Traktörlerde Lastik Boyutu Değiştirme Hesaplaması

Konu ile ilgili çok konu açılmış. Neredeyse tamamı, .... boyutlu ön/arka lastiğimi .... boyuttaki lastik ile değiştirebilir miyim diye açılan konular.

Dün de aynı amaçla açılan bir konuda, değişiklikte kullanılacak lastiğin uyumlu olup olmayacağını nasıl bulacağımızı anlatan ayrıntılı bir hesaplama yazmıştım. Konuyu takip etmeyen, yahut bu bilgile ileride ihtiyaç duyabilecek üyelere faydalı olması açısından ayrı bir konu açmak daha uygun dedim.

Özet olarak balık tutmayı öğrenelim.

Ayrıca balığı tutmayı değil de yemeyi seven, hesapla kitapla işi olmayan, üstüne üsün lastik değişikliği düşünen arkadaşlar da, aklındaki ebatları bu konu altında verirse, gerekli hesaplamasını yaparak yardımcı olmamız kolaylaşır. Hem ufak bir arşiv oluşturur, hem de tekerrürden kurtulmuş oluruz.

2atu9aza.jpg

Hesaplama şeklimiz şu:

Iki lastiğin birbiri ile uyumlu olduğunu anlayabilmek için öncelikle lastik üzerindeki rakamların anlamlarını 'TAM' olarak bilmek gerekiyor.

Bildiniz üzere lastiklerin üzerinde boyutları belirtmek için 3 sayı içeren bi ibare vardır.

320 70 24 gibi. Bu rakamların anlamlarını tam bilirsek sorun çözülür ki cogu kisi bunu eksik biliyor.

1-) İlk rakam, yani 320, lastiğin taban genişliğinin mm cinsinden ifadesidir. Yani ornek lastiğimizin taban genişliği 32 cm. Bunu herkes bilir.

2-) Son rakam yani 24 ise jant çapını ifade eder ve rakam her zaman inç cinsinden verilir. Bunu da herkes bilir.

3-) Asıl önemli ve cogu kisi tarafindan bilinmeyen rakam ise ortadaki rakamdir. Lastiğin yanak genişliği. İste burda kayış kopuyor.

'Bu rakam ne milimetre, ne cm ne de inçtir. Bu rakam herhangi bir uzunluk birimi degil 'YUZDELİK' dilimdir.

Peki neyin yuzdeligi?

Cevap: lastik yanağının, lastik tabanına olan yuzdeligi!

Yanak genişliği hesaplamasını bilene çok basittir. Yapmamız gereken tek şey, değiştirmek istediğimiz lastiklerin yanak boylarını bulmak. Eğer bu yanak yüksekliği farkı 3 cm ' den küçük olursa, bu iki lastik sıkıntisiz degistirebilir yada birbirlerinin yerine kullanabiliriz.

Ornek verelim:

280 85 24 (taban 280mm, yanak tabanın %85 ' i kadar)
280 x 0.85 = 238 mm yani 23.8 cm. Yanak genişliği bu.

Diğer lastik:

320 70 24 (taban 320mm, yanak tabanın %70 ' i kadar)

320 x 0.70 = 224mm yani 22.4 cm. İkinci yanak genişliğimiz de bu.

Aradaki farka bakalım:

23.8 - 22.4 = 1.4 bu bir yanaktaki fark. Hem alt hem de üstte 2 yanak oldugu için 1.4 x 2 = 2.8 cm.

Fark 3 cm ' den küçük oldugu için bu iki lastiği rahatlıkla birbirinin yerine kullanabiliriz.

Ha neden 3 cm fark derseniz, sanzimanlarin tolere edebildigi fark icin ideal rakam bu. Aksi halde traktörde kasilmalar olabilir.

En basitinden traktörün üzerinde gelen orjinal fabrika lastiklerini duşunun. Onlar bile zaman icinde aşınarak dişlerini bitiriyor ve 5 cm ' lik disler bittiginde arka lastik ile on lastik arasinda tam 10 cm ' lik cap farklari olusabiliyor. İlginç yani sanzimanin hala sıkıntisiz çalışabilmesi.

Özetle:

320, 70, 24 rakamları sırası ile:

Taban genişliği (mm cinsimden), yanağın tabana olan yüzdesi (% cinsinden), jant çapı (inç ' cinsinden)

Not 1: 1 inç: 2.54 cm 25.4mm
Not 2: jant değişikliği yapılmadığı sürece son rakamı hesaplamaya katmaya gerek yoktur.
Not 3: jant boyutunda da değişiklik yapacaksanız, hesaplamaya jant çapı olan son rakam da eklenir. Onun hesaba biraz daha farklı. Konu ilgi görürse onu da yazarız.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Traktörlerde Lastik Boyutları ve Farklı Boyutlardaki Lastik Değişikliklerinde...

yılmaz kardeşim ellerine ve bilgine sağlık . kimseye söyleyecek bir şey bırakmamışsın .tüm bilgiler doğru . teşekkürler . trakklup seninle gurur duyuyor .

Traktörlerde Lastik Boyutları ve Farklı Boyutlardaki Lastik Değişikliklerinde...

Erol Abi, Berat, lordsaar ve teşekkürlerini esirgemeyen 'sessiz çoğunluğa' teşekkürler :)

Konuya pek ilgi olmasa da yüzsüzlüğüm tuttu, devam edicem.

Teker boyutlarını değiştirirken karışımıza çıkan bir diğer sorun da zirai alet ve iş makinalarındaki boyut ibarelerinin eski usul inç formatında verilmesidir. Yeni yeni mertik sistem kullanılmaya başlansa da hala birçok firma boyutları inç (') olarak vermeye devam ediyor. Öyleyse:

İnç olarak tanımlanmış tekerlek boyutlarının anlamları nelerdir? Ayrıca mertik sisteme nasıl çevrilirler?

