NORVEÇ KIRMIZISI (NORWEGIAN RED)

Ynt: NORVEÇ KIRMIZISI (NORWEGIAN RED)

Gecen Yil Isvicrede Tarim fuarina gitmistim
Bu kirmizi holsteine hayran kalmistim
Cok uzun boylu ve salli bir gövdesi vardi

Resimler ve ekler

• image.jpg
    image.jpg
    2 MB · Görüntüleme: 733
  • image.jpg
    image.jpg
    2 MB · Görüntüleme: 490
  • image.jpg
    image.jpg
    905.7 KB · Görüntüleme: 1,499
  • image.jpg
    image.jpg
    2 MB · Görüntüleme: 470
  • image.jpg
    image.jpg
    905.7 KB · Görüntüleme: 445
  • Beğen
Tepkiler: hasdevrekli

DeHLiZ Norveç kırmızısı güzel ama bana kalırsa ülkemizde ki sorun hayvancılık yapanların branşlaşmaması. Yani çiftçimiz diyor ki; 'Ben hem süt alayım hemde senede bir elime toplu para geçsin.' Bu böyle olunca da ne olacağı belli olmuyor açıkçası. Herkesin kafası karışıyor. Kendi tercihim branşlaşma yönünde. Süt yapacaksan bana göre hayvanlarını iki gruba ayırıp;
1. grup: Holstein>norveç kırmızısı>jersey
2. grup: Holstein>Fleckcieh(sütçü simental)>brown swiss(montofon)

Çıkan F2 melezlerinin gelişimi güzel olan iki ayrı boğasınıda 1 ve 2. grup F2 melezleri ile çapraz eşleştireceksin. Al sana 4 sene sonunda cillop gibi anaç kadro. Karışık salata gibi herşeyden biraz var olacak.
Nasıl fikir abi? :D

doganbey1 link=topic=78269.msg1024473#msg1024473 date=1443718990' Alıntı:
DeHLiZ Norveç kırmızısı güzel ama bana kalırsa ülkemizde ki sorun hayvancılık yapanların branşlaşmaması. Yani çiftçimiz diyor ki; 'Ben hem süt alayım hemde senede bir elime toplu para geçsin.' Bu böyle olunca da ne olacağı belli olmuyor açıkçası. Herkesin kafası karışıyor. Kendi tercihim branşlaşma yönünde. Süt yapacaksan bana göre hayvanlarını iki gruba ayırıp;

Çıkan F2 melezlerinin gelişimi güzel olan iki ayrı boğasınıda 1 ve 2. grup F2 melezleri ile çapraz eşleştireceksin. Al sana 4 sene sonunda cillop gibi anaç kadro. Karışık salata gibi herşeyden biraz var olacak.

Sen branşlaşma dedin ya, bu çiftliklerini satan bahsettiğim Balıkesir ' deki tanıdık, 1 haftalık erkek buzağıları direkt elinden çıkarıyordu, sadece süte yoğunlaşmıştı. Kastın bu herhalde? Eğer bu şekildeyse, hiç düşünmeden, HolsteinxNRFxJersey yapacaksın. Ama işte bizde çiftçinin durumu malum, geçim zar zor oluyor...

DeHLiZ link=topic=78269.msg1024624#msg1024624 date=1443788900' Alıntı:
Sen branşlaşma dedin ya, bu çiftliklerini satan bahsettiğim Balıkesir ' deki tanıdık, 1 haftalık erkek buzağıları direkt elinden çıkarıyordu, sadece süte yoğunlaşmıştı. Kastın bu herhalde? Eğer bu şekildeyse, hiç düşünmeden, HolsteinxNRFxJersey yapacaksın. Ama işte bizde çiftçinin durumu malum, geçim zar zor oluyor...
Evet abi aynen öyle. Ama dediğin gibi geçim zar zor. Ancak büyük sayıdaki çiftlikler için olabilir.

