Toros 20.32 gübre

17.03.2009
3,920
1,882
ankara

S.a arkadaslar bu yil icerisinde bereket tv de de gordugum uzere bi muhendisin deneme tarlalarinda 20.32 gubreyi kullanip verimi arttirigini gördum daha sonra potasyum un bitki uzerine etkilerini arastirdim cok farkli etkileri var ve bende toros 20.32 gubreyi 1.5liraya aldim bakalim ne olacak tarlalarin yarisini DAP la ektim digerlerini 20.32 yle ektim bildisi olan yardim etsin daha once kullanan varmi

S.a arkadaslar bu yil icerisinde bereket tv de de gordugum uzere bi muhendisin deneme tarlalarinda 20.32 gubreyi kullanip verimi arttirigini gördum ve bende toros 20.32 gubreyi 1.5liraya aldim bakalim ne olacak tarlalarin yarisini DAP la ektim digerlerini 20.32 yle ektim bildisi olan yardim etsin daha once kullanan varmi

Ynt: Toros 20.32 gübre

Bahsettiğin program sanırım buğdayın hikayesi. Tunç Karagöz isimli bir mühendis hazırlamış.
Buğdayın Hikayesi ► 1. Bölüm
Benimde çok ilgimi çekti program, fakat miktarlar biraz abartı geldi bana. Sulak olmayan yerlerden 500 kg buğday alabiliyoruz diyor. Çok güzel verimler bunlar.
20-32 de 20-20 ye göre azot aynı olmakla birlikte fosforu arttırmışlar. Yani bir nevi DAP. 20-32 de ayrıca %1 çinko var. Çinko güzel fakat bazen gübrede topaklaşma yapabiliyor. Sıvı çinko vermen daha iyi olabilir.
20-20 gübre 51 TL
DAP 78 TL
20-32 ise senin fiyatla 75 TL.
Dapta azot 18 , fosfor 46
Bana biraz pahalı gibi geldi çinko olduğu için olabilir.
Eğer deneyip sonuçlarını burada paylaşırsan çok memnun oluruz bize de fikir vermiş olursun.

fatihcastle link=topic=78380.msg927174#msg927174 date=1413649167' Alıntı:
S.a arkadaslar bu yil icerisinde bereket tv de de gordugum uzere bi muhendisin deneme tarlalarinda 20.32 gubreyi kullanip verimi arttirigini gördum daha sonra potasyum un bitki uzerine etkilerini arastirdim cok farkli etkileri var ve bende toros 20.32 gubreyi 1.5liraya aldim bakalim ne olacak tarlalarin yarisini DAP la ektim digerlerini 20.32 yle ektim bildisi olan yardim etsin daha once kullanan varmi
Evet sevgili Fatih aynı konuyu bende araştırıyorum .Ama biz bu yıl tarlaları ektiğimiz için kullanma şansımız kalmadı.Bu yıl araştırmalarım ve izlediğim çoğu proğramlarda dap yerine kükürtü ve çinkolu kompoze gübreleri tavsiye ediyorlar. ok-*-s ok-*-s

ben kendi tarlamdan aldığım toprak ile değişik gübreleri ekeceğim tohumlarla denedim ve şu an ki izlenimlerime göre ekimle birlikte azotun fazla yüksek olmaması gerektiğini gördüm,buğday ekiminde asıl ekiminde fosfor,kükürt,potasyum,çinko oranları önemli üst gübrelemede asıl önemli olan azot buna göre denediğim gübrelerden süper ekin gübresini tercih ettim.

gölge84 link=topic=78380.msg927440#msg927440 date=1413712589' Alıntı:
ben kendi tarlamdan aldığım toprak ile değişik gübreleri ekeceğim tohumlarla denedim ve şu an ki izlenimlerime göre ekimle birlikte azotun fazla yüksek olmaması gerektiğini gördüm,buğday ekiminde asıl ekiminde fosfor,kükürt,potasyum,çinko oranları önemli üst gübrelemede asıl önemli olan azot buna göre denediğim gübrelerden süper ekin gübresini tercih ettim.
Gubre toprak yapisina gore degisir tabi ben süper ekini begenmedim

Yeni ürün olduğu için pek yaygın değil 20-32. Ben dap la ve 20-20 ile ekim yaptım. Dap ' ın farkedilecek düzeyde bir etkisi ile karşılaşmadım ancak bu gözlemlerin sonucunu da kestirebilmek zor oluyor. Mısır gibi sıra sıra ekilse biçerken ayırabiliyorsun ayrı tarlada. farklı tarlada kullansan toprak yapısı değişebiliyor. Sonuç olarak masrafları kısmak için 20-20 ile ekim yapıyorum. Toz çinko uyguladım gübreye karıştırmak çok zahmetli oluyor, o duruma da ilaca kattığım sıvı çinko ile çözüm buldum.

