mibzer doldurma

Merhaba..
arkadaşlarım mibzere tohum doldururken harcadığım zaman hep gözüme batıyor. özellikle yalnız çalışıyorsak zorluğundan bahsetmeye hiç gerek yok heralde. eğer torbalıysa tohumumuz biraz daha kolay oluyor torbalı değilse römorktan teneke ile aktarması tam bir bela. bu konuda pratik bir yol bilen varsa (mesela küçük benzinli bir aktarma helezonu yada romorkun üzerine takabileceğimiz bir huni veya ne biliyim kucuk bir silo) paylaşırsa memnun olurum..

Ynt: mibzer doldurma

Güzel bir konu olmus ☺
Aslinda bizim oncelikle universal mibzerlerden kurtulmamiz lazim
Mibzerin tohum ve gubre sandiklari köymak mibzerde oldugu gibi daha toplu ve bir noktadan dolabilecek sekilde olmali
Dada sonrasinda dediginiz gibi mini bir helezon isimizi ciddi derecede kolaylastirabilir. Benzinli motorada gerek yok, hidromotor o isi hallediyor traktorun arka cikislarindan calisiyor...

Yurtdışında, özellikle batıda bu iş için kullanılan ana yöntem aşağıdaki. İngilizce 'Big Bag Lifter' yada 'Big Bag Loader' olarak geçiyor. Türkçesi 'büyük çanta lifti' gibi saçma bişey oluyor. En uygun karşılığı 'büyük çuval yükleyici' olur herhalde.

Yöntemin şekli şu:

5y7y5u2u.jpg

eheqarum.jpg

Genellikle 500 ila 1000 kg ' lık çuvallar halindeki gübre ve tohum, bir vinç vasıtası ile kaldırılıyor. Çuvalın alt kısmında tohumun/gübrenin akışını açmaya, kapamaya yada akış hızını ayarlamaya kullanılan bir burgu yada fermuar oluyor. Burguyu açıyorsun, hoooop 500 kg gübre kovada :)

Bazılarında bu burgu/delik/fermuar olmuyor. Bıçağı çekiyorsun, boşaltım başlıyor. (En alttaki videoda mevcut)

Hız bakımından helezon yada banttan çok ama çok daha hızlı. Pratiklik açısından da öyle. Özellikle gübre yükleme videolarına baktım. 3-5 saniyede 1 ton gübreyi kovaya boşaltıyor adamlar. Mükemmel hızlı. Tohum yüklemede de hız bakımından farklı değildir.

Maliyet ve teferruatı da düşük. Gerkeli malzeme:

- 1 adet pistonlu vinç.
- 3-5 tane 'big bag' denilen 500 kiloluk çuval.

Maliyeti daha da düşürelim derseniz:

- Pistonlu vinç yerine 200-250 liralık bir caraskal, o da olmadı 1 adet kırık dökük bir arka kepçe bile olur

Yani bu:

upy2a5us.jpg

O da olmadı bu:

ny5epa6e.jpg

- 'big bag' denilen çuval yerine iyi bir bırandacıya diktirilmiş 300-500 kiloluk devasa torbalar. (Bence gerek yok. Bu çuvallardan üretip satan çok sayıda firma var. internet üzerinden bulup sipariş vermek çok daha kolay olur.

Yalnız orjinal kitlerde pistonlu vincin üzerinde gübre kovasını takabilmek için bağlantı var. Ikisi aynı anda takılabiliyor. Caraskal kullanacaksak 2. bir traktör şart.

Bu çuvalı tutma / kaldırma videosu:

http://youtu.be/bx0lagZqlbY

Adamlar sırf bu big bag çuvalları taşımak için özel alet yapmış. Aşağıdaki videoda 1 tonluk gübre çuvalları var. Tam 20 çuval gübreye eşdeğer gübreyi 5 saniyede yüklüyorlar:

http://youtu.be/eF8JHUeqt4c

Bu da çuvalı doldurma şekli (videoda mıcır dolduruyorlar ama mantık aynı)

http://youtu.be/sdwQj76FQhc

Türkiye ' de de big bag çuvallarda gübre satışı yapan firmalar var ama yöntem, şu an için çok az bilinirliğe ve yaygınlığa sahip.

Aslına bakarsanız gübre bir yere kadar ama tohum için çok pratik yöntemler var. Römorkun arka kapağına 1 kapaklı delik açılır. Çuval ağzına konulur. Damper kaldırılır ve işlem tamam. 500 kg ' lık tohumumuz hazır.

