BAYBURT-3 Anız Mibzeri/İnşallah Hayırlı Olur

Ynt: BAYBURT-3 Anız Mibzeri/İnşallah Hayırlı Olur

burda bulduğumuz.. kurak/sulu.. düz/yamaç.. verimli/verimsiz tüm tarlalarda deneyecez.. inşallah zaman zaman paylaşırım.. 1 seneye kalmaz olay netleşir..

kurakta da olur..

bu sene devletin çiftliklerinde 200-300 bin dekar ekim yapıldı.. hatta ilerleyen zamanlarda bunla ekene özel/ayrıca destekler düşünülüyo..

Enes.. bu makinenin %50 hibede çıkma şansı nerdeyse hepsinden yüksek.. çünkü bilen yazılan pek yok muhtemelen tek yazılan sen olcan garanti sayılır yani:).. burda müdür yazılan herkese garanti verdi.. 1 kişiye çıktı.. 1 kişi ÇKS getiremedi.. seneye kaldı..

UÖZKAN.77 link=topic=77893.msg921628#msg921628 date=1411584308' Alıntı:
burda bulduğumuz.. kurak/sulu.. düz/yamaç.. verimli/verimsiz tüm tarlalarda deneyecez.. inşallah zaman zaman paylaşırım.. 1 seneye kalmaz olay netleşir..

kurakta da olur..

bu sene devletin çiftliklerinde 200-300 bin dekar ekim yapıldı.. hatta ilerleyen zamanlarda bunla ekene özel/ayrıca destekler düşünülüyo..

Enes.. bu makinenin %50 hibede çıkma şansı nerdeyse hepsinden yüksek.. çünkü bilen yazılan pek yok muhtemelen tek yazılan sen olcan garanti sayılır yani:).. burda müdür yazılan herkese garanti verdi.. 1 kişiye çıktı.. 1 kişi ÇKS getiremedi.. seneye kaldı..
bütün şartlarımız uyuyor destekleme için abi.iş mibzerin çıkmasına kalır inşallah.75 hp çiftçeker traktörüm var.söylediğine göre bu güç gereksimini karşılar makınanın.

UÖZKAN.77 link=topic=77893.msg921628#msg921628 date=1411584308' Alıntı:

kurakta da olur..

Özkan abi bununla ilgili okuduklarımda anıza ilk ekimde yem bitkisi ekilmesi öneriliyordu. Nedenini bilmiyorum da, siz de öyle mi yapacaksınız?

Bir de ilk kullanımda ürün veriminde düşüş olduğu 2. 3. ekimden sonra normale döndüğü hatta verimin arttığını okudum, yani biraz sabır gerekecek gibi.

Enes 75 4x4 ' e 15-18 ayak ideal.. yazılcan zaman git bu işin başındaki memura hatta müdüre deki;

ülkemizde petrol çıkmıyo.. yazık günahtır..

karbon salınımından kendi elimizde kıyameti getircez sayım müdürüm yazık günahtır, kıymayın bize:)

anız yakmak ekolojik cinayettir.. artık bu makineyi verirseniz tövbe yakmayacam:)

bunları unutma.. şimdiden hayırlı olsun mibzerin:)

Şimdi verim artışı/azalışı.. vs. onlarca/yüzlerce konu, ayrıntı var.. bu konuda çalışan proflar bile tüm soruları cevaplıyamıyo zaten..

EN iyisi deneyip bizzat görmek.. açıkcası mibzer doğru zamanda doğru şekilde kullanılırsa verimin artacağını düşünüyorum..

sonuçta TARIM;

toprakla tohumu en güzel şekilde buluşturmak.. bu mibzer bunu sağlıyo zaten..

her kafadan, bilim adamlarından bile farklı ses çıkıyo.. bugün bi mühendis arkadaşta proje biraz boşa gibi konuştu.. deneyip görcez dedim.. 1 sezonda çıkacak ortaya..

