BAYBURT-3 Anız Mibzeri/İnşallah Hayırlı Olur

Ynt: BAYBURT-3 Anız Mibzeri/İnşallah Hayırlı Olur

Yılmaz coğrafya derslerinden kactin galiba.. hangi sivas:)

Korkunç verim kaybı da ne.. ınan yok öyle bise.. zaten ortalamamiz 300 kg bizim.. verim gozle görülür düşse para versen kimse ekmezdi..

Uyuşturucu da ezbere diyim 35 değil 350 milyondur.. gizli gizli içiyorlar istatistikcilerin haberi yok:)

Yöresel yerel faktörler düşündüğünden çok daha önemli.. sadece bakı takım gibi basit görünen bi ayrıntı tüm ekolojik.. tarımsal yapıyı etkiler..

• Beğen
Tepkiler: erhan11

UÖZKAN.77 link=topic=77893.msg1023675#msg1023675 date=1443240470' Alıntı:
Yılmaz coğrafya derslerinden kactin galiba.. hangi sivas:)

Korkunç verim kaybı da ne.. ınan yok öyle bise.. zaten ortalamamiz 300 kg bizim.. verim gozle görülür düşse para versen kimse ekmezdi..

Uyuşturucu da ezbere diyim 35 değil 350 milyondur.. gizli gizli içiyorlar istatistikcilerin haberi yok:)

Yöresel yerel faktörler düşündüğünden çok daha önemli.. sadece bakı takım gibi basit görünen bi ayrıntı tüm ekolojik.. tarımsal yapıyı etkiler..

Sivas ile Erzurumun arasında:

turkiye-haritasi-buyuk-boy-sehirler.jpg

Korkunç verim kaybı %30-35 Abi. Senin söylediğin, sizin bölgeden hesaplayan bir arkadaşın sonuçları. Gerçekten korkunç.Daha önemlisi bol yağışlı bir yıl geçirildi. yani verim kaybının çok az hissedileceği bir seneydi.

Umut Abi, zaten ben ne desem, ne anlatsam, siz ekmeye devam edeceksiniz. Verim kaybı olsa da, mazottan kar ettik diyecek, doğru yolda olduğunuzu sanacaksınız.

Ta ki kurak bir senede, normal ekili alanlar ile arasında %50 verim kaybı yaşayana kadar.

Allah göstermesin ama iş bu yöne doğru gidiyor. Benim gördüğüm, traktör konusu gibi fanatizme döndü biraz bu iş.

Son düzenleme:

Yılmaz ilk yıl biraz tanıttık ısrar ettik.. anız mibzerini tanittik.. şimdi ek-ekme desek boş.. herkes kendi hesabını yapiyo zaten..

Burda zaten 500 mm civarı yıllık yağış var yani az yagiyo.. yani kurak sayılır..

UÖZKAN.77 link=topic=77893.msg1023734#msg1023734 date=1443293909' Alıntı:
Yılmaz ilk yıl biraz tanıttık ısrar ettik.. anız mibzerini tanittik.. şimdi ek-ekme desek boş.. herkes kendi hesabını yapiyo zaten..

Burda zaten 500 mm civarı yıllık yağış var yani az yagiyo.. yani kurak sayılır..

Abi yağış bizde de 550 mm. Aslında olay suyun az olması değil, keza bu sorun tüm Türkiye ' denin birincil sorunu.

Bu ülkede kuru tarım alanları için en önemli konu, suyu kontrol etmek.

Yılmaz çizel çok harika bise.. ama burda çok nadir bise.. o kadar reklam tanıtım yaptım bi türlü olmadı..

Tek dış dippatlatan da var elimizde.. meraktan aldık daha deneyedik bile.. bunlar suyu da tutar ama yaygin değiller.. motor çekmez diye millet uzak duruyo galiba.. anlamadım gitti..

UÖZKAN.77 link=topic=77893.msg1023754#msg1023754 date=1443331898' Alıntı:
Yılmaz çizel çok harika bise.. ama burda çok nadir bise.. o kadar reklam tanıtım yaptım bi türlü olmadı..

