Balya Bağlama Fiyatları

Ynt: Balya Bağlama Fiyatları

Piyasaya sap bağlama yapmayacağım tarlasını aldığım kişiler birazda benim hayvanlara yap derse 3-5 kişi onlarada 25 kg 1,5 tl den bağlayacağım...Yonca ise bağlarsam 1 tarla var başka yok 25 kg 1,25 den bağlayacağım...
Not:bu yıl sap az olduğu için balya fiyatları artacaktır ama aksine yükleme fiyatları artmaması gerek çünkü sap az balya az iş az günde 3 tır yükleyen grup artık o kadar sap bulamayacak ve alo deyince hemen gelecek geçen yıl telefonları susmadı bize gelin diye arandılar baktılar çağıran çok fiyat artırdılar keza nakliyede öyle geçen yıl bir kişi gönderdiği tır sayısı bu yıl azalacak nakliye fiyatı düşecek sap az çünkü tır sayısı sapa yeterli gelecek gecen sene sap canlı olduğu için tırlar yetiştiremiyordu haliyle yalvar yakar çagırıyorduk..Bu harmanın iyi çıktığı sene kamyoncu fiyatlarının yükselmesine benzer harman kötü çıkmadığı zaman herkes römorkla çeker çok çıkarsa kamyoncu çağırır kamyoncuya talep artıncada fiyatları şişirirler..Gcen yıl aynı yere nakliye 1600 le başladı 2000 i geçti neden nedeni sap çok olunca tır ihtiyacı çoğaldı yalvar yakar geldiler keyfine göre tarla seçtiler bu yıl iç anadoluda sap az..

YAVUZ_13 link=topic=75516.msg891097#msg891097 date=1400188618' Alıntı:
geçen yıl sap balyası çekme ücreti birbuçuk liraydı yüklemede 50 kuruştu balyalar ortalama 20kg geliyordu
bu yıl sap balyası çekme ücreti iki lira olacak diyorlar yüklemede 80 kuruş olacakmış sapı tarlada yak daha iyi

Yükleme (indir-bindir) geçen yıl bizde 0.80 liradan açıldı. 10 gün sürmeden 1 lira oldu. Artı yol-yemek.

Hamallar 5 kuruş sermaye yatırmadan, balya başı makinacıdan fazla kazandılar. Bu yıl da farklı olmaz.

Başka hiçbir şey eklemeden, sadece bağlama ve taşıma, balya başı 3 liraya mal oluyor.

ÇeLişki_37 link=topic=75516.msg891102#msg891102 date=1400189091' Alıntı:
Peki modeli düşük güçlü ve fiyatı ekonomik bir traktör ile temiz ikinci el bir balya makinesiyle başlansa ve normal fiyatlardan balya bağlansa sonuç ne olur ? Kendilerini kısa sürede çıkarırlar mı ? Şöyle de sorabilirim temiz bi 780 ve ikinci el balya makinesi iş yapmaz mı ? Önemli olan kendilerini amorti etmeleri.

Amorti eder ama iş yapıcam diyorsan belirli şartlar lazım. Sezon kısa. 90hp kabin/klimalı, temiz bir balya makinası olan biri, bayır bacak demeden günde 1500 balya bağlarken, makinası yıpranık, motoru güçsüz biri hararetten, arızadan 400-500 balyada kalırsa, o işten ne zevk, ne tat alır.

Ali SARAÇ link=topic=75516.msg891114#msg891114 date=1400194540' Alıntı:
Bi abimiz 200 dekar tritikale bağlattı 8.000 balya civarında, 3 ipli 1 liraya bağladılar kaç kilo bilmiyorum . Önümüzdeki hafta arpalar biçilmeye başladığında haşbaylı arpa samanı ıda 1 liradan bağlıyacakmış bu 8.000 balya hatrına .

Olmaz değil. Toplu iş, para garanti, gezme, makina aç-kapa yok. Minimum maliyetle yapılmış.

