Yıllık Koyun Maliyeti ve Elimize Kalan?

arkadaslar onumuzdeki günlerde koyun işine girmeyi planlıyoruz. Dha öncede düşünmüştük fakat gerçekleştiremedik. 350 koyun düşünüyoruz ziraat bankası kredisi ile (balya makinasi ahır vs hepsi hazır) kimle konussam değişik cevaplar veriyorlar sizden ricam
ortalama 350 koyunun yllık maliyeti ve kazancı ne kadardır? bu konuda ciddi anlamda yardımlarınızı bekliyorum. Bol kazanclar

Ynt: yıllık koyun maliyeti ve elimize kalan?

Et mi, süt mü yazmamissin. Et için güncel rakamlar:

A-) Koyun başına 300 tl X 350 = 105.000 tl sürü maliyeti (yekün)

B-) Kuzu basına 100 tl (yekün) masrafın olur.

sebazios link=topic=77678.msg918953#msg918953 date=1410703718' Alıntı:

300 tlye koyun toplayabilir mi abi ?

sebazios link=topic=77678.msg918953#msg918953 date=1410703718' Alıntı:

bir koyunu 400 tl ye satsak kuzu bası 50 tl karmı kalacak bize?
daha once buyukbas yapıyorduk cok masraflı olduğu için koyun olsn diye düşünüyordum acıkcası kazanc bu sekildeyse hiç girmemeli :/

zelgazelganore link=topic=77678.msg919076#msg919076 date=1410730417' Alıntı:
bir koyunu 400 tl ye satsak kuzu bası 50 tl karmı kalacak bize?
daha once buyukbas yapıyorduk cok masraflı olduğu için koyun olsn diye düşünüyordum acıkcası kazanc bu sekildeyse hiç girmemeli :/

1 koyundan 1 senede 1 kuzu alırsanız evet 50 lira kalır.
1 koyundan 1 senede 2 kuzu alırsanız koyun koyun başına 400 lira kalır.
(Senede 2 kez doğurtur da) 1 koyundan 1 senede 3 kuzu alırsanız koyun başına 750-800 'net' karınız olur.

350 koyun ile (yılda) 250.000 tl 'net' kar da edebilirsiniz
350 koyun ile (yılda) 150.000 tl 'net' zarar da..

Ayrımı yapan tek çizgi 'verim' dir.

Bizim işletmede şu an için koyun başına yılda 2.6-2.7 kuzu alınıyor.

Koyunculuk büyükbaşa benzemez..

• Beğen
Tepkiler: acemi_

sebazios link=topic=77678.msg919081#msg919081 date=1410731032' Alıntı:
1 koyundan 1 senede 1 kuzu alırsanız evet 50 lira kalır.
1 koyundan 1 senede 2 kuzu alırsanız koyun koyun başına 400 lira kalır.
(Senede 2 kez doğurtur da) 1 koyundan 1 senede 3 kuzu alırsanız koyun başına 750-800 'net' karınız olur.

350 koyun ile (yılda) 250.000 tl 'net' kar da edebilirsiniz
350 koyun ile (yılda) 150.000 tl 'net' zarar da..

Ayrımı yapan tek çizgi 'verim' dir.

Bizim işletmede şu an için koyun başına yılda 2.6-2.7 kuzu alınıyor.

Koyunculuk büyükbaşa benzemez..

anladım sebazios cok tesekkurler koyunculugu düşündüğümü söylediğimde herkes besiye benzemez besi tembel işi dedi bn uğraşmak
istiyorum netten izlediğimi videolarda okduğum makalelerle koyunculuğa dahada isindim .
şuan iyi maaşla çalışıyorum ama gönlüm kurulu düzeni devam ettirmek ve bunu cok istiyorum zaten hiç bir zaman hayvandan ilgili bakımı eksik etmedim (büyükbaş) koyundada başlarda zorlansamda (tammamen yabancı olduğum için) kısa sürede üstesinden gelebileceğimi düşünüyorum.

peki koyunu hangi aylarda almak daha mantıklı ? yazın daha ucuz olduğu soyleniyor?

ve son kez kucukbaş için verebilceğin tavsiye varmıdır?