ALINTIDIR ARKADAŞLAR;

İSVEÇ KIRMIZISI (SWEDİSH RED - SRB) SIĞIRI

Anavatanı İsveç ' tir. Yerli ırkların Ayrshire ve Shorthorn ile melezlemesi sonucu oluşturulmuştur. Viking Kırmızısı grubunda yer alır. 1920 li yıllarda kayıt altına alınmış ve popüleritesi artmıştır.
Sütçü bir ırktır. Besi durumu da sütçü ırklara göre oldukça iyidir. Mükemmel doğurganlık ve muazzam doğum kolaylığına sahiptir. Holstein a rakip tek sütçü kırmızı inektir. Günümüzde dünyada birçok ülkede saf yada melezleme amaçlı yetiştirilmektedir.

Görünüm Özellikleri:
• Renk kızıldır. Genellikle karın altında yada arka bacak kısımlarında beyazlıklar görülür.
• Boynuzsuzdur.
• Annelik içgüdüsü iyidir.
• Süt ırklarında en kolay doğum yapabilen ırktır.
• Uzun ömürlüdür.
• Soğuklara dayanıklıdır.
• Mastitis e karşı dirençlidir.

İsveç kırmızısı ile önerilen çaprazlamalar:
Montbeliarde x İsveç Kırmızısı x Holstein veya İsveç Kırmızısı x Montbeliarde x Holstein
Brown Swiss (Montafon), Jersey, Norveç Kırmızısı, Ayshire, Normande ve Shorthorn la yapılan melezlemelerde bazı F1 lerde hayal kırıklığı yaşanmıştır.

Minnesota üniversitesi Holstein ile İsveç kırmızısı melezi (F1) karşılaştırmalı araştırması 2005
Karşılaştırılanlar Holstein Holstein X İsveç Kırmızısı (F1)
Denenen İnek sayısı 380 328
Süt (kg) 9.757 9.281
Yağ (kg) 346.2 340
Protein (kg) 305.3 297.3
SCC 2.4 2.2
Güç doğum oranı (%) 9.3 4.7
Ölü Doğum oranı (%) 11.8 4.9
Buzağının hayatta kalma oranı (305 günde %) 86 93
Gebeliğin oluşmadığı günler 150 129

Verim Özellikleri:
• Canlı ağırlık (ort.): Dişi: 550 kg
• Cidago Yüksekliği (ort.): Dişi:140 cm
• Süt verimi(ort.): 8.730 kg/Laktasyon
• Süt yağ oranı: %4.3
• Protein oranı: %3.5
• SCC (Somatic Cell Score): 81.000
• Sütü peynir yapımına çok idealdir.
• Güç doğum oranı: %3.46
• Buzağılama aralığı: 13.1 ay
• İlkine buzağılama yaşı (ort.): 29.4 ay
• Gebelik başına kullanılan payet miktarı: 1.75
• Gebelik için yapılan tedavi oranı: %7.2
• Ölü doğum oranı: %4.45

doganbey1 link=topic=78269.msg1024473#msg1024473 date=1443718990' Alıntı:

Olabilir bence mantıklı. Jerseyin sütü çok yağlıdır çok lezzetlidir alacalar gibi değil. dediğin melezlemeden iyi sonuç çıkar ama.

poyraz2030 link=topic=78269.msg1034504#msg1034504 date=1447428766' Alıntı:
Olabilir bence mantıklı. Jerseyin sütü çok yağlıdır çok lezzetlidir alacalar gibi değil. dediğin melezlemeden iyi sonuç çıkar ama.
bildiğim kadarıyla jerseylerin sütü kaliteli oluyor lakin çok yuksek süt verimlei yok .burda veteriner hakan hocaya sordum en iyisi 15kgmıgeçmez dedi .ekekdanaları et tutmayan bir ırk ..nasılola ülkemişzde her türlü yağ oranınasahipolan süt aynıparaya alınıyor..bunun içinde bence jerseye gerek yok. sonucda bizler erkekdanayı besiye alıcaz ..bence jersey yerine simenthal ve brownswiss daha güzel olacaktır..

poyraz51 link=topic=78269.msg1036589#msg1036589 date=1447940361' Alıntı:
bildiğim kadarıyla jerseylerin sütü kaliteli oluyor lakin çok yuksek süt verimlei yok .burda veteriner hakan hocaya sordum en iyisi 15kgmıgeçmez dedi .ekekdanaları et tutmayan bir ırk ..nasılola ülkemişzde her türlü yağ oranınasahipolan süt aynıparaya alınıyor..bunun içinde bence jerseye gerek yok. sonucda bizler erkekdanayı besiye alıcaz ..bence jersey yerine simenthal ve brownswiss daha güzel olacaktır..

