Türkiye'yi 'uçuracak' proje: Aspirden 'jet yağı' çıkacak

01.10.2014 - 09:57 | Son Güncelleme: 01.10.2014-10:00

Milliyet.com.tr »
Ekonomi »
Haber

Türkiye ' yi ' uçuracak ' proje: Aspirden ' jet yağı ' çıkacak
Almanya ve ABD ' nin kanola bitkisinden ürettiği ' jet yağı ' 30 milyar euroluk projeyle Türkiye ' de aspir bitkisinden elde edilecek.

AK Parti Hükümeti, ekonomiye yıllık 2 milyar euro ila 4 milyar euro arasında katkı sağlayacak mega bir proje için düğmeye bastı. Yolcu uçakları ve askeri uçaklarda motor performansını artırmak amacıyla kullanılan ve tamama yakını yurtdışından ithal edilen ' jet yağı ' 2016 yılından itibaren Türkiye ' de üretilecek. Jet yağı üretiminde, neredeyse Türkiye ' nin her bölgesinde yetişen ' aspir ' bitkisinden faydalanılacak. Türk - Alman ortaklığıyla gerçekleştirilecek üretime ilişkin projenin ilk adımı, iki ülke arasında imzalanacak sözleşmeyle atılacak.

SENEYE ÜRETİME GEÇİLECEK

Projenin Türkiye ayağını Enerji ve Tarım bakanlıklarıyla TPAO yürütecek. Almanya ' yı ise TÜBİTAK gibi bilimsel ve teknik çalışmalar amacıyla faaliyet gösteren Fraunhofer Araştırma Kurumu temsil edecek. Yaklaşık 30 milyar euroluk projede 2016 yılından itibaren üretime geçilmesi hedefleniyor. Projenin mimarlarından olan TBMM Çevre Komisyonu Üyesi Ak Parti Kocaeli Milletvekili Zeki Aygün, projeyi '1.5 yıl önce Almanya ' ya yaptığımız ziyarette projeden söz ettiler. Ben de geçen yıl AK Parti Kampı ' nda konuyu o dönem Başbakanımız olan Sayın Erdoğan ' a anlattım. Çok ilgilendi ve koordinatörlük görevini bana verdi' diye anlattı.

Kaynak: Akşam

Ynt: Türkiye'yi 'uçuracak' proje: Aspirden 'jet yağı' çıkacak

niye kanola değilde aspir hem kanolanın verimi daha yüksek...ben inanmıyorum arkadaş yok 30 milyar euro yok uçacağız uça uça bi hal olduk zaten...
TBMM Çevre Komisyonu Üyesi Ak Parti Kocaeli Milletvekili Zeki Aygün, projeyi '1.5 yıl önce Almanya ' ya yaptığımız ziyarette projeden söz ettiler. Ben de geçen yıl AK Parti Kampı ' nda konuyu o dönem Başbakanımız olan Sayın Erdoğan ' a anlattım. Çok ilgilendi ve koordinatörlük görevini bana verdi' diye anlattı.
vay be 30 milyar euroluk projeyi adama 5 dakikada vermişler ;D ;D ;D

Kanoladan yapsalar çok daha verimli olur,birim alandan daha fazla yağ çıkarılabilirdi. Neyse. Bir bildikleri vardır diyelim geçelim bu sefer.

Keriz silkeleme projesi, bunların gazetelerini okuyan adam da sanıyorki süperiz uçuyoruz.Her konuda böyle. 100 yıllık biyoyakıtı yeni birşeymiş gibi sunuyor.Onu Üretmek daha az maliyetli olsa ne diye varil varil Petrol alsın bu ülkeler.Ha çiftçiye öğretsinler her köye kurulsun biyodizel tesisi o zaman uçarız. Köydeki adama 1 liraya yakıt kullanacak imkanı sağla.

atsky link=topic=78022.msg923334#msg923334 date=1412155397' Alıntı:
Keriz silkeleme projesi, bunların gazetelerini okuyan adam da sanıyorki süperiz uçuyoruz.Her konuda böyle. 100 yıllık biyoyakıtı yeni birşeymiş gibi sunuyor.Onu Üretmek daha az maliyetli olsa ne diye varil varil Petrol alsın bu ülkeler.Ha çiftçiye öğretsinler her köye kurulsun biyodizel tesisi o zaman uçarız. Köydeki adama 1 liraya yakıt kullanacak imkanı sağla.
Türkiyeyi uçuracak proje başlığı mecaz anlamda kullanılmış uçakla alakalı olduğu için.Hem üretim maliyeti daha düşük olduğu için değil yağın özelliğinden dolayı kullanıyo.Biraz politik yorum kullanmışsın burada bence burada yenisin tamam anlıyorum ama bukadar çarpıcı olma noo*-*-

Göze çarpan noktalar:

1-) Avrupa bu yakıtı birim alana en çok ürün veren yağlı tohum olan 'kanola'dan üretirken, biz neden birim alana en az, toprağa en çok zarar veren 'aspir'den üretmeye kalkıyoruz?

2-) Önümüzde (1. Maddedeki) zaten var olan başarılı modeli örnek almak yerine neden maceraya atılıyoruz? Devletin parası mı çok?

