Galeri traktörleri ortak özellikleri

Ynt: Galeri traktörleri ortak özellikleri

Biz 20 yıldır burdayız,şöyle sağlamız böyle iyiz derler galeride 5 tl lik mazot koyarlar. Traktörü alır depoyu fullersin işe koşarsın bir kaç gün sonra bakarsın altına mazot damlatmış. Bakarsın depo onarım görmüş delik bi güzel silikonlanmış. Arar konusursun dükkanda durdu hiç bi sorunu yoktu der suçu sana yıkarlar. (Kayseride Başıma geldi bundan sonra traktörün deposuna varana kadar bakıcam) Birde üstüne bir dahaki traktör alışınızda telafi edelim denmezmi.. kız-*sw

Yılmaz abi,Mesaj çok uzun olduğu için alıtılamadım.Bende merak etmiştim ' muayyer ' i' .
Kelime orjini Muhayyer , galerici bizden olunca h harfi gitmiş alsana muayyer :D .
Sağlamlığı ve kullanılabilirliği açısından önerilen, beğenilmediğinde geri verilebilecek olan eşya

Tabi bilerek yazan yüzde kaçıdır [size=18pt]?[/size]

Deliorman link=topic=77505.msg916665#msg916665 date=1409896070' Alıntı:
Yılmaz abi,Mesaj çok uzun olduğu için alıtılamadım.Bende merak etmiştim ' muayyer ' i' .
Kelime orjini Muhayyer , galerici bizden olunca h harfi gitmiş alsana muayyer :D .
Sağlamlığı ve kullanılabilirliği açısından önerilen, beğenilmediğinde geri verilebilecek olan eşya

Tabi bilerek yazan yüzde kaçıdır [size=18pt]?[/size]

Yok gibidir.

Aslında o da yanlış.

Arapca 'Hayr' (türkce iyilik, ihsan, hayır) fiilinin, ism-i mefail kalıbına çekimidir 'muhayyer'.

Tam türkce karşılığı: 'hayırlı olan, hayırlı' anlamıma gelir.

Bu yüzden bayan ismi olarak çokça kullanılır 'Muhayyer'

Yani onların kullandığı gibi 'garantili' anlamına gelmiyor bu kelime aslında.

Yakin yarihe kadar 'muhayyer' sozcugunun TDK ' daki anlami da buydu. Ama hatalı kullanımın yaygınlaşması yüzünden onlar da bu yanlış anlami sözlüğe eklemek, kabul etmek zorunda kaldılar.

Şurdan pay biç;

Sen, kendi kızına 'Sağlamlığı ve kullanılabilirliği açısından önerilen, beğenilmediğinde geri verilebilecek olan eşya, yani garantili' anlamına gelen bir isim koyar misin?

Koymazsın.

'begenilmezse iade edilebilir, garantili' diyeb kız ismi mi olur?

Elbette olmaz.

Ama bu isme sahip binlerce kadın var. Babalari bu ismi koymuş zamanında.

Çünkü onların zamanında 'muhayyer' kelimesinin bu günkü 'garantili, iade edilebilir' anlami yoktu.

'Hayırlı' demekti.

Galericiler tarafidan bu anlam yüklendi kelimeye.

tarlada koşulmamıştır
özellikle istanbul tarafında söylenen ormanda çalışan motora ormana girmemiştir
agır işte kullanılmamış
90 model traktörlerde özellikle kuyruk mili çalıştırılmamıştır diyen var
motorun dışı 4000 saat çalışmıştır der motor normalde 6000 saattedir sahtecilik diyelim
sadece romork takılmıştır diyen var

Onların satarken ne dediğini özetlemişsiniz ben kendi tecrübemi yazayım galeriden traktör alıpta yağı temiz olanına denk gelmedim her traktörde yağı, filtreleri, cavları vs komple bakıma sokuyorum aynı şekilde elektrik tesisatını. Ülkemizde maalesef esnaflık bilinci yok denecek kadar az herkeste anlamsız bir kurnazlık bunu yaparken karşısındakini aptal yerine koyduklarını sanıyorlar oysa kuma sadece kafalarını gömerken açıkta kalan yerlerini unutuyor zavallı davranış fukarası mahluklar. Biraz ağır oldu ama pazarlık yaparken de burunlarından kıl aldırmıyorlar 1-2 bin adamlar için para değil en az 5 bin gebertmek zorunda hissederler hepsi böyle deme şansım yok illaki birileri namusu ile bu işi yapıyorlardır bir yerlerde ama onlardan birine hiç denk gelmedim şahsi tecrübelerim bunlar.

sen gel ben hallederim mustafa amca derler ankara otobüsüne binersin afyonda telefon açarlar amca sen polatlıda in anarsın patron orada yardımcı olacak deyipde patron seni buraya kim çağırdı amca der işte falanca kişi dersin patronda o kişi benim yanımda çalışan bir işçi der sen onun lafına bakıpda buraya nasıl gelirsin der işte o zaman başından bir kova sıcak su dökülür adam sanıp lafına uyup 450 km yol gittiğine mi yanarsın traktörü pazarlık edip bir hafta beklersin traktör gelir üzerinde ön çamurluk yoktur asansör çeki yoktur daha sonra ben iş gördüm derler ya ona yanarsın

Afyon dinardan fiat 450 aldık traktör karstan gelmiş belgeleri daha yoktu üstünden 1 sene geçti galeriyi aradık geçen gün galeri şöyle diyor 'abi traktörün sahibin bağkura borcu varmış satışı olmuyor biz sana sıfır tümosan verelim'

CELAL KARABULUT link=topic=77505.msg916744#msg916744 date=1409930340' Alıntı:
Afyon dinardan fiat 450 aldık traktör karstan gelmiş belgeleri daha yoktu üstünden 1 sene geçti galeriyi aradık geçen gün galeri şöyle diyor 'abi traktörün sahibin bağkura borcu varmış satışı olmuyor biz sana sıfır tümosan verelim'
traktör sahibi karsin neresindenmis ve size satan bayii karsta ki hangi bayii den almış bunları öğren bana geri dönüş yap ben ufak çapta araştırma yapıp sana döneyim

kadir 36 link=topic=77505.msg916750#msg916750 date=1409933576' Alıntı:
traktör sahibi karsin neresindenmis ve size satan bayii karsta ki hangi bayii den almış bunları öğren bana geri dönüş yap ben ufak çapta araştırma yapıp sana döneyim
satan afyon dinardaki cevizler otomotiv ama karsdaki galeriyi bilmiyorum paramızı geri alabilecek miyiz oda zor gibi yerine büyük ihtimal başka traktör verecekler ilgi için teşekkürler

Aslında Gökhan Özkan ' dan Yorum Beklerim Ben :D Ne Diyeceğini Merak Ediyorum :D Sonuçta Deneyim Tavan :)

Muhabbet Galerideki Traktörden Çok Galericilerin Ağız Laflarına Döndü :D