150 Dekar Yonca - Part 2

Ynt: 150 Dekar Yonca - Part 2

Elinize sağlık.
Biçimi de siz mi yaptınız? Sıkmalı (koşullandırıcılı) biçme makinasının yararı için ne söylersiniz? Almaya değer mi?Yerli olanlarının performansı için gözlemleriniz var mı?
Balya toplama makinası için ne düşünüyorsunuz?
Tşk ler.

ismail_17 link=topic=76612.msg905734#msg905734 date=1405492280' Alıntı:
Geçmiş olsun yılmaz kaç tane çıktı.
Bu sabah saat 5 ten bu yana çok yağmur yağdı bize siz alabildinizmi yoncayı.

İsmail Abi üst kısımlar zayıfmış. Umulan kadar çıkmadı. Hepsi alt kısım gibi olsaydı tahmin tutardı.

2200 civarı balya düştü yoncadan. 700 civarı da arpa bağladık. Toplam 2900 balya bağlanmış. Sadece gece çalışıldığından 3 gece sürdü.

Taşıma dün gece bitti. Taşıma bittikten 2 saat sonra hava çiselemeye başladı. Zamanlama manidar :)

Şu an burda da hava yağıyor. Arkası da kapalı. Akşama kadar yağar.

Bu tarz işler stresli oluyor. Bir aksaklık yada makinanın bir arıza yapması, kehribar gibi tonlarca yoncanın çöpe dönmesi demek. Milyarlarca lira zarar.

Makina da sağolsun yapabileceği bütün gıcıklıkları yaptı. Mekik dil kırdı, Eski bir dil varmış yanımda değiştirdim, iğnelerden biri gevşeyip bıçak koluna çarpmaya başlamış, Neyseki erken farkettik, büyük bir arıza yapmadan ayarladık. İğnenin çarptığı kol sürtünme yüzünden biraz açma yapmış, onu düzelttik, hidrolik hortumu şafta sürtüp delinmiş, yağ kaçırıyordu, yaptırdık vs.

Çok şükür zamanlama sorun yaratmadı. Şimdi balkonda yağmuru izliyorum..

Ha, 1 tane balyayı ıslattık. Pikabın üstüne bi tane numune balya almıştım. O ıslandı herhalde :)

Göktürk- link=topic=76612.msg905740#msg905740 date=1405494420' Alıntı:
Elinize sağlık.
Biçimi de siz mi yaptınız? Sıkmalı (koşullandırıcılı) biçme makinasının yararı için ne söylersiniz? Almaya değer mi?Yerli olanlarının performansı için gözlemleriniz var mı?
Balya toplama makinası için ne düşünüyorsunuz?
Tşk ler.

Biçimi bir arkadaş yaptı. Çekili tip 3 metre Potinger koşullandırıcılı makina aldı yeni. Ona biçtirildi.
Makina 27.000 €

Değer mi? 130 hp üstü bir traktöre takacaksanız değer. Arkadaş 80-66 ' da kullandığı için (benim gözümde) istenilen performansı göstermiyor.

Biçim kalitesi iyi ama sıkma kısmında sorun var. 80-66 ' nın gücü sadace biçmeye yetiyor. Yeterli miktarda sıkamadığı için de koşullandırma kısmında etkili oylamıyor.

Böyle kullanımlara ben 'sıkmalı' değil de 'okşamalı' diyorum :)

Otta yeterli deformasyon olmadığı için kuruma yine geç oluyor. Bu Temmuz sıcağında biçimin 5. Günü olmasına rağmen tam kurumamış noktalar vardı. O makina hakkı ile kullanıldığında böyle birşey olmaz.

İş hızı ve görseli iyi ama..

Koşullandırıcılı alacaksanız kesibliklikle Çekili tip olmalı. O kadar yükü hidrolik kollara yükleme çok saçma. Asılı tip kullanma bir arkadaş geçen yıl traktörü devirdi. Hiç gerek yok.

Çekili tip yapan yerli firma yok diye biliyorum. Asılı tip olarak Çelmak, Ulaş vs yapan firmalar var ama incelemedim. Zaten söylediğim gibi asılı tipte gözüm yok.

Yalnız 'Çelmak' Çekili tip koşullandırıcılı yaparsa alırım. O adamlar yapınca sağlam yapıyorlar, mallarının arkasında duruyorlar.

Balya toplama makinası çok düşündük ama seçenek yok. Ya ithal Arcusin getirteceksin, ya da Izmir Tarım ' ın çakma Arcusin ' ini alıp en az 80.000 gayme öptürteceksin kendini. Üstelik her türlü arazide de çalışmıyorlar.

Fiyatları düşene kadar ikisi de çözüm değil.

Şu an için çözümümüz şu:

6ejunyda.jpg

Ilgili konu:

http://www.trakkulup.net/index.php?topic=76096

Ucuz, etkili, efektif.

Şu ana kadar 10.000 balyanın üzerinde taşıdı.

Kamyonun girmeyi aklından bile geçiremediği yerlerde oyun oynuyor.

Maksimum 240 balya (en son bu rakama çıktık)

Devrilme riski çok düşük. Yüksek hızlarda nakliye yapılabiliyor.

