Panasonic, Sharp, Fujitsu marka turp, ıspanak, marul, çilek...!

05.08.2014 - 02:30 | Son Güncelleme: 04.08.2014-23:08

Milliyet.com.tr »
Ekonomi »
Haber

Panasonic marka turp ve ıspanak!
Japon elektronik devi Panasonic ‘sebzeci’ oldu. Televizyonları ve fotoğraf makineleriyle ünlü Japon Panasonic, Singapurlulara kendi ürettiği turp, marul ve ıspanağı yedirmeye hazırlanıyor.

EKONOMİ SERVİSİ

Panasonic bünyesindeki bir şirket toprak kıtlığı çeken ve neredeyse tüm yiyeceklerini ithal eden Singapur’da kapalı alanda tarımsal üretime başladı. Geçen hafta ilk hasadı yapan şirket üretimini Singapur’daki bir Japon lokantasına sattı.

Panasonic yöneticilerinden Hideki Baba, dünya genelinde tarım yapılabilir alanlardaki küçülme, iklim değişikliği ve kaliteli yiyeceğe olan talebi göz önüne alarak tarımda büyüme potansiyeli gördüklerini söyledi.

Sharp çileğe girdi
Panasonic’in fabrika içindeki tarlası şimdilik sadece 248 metrekare. Yıllık 3.6 tonluk küçük bir üretim kapasitesiyle işe başlayan Japon şirket aralarında kırmızı turp ve bebek ıspanağın da bulunduğu 10 tür sebze yetiştiriyor. Bitkileri beslemek için pembe - mor renkli LED ışıklar kullanılıyor. Panasonic 2017 itibariyle Singapur’un sebze ihtiyacının yüzde 5’ini karşılamayı planlıyor. Fabrikada üretilen sebzeler Japonya’dan ithal edilenlerin yarı fiyatına satılıyor. Başka Japon teknoloji devlerinin de tarıma merak saldığı belirtiliyor. Bunlar arasında Fujitsu Japonya’da marul, Sharp ise Dubai’de çilek üretimiyle ilgili çalışıyor.

Ynt: Panasonic, Sharp, Fujitsu marka turp, ıspanak, marul, çilek...!

Büyük resme bakıldığında kıtlık ve açlık görmek için dünya devi şirketlerden biri olmaya lüzum yok. Bir an önce 'üretim üretim üretim' deyip, kendine yeten toplum haline gelmeliyiz.

Ynt: Panasonic, Sharp, Fujitsu marka turp, ıspanak, marul, çilek...!

şu hale bakın adamlarda toprak yok ısık yok gıdıp mor ışıkda uretım yapsınlar bızde her sey var bız bişi yapamayalım cıldırmak gelıyor ınsanın ıcınden duva*-*0 duva*-*0 duva*-*0