UÖZKAN.77 link=topic=77893.msg921647#msg921647 date=1411585374' Alıntı:
Enes 75 4x4 ' e 15-18 ayak ideal.. yazılcan zaman git bu işin başındaki memura hatta müdüre deki;

ülkemizde petrol çıkmıyo.. yazık günahtır..

karbon salınımından kendi elimizde kıyameti getircez sayım müdürüm yazık günahtır, kıymayın bize:)

anız yakmak ekolojik cinayettir.. artık bu makineyi verirseniz tövbe yakmayacam:)

bunları unutma.. şimdiden hayırlı olsun mibzerin:)

Şimdi verim artışı/azalışı.. vs. onlarca/yüzlerce konu, ayrıntı var.. bu konuda çalışan proflar bile tüm soruları cevaplıyamıyo zaten..

EN iyisi deneyip bizzat görmek.. açıkcası mibzer doğru zamanda doğru şekilde kullanılırsa verimin artacağını düşünüyorum..

sonuçta TARIM;

toprakla tohumu en güzel şekilde buluşturmak.. bu mibzer bunu sağlıyo zaten..

her kafadan, bilim adamlarından bile farklı ses çıkıyo.. bugün bi mühendis arkadaşta proje biraz boşa gibi konuştu.. deneyip görcez dedim.. 1 sezonda çıkacak ortaya..

En iyisi hayırlısını ummak :) Hayırlısı olur umarım :)

buğday-arpa-yulaf-mercimek-nohut ekebiliyo..

bikaç gündür kaba ayarlarını, gevşek somunlarını hallettik.. pazar günü firma gelip son ayarları çekecek ve bismillah denip başlanacak..

şimdiden kabaca il geneli 1-2 bin dekarı geçer deneme alanı..

Bayburt ' un İLK 115 ' lik tümosu.. yalnız kaputu kaldırıp bakınca motor kalıbına göre ÇOK küçük kalmış.. kabin, yolcu koltuğu güzel..

Umut Abi hayırlı olsun. Güzel uygulama.

No-Till tasarımda mükemmel. Pratikte sorunlu bir metod. Hala çözüleyin bekleyen bazı nüanslar var. Uzmanlar / tecrübeli kullanıcılar bu nedenle 'her yere, her tarlaya' değil de 'uygun tarlaya, uygun ürüne, uygun zamanda' kullanılırsa başarılı olur diyorlar.

Değerlendirmeleri güvenirim Abi. Tek önerim ve ricam, (bu sezon içinde) şu deneyi yapman:

Insan gördüğüne, duyduğundan daha çok inanır, ikna olur ya hani. Bu deneyi yapar ve fotoğraflarla gerekli kayıtları tutarsanız, 'Umut Kardeş, oluyo mu şimdi bununla ekilen?' diye soran Ahmet Emmi ' ye, 'buyur Emmi' diye önüne koyabileceğin bir kanıt, bir materyal olur.

sebazios link=topic=77893.msg922052#msg922052 date=1411752521' Alıntı:
Umut Abi hayırlı olsun. Güzel uygulama.

No-Till tasarımda mükemmel. Pratikte sorunlu bir metod. Hala çözüleyin bekleyen bazı nüanslar var. Uzmanlar / tecrübeli kullanıcılar bu nedenle 'her yere, her tarlaya' değil de 'uygun tarlaya, uygun ürüne, uygun zamanda' kullanılırsa başarılı olur diyorlar.

Değerlendirmeleri güvenirim Abi. Tek önerim ve ricam, (bu sezon içinde) şu deneyi yapman:

Insan gördüğüne, duyduğundan daha çok inanır, ikna olur ya hani. Bu deneyi yapar ve fotoğraflarla gerekli kayıtları tutarsanız, 'Umut Kardeş, oluyo mu şimdi bununla ekilen?' diye soran Ahmet Emmi ' ye, 'buyur Emmi' diye önüne koyabileceğin bir kanıt, bir materyal olur.
İşte olay bu Yılmaz abi.
Net, somut, reel bir örnek olmaz olmuyor diyemez kimse...