Haklısında ben kendimden örnek verirsem sütü tanıdık müşterilere kilosunu 2,5 tl den satıyorum. Yağlı olmasa şikayet geliyor. Holstein olsa hiç satamam sumu sütmü belli değil. günde 10kg ancak sağım yapılır bizde. Yem de tedirmem teryağını beyaz yapıyor.

hımm çok güzel bişiy yaptıgın güzel kardeşim montofonun sütüde yağlı oluyor kardeşim bende şu an birtane var motofon onuda kuruya çıkardık yakında doğuracak ilk doğumunda montofon dişi doğurdu allah nasip ederse busefer f1 melez simenthal doğuracak bkalım montofondan çıkan simenthal yavru nasıl olcak inşaallah dişi olur..erkek olursa aqslında daha çok seviniyorum ;D

poyraz2030 link=topic=78269.msg992047#msg992047 date=1428665517' Alıntı:
Yasal olmasa bulunmazdı. Bizim Taflan veterinerde var bana yeni söyledi. Bilseydim geçen sene hepsine norveç kırmızısı yaptırırdım montofon yerine..
Slm yeni uyeyim kusurm olursa simdiden af ola ben yasak diye bikiyorum samsun merkezde sordum sorudurdum turkiyede yasak dedi vet.ler

Simantel link=topic=78269.msg1037366#msg1037366 date=1448140355' Alıntı:
Slm yeni uyeyim kusurm olursa simdiden af ola ben yasak diye bikiyorum samsun merkezde sordum sorudurdum turkiyede yasak dedi vet.ler

ne yasağı ? Ben bu sene 4 ineğe yaptırttım. Sadece biri tuttu oda 4- 5 aylık hamile inşallah güzel doğum olur. Ötekiler tutmadı hatta 2 şer defa kızgınlığa geldi ilk defa bu sene hayvanlar döl tutumuyor nedense...

Saglikli dogum olur ve hayrini gorursunuz insallah ama uzun suredir arasdirdim yasakdan baska birsey duyamadim kardes bende yurt disi baglantili getirtmeyi calisyorum oda uzun hikaye gibi gorunuyor samsunlusun rica etsem vetr. Ozelden atarmisiniz

Benim genis kapsamli kucuk bir agirda 4 disi hayvanim var yavas ilerlemek dusuncesindeyim hayvanlari cok seviyorum olunca isdedigim gibi en iyisi olmasi dusunvesindeyim burdan baya bilgiler edindim herkeze tek tek tskler suan 4 inegij biri saf simantel diyerleri yerli simtali yeni aldim günaydin diye buga spermasi kullanmis satan kisibir inegimde jerse spermasi var diyerleri yerli bogadan dogal yolla hamiller isvec kirmisi ve simrntal dusunuyorum 2016 yili icin yardimlariniza ihtyacim var

Simantel link=topic=78269.msg1037381#msg1037381 date=1448143058' Alıntı:
Benim genis kapsamli kucuk bir agirda 4 disi hayvanim var yavas ilerlemek dusuncesindeyim hayvanlari cok seviyorum olunca isdedigim gibi en iyisi olmasi dusunvesindeyim burdan baya bilgiler edindim herkeze tek tek tskler suan 4 inegij biri saf simantel diyerleri yerli simtali yeni aldim günaydin diye buga spermasi kullanmis satan kisibir inegimde jerse spermasi var diyerleri yerli bogadan dogal yolla hamiller isvec kirmisi ve simrntal dusunuyorum 2016 yili icin yardimlariniza ihtyacim var
kardeşim veterinerinde simenthal yada brownswis hangi boğalar var burdan paylaşırsan barış hocamdaha detaylıanlatacakdır sana onların içinden seçersin yada civarındakiveterinerlerin elindeki boğaları sor firma isimleriyle buraya yaz

Arkadaşlar bu konuda tecrübeli değilim ancak devlet melez ırklara teşvik bile veriyor, yasak olması bana mantıklı gelmedi. Bu yasak muhabbeti başk bir konu içinde de tartılşılmıştı. Şuan hangi konuda olduğunu hatırlayamıyorum.
Konuları okursanız kesin bulursunuz.
Saygılarımla.