geçen yıl 20 20 çinkolu kullandım 18 19 kg verimler gayet iyidi her yıl dap kullanıyordum bu yıl 20 32 kullandım 15 16 kg kükürt azot ve fosfor alımı kolaylaştırıyor buğday gübreden tam randımanlı faydalanıyor çinko verim ve kaliteyi artırıyor gübreleme de azot ve fosfor kadar kükürt ve çinko da önemli diğer besin elemetleri tabiki magnezyum demir bakır bu gibi elementlerin defaydası var yüzde 0,05 azda olsa kullanmak gerek

ydincbayram link=topic=78380.msg927721#msg927721 date=1413804719' Alıntı:
Yeni ürün olduğu için pek yaygın değil 20-32. Ben dap la ve 20-20 ile ekim yaptım. Dap ' ın farkedilecek düzeyde bir etkisi ile karşılaşmadım ancak bu gözlemlerin sonucunu da kestirebilmek zor oluyor. Mısır gibi sıra sıra ekilse biçerken ayırabiliyorsun ayrı tarlada. farklı tarlada kullansan toprak yapısı değişebiliyor. Sonuç olarak masrafları kısmak için 20-20 ile ekim yapıyorum. Toz çinko uyguladım gübreye karıştırmak çok zahmetli oluyor, o duruma da ilaca kattığım sıvı çinko ile çözüm buldum.

çinkoyu toprağa nasıl atıyorsun veya neyle atıyorsun bu yıl bende çinko sülfat atmam gerekiyor. biraz bilgi verir misin.

ydincbayram link=topic=78380.msg927721#msg927721 date=1413804719' Alıntı:
Çinkoyu bahar ayinda ilacla atimakmi faydali yoksa 20.32 yi ekimle kullanmak yeterli mi sahsima ekimde kullandigim 20.32 ye ek olarak baharda cinkolu sulu gubre atmayi dusunuyorum

FEHİM link=topic=78380.msg927778#msg927778 date=1413820198' Alıntı:
çinkoyu toprağa nasıl atıyorsun veya neyle atıyorsun bu yıl bende çinko sülfat atmam gerekiyor. biraz bilgi verir misin.
Fehim abi toz çinkoyu 25 kg lık çuvallarda aldım bu 25 kg çinkoyu 5 torba gübre ile gübreyi mibzerin gözüne döktükten sonra serptim, tam randımanlı karışmadı belki ama etkisinin olduğuna inanıyorum. Daha sonraki yılda dr tarsanın sıvı çinkosunu 1lt i 10 dönüme gelecek şekilde kullandım. Onunda faydası olduğuna inanıyorum. Yabancı ot ilacı atarkende karıştırıp kullanabiliyor olman büyük kolaylık sağlıyor.

fatihcastle link=topic=78380.msg927787#msg927787 date=1413821225' Alıntı:
Çinkoyu bahar ayinda ilacla atimakmi faydali yoksa 20.32 yi ekimle kullanmak yeterli mi sahsima ekimde kullandigim 20.32 ye ek olarak baharda cinkolu sulu gubre atmayi dusunuyorum
20-32 de çinko olduğu için buna ek olarak sıvı çinko uygulaman daha faydalı olabilir bence.

fatihcastle link=topic=78380.msg927912#msg927912 date=1413835149' Alıntı:
Valla deneyecegiz cinko bakimindan fakir bizim buralar da cunkolu gubrelerde marka olarak tarsan demissin abi memnunmusun
tarsan değilde Dr Tarsa isimli firmanın ürettiği sıvı çinkolar var 1 lt lik pet ambalajda, yaklaşık 10 dönüm yer atıyor. Bundan memnunum, fiyat olarakta makul 25 TL civarında idi.
ayrıca ondan önceki yıl 25 kg lık çuvallarda toz çinko kullandım ancak bunda biraz sıkıntı oldu gübre tozuyla birleşip mibzerin eleklerine yapıştı sık sık temizlemek zorunda kaldım.

videodaki konyalı amca gübre tohumun altına düşüyo demiş ama o mibzer beraber atar noo-*-s
çok güzel konu yararlı bilgiler çıkacak :)

ydincbayram link=topic=78380.msg927916#msg927916 date=1413835912' Alıntı:
tarsan değilde Dr Tarsa isimli firmanın ürettiği sıvı çinkolar var 1 lt lik pet ambalajda, yaklaşık 10 dönüm yer atıyor. Bundan memnunum, fiyat olarakta makul 25 TL civarında idi.
ayrıca ondan önceki yıl 25 kg lık çuvallarda toz çinko kullandım ancak bunda biraz sıkıntı oldu gübre tozuyla birleşip mibzerin eleklerine yapıştı sık sık temizlemek zorunda kaldım.
Yani ilaç tanki 50 donum yapiyorsa 5 tane atmak gerekiyor icine o da yeterli oluyor diyorsunuz tesekkurler