Kendin Yap: Balya Römorku Faaliyete Geçti

Ynt: Balya Römorku Faaliyete Geçti

berat.yzn link=topic=76096.msg899495#msg899495 date=1402526076' Alıntı:
Çok güzel olmuş Yılmaz abi güle güle kullanın Inşallah böyle ekipmanla Insan yaptığı işten de zevk alır ayrı bir heves le yapar...

Bak bu söylediğin de çok önemli.

Durmasızın, düzenli olarak yapılan her iş bezdiricilik arz eder. Ufak yada büyük, her işe eğlence ve yenilik katmak şart. Yeni ekipman, yeni tarla, yeni tohum, yeni gübre, ufak tefek icatlar, yenilikler gibi. Bunlar hep işin tuzu biberi.

Yoksa zaten getirisi düşük bir iş çiftçilik. Heyecan ve eğlence de olmazsa hiç çekilmez :)

sebazios link=topic=76096.msg899528#msg899528 date=1402560946' Alıntı:
Bak bu söylediğin de çok önemli.

Durmasızın, düzenli olarak yapılan her iş bezdiricilik arz eder. Ufak yada büyük, her işe eğlence ve yenilik katmak şart. Yeni ekipman, yeni tarla, yeni tohum, yeni gübre, ufak tefek icatlar, yenilikler gibi. Bunlar hep işin tuzu biberi.

Yoksa zaten getirisi düşük bir iş çiftçilik. Heyecan ve eğlence de olmazsa hiç çekilmez :)
Aynen abi farklı şeyler denemek biraz yenilikçi olmak farklı açılardan bakarak yapmak gerek bazı şeyleri Hatta çalışma şeklini değiştirmek gibi Önemli değişiklikler hem heves ve zevk veriyo insana hemde yaptığının sonucunu beklemek güzel bi duygu Hele De sonuçları iyi Olursa :)

kospir link=topic=76096.msg899531#msg899531 date=1402561522' Alıntı:
Çok başarılı ve mantıklı bir çalışma tebrik ederim sizi. Bir üretici arge yapsa yok satar bu tip römorktan ama dünyadan haberleri yok

Aynen. Şu an görüp bana da yapalım diyen 3-4 kişi oldu.

Aslında ben bunu damperli tasarlamıştım. Alt kısmında kızak yada bant olacaktı. Üzerindeki dizili balyaları olduğu gibi yere indirmesi planlanmıştı, hatta o tip çizimleri dahi yaptım ama işte diyorum ya zaman.

Yapıp satma işini biz bir ara düşündük ama bu yıl geçti artık.

Maşşallah Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz... Mal meydanda :)

Amerika ' daki çiftçilere benziyorsun gittikçe...Oradaki pek çok tarım makine markasının asıl sahipleri we mucitleri çiftçilerdir...

Hermiyas link=topic=76096.msg899544#msg899544 date=1402563281' Alıntı:
Maşşallah Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz... Mal meydanda :)

Amerika ' daki çiftçilere benziyorsun gittikçe...Oradaki pek çok tarım makine markasının asıl sahipleri we mucitleri çiftçilerdir...

Estağfirullah Murat Abi.

Bazı temel ihtiyaçlar var. Piyasada karşılığını görecek, yerine geçirilebilecek ekipman da maalesef yok.

Ekipman üreticileri de bu konuya değinmeyince kendi işimizi kendimizi kendimiz görmek zorunda kalıyoruz.

Sitede benim durumumda olan çok kisi var. Yusuf Abi mesela. En net örneklerinden.

Adam kendi imkanları ile ön 3 nokta hidrolik askı sistemi ve kombine mibzer yaptı.

Hazir balya romorklari ile alakali ukarıda da anlattım. O römorku satamiyorlar. Satamazlar da. Çünkü tasarım esnasında tek bir müşteri ile oturup kritik yapmamışlar.

Nerden biliyorum?

Çünkü sorsalar, daha ilk müşteri 'Arkadasım sen bizimle dalga mı geciyorsun? Biz bunu elle yukluyoruz. Bu kadar yüksek römork mü olur?' Diye sorar. Böylece bir balya romorkundaki en önemli ayrıntı olan 'alçak olma' şartını kavrarlar.