Kısaca basit, masrafsız ve geliştirilmeye çok açık bir yöntem.

sebazios link=topic=76812.msg907450#msg907450 date=1406247810' Alıntı:
Yurtdışında, özellikle batıda bu iş için kullanılan ana yöntem aşağıdaki. İngilizce 'Big Bag Lifter' yada 'Big Bag Loader' olarak geçiyor. Türkçesi 'büyük çanta lifti' gibi saçma bişey oluyor. En uygun karşılığı 'büyük çuval yükleyici' olur herhalde.

Yöntemin şekli şu:

5y7y5u2u.jpg

eheqarum.jpg

Genellikle 500 ila 1000 kg ' lık çuvallar halindeki gübre ve tohum, bir vinç vasıtası ile kaldırılıyor. Çuvalın alt kısmında tohumun/gübrenin akışını açmaya, kapamaya yada akış hızını ayarlamaya kullanılan bir burgu yada fermuar oluyor. Burguyu açıyorsun, hoooop 500 kg gübre kovada :)

Bazılarında bu burgu/delik/fermuar olmuyor. Bıçağı çekiyorsun, boşaltım başlıyor. (En alttaki videoda mevcut)

Hız bakımından helezon yada banttan çok ama çok daha hızlı. Pratiklik açısından da öyle. Özellikle gübre yükleme videolarına baktım. 3-5 saniyede 1 ton gübreyi kovaya boşaltıyor adamlar. Mükemmel hızlı. Tohum yüklemede de hız bakımından farklı değildir.

Maliyet ve teferruatı da düşük. Gerkeli malzeme:

- 1 adet pistonlu vinç.
- 3-5 tane 'big bag' denilen 500 kiloluk çuval.

Maliyeti daha da düşürelim derseniz:

- Pistonlu vinç yerine 200-250 liralık bir caraskal, o da olmadı 1 adet kırık dökük bir arka kepçe bile olur

Yani bu:

upy2a5us.jpg

O da olmadı bu:

ny5epa6e.jpg

- 'big bag' denilen çuval yerine iyi bir bırandacıya diktirilmiş 300-500 kiloluk devasa torbalar. (Bence gerek yok. Bu çuvallardan üretip satan çok sayıda firma var. internet üzerinden bulup sipariş vermek çok daha kolay olur.

Yalnız orjinal kitlerde pistonlu vincin üzerinde gübre kovasını takabilmek için bağlantı var. Ikisi aynı anda takılabiliyor. Caraskal kullanacaksak 2. bir traktör şart.

Bu çuvalı tutma / kaldırma videosu:

http://youtu.be/bx0lagZqlbY

Adamlar sırf bu big bag çuvalları taşımak için özel alet yapmış. Aşağıdaki videoda 1 tonluk gübre çuvalları var. Tam 20 çuval gübreye eşdeğer gübreyi 5 saniyede yüklüyorlar:

http://youtu.be/eF8JHUeqt4c

Bu da çuvalı doldurma şekli (videoda mıcır dolduruyorlar ama mantık aynı)

http://youtu.be/sdwQj76FQhc

Türkiye ' de de big bag çuvallarda gübre satışı yapan firmalar var ama yöntem, şu an için çok az bilinirliğe ve yaygınlığa sahip.

Aslına bakarsanız gübre bir yere kadar ama tohum için çok pratik yöntemler var. Römorkun arka kapağına 1 kapaklı delik açılır. Çuval ağzına konulur. Damper kaldırılır ve işlem tamam. 500 kg ' lık tohumumuz hazır.

Kısaca basit, masrafsız ve geliştirilmeye çok açık bir yöntem.
http://www.karaova.com/images/traktorarka/1.jpg
yılmaz abi böyle bir kepçemiz var big bag kaldırma için başlık yapsak dayandırırmı sence nasıl olur seneye buğday ekimini bu şekilde yapmayı düşünüyoruz çuvallarda ucuz zatten mantıklı gibi duruyor tabi 2. bir traktör lazım olacak önce onu ayarlamamız gerek :)

İsmail Pelit link=topic=76812.msg922098#msg922098 date=1411758138' Alıntı:
http://www.karaova.com/images/traktorarka/1.jpg
yılmaz abi böyle bir kepçemiz var big bag kaldırma için başlık yapsak dayandırırmı sence nasıl olur seneye buğday ekimini bu şekilde yapmayı düşünüyoruz çuvallarda ucuz zatten mantıklı gibi duruyor tabi 2. bir traktör lazım olacak önce onu ayarlamamız gerek :)

Olmaz diye birşey yok. Önemli olan kısım, çuval boyutunu kepçenin kapasitesine göre yapmak. Kepçenin net kaldıracağı, artı traktörün hidrolik haddini hesaplayınca ortaya bir rakam çıkar.

