Silajlık Mısırda Arge Çalışması (Rekor Verim Beklentisi)

Ynt: Silajlık Mısırda Arge Çalışması (Rekor Verim Beklentisi)

Hermiyas link=topic=76883.msg939512#msg939512 date=1416922604' Alıntı:
1000M2 Dekar da mý? 2500m2 dönüm de mi?
1000 m2 den abi 31y43 ve 31a34 ün olduğu yer 10.6 (1000 m2) ton net çıktı b74 ten beklentimiz daha yüksekti bitki ağırlığı daha yüksekti ama hasat biraz gecikti mühendisin beklentisi 12 ton üzeriydi ama 10,5-11 arası verdi b74

hacimmet link=topic=76883.msg939696#msg939696 date=1416951480' Alıntı:
1000 m2 den abi 31y43 ve 31a34 ün olduğu yer 10.6 (1000 m2) ton net çıktı b74 ten beklentimiz daha yüksekti bitki ağırlığı daha yüksekti ama hasat biraz gecikti mühendisin beklentisi 12 ton üzeriydi ama 10,5-11 arası verdi b74
hacım bu 30b 74 ü analiz ettirdin mi hayvanlar nasıl yiyor .. burda o çeşitle ilgili söylentiler var hayvan güzel yemiyor analiz değerleri düşük gibi .. bende çok güzel bi tonaj aldım b74den ancak ben karışık ekmiştim hepsi beyaz olmasın arada sırıtmasın diye mibzerin 2 gözüne ondan 2 gözüne dekalp 7221 koydum .. pek güzel satılmadı bu yıl buralarda b74 çoğu tüccar sırf b74 diye almadı .. bu söylentiler gerçekten dogrumu yoksa diğer firmaların yalanı mı sen kendi hayvanına yediriyosun en dogruyu sen söylersin .. bi daha ekermisin yoksa 31y43 e devam mı edeceksin ?

Ali SARAÇ link=topic=76883.msg967747#msg967747 date=1423333179' Alıntı:
hacým bu 30b 74 ü analiz ettirdin mi hayvanlar nasýl yiyor .. burda o çeþitle ilgili söylentiler var hayvan güzel yemiyor analiz deðerleri düþük gibi .. bende çok güzel bi tonaj aldým b74den ancak ben karýþýk ekmiþtim hepsi beyaz olmasýn arada sýrýtmasýn diye mibzerin 2 gözüne ondan 2 gözüne dekalp 7221 koydum .. pek güzel satýlmadý bu yýl buralarda b74 çoðu tüccar sýrf b74 diye almadý .. bu söylentiler gerçekten dogrumu yoksa diðer firmalarýn yalaný mý sen kendi hayvanýna yediriyosun en dogruyu sen söylersin .. bi daha ekermisin yoksa 31y43 e devam mý edeceksin ?
30b74 ün silajını daha açmadım ama 31y43 ve 30b74 ü analize göndereceğim.Duyduğum kadarı ile birçok büyük çiflik b74 ekiyormuş pionerin sahadaki silaj sorumlusu b74 ün selüloz oranının duşük olduğunu iddia ediyor,beyaz koçana karşı çifliklerde ve tüccarlarda ön yargı var aslında ama biraz biraz bu düşünce kırılıyor,beyaz koçanın önemli bir özelliği ise silaj yiyen besilik hayvanlarda yağlarında sararma olur besinin son 2 aylık döneminde silajın kesilmesi önerilir ama beyaz koçanda besinin son gününe kadar kullanın problem olmuyor diye bahsediyorlar.

İki çeşidide denedim. Tahlil yaptırdım, verimleri çok olmasına rağmen kurumadde, enerji ve protein oranları çok düşük. Dekardan 9 ton almıştık iki yıl önce kurak bir sezondu. Süt ve besi hayvanlarına yedirdik ve hiç randıman alamadık. Dekara verimi yüksek olmasına rağmen içi boş ve hayvana yaramıyor. başka firmalarıda denemiştik dekara verim çoğaldıkça biyo yararlılık azalıyor. Ülkedeki silajlık çeşitlerin hepsinin aslında koçanlık çeşitlerden geliştirilen düşük değerdeki silajlıklar olduğunu henüz itiraf ettiler. AB de silajlık çeşitlerin tamamen farklı tohumlardan ve analiz değerlerinin bizimkilerden üç kat iyi olduğunu öğrendim. Sanırım bir devlet kuruluşunun yeni silajlık mısır denemeleri var.

Hikmet HAKER link=topic=76883.msg980396#msg980396 date=1426069078' Alıntı:
İki çeşidide denedim. Tahlil yaptırdım, verimleri çok olmasına rağmen kurumadde, enerji ve protein oranları çok düşük. Dekardan 9 ton almıştık iki yıl önce kurak bir sezondu. Süt ve besi hayvanlarına yedirdik ve hiç randıman alamadık. Dekara verimi yüksek olmasına rağmen içi boş ve hayvana yaramıyor. başka firmalarıda denemiştik dekara verim çoğaldıkça biyo yararlılık azalıyor. Ülkedeki silajlık çeşitlerin hepsinin aslında koçanlık çeşitlerden geliştirilen düşük değerdeki silajlıklar olduğunu henüz itiraf ettiler. AB de silajlık çeşitlerin tamamen farklı tohumlardan ve analiz değerlerinin bizimkilerden üç kat iyi olduğunu öğrendim. Sanırım bir devlet kuruluşunun yeni silajlık mısır denemeleri var.
Valla burda duyduğum sizin söylediğinizle paralel.b74 14 kuru madde çıktı diyen var.sizin kuru madde oranınız nedir . Paylaşırsanız sevinirim

Hikmet HAKER link=topic=76883.msg980695#msg980695 date=1426132557' Alıntı:
Kuru madde 20, ham prot4, enrji 600 cal. çıkmıştı bende. Gübre,mineral madde ve sulama iyi yapıldı ama yinede çok düşük değerler.
Kuru madde fena değil yine sizin türkiye şartlarında.protein falan düşükmüş ama şu var gerçek kaliteli bi slajdan ztn 5 tonun üzerinde alıyosan masaya yatırıcan o çeşidin hem verimli hem kaliteli diye bi ürün yok malesef buralsrda.hoş kalitrnin farkını fiyatlayanda yok 14 protein yoncayla 17 protein yonca aynı para olduğu sürece ben verime bakarım iş hayvan çiftliklerinde kaliteli ürüne daha fazla para vermeye başladıklarında çiftçi kaliteli ürün sağlar..

• Beğen
Tepkiler: keltaşlı

hayırlı bereketli olur inşallah arkadaslar buişte bizler acemiyiz arkadaslar sizlerinsaysinde bişiler öğreniyoruz biz bu yıl zp ektik başkasınıda bulamadım..bana verimi yuksek ağır tonaj getirecek slajlık mısırlazım arkadaşlar bunun için ne yapabiliriz nasıl gübreleme yapmamız lazım hepsiniz sizlerden öğreniyoruz çok teşekkürederim

hacimmet link=topic=76883.msg939696#msg939696 date=1416951480' Alıntı:
hacimmet bey verdiğin bilgiler çok güzeldi allah razı olsun