Türkiye'nin fındık rekoltesi 500 bin ton

Türkiye ' nin fındık rekoltesi 500 bin ton

22.05.2014 15:07

Türkiye ' nin 2014-2015 tahmini fındık rekoltesi 500 bin ton civarında olacak

MELBOURNE - Türkiye ' nin 2014-2015 tahmini fındık rekoltesinin 500 bin ton civarında olacağı bildirildi.

Melbourne ' de yapılan Dünya Kabuklu Yemiş ve Kurutulmuş Meyve Kongresi ' nde (World Nut and Dried Fruit Cognress) yapılan yuvarlak masa toplantısında bu yılki fındık rekoltesi açıklandı.

Toplantıya başkanlık yapan Fındık Tanıtım Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Dursun Gürsoy tarafından bir sunum ile açıklanan Türkiye ' nin 2014-2015 tahmini fındık rekoltesinin 500 bin ton civarında olacağı açıklandı.

Fındık Tanıtım Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Ufuk Özongun yaptığı açıklamada, rekoltenin tahmini bir rakam olduğunu, önümüzdeki aylarda hava şartlarının bu rakamı olumlu yada olumsuz bir şekilde etkileyebileceğini kaydetti.

Özongun, şunları kaydetti:

' ' Bilindiği gibi Mart sonunda Karadeniz Bölgesi ' nde bilhassa Doğu Karadeniz Bölgesi ' nde ciddi bir don felaket yaşandı bu da fındık rekoltesinin yüzde 50-60 ' lara varan seviyelerde düşmesine yol açtı. Düşebilir, bunun üzerine de çıkabilir ama şu anda çok ciddi bir felaket var Türkiye fındık sektörü için. Üreticiler çok ciddi etkilendi, etkilenecektir. Rekoltenin geçtiğimiz yıla oranla daha düşük kalmasından dolayı fındık fiyatlarında yükselme ihtimali devam edecek. Bu, fındık fiyatlarının bu seviyelerin altına düşmeyeceğini gösteriyor ama ne kadar daha üzerine çıkar mı çıkmaz mı onu şu anda kestirmek çok zor. Ama arz talep dengesizliği olduğu için fındık fiyatlarının bu seviyelerin üzerine çıkma ihtimali oldukça fazla gözüküyor. ' '

Türkiye ' nin geçtiğimiz yılki fındık rekoltesi 650 bin ton olarak gerçekleşmişti.

Ege İhracatçı Birlikleri Yönetim Kurulu Üyesi Tahsin Elmas da 30 Mart ' a Malatya ' da meydana gelen don yüzünden ürünün yüzde 95 ' nin yandığını belirterek, 'Bizim beklediğimiz Malatya ' daki rekolte 10 civarındadır, devir üründe 30 bin ton bekliyoruz toplam 40 bin tonluk bir rekolte olacakki bu normal yıllarda 140-150 bin ton olan rekolteye nazaran çok düşük bir miktar. Bu da fiyatların yükselmesine sebep olmuştur' dedi.

33. ' cü Dünya Kabuklu Yemiş ve Kurutulmuş Meyve Kongresi düzenlenen galayla sona erdi.

Ynt: Türkiye'nin fındık rekoltesi 500 bin ton

Fındık üreticilerinden borç erteleme talebi

24.05.2014 13:15

UFK Yönetim Kurulu Üyesi Başaran,çiftçi borçlarının ertelenmesi ve kredi olanaklarını sağlanması başlıca taleplerimiz

DÜZCE - Ulusal Fındık Konseyi (UFK) Yönetim Kurulu Üyesi ve Akçakoca Ziraat Odası Başkanı Levent Başaran, marttaki don olayı nedeniyle zarara uğrayan fındık üreticilerinin borçlarının ertelenmesi ve yeni kredi olanakları sağlanmasını istediklerini söyledi.

Başaran, AA muhabirine yaptığı açıklamada, UFK ' nın Ordu ' da düzenlediği geniş kapsamlı toplantıda Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yetkililerine çiftçilerin borçlarının ertelenmesi ve yeni kredi verilmesi konusunda görüş bildirdiklerini anlattı..