Yılmaz.. projeyi yazıp geçince koordine edecektik.. yazdık geçti.. yürütmesi memur olmadığımızdan olmadı.. sorun değil yürütecek kişi hem arkadaş, hem meslektaş.. sürekli diyalog halindeyiz..

ama bazı şeyler elimizde değil.. senin metod harika yani aynı parselde 2 yöntemin uygulanması.. ama büyük ihtimalle aynı tarlada değilde yan yana tarlalarda 2 yöntem olacak burda..

bugün mibzerin biri bi yöreye diğeri farklı özellikte bi yöreye gitti hafta sonu son ayarlardan/tarla günü tanıtım açılıştan sonra.. başlancak 1 ay sürer güz ekimleri..

baharda da 1 ay devam eder..

inşallah yakından takip edip, fotoğraflanacak hepsi..

sen de bilirsinki herkes kendi tarlasını hatta tarlanın farklı köşelerinin verimini bilir.. mesela bugünkü Tümocu amca 1000 dekar yer işliyo.. 100 dekarı bunla ekcek..

biz ne desek boş.. üretici kendi tarlasınıda verimini de EN iyi bilir..

TEK endişem, ayarsız, bilinçsiz, kara düzen bi uygulamayla.. anız mibzerinin adının kötüye çıkması.. yoksa bu mibzerede bi sisteme de gönülden inanıyorum..

bu hayatta RİSK almadan nefes alıp vermek bile mümkün değil..

bugün İl müdürü bizim arkadaşı çağırmış 'ya bunları getirdik ama emin misin sürmeden ürün olcağına sonra rezil olmayalım.. vali/vekil vs.. tarla gününe gelcek.. hatta bakanlık merkezin haberi var.. vs' demiş:)

bütün vesveseler, akademik ayrıntılar.. tarlada biter bence:) sahada olmayan bilimide, çalışmayıda 'yemişim' der gecerim son noktada...

çok sağol..

şunuda diyim.. bu işin öncülerinden Konya/Sarayönü ilçe müdürü Mehmet beyle irtibat halindeyiz.. bugün itibariyle orda 45-kırkbeş adet ANIZ mibzeri çalışıyo.. %50 hibe hep anız mibzeriymiş nerdeyse..

devlet çiftlikleri-TİGEM ' lerde 250 bin-kiyüzeelibin dekar ekiliş var..

Dünyayı ve 50-60 yıllık mazisini daha saymıyom..

İnşallah bu göl bu mayayı tutacak:)

UÖZKAN.77 link=topic=77893.msg922071#msg922071 date=1411755180' Alıntı:
çok sağol..

şunuda diyim.. bu işin öncülerinden Konya/Sarayönü ilçe müdürü Mehmet beyle irtibat halindeyiz.. bugün itibariyle orda 45-kırkbeş adet ANIZ mibzeri çalışıyo.. %50 hibe hep anız mibzeriymiş nerdeyse..

devlet çiftlikleri-TİGEM ' lerde 250 bin-kiyüzeelibin dekar ekiliş var..

Dünyayı ve 50-60 yıllık mazisini daha saymıyom..

İnşallah bu göl bu mayayı tutacak:)
doğrudur abi bi gerçek var burlardada denendi hatta satılık var nerdeyse hiç kullanılmamış sulu tarımda pek olmadı o iş ama toprağına göre değişiyor ben çok az işliyerek mısır ekşyorum 2 senedir çok memnunum , ama buğdayda o iş olmadı buğdaydada denedim mısırda denediğimi ilk çıkış büyüme hızlı oldu sonraki ilk yağmurlarda ekin çakıldı kaldı dediğin gibi toprak iklim ve mahsül üçgeni çok önemli