şimdiden çok teşekkür ederim ;)

• Beğen
Tepkiler: Serdar17

Kesinlikle Kuzulu al. Verimi gözünle gör, öyle al. Söz yanıltır, göz yanıltmaz.

Şu konudaki ilanı ben vermiştim. 1 hafta içinde satıldı hayvanlar. Alan da dua edecek, eminim:

http://www.trakkulup.net/hayvanlar/satilik-1-sinif-kuzulu-koyun-(sebazios)/

300-350 gibi büyük rakamlara birden girme. 50-70 arası hayvan al. Tamam ben bu işi yapıyorum dediğinde sayıyı yükselt.

sağolasın dostum Allah razı olsun dediklerini aklıma yazdım
tekrar ihtiyacım olduğunda rahatsız edeceğim bilgin olsun sebazios.
bol kazanclar hayırlı bereketler

merhaba degerli forum sakinleri forumu bir suredir takip ediyorum. Bende hayvancilik yapmayi dusunuyorum dededen babadan koyunculuk birikimimiz var suan yapmiyoruz ama atil durumda bir ciftligimiz mevcut 100 donum tarla 200-300 donum kaliteli meraya sahibiz. Ben ozel sektorde iyi bi maasa calisiyorum ama artik kendi isimi yapmayi istiyorum ve elimdeki imkanlarlada kucukbas hayvancilik yapmak mantikli geliyo.
Bir koyunun yillik maliyeti kaliteli bi merayla benim hesabima gore 150 L gibi oluyo . Yillik ortalama koyundan 2 kuzu alip bunu 3 ay besleyip satmak en karlisi gozukuyo kaliteli bi etci irkla olumsuz durumlar olmassa iyi kar ediliyo. degerli fikirlerinizi alabilirmiyim.

yıllık koyun maliyeti ve elimize kalan?

zelgazelganore link=topic=77678.msg919260#msg919260 date=1410812208' Alıntı:
sağolasın dostum Allah razı olsun dediklerini aklıma yazdım
tekrar ihtiyacım olduğunda rahatsız edeceğim bilgin olsun sebazios.
bol kazanclar hayırlı bereketler

Hangi konuda olursa..

İletişim bilgilerim 'trakkulup telefon rehberi' adlı konuda mevcut.

nailyetek link=topic=77678.msg919902#msg919902 date=1410989811' Alıntı:
Siz hesap edin maliyeti :) bunlarda benden olsun.

Nail Abi meranız var ama kalitesi çok düşük. Aşırı yıpratılmış. En azından paylaştığın bölüm öyle.

Köyümüzden bir abi yapıyor 250 koyunu 150 keçisi var.Kuzuyu 4 aylıkken kesime veriyor doğumdan sonrada sağıp sütünü alıyor senede bir kez yavrulatıyor koyunu.Kuzu başı maliyetin 150 tl olduğunu söyledi.Baskülü 11 tl kabul edersek 45 kilo ortalama ile 500 tl yapar.Böyle bakıldığında kulağa hoş geliyor ama hiç içinden çıkmıyorlar.Bu dediğim şaka değil sabah 5 akşam 11.Ona göre düşünün.Ayrıca kredi ile bu işe girmek pek mantıklı değil.Neden derseniz koyun çabuk ürer seneden seneye de kuzu satın alırsınız daha sonra maksimum adede ulaşırsınız.Koyunculuktaki bu çalışma koşullarını göze almazsanız benim size tavsiyem büyükbaş besi.Sabah yemi kararsınız günlük yemi akşam üzerinizi bile değişmeden basıp marşa yemlersiniz.Şunu da ekleyim ben çoban tutarım o kadar çalışmam derseniz o iş öyle olmuyor çoban bulmak başlıca dert sonrası ayrı bir dert artık parasına göre çoban devri de bitti iyi çoban da 1500 tl kötü çoban da bahtınıza ne çıkarsa.