Lakin asıl sorun pratik olur mu? Gübreyi 300-500 kg ' lık hazır çuvallar halinde alsanız çok çok pratik olur.

sebazios link=topic=76812.msg922189#msg922189 date=1411771079' Alıntı:
Olmaz diye birşey yok. Önemli olan kısım, çuval boyutunu kepçenin kapasitesine göre yapmak. Kepçenin net kaldıracağı, artı traktörün hidrolik haddini hesaplayınca ortaya bir rakam çıkar.

Lakin asıl sorun pratik olur mu? Gübreyi 300-500 kg ' lık hazır çuvallar halinde alsanız çok çok pratik olur.
Onu isteğe özel üretirlermiki abi? Bence yine hiç yoktan iyidir mesela elimizdeki kepçe pek lazım olmıyor onu bu iş için uygun hale getirebilirim çuval doldurmayıda kepçeyle yapabiliriz mesela altını falan açılır yaparak senin gönderdiğin videodaki kepçe gibi

İsmail Pelit link=topic=76812.msg922214#msg922214 date=1411806377' Alıntı:
Onu isteğe özel üretirlermiki abi? Bence yine hiç yoktan iyidir mesela elimizdeki kepçe pek lazım olmıyor onu bu iş için uygun hale getirebilirim çuval doldurmayıda kepçeyle yapabiliriz mesela altını falan açılır yaparak senin gönderdiğin videodaki kepçe gibi

Bigbag çuval ile gübre satışı yapan bazı firmalar var. 1000 ve 500 kg ' lık olarak satıyorlar bildiğim ama ulaşmak lazım.

Şimde büyük işletmeleri (ceylanpınar tigem ' i mesela) düşün. Adamlar 100.000 dekara gübre atacaklar. Dekara 20 kg atsa 2 milyon kg (2000 ton) gübre demek bu. Bu boyuttaki miktarları 50 kg ' lık çuvallarla, elle doldurma olamayacağına göre gübre firmaları tonluk paketler haline gönderir gübreyi.

ben ön yükleyiciye bir aparat yapmayı düşünüyorum bu 300 kg falan iki tane tüpü ön yükleyiciye aparatına takıp ekim makinasının üstüne gübre ve hububatı boşalta şeklinde pratik olacak diye tahmin ediyorum

Romorka hidro motorlu helezon yapmak da mantıklı ancak gübre atma işi olmaz yani iki romarku birden çalıstırsan bile gübre doldurma işi olmaz bu sebeble en güzeli ön yükleyicili traktör varsa iki tane Metal varili(biraz daha büyük olsa daha iyi olur) yani geniş altı kunik olacak içinde buğday veya gübre kalmaması aşagıya doğruda esnek 110 luk falan boru gidecek esnek derken mutfak aspiratörşerinde sağa sola kıvrılan borulardan isteğiniz şekilde hemen dolar böyle hem hububat hem gübre benim düşüncem

Not cümlelerim çok düşük ve bozuk olmuş aceleden yazdım kusura bakmayın :(

arkadaşlar merhaba ben makina mühendisliğinde okuyan 4. sınıf öğrenciyim mibzere yükleme sistemini araştırıyorum geniş bilgi sahibi olmak istiyorum o yüzden geniş bir araştırma yapmak istiyorum.Düşüncem ise romörkun üstüne 2 adet silo gibi göz ve 2 m lik helezonla romörkun en arkasından mibzere yüklücek hidromotor ile ne dersiniz ? yorumlarınızı düşüncelerinizi bekliyorum.

ahmetyener link=topic=76812.msg923070#msg923070 date=1412067215' Alıntı:
arkadaşlar merhaba ben makina mühendisliğinde okuyan 4. sınıf öğrenciyim mibzere yükleme sistemini araştırıyorum geniş bilgi sahibi olmak istiyorum o yüzden geniş bir araştırma yapmak istiyorum.Düşüncem ise romörkun üstüne 2 adet silo gibi göz ve 2 m lik helezonla romörkun en arkasından mibzere yüklücek hidromotor ile ne dersiniz ? yorumlarınızı düşüncelerinizi bekliyorum.

Ahmet ' im onu yaptılar be :(

Biraz geç kaldın:) Sitede kullanan arkadaslar var. Linki bulamadım. Biraz karıştırırsan konuya denk gelirsin.