Resim aşağıda: bu römorkun 8. Katına balya verdiginizi duşunun. Vinç falan lazım :D

Bu kadar yüksek bir römorku devrilme riski yüzünden zaten 8 kat çıkamazsınız ya, o da ayrı bir konu.

gezu4u7e.jpg

Kısaca makina ekipman üreticileri, 'nasıl yapalım' diye sormadikca, bizim icat ve yenilikler devam edecek :)

yılmaz kardeşim çok güzel olmuş . ellerine sağlık .hayvancılığı fazla olan arkadaşlara çok gerekli .
fakat ufak tefek mot,lar yapman gerekebilir . mesela benim görebildiğim fotolardan. ön ve arka baba,lara 1 veya 2 şer tane daha koyarsan hem birbirlerine destek olurlar . hemde daha sağlam olur .herhangi bir şey taşırken , öne veya arkaya yığılma olduğunda kayma yapmaz . kolay gelsin . artık arge işini bitirde üretime geç . güzel paylaşımlarını devamlı görüyorum.

YUSUFTUYLUOGLU link=topic=76096.msg899552#msg899552 date=1402564447' Alıntı:
Yılmaz resimleri inceledim..
yüklenen 200 balya diyelim..
bu esnada tekerle şasenin arasındaki mesafeyi ne duruma getiriyor ..
Ayrıca tekerlerin Ebadı nedir ..
Tekrar Sağol.

Yusuf Abi her makas 10 kat. 4 makas olunca makas başına binen yük çok düşüyor.

Burda önemli nokta teker ile taban arasındaki mesafe. Biz romorku alçaltmak için 12 cm verdik. En ağır yükte teker başı 7 cm kadar esneme oluyor. Ayrıca kayıtları tekerlekler ile aynı izaya gelmemesi için özel olarak dikkat ettik. Böylece tekerleklerin taban tahtasına kadar esneme payı oluyor.

Tekerlek ve dingil aksamı, bildiğin 16.5' Magirus minibüsün arka teker aksamı. Tekerleklerin tam çapının 75 cm olması lazım. 12 cm makas esneme payı ve 3 cm taban tahtası toplam taban yüksekliği 90 cm oluyor. Römorkun bağlandığı traktörün ok yüksekliğine göre 88-95 cm arasında değişiyor bu taban yüksekliği.

Dingilde ise sadece differansiyel karpuzunu çıkartıp araya boru koyduk. Böylece istediğimiz gibi genişletebildik. Şaseyi de aynı ölçülerde kesip genişletince, makas, makas küpeleri, porya ve pruvantlar ile hiç oynamadan en azından 1 dingini aynen monte edebildik. Bu zamandan çok kazandırdı.

2. (Ön) ön dingil de aynı şekilde genişletildi ama makaslar çakıştığı için bu makasları içeri aldık. Şase üzerinde kayabilen gezer makas sistemi oldu.

Çift dingil ve 8 teker olması kullanım esnasında inanılmaz konfor sağlıyor. 160 balyayı hiç bağlamadan aklına gelebilecek her yerden getirebiliyorsun.

Yusuf Abi benim tavsiyem şase yapmakla hiç uğraşma. Sanaayide Magirus minibüs parçalayan yerler var. Git oraya. Üzerinden herşeyi sökülmüş, sadece makas ve dingilleri olan temiz şaseyi 1000 lira ver al.

150-200 lira da 2. dingil ve makas takımı tutar. Şasede ufak bi kurtağzı var zaten. Hepsini yükle getir :)

Al spiral taşını, şaseyi tam ortadan kes. İstediğin kadar genişletip tekrar tak dingilleri. Üstüne kayıtları at. Kafana göre de bir ok yaptın mı işlem tamam.

Bizim de yaptığımız aynen bu.

Osman Musaogullari link=topic=76096.msg899573#msg899573 date=1402570512' Alıntı:
Tebrikler guzel olmus..Ben yillardir takip ederim bu forumu simdiye kadar gordugum en guzel ve faydali paylasimlardan biri..Bununla sulama borusuda tasinir..Her eve lazim..:)

Estagfirullah. Forumda ne değerli, ne bilgilendirici paylaşımlar oldu. Bizimkiler yanlarında hiç kalır.

Yine de böyle gördüğünüz için teşekkür ederim.

Tasıma konusunda favori yükler ne olur?

