motor hidrolikçıkışı

merhaba arkadaşlar hidrolik mibzer kullananan varsa
1 makine ekme ve boşa alma konunda hidrolik pompa devamlı basar konumdamı oluyor?
2 damper kunumundan ekim esnasında sürekli hidrolik basması pompaya zarar verirmi acaba?
tek çıkışlı 240 s e takılacak gübre serpme makinası liftinden ekermak 14 lü mibzerimi hidroliğe çevireceğim
1 makine boşta iken tamper çıkışından aldığı hidrolik ile lift tabakları kaldıracak
2 eker konuma geçişte tamperi indireceğim boşalan hidrolik ile tabakların ağırlığı ve ekleyeceğim yaylar ile tabaklar toprağa batacak ve ekimi yapacak.(burda yayların basma gücünün ve ağırlıklarının tabakları batırmaya yeteceğini umuyorum.)
fikirlarinizi önerilerinizi ve tecrübeye dayanan tavsiyelerinezi bekliyorum....

Ynt: motor hidrolikçıkışı

Benzer bi calısmayı bende eski ekermak mibzerimize yapmıştım fakat ben minik bi pistonla sadece otomatikleri elle cekmek yerine pistonla cektiriyordum hatta videosunuda payla§mıstım ama nerelerde kaldı bilmiyorum youtube veya dailiymontion hesabımdadır.

valla şimdi tamda bende onu düşünüyodum.
hiç makinanın ayarlarını bozmasakda şu bizim kol ağrısı sebebi ip çekmeyi yaptırsak diyodum pistonlara
sizinki düzen tuttu muydu
ayrıca hatırlarsanız bi baksak resim videolara

sedat bey yani ipli mibzeremi bunu yaptracan..
evet tek çıkışlı motorda kullanmak için tek çıkışlı lift kullanan bi sistem düşünüyorum...
hatta lifleri çayırovadan siparişle getirttim kulak vs parçalarıda anlattım enişte hazırlıyor inşallah

sizin anlattığınız şekilde olmaz...
tabakların ağırlığı yeterli olmaz..
toprağı yarıp batmaz..
kilitleme yapması lazım..ki toprağa batabilsin..
biraz müsaade düşünelim

takacağın yayların mibzerde bulunan tabak yaylarının toplamindan daha sert olması şart..
bunun icin tavsiyem tırmık yayı kullanman..
mibzerin sağ grubuna 2 soldaki grubunada 2 adet kullan bence
ama dediğim gibi kilitleme olsa daha hoş olur..
o haliylede iş yapar sanırım.
birde şu var toplamda 4 ader yay ve tüm tabakları kaldıracak piston olacak enaz 60/75 çap yani..

volkanuzel link=topic=77895.msg921691#msg921691 date=1411590868' Alıntı:
Benzer bi calısmayı bende eski ekermak mibzerimize yapmıştım fakat ben minik bi pistonla sadece otomatikleri elle cekmek yerine pistonla cektiriyordum hatta videosunuda payla§mıstım ama nerelerde kaldı bilmiyorum youtube veya dailiymontion hesabımdadır.
mibzere piston volkanın bahsettiği videonun linki

tatarsedat link=topic=77895.msg921710#msg921710 date=1411595106' Alıntı:
2 tane ayrı ayrı lift takıcam ve göbre serpme lifi aldım 2 adet.
1 tanesinin kaldırma gücü 350 kg sanırım yeterli olucak
pek sağlıklı bir tadilat değil..
pistonun iteceği mafsallar yakın zamanda hasar görecek gibi
birde konunun başında değilim karar vermek zor...
buradan gözü kapalı karar vermek kötü..

dün pistorları denedim sürekli basınç verdiğimde motorun bile sesi değişti galiba pompaya zarar verecek
hemşerim volkan ın yaptığı tadilat çok hoşuma gitti ayrıca işciliğide yarı yarıya azalacak galiba ipin yerini alacak mekanizmaya dönücez
hadi hayırlısı
fikir beyan eden arkadaşlara teşekkür ediyorum

tatarsedat link=topic=77895.msg921818#msg921818 date=1411663929' Alıntı:
dün pistorları denedim sürekli basınç verdiğimde motorun bile sesi değişti galiba pompaya zarar verecek
hemşerim volkan ın yaptığı tadilat çok hoşuma gitti ayrıca işciliğide yarı yarıya azalacak galiba ipin yerini alacak mekanizmaya dönücez
hadi hayırlısı
fikir beyan eden arkadaşlara teşekkür ediyorum
abi çok randımanlı çalışıyor tam videoyu bulmuştum ahmet eklemiş sagolsun
bikaç bilgide vereyim dikkat edersen piston kollara sabit değil otomatik attığında biliyosun kollar bi ilerigeri hareket eder oyüzden sabit yapmadım birnevi arkadan itiyor sadece.. Yalnızca kolu çektiğinde piston oynamadan kol ileride gelebiliyor yani hiç ayar bozmadan ister iple ister pistonla çalışabilirsin.

Bunlarıda Bilgisayardan arşivden buldum belki yardımcı olur :)

NbAX2Y.jpg

nGMdNR.jpg

b4D1E0.jpg

NbAX8Y.jpg

çok teşekkür ederim resimleri bugün gördüm. dün montajı yapmıştım. videodan biraz fikir edinmiştim ona göre uygulamamızı yaptık.
şu an tıkır tıkır çalışıyor resimleride atıcam. becerebilirsem inşallah video atamadım daha doğrusu atmayı bilmiyorum.
şimdi fikir değiştiği için aldığım pistonun bir tanesi kaldı. yeni proje kalanı değerlendirip gübre serpme makinasına (fırfır) pistonu monte etmek. bakalım o nasıl olucak inşallah.

Bu sekil fazla surmez pompa surekli basinctan dolayi ariza acar bastan uyaralim rolantide bile tak tak ses geliyo demistin yeri gelcek 2000 devirde caliscak bu motor bu nedenle pompaya cok zarar gelir

motor sürekli basınç yapmıyor hidrolik kolunu çekiyosunuz ve 998 999 diyosunuz bırakıyosunuz bu arada kurma kolu yayından çıkıp görave başlıyo zaten.
ayrıca videosuda var ama nasıl atacaz yardım edermisiniz...