3-) Üretimde kullanacak bitkinin toprağa uzun süreli etkisini bilmeden, araştırmadan bir kampta ayak üstü yapılan bilgilendirme ile böyle büyük kararların alınması, tarım politikalarımızın ne kadar sağlıklı kararlaştırıldığının güzel bir örneği değil mi?

4-) Türkiye daha kendi boğazından geçen yağ açığını kapatamazken, öncelik sırasının nicelikten niteliğe doğru olması gerekmez mi?

144fenomen link=topic=78022.msg923340#msg923340 date=1412156956' Alıntı:
Türkiyeyi uçuracak proje başlığı mecaz anlamda kullanılmış uçakla alakalı olduğu için.Hem üretim maliyeti daha düşük olduğu için değil yağın özelliğinden dolayı kullanıyo.Biraz politik yorum kullanmışsın burada bence burada yenisin tamam anlıyorum ama bukadar çarpıcı olma noo*-*-
Yeni üye olmanın yaptığım yorumla ne bağlantısı var, devrecilik mi yapıyorsun? :)
Akp li milletvekili gazlamış gazeteleri ama çiftçiye bir faydasını görmüyorum ben 5 liralık mazotla jetleri 1 liraya uçurmanın bana faydası ne? Yaptığım yorum politik değil beni ilgilendiren kısmıyla ilgili konuşuyorum.

atsky link=topic=78022.msg923343#msg923343 date=1412158482' Alıntı:
Yeni üye olmanın yaptığım yorumla ne bağlantısı var, devrecilik mi yapıyorsun? :)
Akp li milletvekili gazlamış gazeteleri ama çiftçiye bir faydasını görmüyorum ben 5 liralık mazotla jetleri 1 liraya uçurmanın bana faydası ne? Yaptığım yorum politik değil beni ilgilendiren kısmıyla ilgili konuşuyorum.
benim bakış açımda şöyle dışarıdan almakdansa kendimiz yapmamız veya yapmaya çalışmamız bence çok iyi birşey.He seninbakış açında haklı lakin dediğin gibi 5 liralık mazot yerine 1 liraya uçurmak ekonomi için de güzel birşey :D En azından emek var.Bu haberde jet yakıtı dışarıdan alınıyor.Türkiye tarım ülkesi olmasına rağmen şu kadar milyon dolar dışarıya veriliyor denilseydi eğer ; o zaman da niye kendimiz yapamıyoruz dış ülkelere para veriliyor gibi yorumlar okuyacağıma eminim. anlş-*s :D

sebazios link=topic=78022.msg923341#msg923341 date=1412158046' Alıntı:
Göze çarpan noktalar:

1-) Avrupa bu yakıtı birim alana en çok ürün veren yağlı tohum olan 'kanola'dan üretirken, biz neden birim alana en az, toprağa en çok zarar veren 'aspir'den üretmeye kalkıyoruz?

2-) Önümüzde (1. Maddedeki) zaten var olan başarılı modeli örnek almak yerine neden maceraya atılıyoruz? Devletin parası mı çok?

3-) Üretimde kullanacak bitkinin toprağa uzun süreli etkisini bilmeden, araştırmadan bir kampta ayak üstü yapılan bilgilendirme ile böyle büyük kararların alınması, tarım politikalarımızın ne kadar sağlıklı kararlaştırıldığının güzel bir örneği değil mi?

4-) Türkiye daha kendi boğazından geçen yağ açığını kapatamazken, öncelik sırasının nicelikten niteliğe doğru olması gerekmez mi?

Aspir ekip para kazanan çiftçiye hala rastlayamadım.
Aspir topraktaki tüm nemi çekebilen bir bitki. Şöyle diyelim yağış ve sulamanın olmadığı bir toprakta belli oranda nem kalır. Bu nem bitkiler tarafından çok faydalı miktarlarda değildir. Aspir bu nemi bile çekebilir yani toprağı ancak güneş harici bir kaynakla ısıttığınızda kaybolacak nemden bahsediyoruz. Bu sebeple tam düşman başına diyebileceğimiz stratejik bir bitki.

Yanlışım varsa lütfen düzeltin. Fransa ' da nişasta bazlı şekerin üretimi bir kotaya bağlı oran ise şeker pancarından üretilen şekerin %0.1 ' ini geçemez .Türkiye ' deki bu oran sıkı durun 100 kat fazla yani % 10 Fransa şeker pancarından üretilen şekeri 600 euroya mal ediyor yani bizimle aynı maliyet. Ama bunu ihraç edene 400 euro prim desteği var bu sebeple Türkiye ' de piyasadaki her 3 kg şekerin 1kg ' ı kaçak olarak sınırlarımızdan içeri giriyor.

Bir mesaja siyasi denmiş. Siyasete girer deyip gelen her 'bilgiyi' sorgulamamak ayrı bir hata diye düşünüyorum. Bu arada yine siyasi demezseniz kanola dururken bize aspiri reva görülmesi normal mi? Kendilerinin kabul ettiği, bizimde 5 yıl dinlediğini gazete manşetinden öğrendiğimiz ve hala 'en geniş kapsamlı ve tatmin edici bir izahat beklediğimiz' bu ülkenin bizi 'uçuracak projesi'ne balıklama atlamak çok afedersiniz, sizleri tenzih ederim ama 'sazanlık' olur diye düşünüyorum...

Başı beladan kurtulmayan güzel ülkem inşallah başka kirli bir oyuna gelmiyordur.