NORVEÇ KIRMIZISI (NORWEGIAN RED)

Ynt: NORVEÇ KIRMIZISI (NORWEGIAN RED)

Benim bildiğim ırkı ırkına olması gerek tohumlama desteği alabilmek için.
Senin veterinerin tohumu atar ama kanunen yasak olduğu için resmi işlemyapamaz, tohumlama belgesinin birini mal sahibine diğerini imzalı olarak belli bir sürede ilçe tarım müdürlüğüne teslim ediyor vetriner.
Benim veterinerim yasak olduğu için başka tohum kullanmaz< kullanırsa tohumlama belgesi iptali ve baya yekün para cezası varmış veterinerlere.
Yabancı tohum kullanırsan şöyle bir açık yol var tohum desteğini gözden çıkarıp almazsın .
Yabancı tohumdanda olsa buzağıya doğumundan sonra 20 gün içinde küpe takmak zorundasın .
Küpeleme için gelen küpeciye kendi boğam var kaçmış ve tohumlamış diyebilirsin .
Doğan buzağının pasaportuna yazdırabilirsen istediğin ırkı bir daha sıkıntı olmaz zannedersem

ismail_17 link=topic=78269.msg927741#msg927741 date=1413812856' Alıntı:
Benim bildiğim ırkı ırkına olması gerek tohumlama desteği alabilmek için.
Senin veterinerin tohumu atar ama kanunen yasak olduğu için resmi işlemyapamaz, tohumlama belgesinin birini mal sahibine diğerini imzalı olarak belli bir sürede ilçe tarım müdürlüğüne teslim ediyor vetriner.
Benim veterinerim yasak olduğu için başka tohum kullanmaz< kullanırsa tohumlama belgesi iptali ve baya yekün para cezası varmış veterinerlere.
Yabancı tohum kullanırsan şöyle bir açık yol var tohum desteğini gözden çıkarıp almazsın .
Yabancı tohumdanda olsa buzağıya doğumundan sonra 20 gün içinde küpe takmak zorundasın .
Küpeleme için gelen küpeciye kendi boğam var kaçmış ve tohumlamış diyebilirsin .
Doğan buzağının pasaportuna yazdırabilirsen istediğin ırkı bir daha sıkıntı olmaz zannedersem

Ben anlamadım şimdi, kanunen yasak mı yoksa sadece destek mi alınmıyor? Yani eğer sadece destek alınmıyorsa hayvandan zaten bunu göze alıp melezleme yaptığında, elde edeceğin süt artışı ya da yağ artışı ve hastalık giderleri azalacağı için destek geliri ile eşit olacaktır. Ama elit bir sürün olacak ve hastalıklarla da uğraşmamış olacaksın.

Yok eğer yasak ise, saçmalığın daniskası.

2014 YILI HAYVANCILIK DESTEKLEMELERİ ​ ​
Sütçü ve kombine ırklar ve melezleri ile etçi ırkların melezleri anaç sığır ​ 225 TL/baş
Etçi ırklar anaç sığır ​ 350 TL/baş
Anaç manda ​ 400 TL/baş
Sütçü ve kombine ırklar ve melezleri anaç sığır soy kütüğü ilave ​ 70 TL/baş
Suni tohumlamadan ve etçi ırklardan doğan buzağı ​ 75 TL/baş
Döl kontrolü projesi kapsamındaki suni tohumlamadan doğan buzağılara ilave ​ 35 TL/baş
Yerli ırk veya melezi sığırların, etçi ırk boğa spermasıyla suni tohumlamasından doğan buzağılara ilave ​ 75 TL/baş

Burada melezlemeler var ama yerliler ile melezleme mi kastediliyor?

Arkadaşalr acaba Yurtşından falan temin edemezmiyiz desteklemeyi boş verdim :D
Ama küpe olayı nasıl olacak tohumu yurt dışından siparış etsek diyorum gene bi veterinere mi beyan etmem gerekiyor yoksa kendim küpe talep ede bilirmiyim?

DANANIN BİRİ ATLAMIŞ DERİM YAU :8

• Beğen
Tepkiler: F1453

ne oldu bu norveç kırmızısı bi gelişme varmı .. hacimmet kardeşim sizin orda bu melezlemeyi yapanda yeni bir haber var mı .. yada bölgelerinde bu ırkın spermasını sorup soruşturan var mı ? özellikle destek konusunda araştırmada bulunan oldumu . satış yaptığım bi kaç işletmeye bu ırkı söyledim acıkcası bihaberler .. şimdi kesinlik kazandımı bilmiyorum burdaki çiftliklerde konuşulan sütçü ırklara etçi tohum attıranlara 500 lira destek verileceği konusunda .. söylentimi doğrumu bilmiyorum.ama norveç kırmızısı bende köpek ve kedi olmasına rağmen benim bile ilgimi çekti :)

