miras işleri

15.11.2013
2,809
1,794
30
Tokat

S.aleyküm
bu konuyu benim amcaoğlu isteği üzerine açtım arkadaşlar abiler :
Rahmetlik amcam köydeki tarlalarını ve ilçedeki binasını bundan 2 yıl önce hayattayken oğluna satış ile verdi 3 kızına hiçbişey vermedi gecen ay amcam vefat etti şimdi amca kızları bizim amca oğluna dava açıp mirası iptal ettireceklermiş ettirebiliyormı böyle bi hakları varmı şimdiden teşekkürler.

Ynt: miras işleri

MehmetGngr link=topic=77391.msg914677#msg914677 date=1409146547' Alıntı:
S.aleyküm
bu konuyu benim amcaoğlu isteği üzerine açtım arkadaşlar abiler :
Rahmetlik amcam köydeki tarlalarını ve ilçedeki binasını bundan 2 yıl önce hayattayken oğluna satış ile verdi 3 kızına hiçbişey vermedi gecen ay amcam vefat etti şimdi amca kızları bizim amca oğluna dava açıp mirası iptal ettireceklermiş ettirebiliyormı böyle bi hakları varmı şimdiden teşekkürler.
Bu işlerde değişik senaryolar vardı , hibe felan oluyordu , bakmak şartı ile , satış olunca zor bozulur diye biliyorum.
Belki satışın iptal davası olabilir , ama çok zor.

ortada gerek kanunen gerekse dini yönden uygun olmayan bir durum var
yangından mal kaçırmakda diyebiriz buna
amcan ve amcaoglun büyük yanlış yapmış anladıgım kadarıyla

mahkeme amcaoglunu haklı görse bile bu işin birde öbür dünyası var

YAVUZ_13 link=topic=77391.msg914698#msg914698 date=1409157767' Alıntı:
ortada gerek kanunen gerekse dini yönden uygun olmayan bir durum var
yangından mal kaçırmakda diyebiriz buna
amcan ve amcaoglun büyük yanlış yapmış anladıgım kadarıyla

mahkeme amcaoglunu haklı görse bile bu işin birde öbür dünyası var
orasına bende katııyorum ama yinede kendileri bilir :)

bu işin süresi bildiğim kadarıyla yok. haberinin olduğu andan itibaren dava açılabiliyor. Dava açıldıktan sonra taşınmaz mülkün tapudan geldisi isteniyor hakikatten babadan oğullara geçmişse tapu iptal edilebiliyor. yanlızca tapuyu alan kişi maddi olarak kendini ispat etmekle yükümlülüğü doğuyor yani taşınmaz malı babasına ödediğini ispat etmek zorunda oda banka havale dekontu veya şahit yoluyla hakimi ikna etmesi demektir.

ben de Satış gösterince biraz zor olur diye biliyorum.
öte yandan kaldı ki bozuldu;
yine de çok fazla bişey olmaz.
çünkü 'Tenkis Davasına' konu olan bölüm 'kanuni miras payı'nın tamamı için değil,
'Saklı Pay' için açılabilir.
o da kanuni miras paylarının yarısıdır.
örneğin birine 1/4 düşüyorsa kanuni miras payı.
saklı payı bunun yarısı yani 1/8 ' i dir. ve sadece bu kadarı için dava açılır.
bir de bunu yeni Toprak Kanunu ile beraber düşünmek lazım.
orda da tarlalar ehil mirasçıya, yani amcana kalacaktır, diğerleri sadece kanuni miras paylarının parasını alacaklardır.
bence bişey olmaz, olsa da çok az olur.

Dini kısmına gelirsek...
Yavuz-13 arkadaşımızın dediğine hiç katılmıyorum.
şöyle ki;
1- Dinen miras payı: (mirasını üleştirmeden ölürse) Erkek için 2 pay, kız için 1 paydır.
2- Dinen Mal sahibinin miras bırakmak gibi bir yükümlülüğü yoktur.
isterse hepsini alakasız başka birine bağışlar,
isterse hepsini çocuklarından birisine bağışlar,
isterse bütün malını vakfeder,
isterse hepsini satıp, sağlığında yer.
burdan bakarsak, mal sahibi malını, çocuklarından birine vermiş.
mal onun, karar onun.
diğer çocuklarının veya her hangi birinin o adamdan hesap sorması haddini bilmemektir...