Fiyatlarınız uçmuş. .
Ben geçen yıl 800 krş balya başı. . Para ödedim. .
Bu yılda değişmez. .
Ot balyası 20-25 kğ arası ağırlık.
Ben sizlerin fiyatını okudum Şükrettim..
Insallah bizim balyacilar bu fiyatları okumaz ;D

YUSUFTUYLUOGLU link=topic=75516.msg891558#msg891558 date=1400353605' Alıntı:
Fiyatlarınız uçmuş. .
Ben geçen yıl 800 krş balya başı. . Para ödedim. .
Bu yılda değişmez. .
Ot balyası 20-25 kğ arası ağırlık.
Ben sizlerin fiyatını okudum Şükrettim..
Insallah bizim balyacilar bu fiyatları okumaz ;D

Yusuf Abi bizdeki durum elektrik dağıtım şirketlerindeki duruma benziyor. Kaçıranın borcu da, ödemeyenin borcu de ortak tarifeye yansıtılıyor.

Bizde ortalama %20-25 ücreti takar. %20-25 ' i de geç yada çoook geç öder. Bu maliyetler de ister istemez genel tarifeye yansır. Ana tarife öyle belirlenir.

Önceki mesajımda maliyetleri yazdım. Ekipman yıpranması, bakım onarım ve şoför yevmiyesini de karınca 90 kuruşu buluyor. Mazot 5 liraya dayanmış. ip keza öyle. Aldı başını gitti. Bunları peşin yada çok kısa vade alıyorsun.

5 kişiden ücret çaksa yetiyor.

İşin zorluğu da var. Ben eve şimdi girdim. (Saat 01:19). Yonca çevirmeden geliyorum. Bağlamasını yapacağımız birine yok pahasına çevirdik. Bağlama esnasında bu saat 04:00-05:00 ' i de buluyor.

sebazios link=topic=75516.msg891112#msg891112 date=1400193324' Alıntı:
Çağrı hesap aşağıda, net maliyet:

Balya başı:
0.17 tl ip
0.26 tl mazot
0.10 tl şoför
0.20 tl traktör hakkı, kullanım bedeli, yıpranma payı, traktör yevmiyesi ne dersen de.
0.20 tl paketlemeye makinası hakkı, bakım, onarım, kullanım, yıpranma maliyeti vs.
---------------
0.93 lira bir balyanın ham maliyetidir. Bu şartlar altınsa 22kg ' lık standart bir balya için (her iki tarafı da üzmeden) olacak ideal fiyat 1.50 liradır. (Ortalama %30 kazanca denk gelir)

Rakamlar günlük ortalama 1.000 balya basabilen bir kişi için geçerlidir.
Traktör ve makina için konan maliyetlere itirazım var geri kalan bence de ideal.O maliyetleri koyabilmek için detaylı bir hesap gerekiyor.Çok üstünkörü bir hesapla bile ancak 0.10 TL gibi bir pay konsa makuldur bana göre.
Bu sene için de sap büyük ihtimalle 1.75 2 lira civarı olur saplar seyrek.

Çağrı link=topic=75516.msg891885#msg891885 date=1400504479' Alıntı:
Traktör ve makina için konan maliyetlere itirazım var geri kalan bence de ideal.O maliyetleri koyabilmek için detaylı bir hesap gerekiyor.Çok üstünkörü bir hesapla bile ancak 0.10 TL gibi bir pay konsa makuldur bana göre.

İtirazın gelebileceği için kolay izah edilebilir bir rakam koydum.

İsler yetismediginde balya için traktör kiraliyoruz. Kira bedelleri yapılan ise göre değişiyor. Traktör ilaclama yada gubreye kiraya veriliyorsa gunlugu 100 lira ise balyaya kiraya veriliyorsa günlüğü 200 lira.

Standart bir gün 200 balya bağlanıyor. Balya bası traktör maliyeti 20 kuruş. Net.

Mal sahibi kendin isen durum daha vahim. Balyaci arkadasımda sırf balya için aldığı Valtra A85 var. 2011 model ve 4800 saatte. Bunun rahat 3000-3500 saati balyada yapıldı.