Aklıma gelenler:
- Koyun-kuzu (yan çitleri yaparak)
- Sulama borusu (dediğin gibi)
- 6-7metrelik tekne-kayık
- Pamuk gibi hacimli yükler
- Çirpi-Dal
- uzun tomruk
- uzak mesafedeki arazilere gidilirken tohum gübre hatta bir rampa yapılırsa kova, mibzer, tirmik gibi tüm ekipmanları tek seferde götürmek mümkün.
- biçerdöver tablası
- balya makinası
- Damper gerektirmeyen tüm yükler.

Aklıma gelenler bunlar. Farklı amaçlar için de hizmet görür herhalde.

• Beğen
Tepkiler: acemi_

Yılmaz bilgiler çok açıklayıcı Sağol.
buna çok ihtiyacım var.
lakin şu teker işi kafama yatmadı.
daha küçük jant ve teker kullanarak yüksekliği dahada aşağı çekmeyi düşünüyorum.

• Beğen
Tepkiler: acemi_

tebrikler..

yalnız buna sadece reflektör yetmez, bide tepe lambası koymalı :)

EN konusunda ÇOK haklısın.. dıştan dışa 2,5 metreye yakın römork 2 kere ciddi devrilemden kurtardı bizi de.. tabi alçaklıkta önemli..

YUSUFTUYLUOGLU link=topic=76096.msg899696#msg899696 date=1402600115' Alıntı:
Yılmaz bilgiler çok açıklayıcı Sağol.
buna çok ihtiyacım var.
lakin şu teker işi kafama yatmadı.
daha küçük jant ve teker kullanarak yüksekliği dahada aşağı çekmeyi düşünüyorum.

Yusuf Abi ben daha küçük bi teker bulabilmek için çok aradım / uğraştım. Ama fiyat olarak bulabildiğim en küçük ve çekerli tekerler bunlardı. Eğer ki sen bulabilirsen çok güzel birşey ortaya çıkar. Fikir olarak da H100 kamyonetlerin 4 tekerli arka dingillerini önerebilirim. Çok çok ufak olmalarına rağmen kaldırma güçleri iyi.

Yalnız şundan çekiniyorum: sonuçta bu aletin ömrü arazide geçecek. Çok küçük teker de engebeli arazide sıkıntı çıkartır mı? Ben biraz da bundan daha küçüğünü aranmaktan vazgeçtim.

Diğer bir husus da alt yüksekliği. Teker küçüldükçe romorkün altı da alçalacak. Arazi şartlarında ise bir aracın altı ne kadar yüksekse o kadar makbul derler.

Sonuçta Ok ile birlikte 7.5 metre boydan bahsediyoruz. Bu durum özellikle tarla sınırlarından geçerken yada büyük tümseklerden atlarken şasenin yere sürtmesi, hatta römorkun askıda kalması anlamına gelebilir.

Ben şahsen bu endişeler yüzünden şu anki boyutları uygun buldum. Ha daha alçak olsun istemez miydim? Isterdim ama şase yüksekliği endişesi ağır bastı.

Şu an şasenin yerden yüksekliği 65-66 cm civarı. Ayrıca Inceledim. Yurtdışındaki örnekleri de hemen hemen aynı yada benzer yükseklikte.

Kısaca arazi yapınızı bilmiyorum. Full düzlükse korkma ama engebe varsa yukarıdaki hususları da gözden geçir.

UÖZKAN.77 link=topic=76096.msg899700#msg899700 date=1402601102' Alıntı:
tebrikler..

yalnız buna sadece reflektör yetmez, bide tepe lambası koymalı :)

EN konusunda ÇOK haklısın.. dıştan dışa 2,5 metreye yakın römork 2 kere ciddi devrilemden kurtardı bizi de.. tabi alçaklıkta önemli..

Abi buna aslında romork imalatı yapan bir yerden kablosu, fişi, stopları, hatta sinyallerine kadar komple bi set almayı düşünüyoruz. Çünkü 2.5 metre en demek, yüklü vaziyette 0 geri görüş demek. Reflektör şimdilik, tedbir maiyetinde bir çözüm. En azından gece işimiz olursa tehlike yaratmasın diye. Bu yüzden 2 ' si sarı 2 ' si kırmızı 4 metre 3m reflektör aldım bugün. Boyasını atalım, heryerine yapıştırcaz. Şu an alelacele bi antipas attık, öyle duruyo.

