin mutluluğunu yaşıyor.

Organik yöntemlerle yetiştirdiği karadut meyvesini çevre il ve ilçelerdeki marketlere pazarlayan Soytorun, ileriki yıllarda üretimi artırarak bölgesel pazardan ulusal pazara meyve göndermeyi amaçladığını belirtti.

Çukurova ' da yaygın üretim biçiminin tarla ziraatına dayalı olduğuna işaret eden Soyturan, son yıllarda organik ürün ve meyveciliğe olan ilginin arttığını söyledi.

Karadutun, kimyasal ilaçlamaya gerek duymayan bir meyve olduğuna değinen Soytorun, son yıllarda tarımsal ilaç kullanımındaki yoğunluğun organik ürünlere ilgiyi artırdığını, karadutun diğer meyvelere göre organik tarıma çok daha uygun olduğunu anlattı.

Maliyeti az, pazarlanabilmesi kolay

Karadutun üretim maliyetinin az olması ve kolay pazarlanabilmesi nedeniyle çiftçiler için alternatif ürün olabileceğini vurgulayan Soytorun, 'Karadut meyvesi son yıllarda iç piyasada talep edilen bir meyve haline geldi. Tahıl ürünlerine göre verim ve kazanç daha yüksek. Bu meyvenin gittikçe yaygınlaşan bir ürün haline geleceğini düşünüyorum' dedi.

Kadirli Ziraat Odası Başkanı Hanifi İspir de bölgede meyveciliğin artması için ekim-dikim alanlarının kayıt altına alınması ve çiftçilerin bilinçlendirilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Küçük çaplı üretim yapan çiftçilerin alternatif ürün olarak meyveciliğe yönelmesi gerektiğini dile getiren İspir, 'Tahıl üretimiyle ünlü Çukurova bölgesinde, çiftçilerin birçoğu meyveciliğe yönelmeye başladı. Çiftçilerin çeşitli arayışlara girmesi tarının geleceği adına bizi umutlandırıyor. Karadut üretiminin bölge ekonomisine büyük katkı sağlayacağına inanıyorum' diye konuştu.