Hermiyas link=topic=78269.msg925921#msg925921 date=1413278472' Alıntı:
Norveç Kırmızısı Hakkında Bilgi

NORVEÇ KIRMIZISI (NORWEGIAN RED)

Norveç Kırmızısı sığır ırkı genellikle kırmızı veya kırmızı alaca renktedir. İnekleri 500-600 kg boğaları 900 kg ağırlıktadır. Yılda ortalama 10.000 kg süt verirler. Genetik özellikleri itibariyle;

* Yüksek doğurganlık,
* Uzun sürü ve damızlık ömrü,
* Mastitise karşı dirençli ve düşük somatik hücre sayısı,
* Hastalıklara karşı dirençli,
* Sütünde yüksek yağ (%4.5) ve protein oranı,
* Yüksek gebe kalma oranı,
* Bulunduğu bölgeye çok rahat uyum sağlama yeteneği,
* Düzgün ve sorunsuz ayak-bacak özelliği,
* Mükemmel meme yapısı ve meme bağlantısı,
* Uysal mizaç ve kolay sağım özelliği,
* Çok düşük buzağı ölüm oranı (düşük mortalite),
* Yemden yüksek yararlanma özelliği,

Bütün bu özelliklerden dolayı düşük üretim maliyeti.

Yukarda belirtilen üstün genetik özellikleri nedeniyle Amerika, Kanada, İrlanda ve Avrupa ' da sığır ırklarının ıslahı amacıyla özellikle Holstein ırkı için çok tercih edilmektedir.

Holstein inekleri X Norveç Kırmızısı boğası ile yapılan melezlemede, doğan buzağının rengi yüzde yüz anne rengi yani siyah-alaca olmaktadır.

Simental inekleri X Norveç Kırmızısı boğası ile yapılan melezlemede doğan buzağının rengi kahverengi-beyaz olmaktadır.

Montofon inekleri X Norveç Kırmızısı boğası ile yapılan melezlemede ise anne renginden daha koyu bir renk görülmektedir.

Simental ve Montofonla yapılan melezlemede süt verimi artmakta, sütteki yağ ve protein oranı yükselmektedir.

NORVEÇ KIRMIZISI GENİŞ ISLAH AMACI İÇİN SEÇİLEN MÜKEMMEL BİR IRKTIR.

Norveç kırmızısıyla kırmızı hostayn aynımı acaba birde bisitede isveç kırmızısı yazıyordu o farklı sanırım veteriner.cc diye bir site

gavalster link=topic=78269.msg956754#msg956754 date=1421095148' Alıntı:
kırmızı hostein le norvec kırmızısı aynımı
mesut kartepe link=topic=78269.msg957512#msg957512 date=1421242746' Alıntı:
Hermiyas link=topic=78269.msg925921#msg925921 date=1413278472' Alıntı:
Norveç kırmızısıyla kırmızı hostayn aynımı acaba birde bisitede isveç kırmızısı yazıyordu o farklı sanırım veteriner.cc diye bir site

Hermiyas link=topic=69847.msg796329#msg796329 date=1384792654' Alıntı:
Angler Sığırı Yetiştiriciliği ve Özellikleri (Kasım 2013)

Angler sığır ırkı kırmızı rengiyle tanınmış, çoğunlukla İskandinav ve Baltık ülkelerinde yaygın bir ırktır. Avrupa ' nın önemli sütçü ırklarından biridir. Ancak; erkek buzağıları süt danası için kullanıldığından, bazı ülkelerde çift amaçlı ırk veya kombine ırk olarak da değerlendirilir.

Angler süt yağının yüksekliğiyle tanınır. Avrupa ' da birbirine benzer özellikler taşıyan Alman Kırmızısı, Estonya Kırmızısı, Danimarka Kırmızısı, İsviçre Kırmızısı, Norveç Kırmızısı, Litvanya Kırmızısı gibi ırklarla birlikte anılır. Zaten bu ırkların teker teker genetik havuzları küçük olduğundan, birbirlerinin genetiklerinden de yararlanırlar. Hatta, bu genetik yardımlaşma bazen Kırmızı Holstein, Montbeliard ve Jersey ırklarına kadar ulaşabilir.

Britanya ' da sığır ırkları kodlamasında Angler ırkı AR, melezleri Kırmızılar ise ARX olarak kodlanmıştır.

Angler ırkı inekler orta yapılı, yapılarına oranla ise çok süt verimli hayvanlardır. Irk ortalaması Almanya ' da 8.486 kg, %4,77 yağlı süt bildirilmektedir. Proteini ise ortalama %3,64 dür. Buzağıları kolay doğarlar ve dayanıklı olurlar. Irk olarak meme yapısı sağlam, somatik hücre skorları düşüktür. Almanya ' da 1879 yılından beri kayıtları tutulmakta olan bir ırktır. Angler ırkı yemi süte çevirme konusunda en ekonomik ırklardan biridir.