Anıl Tiraki link=topic=77678.msg919910#msg919910 date=1410991695' Alıntı:
Köyümüzden bir abi yapıyor 250 koyunu 150 keçisi var.Kuzuyu 4 aylıkken kesime veriyor doğumdan sonrada sağıp sütünü alıyor senede bir kez yavrulatıyor koyunu.Kuzu başı maliyetin 150 tl olduğunu söyledi.Baskülü 11 tl kabul edersek 45 kilo ortalama ile 500 tl yapar.Böyle bakıldığında kulağa hoş geliyor ama hiç içinden çıkmıyorlar.Bu dediğim şaka değil sabah 5 akşam 11.Ona göre düşünün.Ayrıca kredi ile bu işe girmek pek mantıklı değil.Neden derseniz koyun çabuk ürer seneden seneye de kuzu satın alırsınız daha sonra maksimum adede ulaşırsınız.Koyunculuktaki bu çalışma koşullarını göze almazsanız benim size tavsiyem büyükbaş besi.Sabah yemi kararsınız günlük yemi akşam üzerinizi bile değişmeden basıp marşa yemlersiniz.Şunu da ekleyim ben çoban tutarım o kadar çalışmam derseniz o iş öyle olmuyor çoban bulmak başlıca dert sonrası ayrı bir dert artık parasına göre çoban devri de bitti iyi çoban da 1500 tl kötü çoban da bahtınıza ne çıkarsa.

sonucta bu işler yapılması gereken işler insanlar illaki koyun eti yiyecek illaki bu işi yapanlar çıkacak sadece hersey buyuk firmalara kalmamalı.
calısanına değer veren onun hakkını savunan haftada 1 tatili yapan sigortasi tam /zamanında yatan insanlar olmalı artık eski düzen her konuda değişti. zor iş koaly değil kendi işini yapan her zaman daha çok çalışır ve çalışmalı.

• Beğen
Tepkiler: acemi_ ve Serdar17

zelgazelganore link=topic=77678.msg920695#msg920695 date=1411251671' Alıntı:
sonucta bu işler yapılması gereken işler insanlar illaki koyun eti yiyecek illaki bu işi yapanlar çıkacak sadece hersey buyuk firmalara kalmamalı.
calısanına değer veren onun hakkını savunan haftada 1 tatili yapan sigortasi tam /zamanında yatan insanlar olmalı artık eski düzen her konuda değişti. zor iş koaly değil kendi işini yapan her zaman daha çok çalışır ve çalışmalı.
İşçilerin hakları konusunda size katılıyorum ama bu durum 350 başlık işletme için hayali.Haftada 1 gün tatil demişsiniz 4 işçi çalıştırdığınızda haftada 4 gün 3 işçiyle çalışırsınız ayrıca bir işçi tatildeyken diğer işçilerin verimliliğinin yüksek olacağının garantisi yok sonuçta her insan aynı değil robot olsa neyse.Zamanında yatacak demişsiniz eyvallah gece 10 da yattılar saat 2 ' de 2 koyun doğurdu saat 4 oldu 3 koyun doğurdu saat 5 ' te de 4 koyun doğurdu ne anladım zamanında yatmaktan.Sigorta zaten mecburi bu insanlar robot değil tut ki birisi hastalandı birisi de tatilinde nerede çalışmaya adam koyun seni bekler mi?Kısacası bu iş masa başı iş değil.Her yerde söylenir çiftçinin akşamı sabahı yoktur.Ben sizi destekliyorum fakat bir şeyin de bir mantığı vardır.Ben size olan durumları anlatıyorum kafamda yazmıyorum bunları.Ben sizi tanımıyorum sizin bu işi yapıp yapmayacağınızı da bilmiyorum.Koyunculuğun karını merak edip öylesine açtınız belkide konuyu.Bu bir ihtimal.Ben birileri okuyup öğrensin diye yazıyorum bunları.Siz kendinize bilgi alırsanız alırsınız.İşi yapacaksanız yaparsınız ama kendi söylediğiniz gibi yaparsanız koyuna 500 bin liralık ev yaparsınız kendiniz 200 bin liralık evde oturursunuz.Yorum sizin...

