Kanola Yetiştiricilik Denemesi

Ynt: Kanola Yetiştiricilik Denemesi

maşallah çoğu yerin çok güzel bu kadar emeğin karşılıgını alacağına inanıyorum.sıklık konsunda o sitede birşeyler yazıyordu onun için attım sana linki ama seninkilerin çoğu yeri sık yani.allah toplamak nasip etsin

852d3823db24fa637ece1b75059308bd.jpg

• Beğen
Tepkiler: rifkiseker

Bereketli olur insallah. Kanola mahsul sigortasi hakinda ne düşünüyorsun? Tarsim mevkiye gore 8 lira ortalama dekar basina ucret istiyor. Lakin gecen yil 3,4 sefer agir dolu atlattik, buradaki uretiler gercek zararin geri odemesini alamadilar, hatta hic odeme alamayanlar var.. 1 mayis son gun sigorta icin.

CropMasteR link=topic=77628.msg996662#msg996662 date=1429940121' Alıntı:
Bereketli olur insallah. Kanola mahsul sigortasi hakinda ne düşünüyorsun? Tarsim mevkiye gore 8 lira ortalama dekar basina ucret istiyor. Lakin gecen yil 3,4 sefer agir dolu atlattik, buradaki uretiler gercek zararin geri odemesini alamadilar, hatta hic odeme alamayanlar var.. 1 mayis son gun sigorta icin.

Ben daha yaptırımdan Gürkan. Yaptirmicam gibi. Tarsim ile ilgili 2-3 tane çok güzel tecrübem oldu. Sag olsunlar, kulağım arkasına dokunmadılar.

Bu yıl için daha karar vermedim. Hava yine tehlikeli. Yaptıracak arkadaslara kötü ornek olmayın. Ama para verip zararı alamamaktansa, hiç vermeyip olanı kabulenmek daha mantıklı gibi. En azından tek yerle muhattab olursun.
Ama bir de %80-90 ' lik bı afet olur. O zaman da 'ah niye yaptirmadim' diye dövünmek de var. Sonucta büyük zararda kivirma payları kalmıyor.

Ya tkk ' den faiz indirimi kazanmak için 1 parça yeri yaptırdım ama kalanları ne yapıcam bilmiyorum.

Bu arada tkk ' da dekar bası maliyet 4-5 lira gibi bir meblağ diye biliyorum. 8 liraysa fena.

Dün geçen yılın ekmiş olduğumuz kanolaların dane destekleme tebliği köyde askıya çıktı, geçen yıl 35 dekar yerden 12 100 kg
verim aldım ama ürünün 9 100 kgmı desteğe tabi tutulmuş.
Sizlerdede aynı sorun varmı acaba?

sebazios link=topic=77628.msg996727#msg996727 date=1429979727' Alıntı:
Ben daha yaptırımdan Gürkan. Yaptirmicam gibi. Tarsim ile ilgili 2-3 tane çok güzel tecrübem oldu. Sag olsunlar, kulağım arkasına dokunmadılar.

Bu yıl için daha karar vermedim. Hava yine tehlikeli. Yaptıracak arkadaslara kötü ornek olmayın. Ama para verip zararı alamamaktansa, hiç vermeyip olanı kabulenmek daha mantıklı gibi. En azından tek yerle muhattab olursun.
Ama bir de %80-90 ' lik bı afet olur. O zaman da 'ah niye yaptirmadim' diye dövünmek de var. Sonucta büyük zararda kivirma payları kalmıyor.

Ya tkk ' den faiz indirimi kazanmak için 1 parça yeri yaptırdım ama kalanları ne yapıcam bilmiyorum.

Bu arada tkk ' da dekar bası maliyet 4-5 lira gibi bir meblağ diye biliyorum. 8 liraysa fena.
bugun kanolalarin sigortasını yaptirdim tkk de. Benim cks dosyamda 80 dekar kanola gorunuyor. 1,25 kg fiyati, 350 kg tane verimi icin bizim mevkiye 9.4 lira dekara sigorta maliyeti oldu. Yuzde 50 devlet destekli, 4,7 lira maliyet oldu. Alisverislerde faiz indirimi de yizde 50 dendi. Ödemeye gidince gorecegiz artik :) primlerin odemesi eylul sonuna kadar faizsiz. gecen yil yasanan dolu olaylarindan sonra primlerde sisirmeye gitmisler. Dekara 200 kg verim beyan edersek, odenecek prim de dusuyor. Verim artarsa prim de artiyor.

BARTU link=topic=77628.msg997779#msg997779 date=1430317580' Alıntı:
Dün geçen yılın ekmiş olduğumuz kanolaların dane destekleme tebliği köyde askıya çıktı, geçen yıl 35 dekar yerden 12 100 kg
verim aldım ama ürünün 9 100 kgmı desteğe tabi tutulmuş.
Sizlerdede aynı sorun varmı acaba?

Mustafa Abi ben ilk kez ekiyorum. Konumda yetiştiricilik denemesi konusu zaten :D

Lakin kesintiye şaşırmadım açıkçası. Ülkede başarılı yapılmış hangi iş cezasına bırakılıyor ki?

Kesintiyi 'alınabilecek maksimum verim' rezaletine sokmuşlardır kesin. Buğdayda da aynısı var. Bizim bölgede dekar başına alınacak verimi 500kg olarak belirlememişler.

Yani sen, dekara 1 ton da alsan, ÇKS ' da görünen alan üzerinden 500 kg verime göre destek alabiliyorsun.

Resmen çiftçiye 'verim alma kardeşim, alıyorsan da senin sorunun' diyorlar.

CropMasteR link=topic=77628.msg997789#msg997789 date=1430320904' Alıntı:
bugun kanolalarin sigortasını yaptirdim tkk de. Benim cks dosyamda 80 dekar kanola gorunuyor. 1,25 kg fiyati, 350 kg tane verimi icin bizim mevkiye 9.4 lira dekara sigorta maliyeti oldu. Yuzde 50 devlet destekli, 4,7 lira maliyet oldu. Alisverislerde faiz indirimi de yizde 50 dendi. Ödemeye gidince gorecegiz artik :) primlerin odemesi eylul sonuna kadar faizsiz. gecen yil yasanan dolu olaylarindan sonra primlerde sisirmeye gitmisler. Dekara 200 kg verim beyan edersek, odenecek prim de dusuyor. Verim artarsa prim de artiyor.

Benim de ÇKS ' da gösterebildiğim kanola 62 dekar. 300 kg göstersek (ki aslında 400kg gibi yüksek bi beyanda bulunmak en mantıklısı, nitekim maksimum %80 ' ini ödüyor) ne kadar yutar acaba?

62 X 4.5 = 280 gibi bir şey tutuyor.

Verim arttıkça primi yükseltmek de ayrı bi komedi. Mustafa Abi ' ye yukarıda yazmıştım. Devletin mantık belli: 'yüksek verim alıp başıma iş açma'.

Bildiğin rezillik.

• Beğen
Tepkiler: msevim40