2 gündür çok şiddetli yağmur yağıyor ben 2 yıldır kendi çapımda bu ekim yöntemini araştırıyorum ve yağan yağmuru fırsat bilerek 2 gündür tarlaları takip ediyorum dün ve bugün köy civarında bulunan tarlaları gezme fırsatım oldu 3 tane tarlayı inceledim birisi çizel çekilmiş,diğeri nadasa bırakılan baharın pullukla sürülmüş,2 kez çapa çekilmiş ve yağmurdan önce ekilmiş tarla ve 3. tarla bu yıl nadasa bırakılan anızı ile duran tarla,dün yağmur yağdığında tarlalarda su birikintisi yoktu,bu sabah ekili olan geleneksel yöntemlerle işlenen tarlada yer yer su birikintisi ile doluydu gölek gölek su olmuş,çizel çekilen ve anızlı olan tarlalarda su birikintisi yoktu,akşam yakını tekrar gittim ekili olan tarla dahada kötü bir haldeydi,bu sefer çizel çekilen tarla da yer yer su birikintilerine rastladım,ama anızlı olan tarla kesintisiz yağan yağmura rağmen tarlanın hiç bir yerinde su birikintisi görmedim tarlaların toprak yapıları aynı,aynı bölgede bulunuyorlar su geçirgenliği açısından işlenmemiş toprak işlenen toprağa göre su geçirgenliği açısından daha iyi durumda,anıza ekimin ben başarılı olacağına inanıyorum ama burada deneme imkanım yok inşallah sizlerin öncülüğünde orada bulunan çiftiler başarılı olurlar,bazı konuları da merak etmiyor değilim örneğin üst üste ekildikçe malum ülkemizin diğer bir sorunu yabani çavdar ile ilgili bir ilaçlama programı var mı bu konuya ilişkin hangi çalışmaları düşünüyorsunuz,bilimin ışığında ekimden hasata kadar izleyeceğiniz yolu paylaşmak isterseniz sevinirim

şimdi her üründe her koşulda her şekilde bu mibzer en üstün diyemeyiz.. ama fayda/masraf yada avantaj/dezavantaj olarak inşallah bizim yörede çok faydalı/başarılı olacak..

mesela ot basması/yabancı ot olayında dezavantaj olabilir ama.. burda küçük bi denemede 74 ' lük 4x2 Tümo pullukta 2,5 litre civarı yakarken bu 15 ayak mibzerle dekara 1,1 litre ile engebeli araziyi ekti..

yalnız pulluk vitesinden düşük vitesle gidebilmiş..

Şimdi benim merak ettiğim şu; acaba bu şekilde ekildiğinde bitkilerin kökleri yeterli derinliğe erişebilecek mi? Benim merak ettiğim konu bu. Sonuçta toprak işlenmediği için sıkıntı olabilir, bir de havalanmayabilir belli bir süreden sonra...

ziraat gibi uygulamalı bi bilimi hatta zanaatı.. denemeden/görmeden bilemeyiz.. zaten TÜM koşullarda geçerli EN iyi TEK bi yol ol(a)maz..

ama 50-60 yıl hatta daha fazla mazisi olan bi sistem bu 'toprak işlemesiz tarım'..

fotoğrafa bakılırsa işlenen daha kötü.. işlenmeyen daha iyi durumda.. köklenme, toprak yapısı vs. ÇOK üstün..

ayrıca yine uzun yıllar işlenmiş ve işlenmemiş toprağı kıyaslayan bi video..

bunların onlarcasına rastlamak, kitap vs bulmak mümkün ama EN iyi bilgi YEREL ve DENENMİŞ olandır.. biz Bayburt ikliminde-şartlarında denemeye başladık.. bakalım ne olacak..

Differences in Tilled and No Till Soils

videoya dikkat edilirse işlenmemiş toprak numunesi yapısal olarak ÇOK üstün ayrıca SU GEÇİRGENLİĞİ/SU TUTMA olarak da ÇOK üstün..

aslında toprak normal/gerçek yapısına kavuşuyo ve bunlarla üstünleşiyo gibi.. yani köklenme olarak da bu sistem üstün..

soldaki normal işlenmiş bi toprak yapısı... sağdaki uzun yıllar işlenmemiş bi toprak yapısı..