• Beğen
Tepkiler: BeCKHaM_711

Anıl Tiraki link=topic=77678.msg920895#msg920895 date=1411344818' Alıntı:
İşçilerin hakları konusunda size katılıyorum ama bu durum 350 başlık işletme için hayali.Haftada 1 gün tatil demişsiniz 4 işçi çalıştırdığınızda haftada 4 gün 3 işçiyle çalışırsınız ayrıca bir işçi tatildeyken diğer işçilerin verimliliğinin yüksek olacağının garantisi yok sonuçta her insan aynı değil robot olsa neyse.Zamanında yatacak demişsiniz eyvallah gece 10 da yattılar saat 2 ' de 2 koyun doğurdu saat 4 oldu 3 koyun doğurdu saat 5 ' te de 4 koyun doğurdu ne anladım zamanında yatmaktan.Sigorta zaten mecburi bu insanlar robot değil tut ki birisi hastalandı birisi de tatilinde nerede çalışmaya adam koyun seni bekler mi?Kısacası bu iş masa başı iş değil.Her yerde söylenir çiftçinin akşamı sabahı yoktur.Ben sizi destekliyorum fakat bir şeyin de bir mantığı vardır.Ben size olan durumları anlatıyorum kafamda yazmıyorum bunları.Ben sizi tanımıyorum sizin bu işi yapıp yapmayacağınızı da bilmiyorum.Koyunculuğun karını merak edip öylesine açtınız belkide konuyu.Bu bir ihtimal.Ben birileri okuyup öğrensin diye yazıyorum bunları.Siz kendinize bilgi alırsanız alırsınız.İşi yapacaksanız yaparsınız ama kendi söylediğiniz gibi yaparsanız koyuna 500 bin liralık ev yaparsınız kendiniz 200 bin liralık evde oturursunuz.Yorum sizin...
mükemmel açiklamissiniz :)

Yılmaz ' ın çiftlik ile benimki karşılıklı. Kendisi güzel hayvan bakar. Verimi de iyidir. Lakin hem onun, hem benim en büyük sorunumuz merasızlık. Onun durumu yine biraz daha iyi ama bende hiç yok. Maliyetlerimiz de bu yüzden biraz fazla.

Merasızlık da koyunculuk kazandırır ama mera olursa çok kazandırır.

• Beğen
Tepkiler: ziyaretci33

Anıl Tiraki link=topic=77678.msg920895#msg920895 date=1411344818' Alıntı:

benim demek istediğim eskiden sürekli çoban çalışşın izin yapmasın mantıgı vardı onun için oyle dedim iş varken zaten çalışacak ben dahil herkes
gece koyun dogurdugunda eğer yatacaksa gitsin zaten. ben suan turkiyenin en buyuk firmalarından birinde calısıyorum maasım turkiye standarlarının üstünde ama ben zamanında babamın vefatindan dolayı 1.2 2 yıl akdar buyuk bas yaptım cokda iyi para kazandım. (resimler sitede mevcut) ama gönlümde hala hayvancılık var. amacım kucukbas yapmak ve bu konuda bilgi topluyorum cunku daha once kucukbas yapmadım ne alır ne goturur bilmiyorum birde ziraat bankası kredisi ile alacagım her turlu techizat mevcut. bankaylada konustum kredi cıkar veririz dedi
mart ayını bekliyorum mart ayında baslayacagım kısmet olursa. amacım burada insanlara sacma sapan soru sormak değil bilgi toplamaktır.