Tepe lambası değil de, özellikle gece balya yükleme işlerinde ışıklandırma çok gerekli oluyor. Örneğin önceki gece saat 00:00 ' dan 04:00 ' a kadar hem bağladık, hem taşıdık. Allah ' tan ay aydınlıktı ve hamallar tecrübeliydi. Yoksa zifiri karanlıkta görülemediği için tarlada kalan balyalar oluyor.

Bu yüzden ön ve arkadaki 4 babanın en üst noktasına 4 tane projektör koymayı düşündüm. Elektrik tesisatı çekildiğimde bu da yapılırsa gerçekten güzel olacak. Hatta ufak çaplı bir LED çalışması dahi olabilir:)

güzel olmuş abi :) yalnız magırus şasesini küçümseme ben 38 kişi attım magırusa kendi ağırlığı hariç 3 ton civarı yapar :) dingiller biraz daha ortalı mı olsaydı acaba

akrokral link=topic=76096.msg899735#msg899735 date=1402609045' Alıntı:
güzel olmuş abi :) yalnız magırus şasesini küçümseme ben 38 kişi attım magırusa kendi ağırlığı hariç 3 ton civarı yapar :) dingiller biraz daha ortalı mı olsaydı acaba

Inanırım. Ben hayati bir durumda 51 kişi yükledim diye yemin edenle konuştum. Üstelik yetinmedim, dinginlik teknik verilerini buldum. Tek dingilin 4 ton kaldırma kapasitesi varmış. Tabi bu fabrikasyon veri. Düzgün yükleme ile 5 tona çıkar. 2 dingilde 10 ton istihab haddi demektir bu ki bu romork ömrü hayatında bu yükü göremez. İşi ot-saman taşımak çünkü :)

Tekerleklerin ise herbirinin 1700 kg çekeri varmış. Direk katalog bilgisi. 8 teker var. Bu da 13.500 kg teker yükü demek ki benim ulaşma imkanım olmayan bir rakam.

Kısaca teker ve dingillerde en ufak bi sorun yok.

Yalnış şase, üstündeki yükü, altına sağlıklı şekilde yerleştirilmiş dingilleri aktarmak için üretilmiş bir şase. Yükü atışa verdiğinizde tüm hesaplar şaşar. Çünkü şase bu amaç için tasarlanmamış. Senin dediğin gibi yekerlekleri yarım metre öne alsam ve oku biraz kısaltsam hiçbir sorun olmaz ama şu an bunların ikisini de yapmaya zamanım yok. Üstelik zamanım olsa bile bu değişiklik römorkun arkasının sarkmasına yada dik rampalarda oka binen yükü azaltarak kavrama kabiliyetinde azalmaya neden olabilir.

Şu an için en pratik çözüm şaseyi güçlendirmek. Şaselerin içerisine birleşik atacağım 2 ' şer adet 65 ' lik U demir işimi görecek gibi.

Gerçi şu anlık bir sıkıntı yok, çok çok hafif bir esneme var sadece ama o bile ileride meydana gelecek bir sıkıntıya şimdiden önlem almam için yeterince teşvik edici.

Fikir ve bilgilerin için ayrıca sağol.

Konya Viyadük Makina: 0332-2517006.. tır dorsesi/kamyon römorku malzeme/yedek parça imalatı.. traktör römorkları konusunda da hemen hemen bulamayacağı bişey yok..

uygun fiyat gğler yüz, tam esnaflık.. Yılmaz.. Bayburtlu-fuar zamanı gelmiş- çok tavsiye etti de ne istersen bulur buluşturur :)

Bize bi manuel tır/dorse krikosu verdi ki akla zarar.. bırak römorkun okunu ortalama bi römorku yüküyle birlikte toptan yerden keser o kadar..

tekerleri çok öne aldımı oka binen yük azalır.. buda çekişi ve frenlemeyi ve kontrolü azaltır.. ne olursa olsun 3,5 tl ' ye bedava..

Osman Musaogullari link=topic=76096.msg899573#msg899573 date=1402570512' Alıntı:
Tebrikler guzel olmus..Ben yillardir takip ederim bu forumu simdiye kadar gordugum en guzel ve faydali paylasimlardan biri..Bununla sulama borusuda tasinir..Her eve lazim..:)

aynen abicim katılıyorum sana