Ali SARAÇ link=topic=76612.msg905751#msg905751 date=1405500346' Alıntı:
yılmaz abi çelmağın koşullandırıcılı çayır biçme makinası var amma velakin sıkma sistemi bu avrupalar kadar iyi çalışmıyor .. fyatıda 16 bin lira civarı ..
bak burda ikinci el var .. ben çekili tip kısmını görmemişim abi :) çekili tip yok dediğin gibi

http://www.sahibinden.com/ilan/is-makineleri-sanayi-tarim-makineleri-cayir-bicme-makinesi-5-diskli-sikmali-cayir-bicme-169949735/detay

Ali işte bunlar çok sakat. Evreşe ' de traktörü deviren de bu tarz birşeydi.

Yerli firmalar ilk olarak (daha düşük maliyetli diye) asılı tip üretmeye başladılar. Lakin kullanım zorluğu ve traktörlerdeki (güçten çok) ağırlık yetersizliği nedeni ile tutulmadı. Planladıkları satış rakamlarına ulaşamadılar.

Üreticiler de 'asılı tip satılmıyorsa, bundan 2 kat pahalı çekili tip hiç satılmaz' diyerek o tipe hiç bulaşmadılar.

Yonca / ot biçmek için aklımda bir plan var ama daha tasarım aşamasında. 955 john deere biçerin içini boşaltıp ot biçme makinasına çevirmek.

Alıntı:Balya toplama makinası çok düşündük ama seçenek yok. Ya ithal Arcusin getirteceksin, ya da Izmir Tarım ' ın çakma Arcusin ' ini alıp en az 80.000 gayme öptürteceksin kendini. Üstelik her türlü arazide de çalışmıyorlar.

Çelikel ' in sitesinde videosu var. Balyaları tarladan pıtır pıtır topluyor.Pratikte böyle olmuyor mu acaba?Fiyatıda yaptığı işe göre çok uygun.
Afyon ' dan bir firma da daha geride bir model üretiyor.Sizin sisteminizde güzel geliştirilmiş ama emek yoğun (dolayısıyla maliyet) ve meteorolojik şartlar nedeniyle saate karşı yarışılan aylarda zaman kaybı riski var.

Sıkmalı konusundaki görüşleriniz için tşk.Pottinger ' e 90000 lira verip önüne 80-66 koşmak ve sıkma işlevini yaptıramayıp Temmuz ayında bile 5 günde yonca kurutmak bize mahsus tarım anlayışı olsa gerek (sözüm ilgilisine).Ben de Çelmak ve Sürüm le konuşup heveslenmiştim.Askılı için yerimiz düz ama yoncayı sıkamazsa 2500 liralık tamburludan farkı kalmıyor.

Göktürk- link=topic=76612.msg905763#msg905763 date=1405508684' Alıntı:
Alıntı:Balya toplama makinası çok düşündük ama seçenek yok. Ya ithal Arcusin getirteceksin, ya da Izmir Tarım ' ın çakma Arcusin ' ini alıp en az 80.000 gayme öptürteceksin kendini. Üstelik her türlü arazide de çalışmıyorlar.

Çelikel ' in sitesinde videosu var. Balyaları tarladan pıtır pıtır topluyor.Pratikte böyle olmuyor mu acaba?Fiyatıda yaptığı işe göre çok uygun.
Afyon ' dan bir firma da daha geride bir model üretiyor.Sizin sisteminizde güzel geliştirilmiş ama emek yoğun (dolayısıyla maliyet) ve meteorolojik şartlar nedeniyle saate karşı yarışılan aylarda zaman kaybı riski var.

Sıkmalı konusundaki görüşleriniz için tşk.Pottinger ' e 90000 lira verip önüne 80-66 koşmak ve sıkma işlevini yaptıramayıp Temmuz ayında bile 5 günde yonca kurutmak bize mahsus tarım anlayışı olsa gerek (sözüm ilgilisine).Ben de Çelmak ve Sürüm le konuşup heveslenmiştim.Askılı için yerimiz düz ama yoncayı sıkamazsa 2500 liralık tamburludan farkı kalmıyor.

Kelimesi kelimesine katılıyorum.

Yerli balya toplama bantları lafta ve teorikte iyi ama platik dediğin gibi farklı.

O aletin yaptıgı tek iş yerdeki balyayı römorka uzatmak. Hepsi bu.

1-)Eee? O balyalar romorkte mı kalacak? İlla indirip dizmek gerekicek. Yine 3 kisi lazım. Hatta iç mekana istif edilecekse 3 kisi de yetmiyor. O nakina sadece yükleme esnasında 1 kisinin istirahat etmesine yarıyor.

-Eğimli arazilerde, özellikle yüklü kasa ile çok sakat. Römork bu banta takıldığından rampa inişlerinde römork tüm gücü ile banta yükleniyor. Asiri yükleme yapıldığında makinaya hasar veriyor.

3-) Dolu römorku değiştirmek yada baska traktorde kullanmak da bir dert. Kuyruk milini sok, hidrolik hortumlari sok, makinayı çıkar. Bildigin balya makinasını takip çıkarmakla aynı is.

Hidrolik kollar islevsiz kaldığı için traktörün okunu kriko ile kaldır indir yapıp takiyorsun ama romork yukluyken kriko her zaman çalışmıyor. Daha kötüsü her romorkte kriko yok!

4-) Makina ile yolda gitmek de dert. Hem geniş, hem de teferruatli. Yavaş gitmek zorunda kalıyorsun.

Kısaca pratikte dışarıya is yapana yaramaz.

Kime yarar?
Ova gibi dümdüz arazisi olan
4 tekerlekli römorku olan
Balyayı yakın mesafeye taşıyan
20-23 kg ' lik 3 ipli küçük balya yapan
Kendine is yapan, acelesi olmayan, adam ihtiyacı olana yarar.