AYÇİÇEK-FASULYE-PANCAR-YONCA ./. Part 2 ./. SULAMALAR ve İLAÇ İŞLERİ [2014]..!!!

[size=13pt]AYÇİÇEK-FASULYE-PANCAR-YONCA ./. Part 2 ./. SULAMALAR ve İLAÇ İŞLERİ [2014]..!!![/size] ../..[size=11pt]KONYA/Altınekin[/size]

S.A Trakkulüp Ahalisi...

Bu Yaz Çok Dolu Geçti Benim İçin, Bi Yandan Konya Şeker ' de Zorunlu Stajımı Yaparken Bi Yandan da İşlerimizle Uğraştım...
İşçimiz, Kardeşim Ve Ben Birlikte Ayçiçek, Fasulye, Pancar Ve Yonca Bitkilerimizin Sulamalarını Yaptık, Gübreleme Ve İlaçlama İşleri İle Uğraştık...

Yaz Boyunca Gelişim Evrelerini Gösteren Fotoğraflar Çektim, Bu Paylaşımı 2-3 Hafta Önce Yapmam Gerekiyordu Geç Kaldım, Şu Anda 1 Haftadır Sivas ' tayım Ev Temizleme Ve Yerleştirmesi İle Uğraşıyorum, Anca Vakit Bulabildim Paylaşım İçin...

Aşağıda Linkteki Paylaşımımda Yine Aynı Ayçiçek, Fasulye, Pancar Ve Yonca Bitkilerimizin 30 Mayıs - 30 Haziran Tarihleri Arasındaki Yaptıgımız İşlemler Ve Bakımlarını İçeriyor....

http://www.trakkulup.net/sulama-ekipmanlari/aycicek-fasulye-pancar-yonca-sulamalar-ilac-ve-aracapa-isleri-(2014)-!!!/

Bu Paylaşımım İse 30 Haziran - 08 Eylül Tarihleri Arasında Yaptığımız İşlemleri İçieriyor...

Şu Anda Ayçiçek Ve Fasulyenin Sulamaları Ve Tüm Bakımları Bitti, Artık Bayram Sırasında Hasatlarını Yapacağız Allah ' ın İzniyle...
Pancarın 10. Suyu Sulanmakta, Yine Bayram Sırasında Hasatını Yapacağız...
Yoncanın İse 4. Biçiminden Sonra 1 Su Verildi, Havaların Durumuna Göre Belki 1 Su Daha Verip 5. Biçimi İle Sezonu Kapatacağız...

Önceki Paylaşımımda da Yapılan İşlemleri Bitkiler Arasında Geçişlerde Yazmıştım, Bu Paylaşımımda da Yapılan İşlemleri Yine Sırayla Aşağıda Görebilirsiniz ;)

Önceki Paylaşımımda da Görmüştünüz, Pancar Tarlasının İçinden Yeraltı Borusu Geçirmiştik, Aramızda Bazı Arkadaşlar Orda Pancar Nasıl Çıkacak Demişlerdi, Aşağıda Yeraltı Geçen Yerin Pancarının Fotoğrafları da Var, Özellikle ranger (Emre Abi) Sormuştu, Onun İçin Çektim...

Paylaşımın İçeriği Uzun Bir Zaman Aralığını İçerdiği İçin Haliyle Fotoğraf Sayısı da Biraz Fazla Oldu, İnternetleri Veya Tarayıcıları Sıkıntılı Olanlar İçin Ve Mobilden Girenler İçin Fotoğraf Boyutlarını Elimden Geldiğince Küçük Tutmaya Çalıştım...