edirne22 link=topic=77391.msg914707#msg914707 date=1409160883' Alıntı:
ben de Satış gösterince biraz zor olur diye biliyorum.
öte yandan kaldı ki bozuldu;
yine de çok fazla bişey olmaz.
çünkü 'Tenkis Davasına' konu olan bölüm 'kanuni miras payı'nın tamamı için değil,
'Saklı Pay' için açılabilir.
o da kanuni miras paylarının yarısıdır.
örneğin birine 1/4 düşüyorsa kanuni miras payı.
saklı payı bunun yarısı yani 1/8 ' i dir. ve sadece bu kadarı için dava açılır.
bir de bunu yeni Toprak Kanunu ile beraber düşünmek lazım.
orda da tarlalar ehil mirasçıya, yani amcana kalacaktır, diğerleri sadece kanuni miras paylarının parasını alacaklardır.
bence bişey olmaz, olsa da çok az olur.

Dini kısmına gelirsek...
Yavuz-13 arkadaşımızın dediğine hiç katılmıyorum.
şöyle ki;
1- Dinen miras payı: (mirasını üleştirmeden ölürse) Erkek için 2 pay, kız için 1 paydır.
2- Dinen Mal sahibinin miras bırakmak gibi bir yükümlülüğü yoktur.
isterse hepsini alakasız başka birine bağışlar,
isterse hepsini çocuklarından birisine bağışlar,
isterse bütün malını vakfeder,
isterse hepsini satıp, sağlığında yer.
burdan bakarsak, mal sahibi malını, çocuklarından birine vermiş.
mal onun, karar onun.
diğer çocuklarının veya her hangi birinin o adamdan hesap sorması haddini bilmemektir...

valla sen benim dedigime katılırsın yada katılmazsın o senin sorunun :)
yalnız islamda mal sahibi isterse tek bir çocuguna tüm malını verir diger çocuklarına isterse vermez diye birşey yok
sen böyle dersen başkasıda şunu diyebilir mal sahibinin kafasına çökerim silahı dayarım veriyormusun vermiyormusun derim hepsini alırım sonra da sadece bana verdi derim der
ki
islam dini bütünleştirici bir dindir
ayrım yapıcı bölücü araya nifak sokucu bir din degildir
ki
hangi evlat anasını babasını istegi kadar sevsin kendisine degilde herşeyi diger evlatlardan birine verirse kırılmaz küsmez düşman olmaz ?

ayrıca 2 madde halinde yazdııgn islamda miras bölümü olayından bahsetmiyordum ben
bunlar islam hukukunda var dogru fakat türkiyede uygulanan miras bölüşümü evlatlar arasında cinsiyete bakılmaksızın herkese eşit bölüşümdür
benim ilk msjımda dinen uygun degil dedigim hepsini birkişiye verip digerlerine haksızlık yapılmasıydı

şu yazıyıda ekleyim aşagıya

Âmir eş-Şa’bî şöyle demiştir: Ben Nûmân İbn Beşîr’den kendisi (Kûfe’de) minber üzerinde hutbe okurken işittim; şöyle diyordu: “Babam Beşîr, (anamın zorlamasıyla) bana bir köle hibe etmişti. Anam Ravâha kızı Amre (babama): Sen bu hibeye Resûlullah’ı şâhit yapmadıkça inanmam, razı olmam, dedi. Bunun uzerine babam Beşîr, Resûlullah’a gidip: Yâ Resûlallah! Ben Amre binti Ravâha’dan doğan oğluma bir köle hediye verdim. Fakat yâ Rasûlallah, Amre bana bu hibeye seni şahit tutmamı emretti, dedi. Resûlullah: “Sen Nûmân’a verdiğin hediyen gibi öbür çocuklarına da verdin mi?” diye sordu.

Beşîr: Hayır (vermedim), dedi.

Bunun üzerine Peygamber, Beşîr’e: “Allah’tan korkun da çocuklarınız arasında adaletli davranın.” buyurdu.

Nûmân şöyle dedi: Artık babam, Peygamber’in yanından dönüp geldi ve bana verdiği hediyesini geri aldı. (Buhari, Hibe, 11.)

Görüldüğü gibi bir baba çocuklarını mirasından mahrum edemez. Bir çocuğunu diğerinden ayırıp kayıramaz.

Dedemin babasından parayla aldığı tarlayı kardeşleri davayla elinden almıştı,bizim olayda bizim avukat karşı tarafa davayı satmıştı o yüzden kaybettik,Avukatinız güvenilir olsun aksi takdirde bozulma olasılığı yüksek