Çaykur'da 'Kaçak Çaycı' oldu...

10.06.2014 - 02:30 | Son Güncelleme: 09.06.2014-22:46

Çaykur ‘kaçak çay’ı deniyor
Çaykur özellikle Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde daha yoğun kullanılan kaçak çay tüketiminin önüne geçmek için benzer tatta çay üretti. Araştırma ve geliştirme (Ar-Ge) çalışmalarının tamamlandığını belirten Çaykur Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu, görevli personelin Güneydoğu’da 300 binin üzerinde evi dolaşarak tadım yaptırdığını söyledi. Bölgedeki en iyi verilerin tadımlar sonucunda alınacağını kaydeden Sütlüoğlu, “Kaçak çayın damak tadında bir çay yaptık.

Çaykur ‘kaçak çay’ı deniyor

DUYGU ERDOĞAN

‘Sert içimli’
Bu çayın da testlerini bölgede yapıyoruz. Güneydoğu’da yaşayan kardeşlerimizin beğenisine sunuyoruz. Çıkacak neticeler sonucunda hareket edilecek. Bölgenin reaksiyonu en iyi tadımlar aracılığıyla belli olacak” dedi.

Sütlüoğlu, bölgenin alıştığı çay tadı için sadece ‘üretim tekniğinde farklı bir yol’ izlediklerini vurguladı. Yeni teknikle ‘daha küçük parçalı, hızlı dem verme özelliği olan ayrıca sert içimli’ bir üretim yaptıklarını belirten Sütlüoğlu şöyle devam etti:

“Görevlendirdiğimiz personeller ev ev dolaşarak tadımlar yaptırıyorlar. Yaprak bizim yaprağımız, Doğu Anadolu Bölgemizin yaprağı, üretim tekniği farkından dolayı böyle bir tada ulaşıyoruz. Bu bölgeye yabancı menşeli çaylar girdi ve işgal etti. Bu işgali ortadan kaldıracak güçteyiz. Bu bölgede çalışmaları daha da sıklaştıracağız, pek çok eve ulaşmayı hedefliyoruz ve onlara Çaykur çayını tattıracağız. Bu yıl bu bölgedeki her vilayetimizde de önemli artışlar gerçekleştirmeyi hedefliyoruz.”

Ynt: Çaykur'da 'Kaçak Çaycı' oldu...

çaykur son 2 aydır tiryaki çayının tadını bayağı bozdu çok acı geliyor içince sudandır dedik değişik kaynakların suyu ile demledik sonuç gine aynı bari kaçak çay tadındaki çayı çıkarsa da bizlerde kaçak iran çayı almayı bıraksak :)