Kendin Yap: Balya Römorku Faaliyete Geçti

Ynt: Balya Römorku Faaliyete Geçti

YUSUFTUYLUOGLU link=topic=76096.msg908174#msg908174 date=1406666809' Alıntı:
fotolarını çekerim bi ara atarım.
ne diyeceksiniZ..
römorkun kapaklarına kanca yaptım..
ortayada bir zincir gerdim..
alt sıra dikine 30 aldı..
sonra 24 e düştük..
5 sırada 126 6.sırada 150 yi bulduk.
balya yükleme mak. sayesinde 7. sırada atılıyor..
tarla yolu kötü ise az yüklüyoruz.
yakın bir zamanda bende römork yapmayı düşünüyorum.
amacım örnek teşkil eder inşallah.

Yusuf Abi taban ve dingili, yani iz genişliğini artırmadan stabilite ve denge sağlanmıyor. Kısa mesafe ve düzde, özellikle düşük hızlarda kullanılabilir ama eğim ve hız konusunda andırmak almak için dingil muhakkak genişletilmeli.

Ön dingilin kırıldığı olayı paylaşmıştım. O gün tek dingile düştükten sonra, aynı romork, aynı yük ile o kadar tehlikeli bir hale geldi ki, şaşırdım. O romork gitti, yerine başka romork geldi sanki.

Yani sadece dingili genişletmek de yeterli değil. Çift dingil, salınımı kesmesi açısından havaleli yükte çok faydalı.

Yani aynı romorku şu an yeniden yapsam, kesinlikle yine çift dingili olur.

Tek yapacağım değişiklik, dingilleri 30-40 cm öne almak olurdu. (Oka binen yükü azaltarak rampa tırmanma kabiliyetini düşürsede şaseye binen yükü ve salınımı azaltması açısından avantaj sağlar.)

Ynt: Balya Römorku Faaliyete Geçti

hmmm yılmaz yokuşlarda tabiki basması iyi ama dedigin gibi şasenin üzerine çok biniyor dengesiz bir durum oluyor tam ortadan biraz geri koysan daha iyi ..
çift dingil yapalım da....
dingildeki tekerler birer tane olacak gibi.
nedeni bir yerde iki adet tek tekerli dingil gözaltı ettim.
hemde normalden geniş.
tek teker olması yumuşak zeminde tez batar korkusu veriyor o kadar.

Balya Römorku Faaliyete Geçti

YUSUFTUYLUOGLU link=topic=76096.msg908196#msg908196 date=1406671906' Alıntı:
hmmm yılmaz yokuşlarda tabiki basması iyi ama dedigin gibi şasenin üzerine çok biniyor dengesiz bir durum oluyor tam ortadan biraz geri koysan daha iyi ..
çift dingil yapalım da....
dingildeki tekerler birer tane olacak gibi.
nedeni bir yerde iki adet tek tekerli dingil gözaltı ettim.
hemde normalden geniş.
tek teker olması yumuşak zeminde tez batar korkusu veriyor o kadar.

Yusuf Abi 2 dingil olduktan sonra ister 4 ister 8 teker olsun, farkeden çok birşey olmaz. Ama 2 dingil olması çok önemli.

Neden?
1-) Romork yüklü, tarlada bi su yarığı var. Tek dingilde teker o yarığa düştüğünde, bir su yarığı yüzünden römorkun devrilme tehlikesi atlatıyor. (Balya çeken adam iyi bilir :) ) Oysa çift dingilde bu sorun yok. Öndeki teker yarığa düşse bile arkadaki teker yükü sırtlanarak römorkun sarkması yada yaslanmasını engelliyor. Romork her koşulda düz duruyor. Bu tarla sınırından geçerken, hendekten yada tümsekten geçerken inanılmaz faydalı.

2-) 2 dingil her yanda 2 makas demek. Bu küçük engebelerin hissedilmesini engellerken römork bir tarafa yaslandığında da oldukça sert bir süspansiyon ve mukavemet demek. Bu sayede inanamayacağın kadar konforlu ve hızlı bir sürüş yapabiliyorsun.

Şöyle söyleyim: Romork arizede giderken kavanoz büyüklüğündeki taşları hiç ama hiç duymuyor. En küçük bir zıplama, sarsıntı, sallantı yok. Tek dingil bir römorkta, o büyüklükte bir taşın nasıl etki yapacağını bilirsin.

Ama asvalta çıktığımda, yolun durumu ne olursa olsun son gaz (ki kubo 40 ' ı görüyor) rahatça gidebiliyorum. Bildiğin tır gibi gidiyorsun yolda.

Yani Yusuf Abi romorku hangi malzemeden, nasıl yaparsan yap, muhakkak çift dingil yap.

Ynt: Kendin Yap: Balya Römorku Faaliyete Geçti

Sağ ol Murat Abi.

Bu arada balya romorku, aynı ölçülerde ama kendi boşaltma yapabilen versiyon 2 ' nin üretim maliyetini karşılamak adına satılık.

4.5 net maliyet
1.5 iyileştirmeler
------
6 lira toplam maliyeti oldu.

7 lira veren götürür. (Versiyon 2 için gerekli miktar aslında bu)

sebazios link=topic=76096.msg938585#msg938585 date=1416678255' Alıntı:
Sağ ol Murat Abi.

Bu arada balya romorku, aynı ölçülerde ama kendi boşaltma yapabilen versiyon 2 ' nin üretim maliyetini karşılamak adına satılık.

4.5 net maliyet
1.5 iyileştirmeler
------
6 lira toplam maliyeti oldu.

7 lira veren götürür. (Versiyon 2 için gerekli miktar aslında bu)

Hayırlı satışlar :)

ENES4422 link=topic=76096.msg952034#msg952034 date=1420121581' Alıntı:
Kardeşim römork çok güzel olmuş, çok başarılı buldum ellerine sağlık. Başka çalışmaların olursa onları da paylaşmayı unutma.

Fikir ve çalışma çok na nihayete erdirebilme kısmı tamamen duygusal :D

Şöyle bi 500 lira çıkaydı piyangodan, atölyeyi kuracaktık ama olmadı.

sebazios link=topic=76096.msg952058#msg952058 date=1420125051' Alıntı:
Fikir ve çalışma çok na nihayete erdirebilme kısmı tamamen duygusal :D

Şöyle bi 500 lira çıkaydı piyangodan, atölyeyi kuracaktık ama olmadı.

İnşallah bir gün sahip olursun.

Bu yaşıma kadar aldığım alet ve küçük makinalarla neredeyse küçük bir atölye kurdum:)

ENES4422 link=topic=76096.msg952059#msg952059 date=1420125420' Alıntı:
İnşallah bir gün sahip olursun.

Bu yaşıma kadar aldığım alet ve küçük makinalarla neredeyse küçük bir atölye kurdum:)

Abi bizim de benzer durum oluştu. Romorku komple kendi takım taklavatımızla yaptık ama şöyle sistematik çalışılabilecek, presi, argonu, oksijeni olan tam takım bi atölyede iş değişir. Aklımda olan ne ekipmanlar var ama yapmaya hem maddi güç, hem de atölye yok.

225 balya, 7 ton yonca.
Bağlamadan, tam gaz
(video 720p)

http://youtu.be/mMGC_k2FrH0

Not: romorkün kendi 1200 kg.

5ce8ff3047b1c914675ad8e30cb7194e.jpg

21dd5d423ea4ba1ce1c7df3937a8ea2c.jpg

• Beğen
Tepkiler: eko22