Haşbay Kullanmayın!..

Ynt: Haşbay Kullanmayın!..

çifçilik zor iş link=topic=76091.msg960255#msg960255 date=1421745434' Alıntı:
ARKADAŞLAR BEN FORUMU ANLAŞILAN GEÇ TAKİP EDİYORUM. BECE BU DEDEĞİNDİNİZ KONULAR ÇOK BOYUTLU MESALA
A- HAYVAN YEMLİKLERİ TOZ SAMANA UYUMLU . HAŞBAYLI SAPI OTU AYAKLARI ALTINA ALIYOR (yemlikler mutlaka ayak seviyesine indirilmelidir)
B- BÜTÜN OLARAK BALYALANMIŞ SAP OT YONCA VS.. 5-10 CM. KADAR PARÇLANMASI ŞART(yem karma makinası olmazsa olmaz)
C- SAP OT VS.. HAYVAN ELBETTE YER UYGUN YEMLİKLE AMA SON ARAŞTIRMALAR GÖSTERMİŞKİ 5-10 CM. ÜZERİ PARÇALAR SİNDİRİM SÜRESİNİ UZATTIĞI İÇİN ÖNERİLMİYOR..SELAMLAR

Hocam bilgiler için teşekkürler.

Yalnız uyarma gereği duydum forumda büyük harflerle yazmak bağırmayı ifade ediyor. Normal şekilde küçük harflerle yazarsak iyi olur.

Ynt: Haşbay Kullanmayın!..

Ben 3 sene boyunca ineklere haybaysız saman yedirdim. . Yalnız samanının içindeki yemi seçtiklerinden dolayı, ben silaj+yem yada küspe +yem artık hangisi elimde mevcutsa bunları sağım esnasında yemliğe verirdim, sağım bittikten sonra, hayvanları dışarı salardım, dışarıda hazırladığım yemlikteki haşbaysız saman ve yonca karışımını bir tane bırakmadan yerlerdi. Yem karma makinası olsa daha iyi olurdu, lakin uyguladığım yöntemle de verimde değişiklik olmadı.

• Beğen
Tepkiler: marican22
ben başımdan geceni anlatayım ben balya basıyorum bu işe bu sene başladım haşbayı söktüm fig ve ot bagladım gel gelelim musterinin biri illede haşbaylı istiyor bende etraftaki ot işleri bittimi haşbayı takayım olur dedim neyse başladık baglamaya 15 paket bastık adamı cağıdım bak fig tenesi bul dedim adam baktı figlerin hepsi yerde neyse alt tabladaki dişlerin hepsini söktüm ama sinirliyim adam on sefer dedim olmaz diye neyse iş bitti başladık konuşmaya hem balyanın az cıkacagını hemde otun toz olup gittigini gözlerinle gördü

Ben de aynı dertten yakınıyorum.Anlatmaya çalışıyorum insanlara haşbaylı makine ile bağlanan samanın artık italya da çoktan terk edildiğini toz samanın ise hayvanın işkembesine takılıp kaldığını daha fazla tok tutarak baslenmesine engel olduğunu.Buna rağmen bırakın haşbaysız samanı patos samanı olmazsa hayvan yemez iddiasında bulunanlar balya makinesinin samanını almamayı sürdürüyorlar.

Haşbay kullanmamak makınacinin da işine gelir ama tarla sahibi haşbaylı makina arıyor. Tabikide haşbaysız bağlamak daha iyi hem daha az devir hem daha az yakıt hem daha süratli iş hem zaman tasarrufu hemde fazla balya cıkıyor haşbaysız bağlayinca toz kalkmıyor hasbay kadar arıza da vermiyor

20171214_rollpick_ii_sans_les_toles_17__076000400_0953_20022018.png

Silindirik, rulo, haşpaysız yulaf balyesi için balye açıcı makinedir.Pamuk helva şekeri gibi ot katlanarak rulo halini alır.Bu makine de yana ot rulo çevrilerek çıkarılır.

• Beğen
Tepkiler: mahmutünaldı

Arkadaşlar yeni bir Balya makinası aldım agro master demelerine ip seciyormus arılı tavsiye ediyorlar ama arılı biraz pahalı ariliya eş değer ip olarak hangisini tavsiye edersiniz marka olarak yardımcı olursanız sevinirim

İntetnette görüyorum millet yoncayı haşbaylı makinada baglıyor bizde bırak haşbayı gece 10 dan önce veya sabah 9 dan sonra bağlarsan bidaha tarlaya sokmazlar [emoji846]

Ben buğday sapını da gece bağlıyorum hafif çiğde, gece de biçtiriyorum. Yaprakları bile üzerinde kalıyor. Büyük baş nasıl yiyor bunu , alışırsa saman yediremezsin bi daha. Bu şekilde 15 balya alınan yerden 20 balya alınıyor. Sapın en değerli yerini yaprağını toz edip uçurmayın. Besin oranı en yüksek yeri yaprakları. 15-20 yıldır yeni yeni anlatabilmeye başladık çevreye büyük başçılar sapa dönmeye başladı son zamanlarda.