Bu Arada Pancarın Yanında Mangal Yakma Geleneğimiz Aşağıdaki Fotoğraflarda Da Göreceğiniz Üzere Hala Devam Etmekte, Bayram Sonrasında Konya/Altınekin ' e Yolu Düşenleri Beklerim, Geçen Seneki Gibi Pancar Hasatı Esnasında Mangal Yakarız :)

Berk Ve GoProsu İçin Davetim Hala Geçerli :D

İyi Seyirler..... ;)

Ayçiçek

Cinsi Beta AŞ 08TR003
Sıra Arası 45 Cm Sıra Üzeri 30 Cm
İlk 5 Suyu 6 ' şar Saat, Son 1 Suyu 5 ' er Saat Olmak Üzere Toplamda 35 Saatten 6 Su Verildi...
MOGARG Firmasının Sıvı Gübresini 5 Dekarlık Bir Alanda Denedik, Yarar Yerine Zarar Etti :)
Suya Başlamadan Önce Araçapasıyla ÜRE Atmıştık, İlk Suyunda Demir Sülfat Attık, 3. Suyunda 20.20 Attık... Son 3 Suyu Gübresiz Sulandı...
Son 5 Fotoğraf Eylülün İlk Haftasına Ait, Bayram Esnasında Hasat Etmeyi Düşünüyoruz...

Fasulye

Cinsi SARIKIZ
Sıra Arası 45 Cm Sıra Üzeri 10.5 Cm
İlk 5 Suyu 6 ' şar Saat, Son 4 Suyu 5 ' er Saat Olmak Üzere Toplamda 50 Saatten 9 Su Verildi...
Suya Başlamadan Önce Araçapasıyla ÜRE Atmıştık, İlk Suyunda Demir Sülfat Attık, 3. Suyunda 20.20 Attık...
Mantar, Böcek, Kırmızı Örümcek Ve İlk parti Yaprak Gübreleri Suya Başlamadan Önce Atılmıştı...
2. Ve 3. Suyun Arasında İse Sıvı Kükürt Ve Bakır Sülfat(Göztaşı) Atıldı...
Şu Anda Sulamaları Bitti, Yarın İtibariyle Yolum Başlayacak, Bayram Sırasında Hasat Etmeyi Düşünüyoruz...

Pancar

Cinsi Beta AŞ Bison
Suya Başlamadan Önce Araçapaları Çekilip, Mantar İlacı Atılmıştı...
İlk Suyunda Üre Atıldı, 3. Suyunda Şeker Gübresi Atıldı, 7. Suyunda 20.20 Atıldı...
9. Suyu Sırasında Ayçiçeğin Suyu Bitip İşler Biraz Hafiflediği İçin Pancar Tarlasının Yanında Mangal Yaktık...
Şu Anda 10. Suyu Sulanıyor, Bayramdan Sonra Sökmeyi Düşünüyoruz...

Yonca
Cinsi Magnum V
Yoncayı Standart 5 ' er Saatten Sadece Suladık, Gübre Yaprak Gübresi...vs Kullanmadık...

İlk Biçiminde 3 Defa Suladık 530 Kg/Dekar Verim Aldık...
İkinci Biçiminde 3 Defa Suladık 510 Kg/Dekar Verim Aldık...
Üçüncü Biçiminde 4 Defa Suladık 500 Kg/Dekar Verim Aldık...
Dördüncü Biçiminde 3 Defa Suladık 450 Kg/Dekar Verim Aldık...

Ekim Ayının Başı-Ortası Gibi 5. Biçimi Yapmayı Düşünüyoruz...

[size=14pt]---SON---[/size]

Ynt: AYÇİÇEK-FASULYE-PANCAR-YONCA ./. Part 2 ./. SULAMALAR ve İLAÇ İŞLERİ [2014]..!!!

tavaslı_okan link=topic=77820.msg920604#msg920604 date=1411231549' Alıntı:
dolu dolu bir sezon olmuş ömer... bereketli olsun kolay gelsin.....
Aynen Öyle Okan, Saolasın ;)

aksaklı link=topic=77820.msg920606#msg920606 date=1411231604' Alıntı:
yine bir ömer faruk koç klasiği :8 ellerine saglık bereketli olsun anlş-*s
Eyvallah, Teşekkürler ;)

özkan23 link=topic=77820.msg920608#msg920608 date=1411232746' Alıntı:
bereketli olsun ALLAH kolaylık versin
Teşekkürler, Cümlemize İnşallah...