Gecen degistirmeye niyetlendi. Yine aynisini ama model yükseltmek için 500-600 saatte olan bir motora niyetlendi. Müşteriler durumu bildigi için öyle ölü fiyatlar verildi ki, bir ara ben bile biz mı alsak diye düşündün. Yani deger kaybı sonucu olusan maliyet, kiralamayı geçiyordu.

Çağrı link=topic=75516.msg891885#msg891885 date=1400504479' Alıntı:

Çağrı haklısın ama şunları da göz ardı etmemen gerek...

Geçen tarla komşum ile konuşuyoruz diyor ki, 2013deki ayçiçeğinden ben zarar etmedim dedi, ben nasıl etmedin dedim, icarı maliyete koydun mu yok dedi koymadım, sen bu tarlayı ayçiçeği ekimine kaçtan werirsin dönümü 200TL den weririm dedi, koy dedim 60 dönümde 12000TL maliyetin içine niye koyayım tarla benim dedi, yahu hiç ekmesen direkt icara wersen 12000 garanti cepte idi dedim garip garip baktı bana, o zaman dur sen anlamadın, yağmurlama işciliğini kendin yaptın onun maliyetini koydun mu yoooook dedi ben de kolay gelsin dedim yanından ayrıldım....

Welhasıl diyeceğim o ki tarla icar, kendi emeklerini we traktör ekipmanın amortisman, yıpranma, tamir bakım paylarını da ne yaparsan yap maliyetin içine koyacaksın yoksa geleceğe dönelik yatırım yapamazsın....

Bu işin MRP, ERP, w.s.s war oğlu war oralara warmadan basitce bu böyle....

Biraz karışık yazdım ama bütün üretici arkadaşların bu bilince warması gerek...

bizim burda her köyde 3 4 tane balya makinası var otlar 1tl den samanlarda 1.25 bağlıyoruz fiyat yükseltme şansımız sıfır..
ek olarak silaj pancar cıkarma mısır ekim ara capa işleri yaparak para kazanmaya çalışılıyor hepsini yaparak.

Suan trakyada sapin dekari 40,45 liradan gidiyor. Gecen yil baglama 1.70 ti, bu yil 1.90 yada 2 lira olabilir. Ben il tarimin acikladigi fiyattan is yaparim. Fiyat kirip makinayi kosturacagima, az baglarim, temiz para ayni parayi kazanirim. Zaten siz layikiyla balya yaptiginizda insanlar 3,4 kurusluk farki gormuyor bile.

Bizde boydan çok ağırlık ve düzgünlük esastır 110cm Ot yonca fiğ korunga vs balyası 20-25 kg arası 1.40krs - 1.50krs Köyün tarlanın uzaklıgına nazaran bağlıyoruz...Saman balyasında işler değişecek gibi sap durumu malum 1.5-2 arasında olabılır

bugünkü yerel basının haberine göre 2014 yılı biçim ve balya fiyatlarını aktarıyorum
hububat biçim 16.50
sap kıyıcılı hububat biçim 17.50
25 kg az olmamak şartıyla balya 1.60
mısır biçimi 25
kanola 18 tl\ dekar olarak belirlenmiş.

ödemişten sevgiler dün anlaştık dekarı 50 tl biçim (TC56) herhangi yol nakliye ücreti yok
paket başı 1.70 haşbaylı bağlama (tümo 82.80 ve paksan ) aynı tarla da 8 dekar tirtikale (boy 180) geçen seneki biçerin arta kalanlarında kendi kendine çıkan 10 dekar ot basmış buğday ( boy 80 cm ) 4 dekar gibi de karamba var aynı makine ile aldırıp bağlatacağız bizde hayvan yok eş dost akraba derken kasım vadeli vereceğiz

Burda Balyaci bı arkadaş var. Özellikle kimsenin gitmek istemediği dağlık sapa köylere gidiyor.

Bi tarla burda bi tarla 3 km ötede. En buyuk parca 10 dekar. Hep küçük, parçalı yerler. Baska makinacilar iş kaçmıyor diye ya gitmiyor, ya da istemeyerek çok geç gidiyor.

Bu arkadaş zamanında gidip çok güzel iş çıkartıyor.

Fiyat 2.20-2.25

Her iki taraf da memnun.