Angler ırkı ithalat yoluyla Avrupa dışındaki ülkelere, örneğin, ABD, Japonya, Yeni Zelanda, Kazakistan, Suudi Arabistan, Kanada, Şili, Cezayir gibi ülkelere gitmiştir.

Angler ' i Almanya ' da 'tereyağı ineği' olarak isimlendirmişlerdir. Peynir yapımına yönelik kappa-casein geni sayesinde iyi kalitede peynirler elde edilir. Diğer yandan, erkek danaların beslenmesiyle elde edilen etler yumuşaktır.

Bu ırkın buzağıları ortalama 32 kg doğarlar. Ergin inekler ortalama 500 kg olup, 780 kg ' a kadar çıkabilirler. Boğaları 800-900 kg ' a kadar ulaşabilirler. Boğalar ineklere göre daha koyu renkli olurlar.

Angler ırkı sağlam yapılı, dirençli, cüssesine göre çok verimli, bol yağlı sütü olan, kırmızı rengiyle ünlü bir ırktır.

http://www.trakkulup.net/buyukbas-hayvancilik/angler-sigiri-yetistiriciligi-ve-ozellikleri-%28kasim-2013%29/msg796329/

Osman Musaogullari link=topic=78269.msg959959#msg959959 date=1421690829' Alıntı:
Norvec kirmizisi tohumlarini Geno diye bir nirvecli sirket pazarliyor..Bildigim kadari ile tohumda erkek disi ayrimi var..Yani istediginizi secebiliyorsunuz..Varmi boyle bir uygulama diger irklarda?

Ewet Geno...

Jersey ırkında war...Tohumlar biraz pahalı we sadece ilk gebelikte düwelerde tawsiye ediliyor, ineklerde değil...

Çogu kişi destegin peşinde destek almasanız batacakmısınız Bu anlatılanlara bakınca Holsteinlere göre süt icerigi olarak degerli yagı proteini vs vs hastalıklar karsı daha direncli daha az tedavi masrafı melez oldugundan erkeklerin besi performansı iyi döl verimide yüksek bukadar artısı oluyorsa destekde alma zaten bukadar parametrenin içinde o para sana gelir benim bildigim kadarı ile melezlere destek yok.

yukardaki videolarda anladıgım kadarıyla 3lümelezleme kullanılmış yani holstain ineini
önce norveç kırmızısıyla doğan buzaıyıda s jerseyle çiftleştirmişler burda önemliolan tür azmanlaştırma ve kullanılan boaların çok kaliteli olması gerekiyor ..nide bölgesinde norveç kırmızısı ve ya redholstein spermasıbulamadım holsrtein brownswiss ve smental revaçda ayrıca flekvieh anuz limuzin belgian blue spermalarıveterinerimizde mevcut.. ama genelde orta tip spermalar üstün kalite bir boğa spermasınıkolaykolay bulamıyorum zira çiftçilerin hali malum pahalıspermaya güçleriyetmiyor ....
burda önemliolan norvaçkırmızısı değilönemliolan sütçüırkların melezlenerek türazmanlııoluşturmak bulamıyorsanız onun yerine başka bir sütçükombine ırk kullanabilirsiniz...

valla benim haklımda olan melezleme şekli holstein xfleckvieh= f1
f1(holsteinx fleckvieh) xbrownswiss
f2([hols xfleckvieh]x brownswis)
f2 x monhtbeliarde yada red holstein
bu şekide türazmanlaştırma oluşturarak gitmek ilk meleklemede verimin yüzde30 yükseldiindenbhasediyorlar ve sonrakiyapılanmelezlemelerdede verimin yükseldiğini snlstıyorlar en az yükselse bile yüzde9verim artırımı oldugu söleniyor yurt dısında etçiüreim buşekilde yapılıyormuş
sabır ve zahmet isteyen bir iş sonucda tohumlanan bir inein döl tuttugunuvarsayarsak o inekden doğacak buzağıdan erim almamız en az 3yılımızı alıyor...oyuzden üretimde dikkkatetmek lazım..

Bizim burda kırmızı holstein çiftliği kuruldu. Sahibi arkadaşımız. Orjinal erkek buzağılarını alabiliyoruz. İsteyen arkadaşlar olursa özelden ulaşabilirler. Dişi buzağı için ise şu an için vermiyorlar. İlerde kaliteli bir tohumluğum olsun diyenler özelden ulaşsın. Düvelerin ilk buzağı. Yararımız olursa ne mutlu!!! Ben kendime 4 adet aldım. Düveler çok iri maşallah! Ortalama ağırlığı 500 kilo gelir. Çok ayaklı hayvanlar. Irk ıslahı için düşünenler için süper seçim. Adamın yalancısıyım. İlk laktasyonda 30-35 kilo süt veriyormuş. Ben düveleri gördüm hayran kaldım.

• Beğen
Tepkiler: Adil_d