Ynt: AYÇİÇEK-FASULYE-PANCAR-YONCA ./. Part 2 ./. SULAMALAR ve İLAÇ İŞLERİ [2014]..!!!

Güzel paylaşım Ömer maşallah pancar tablo gibi pancar tarlasından geçen hattın yeri belli bile değil,Allah hasadına erdirsin. Şu ayçiçekler büyüyünce hat değiştirmesi zor olmuyor mu? bu sene dayım ayçiçeği ekti 2. suyunu zor verdiler ayçiçeğinin boyu uzadığından hat değiştirmek zor oldu diyordu.

ranger link=topic=77820.msg920614#msg920614 date=1411234216' Alıntı:
Güzel paylaşım Ömer maşallah pancar tablo gibi pancar tarlasından geçen hattın yeri belli bile değil,Allah hasadına erdirsin. Şu ayçiçekler büyüyünce hat değiştirmesi zor olmuyor mu? bu sene dayım ayçiçeği ekti 2. suyunu zor verdiler ayçiçeğinin boyu uzadığından hat değiştirmek zor oldu diyordu.
Saolasın Emre Abi, Senin Sorduğun Yeraltı Borusunun Geçtiği Kısım Bile Diğer Yerleri Yakaladı, Belli Değil Şu Anda :)
Ayçiçekler Büyüyünce Hat Değiştirmesi Evet Zor Oluyor Ama Değişiyor Abi...
Normalde DK ' da 1 Fıskiye Değişiyor, Ayçiçekte 2 DK ' da 1 Fıskiye Değişiyo Ama Değişiyor Elbet :)
Bir de Biz Sıra Üzerini Biraz Aralıklı Tutuyoruz Hem Hat Değiştirmesi Kolay Oluyor Hem de Ayçiçek Hava Aldıgı İçin İyi Kafa Tutuyor...

bereketli olsun. ya sizin şu sulama sistemlerini merak ediyorum. mesela bir fıskiye kaç metre uzağa atıyor. mesela o pancarı kaç günde sulayabiliyorsunuz. çamurda buruları nasıl değiştiriyorsunuz. daha çok soru var aklıma gelmedi

Emeğine sağlık güzel fotolar ömer ;)
Ayçiçeği ile selfie iyi olmuş :)

dogannnn link=topic=77820.msg920620#msg920620 date=1411235821' Alıntı:
bereketli olsun. ya sizin şu sulama sistemlerini merak ediyorum. mesela bir fıskiye kaç metre uzağa atıyor. mesela o pancarı kaç günde sulayabiliyorsunuz. çamurda buruları nasıl değiştiriyorsunuz. daha çok soru var aklıma gelmedi
Saolasınız... Bir Fıskiye Ortalama 10 Metre Yarıçapında Yer Sular...
Burdan Yola Çıkarsak 10 Metrede Bir Fıskiye Olursa, Bir Kuyu 50 Fıskiyeye Basarsa 500x10 Çarpımından Bir Hatta 5000 m2 Yani 5 Dekar Yer Sulamış Oluyoruz...
Benim Pancarım Bu Yıl 155 Dekar 155/5 İşleminden Pancar Tarlasının Toplamı 31 Hatta Bitiyor...
Bir Hat 6 Saat Çalışıyor, Bir Gün 24 Saat Oldugu İçin 24/6 İşleminden Bir Günde 4 Hat Yapabiliyoruz...
Toplam 31 Hat Ve Bir Günde 4 Hat Yaptıgımız Zaman 31/4 İşleminden Çıkan Sonuç 7.75...
Yani Pancarın Bir Suyu 8 Günde Bitiyor...