Tek dış dippatlatan da var elimizde.. meraktan aldık daha deneyedik bile.. bunlar suyu da tutar ama yaygin değiller.. motor çekmez diye millet uzak duruyo galiba.. anlamadım gitti..

İlk denemede çekmeme ihtimali var Umut Abi. Tarih boyu derin işlenmemiş olan bi toprak düşün. 40 yıldır araç trafiği var üzerinde. Artık onda oluşan taban taşı, bildiğiniz kayaya benzer bir hal alıyor. Tekli patlatma O katmana girdiğinde, ya traktör çekemiyor, ya da motorun canı çıkına kadar zorlanıyor. Doğal olarak insanların aklına şöyle bir düşünce geliyor: 'ula benim motor bunun teklisini çekemiyor, 7 ' lisini nasıl çeksin. Mümkünü yok çekemez'.

Haklılar da. İlk denemede ne yaparlarsa yapsınlar yeterli derinlikte işleme olmuyor.

Bu durumun canlı örneği, Yusuf Abi ' nin çizelle imtahanı:) Daha ilk seferde 45-50 cm ' ye inmeye kalkınca, çizelde kopmayan cıvata kalmadı:)

Oysa taban taşına dokunmadan, hemen üzerinden bir işleme yapılsa, yani önce yağan yağışların doğrudan tabana ulaşıp buradaki sert katmanı yumuşatması sağlansa, sonraki operasyonda istenilen derinliğe inmek, kısaca istenilen sonuca ulaşmak çok daha kolay olacak.

Umut Abi bizim çizel tahminen 20-22 yaşında. O zamandan beri kullanılıyor. ilk aldığımızda bizde de işçiliğini beğenmeyen oldu. İnsanlar sapın gömülmesi gerekliliğine inanıyor. Ama su yönetimindeki başarı görülünce, Suya fazla ihtiyacı olan ayçiçeği ekiminde, kullanılan önemli ekipmanlardan biri oldu.

Ha sizin şanssız olduğunuz taraf, bölgenin sürekli 'anızı anızına' dediğimiz, hububat üstü hububat ekimi yapması. Bu hem toprağı zayıflatıp verimi düşürüyor, hem de çizel sonrası çıkan tezeklerim ekim sırasında eritme sorunu çıkıyor.

Konya Cihanbeyli Böğrüdelik Köyü 2014 anıza ekim projesi..400 dekar yer ekildi.Makina özdöken 18li.Traktör 95 lik Valtra.sonuçlar farklı.400 kg ile 150 kg arası değişiyor.tabiki kuru tarlada.
Mibzer iyi fakat Ekim yapan diskler/tekerlekler biraz ufak gibi.çünkü çok çabuk tıkanıyor.anıza ekim olduğu için haliyle çer çöp bitki artıkları yüzeyde çok oluyor.Ayrıca tavlı topraktada Ekim zorlaşıyor.Tekerlekler hemen tıkamaya başlıyor.
Çiftçeker traktör ve büyük traktör avantajlı. Makina ağır olduğu için hafif bayırda traktör bayılıyor.

Resimler ve ekler

• DSC_0020.JPG
    DSC_0020.JPG
    1.3 MB · Görüntüleme: 166
  • DSC_0020.JPG
    DSC_0020.JPG
    1.3 MB · Görüntüleme: 163
  • DSC_0020.JPG
    DSC_0020.JPG
    1.3 MB · Görüntüleme: 161
bızım konya bolgesınde hıbelı hersene yazılan cıfcılere verıyolar .yaygınlasmaya basladı.burada sureklı 5 senedır eken cıfcıler var gayette memnunlar.bızde memnun kaldık.sadece her 3 senede tarlalara dıppatlatan yada pullukla ıslemen gerekıyomus.tav olcakmıs yaghmur yagcakmıs tarla surulcekmıs derdı yok .sabah kalk tohumu gubreyı al gıt ek gel.ben gecen sene yaklasık sabah 8den aksam 4 kadar 100 dekar ektım.zamandan ve mazottan buyuk tasarruf.traktor 1 litre bıle yakmıyo.

Hemserim hala aniza ekim yapiyormusun?