Midas Buğday Çeşidi

MİDAS KALİTELİ KIŞLIK EKMEKLİK BUĞDAY

KARAKTERİSTİK ÖZELLİKLER
Gelişme Tabiatı
Kışlık
Erkencilik Orta
Bitki Boyu 100-110cm
Hektolitre 80-84 kg/hl
Başak Tipi Kılçıklı
Sertlik Sert
KALİTE ÖZELLİKLERİ
Alveo Enerji(W)
300-400 (çok iyi)
Ext. Enerji(cm2)
145-190 (çok iyi)
Kullanım alanı Ekmeklik
Protein(%) 13- 17
Gluten(%) 30- 38
Pişirme Kalitesi Mükemmel
arkadaşlar bu buğdayı eken varsa dekara verim kardeşlenme ve toprak seçiciliği hakkın da bilgi verse sevinirimm.. yukarda yazanlar satıcı firmanın sitesin den alıntıdır

Ynt: Midas Buğdayı

Cok gecci, merada en son bicilen bugday, gluteni guzel, cok boylu yatmaya asiri meyilli, yesil aksami cok koyu, uzaktan modas kendini belli ediyor, basaklar kucuk kisa kalin oluyor, tanesi kucuk yuvarlak. Gecci çeşit oldugu icin basak ve tane olumunda cok riskli, gecci oldugu icin harman zamani dusecek yagislardan zarar gorup yemlik olma riski var. Sapi kayis gibi, bicerdover i cok tutuyor, bicimi zor, cok sap cikiyor

2 senedir ektiğim bir çeşit.bu sene yağışlı bir seneydi 820 kg verim yaptı.geçen sene aynı tarlada enola ile yanyana ektim 100 kg fark attı enolaya.başağını geç çıkaran bir çeşit ama çokta geççi bir çeşit değil.başağı birden çıkarıyor.ve sapı saz gibi bir çeşit.birçok biçerdöver bu buğday çeşidini biçemez.samanın günümüzde çok değerli hale geldiğini düşünürsek hayvancıların özellikle ekmesi gereken bir çeşit.bu sene yaklaşık 50 buğday çeşidini analiz ettirdik babaeski de 80 hektolitre duymadım görmedim.midas 80-83 arası geldi.(benim buğdayın hektolitresi 89 geliyor diyenleri gördüm iddaaya girildi hemen analiz yapıldı zorla 75 hektolitre geldi :) )
işin özü biçercisine güvenen eksin bu çeşidi.820 kg 15dönüm yeri 3saatte biçebildim.samanı bağlarken balya makinasınıda dağıtmış ,sapları dönüme 28 balya vermiş alan kişinin söylediğine göre

• Beğen
Tepkiler: Yyyggg ve saban22

bizim burada duyduğum iki kişi ekmiş biri 300 kg verim aldığını söyledi ama en iyi tarlasına ve nadasa diğer buğdayları 220 -kg vermiş
diğer ekende ilçe tarım da memur(ziraat mühendisi) aynı zaman da tarlası var fakat kimse ye bilgi vermez devleti vatandaşdan saklayan bir porofili var dır tohumu satan bayiye hiç memmun kalmadın 150kg verdi bir daha ekmeyecem diye kızmış pehlivan ekecem demiş.....

hayır.ilk ekim çok temiz içerisinde hiç bir yabancı madde yok.tohumcu degiliz ki sertifika olsun.. isyeyenlere yardımcı olunur.
ikiz ve ikizce 96 tohumları da vardır.ikizce 96 anaç en üstün olanı ..

400 kg aldım 18 dönüm civarı iki parça tarla var orada ekilecek verim kalite çimlenme ve kardeşlenme konuların da ve iç anadolu şartların da gerekli gözlemleri buradan veya açacağım veya açılacak konularda elimden geldiğince paylaşacağım
1600 tl ye aldım tohumu progen diye bir firmanın ,,,,
diğer buğdayımda macar suba buğdayı onu bu sene 13 bönüm civarı ekmiştim 3500 kilo çıktı elettim diğer tarlalarımada onu ekeceğim
bakalım savaşı kim kazanacak suba mı midas mı.... bende merak ediyorum

• Beğen
Tepkiler: m.bora

umut71 link=topic=77018.msg919214#msg919214 date=1410800734' Alıntı:
400 kg aldım 18 dönüm civarı iki parça tarla var orada ekilecek verim kalite çimlenme ve kardeşlenme konuların da ve iç anadolu şartların da gerekli gözlemleri buradan veya açacağım veya açılacak konularda elimden geldiğince paylaşacağım
1600 tl ye aldım tohumu progen diye bir firmanın ,,,,
diğer buğdayımda macar suba buğdayı onu bu sene 13 bönüm civarı ekmiştim 3500 kilo çıktı elettim diğer tarlalarımada onu ekeceğim
bakalım savaşı kim kazanacak suba mı midas mı.... bende merak ediyorum
senesi bol olsun şadi bey.odeska ekmiycekmisin bu yıl.

elimdeki tohum eskidi macar buğdası temiz ve yeniydi o yüzden odeska ekemiyorum h.mehmet abi akrabalarımda yeni ekecekler var busene midas ve suba hoşuma gitmezzse onlardan temin edip nasip olursa ilerki sene odeska ekebilirimm h. mehmet abii

bence uygun değil un kalitesi yüksek bir çeşit ama trakya tarımsal araştırma enstütüsünün buğdayı oradaki deneme ekimi ve tekcan tohumculuğun sitesindeki bilgilere göre aldane pehlivan gelibolu selimiye flamura gibi buğdaylara göre verim olarak düşük.. ama tabiki rızkı veren ALLAH senin orada tutar onu zaman gösterecek istatiksel olarak kaliteli ama verim olarak düşükk..
deniz14000 link=topic=77018.msg919430#msg919430 date=1410885977' Alıntı:
arkadaşlar sizce aldane buğday tohumu iç anadlu bölgessine uygunmu hiç eken vrmı ?