Çamurda Borular Değişiyor Ya :)
İlk 2-3 Suda Toprak Sıkısık Olmadıgı İçin Boruların Değişmesi Biraz Zor Oluyor Ama Sonraki Sularda Kolay Oluyor...

Bunun da Çözümünü Şu Şekilde Yaptık, Tarlaya 2 Tane 50 Fıskiyelik Hat Kuruyoruz, Footoğraflarda da Görmüşsünüzdür, Vana Sistemiyle Bir O Hata Bir Diger Hata Çeviriyoruz, Bu Şekilde Hazırlamalı Hat Yapıyoruz...
Hem Böylece Hat Değiştirmeye Zaman Gitmedigi İçin Günde Yaptıgımız Hat Sayısı 3 ' ten 4 ' E yükseliyor Ve Çamurda Hat Değiştirmemiş Oluyoruz...

tümosan 4155 link=topic=77820.msg920622#msg920622 date=1411236185' Alıntı:
Emeğine sağlık güzel fotolar ömer ;)
Ayçiçeği ile selfie iyi olmuş :)
Saolasın Umut :)

üçemli link=topic=77820.msg920626#msg920626 date=1411237070' Alıntı:
Bereketli olsun birader eline saglik.Baya yogun bir sezon olmus.Allah agiz tadiyla yemeyi nasip etsin.
Saolasın Biladerim, Aynen Öyleydi Bakalım Simdi Emeklerimizi Almanın Vakti Geliyo Allahın İzniyle...

alipasalierkan link=topic=77820.msg920628#msg920628 date=1411237952' Alıntı:
Güzel paylaşım Ömer. Bereketli olsun. Gerçekten dolu bir sezon ve paylaşım olmuş. Ayçiçek tarlalarıda tanıdık geldi...:D
Saolasın Erkan Abi, Ayçiçeklerin Tanıdık Gelmesi Normal Abi :D

Hacı Mehmet COŞKUN link=topic=77820.msg920630#msg920630 date=1411238479' Alıntı:
maşallahınız var bilader.mevlam emeklerinizin karşılığını misliyle verir inşallah.
Amin Abi, Cümlemizinkini İnşallah...

Ercan AYKUŞ link=topic=77820.msg920636#msg920636 date=1411239553' Alıntı:
Bereketli olsun kolay gelsin kardeşim maşallah :)
Resimlerin bi an sonu gelmeyecek sandım Ömer bol paylaşım için teşekkürler alk-*s alk-*s
Eyvallah Ercan Abi Saolasın, Açıklamada da Dediğim Gibi 3 Aylık Bir Süreci Kapsadıgı İçin Fotolar Cok Oldu Biraz :)

MuRaT cAn link=topic=77820.msg920655#msg920655 date=1411242643' Alıntı:
Kolay gelsin Ömer Bereketli olsun :)
Her zaman ki gibi güzel bir paylaşım :)
Saolasın Murat :)

erdal_btn link=topic=77820.msg920664#msg920664 date=1411243490' Alıntı:
kolay gelsin ömer faruk.. güzel paylaşım olmuş..
eline sağlık.. sezon dolu dolu geçmiş.. bereketin bol olsun..
Evet Sezon Baya Sıkışıktı, Eyvallah, Saolasınız...

Kolay gelsin ömer maşallah hepsi çok güzel,Allah zahmetlerinizin karşılığını almayı nasip etsin.

ÇeLişki_37 link=topic=77820.msg920750#msg920750 date=1411305634' Alıntı:
Eline sağlık dolu dolu bi sezon olmuş, bereketli olsun :)
Saolasın Selçuk ;)

arnavut07 link=topic=77820.msg920761#msg920761 date=1411309171' Alıntı:
Kolay gelsin ömer maşallah hepsi çok güzel,Allah zahmetlerinizin karşılığını almayı nasip etsin.
Amin, Cümlemizinkini İnşallah... Saolun...