'Çiftçi borçlarının ertelenmesi ve kredi olanaklarını sağlanması başlıca taleplerimiz' diyen Başaran, 'Talebimizin olumlu karşılanacağını düşünüyorum. Diğer bir talebimiz ise 2014 yılının alan bazlı desteklerin mahsul öncesi verilmesi oldu. Ziraat Bankası ve tarım kredi kooperatiflerine borçların ödenmesi için son gün 30 Ekim tarihidir. ' Gerekli ertelemelerin bu tarihe kadar açıklanması gerekir ' diye düşünüyorum' ifadesini kullandı.

Don olayının ardından çiftçilerin zararlarının karşılanması konusunda bugüne kadar herhangi bir açıklama yapılmadığını vurgulayan Başaran, 'Resmi açıklama yapılmadı. Alan olarak çalışma yapılacaktır. Batı Karadeniz ' de yüzde 37 ' lik zarar mevcut' ifadesini kullandı.

Ynt: Türkiye'nin fındık rekoltesi 500 bin ton

Fındık fiyatı düşüşte

24.05.2014 16:17

Doğu Karadeniz ' de geçen mart ayının son günlerinde etkili olan zirai donun ardından serbest piyasada 12 lira seviyelerine kadar yükselen fındık, 9 lira seviyelerine geriledi

ORDU - Doğu Karadeniz ' de geçen mart ayının son günlerinde etkili olan zirai donun ardından serbest piyasada 12 lira seviyelerine kadar yükselen fındık, 9 lira seviyelerine geriledi.

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Uğur Cörüt, AA muhabirine, fındık fiyatının düşmesinde erken ve rastgele sayımlarla yapılan rekolte açıklamalarının etkili olduğunu öne sürdü.

'Bu düşüş, ihracatçının rekolte açıklamasından kaynaklanıyor. Yaklaşık 480 bin ton civarında bir rekolte açıklaması oldu. Normal şartlarda bu aylarda fındık rekoltesi açıklanamaz' diyen Cörüt, şöyle konuştu:

'Fındık rekoltesi ancak haziranın 20 ' sinden sonra açıklanır. Çünkü önümüzde daha çok zaman var. Önümüzdeki günlerde kuraklık bekliyoruz. Bu kuraklıkla ağır hasarlı fındıkta dökülme yaşanacak. Maalesef bu dökülmeleri hesaba katmadan fındık rekoltesi açıklıyorlar. Bu açıklamalar fındık üzerinde oynanan bir oyundur. Zaten dalda az miktarda fındığımız var, onu da ucuza kapatmak için bu şekilde erkenden farklı oyunlara giriliyor. Lütfen arkadaşlarımız bu tür oyunlara girmesin. Erkenden de rekolte açıklamasınlar. Gerçek tahmini rekolteyi haziranın son haftasından itibaren yapalım. Ne kadar fındığımız olacak el birliğiyle ortaya çıkaralım ve ona göre de planlarımızı yapalım.'

'Kimse bu işten zarar görmesin'

Farklı tarihlerde ve farklı kurumlar tarafından açıklanan rekolte tahminlerinin her kesime zarar verdiğini savunan Cörüt, 'Gelin bu rekolteyi bir çatı altında yapalım ve uzman ekiplerce yapılan tespitleri ortaya koyalım. Kimse de böylelikle zarar görmesin. Ne ihracatçı zarar etsin ne tüccar ne de üretici. Kimse kimseyi yanıltmaya çalışmasın' ifadelerini kullandı.

Cörüt, tahmini fındık rekoltesini belirlemek için Ordu Üniversitesi Ziraat Fakültesinden destek aldıklarını vurgulayarak, şunları kaydetti:

'Biz ziraat odaları olarak rekolte çalışmalarına başladık. Ziraat Fakültemizdeki değerli hocalarımızın öncülüğünde çalışmalarımıza devam ediyoruz. Çünkü doğru bilgilerin üniversiteler ve fakültelerimizin öncülüğünde olacağına inanıyoruz. Buradaki insanlar bilim adamıdır. Bizim işimiz bilimsel çalışma yapmak. Başkaları gibi rastgele sayım yapmıyoruz. Zamanından önce değil tam zamanında rekolteyi açıklamaya çalışıyoruz. Her şeyi usulüne göre yapıyoruz. Bizim tek derdimiz doğruları kamuoyuna yansıtmaktır.'