Tritikale hakkında ?

24.11.2009
11,105
765
Ankara

Arkadaşlar silajlık tritikale ekmek isyiyoruz ama sizlere sormak istedigim bazı sorular var
1) Sırabağımsız silaj makinası bunu bicer mi?
2) Slaj olabilmesi için tekbasınamı ekilmeli yoksa arasına macarfig filan karıstırılmalı mı?
3) Silaja biçimde verim ortalama ne olur?
4) Fiyatı mısıra oranla nasıldır?
5) Silajlık olarak satamazsak taneye bicilir mi?
:)

Ynt: Tritikale hakkında ?

Hocam tane oluyor bu yıl yapmadik biz taneyi aldık sapida bagladik.

Slaji oluyor ama biz jaguara bictirdik . Kamyonlarla nakliyat oldu . Koca koca traktorler anca kamyonlara yer açtı siloda.

Sikistirmasi zor hocam bunun sünger gibi 130 bg valtra bi işe yaramadı . En son üstüne mısır silaji baştik sulayip.

Macar figi ile daha güzel olur . Tam destekleyici.
Ister paket ister slaj

volkanuzel link=topic=77941.msg922150#msg922150 date=1411764639' Alıntı:
Arkadaşlar silajlık tritikale ekmek isyiyoruz ama sizlere sormak istedigim bazı sorular var
2) Slaj olabilmesi için tekbasınamı ekilmeli yoksa arasına macarfig filan karıstırılmalı mı?

1-) biçer
2-) tek başına da, silaj olur, baklagil karışımlısı da. Farkı, protein değeri ile dayanıklık.
3-) bitkiye, bakıma göre değişir. Dekara 3.5, hatta 4 tona kadar duydum.
4-) Düşük. Bizim bi atasözümüz var ya yani; 'bildiğim ayranı bilmediğim yoğurda değişmem' diye. Vatandaş da değişmiyor.
5-) Biçilir. Hatta kıraç arazide makarnalık ve ekmeklik buğdaya göre daha yüksek verim verir. Sebebi (iç Anadolu ' nun baş belası olan) çinko noksanlığına karşı en yüksek toleransı gösteren hububat olması.

volkanuzel link=topic=77941.msg922150#msg922150 date=1411764639' Alıntı:
öncelikle yılmaz abinin söylediklerine birebir katılıyorum sadece fiyatıyla ilgili bi ekleme yapayım burda mısır slajıyla fiyatı neredeyse aynı bu işler arz talep meselesi adam bilir protein enrji krumadde oranını basar parayı alır bilmez fiyat vermez almıcam der fiyat cok değişken verimdede 3 ile 7 tona kadar gördüm çıktığını

stulu link=topic=77941.msg922212#msg922212 date=1411806218' Alıntı:
Ben iki sene denemek için ektim, buğday gibi verim alamadım. Anlatıldığı kadar üstün verimi olan bir ürün değil.

Üstün veren veren bir tür değildir zaten tritikale. Besin noksanlıklarına gösterdiği tolerans daha fazla olduğu için, arpa ve buğday gibi diğer hububatlardan tam randıman alınamayan zayıf araziler içim iyi bir alternatiftir sadece.

Verimli bir toprağa (özel bir amaç yok ise) tritikale ekmek 'bence' mantıksızlıktır. Çünkü bu güne kadar gördüğüm en iyi verim 600 kg civarı. Üzerine titresen 750 kg alamazsın çünkü genetiğinde yok.

Ha 300 kg buğday vermeyen çorakta 400 kg verir, bırakın versin, zaten geliştirilme amacı bu..