Inç olarak verilen boyut ibarelerinin okunuşu biraz daha farklıdır. Burda yine 3 adet sayı verilir fakat inç büyük bir birim olduğundan gerekli olduğu noktalarda kesir ve ondalık kısımlar bulunur. Yani 12.4 sayısındaki dört sadece ondalık olarak kesir ifade eder. Ayrı bir birim değildir.

Ayrıca her zaman arıza çıkartan orta rakam yine kendini gösterir ve bu sefer yanak boyunu yüzdelik olarak değil, inç cinsinden uzunluk olarak ifade etmeye başlar.

Örnek olarak çoğu traktörde kullanılan ön teker boyutu olan 12.4/11 24 ebadını baz alalım.

12.4 : tabanın inç cinsinden genişliği. 12.4 x 2.54 = 315mm (31.5 cm) taban genişliğimiz var. (Çoğu üretici bunu 320 ' ye yuvarlar)

11 : yanağin inç cinsinden yüksekliği (artık yüzdelik dilim değil). 11 x 2.54 = 279.4mm (27.94 cm) yanak yüksekliğimiz var (çoğu üretici bunu 280 ' e yuvarlar)

24 : bu zaten hiç değişmeyen jant çapıdır.

Sonuç:

12.4/11 24 ebatları mertik olarak 315 280 24 yada 320 280 24 olarak adlandırabiliriz. O aradaki milimetre yuvarlamalarının sebebi, 1-2 mm ' lik genişlik ve yanak farklarının, traktör gibi ağır iş makinalarında hiç bir öneme sahip olmamalıdır. 7cm diş boyu olan bir traktör arka lastiği kabaklaşyığında, ilk günkü haline göre tam tamına 140mm çap kaybediyor ve hala ön arka şanzıman oranlarını tutturabiliyor. 1-2 hatta 5mm ' lik farklar bunun yanında hiçbirşey.

Önemli bir diğer nokta da eski tip bazı lastiklerde sadece 2 sayının bulunması. Bu durumlarda lastiğin yanak yüksekliği, taban genişliği ile aynıdır ve ayrıca bir belirtmeye gerek duyulmamıştır. Yine orta rakamın '00' olduğu durumlarda da bu geçerlidir.

Mesela 6.50/00 16 ebatlarındaki bir lastik aslında 6.50/6.50 16 ebatlarını ifade eder ki buradaki '00' rakamı aslında yanağın tabana oranının %100 olduğu için konmuştur.

Tüm rakamların tamamen inç cinsinden verildiği lastikler çoğunlukla İngiliz yada İngiliz kökenli firmalar olup gelenekleri kolay kolay bıraktıkları için bu gıcıklığı yaparlar.

Yukarıdaki yöntem ile istediğiniz inç birimli lastik boyunu metriğe çevirip mukayese edebiliriz.

Not: 6x13 gibi ifadeler ile belirtilen lastikler ise sadece taban genişliği ve tekerin toplam çapını ifade eder. Yanak genişliğini umursamaz. Sadece bazı ağır iş ve özel endüstri makinalarında kullanılır.

Gereksiz bilgi: lastik taban genişlikleri gerçekte her zaman 5 ile biter. 195, 245, 315 gibi. Sebebi sadece eski bir alışkanlık. Yeni yeni değişmeye başladı.

Ynt: Traktörlerde Lastik Boyutları ve Farklı Boyutlardaki Lastik Değişikliklerinde...

Teşekkürler gerçekten yararlı bilgiler. Tek çekerde pek değilde çift çekerde lastik ebatlarını değiştirmek oldukça zor bişey insanın kafası almıyor...

Ynt: Traktörlerde Lastik Boyutu Değiştirme Hesaplaması

Yılmaz bey konu için öncelikle teşekkür ederim,ön teker 260/70/20 arka teker 380/70/28 olan fabrikasyon tekerleri, önleri 320/85/20 arkaları ise 380/85/28 olarak değiştirdiğimizde bir sıkıntı olurmu? Şimdiden Teşekkürler.

• Beğen
Tepkiler: kubilay 85
aoboran link=topic=78485.msg962777#msg962777 date=1422270756' Alıntı:
Yılmaz bey konu için öncelikle teşekkür ederim,ön teker 260/70/20 arka teker 380/70/28 olan fabrikasyon tekerleri, önleri 320/85/20 arkaları ise 380/85/28 olarak değiştirdiğimizde bir sıkıntı olurmu? Şimdiden Teşekkürler.

Her iki lastiğin de değiştirilmesi, sabit orantılı büyütme ve küçültme ile yapılabilir, örneği vardır.

Verdiğin ebatlar uyumlu olur mu, hesaplayıp en kısa zamanda yazarım. Her iki lastiğin de değişmesi durumunda lastik çevreleri hesaplandıktan sonra, bunların birbirlerine olan oranları bulunur. Bu orantı üzerinden istenilen değişiklikler yapılır.

Lakin bu değişiklikte etken sadece lastik boyutları değil, traktörün çamurluk ve kaporta aksamı, tork ve vites seçenekleri, ön tekerleğin dönüş açısı, dönüş esnasında gövdeye temas edip etmemesi gibi bir çok dış etken de hesaba katılıyor.

Yani lastikler uyumlu olsa bile, çevre birimlerinden kaynaklanacak bir uyumsuzluk, değişimi imkansız kılabilir.

YIlmaz abi sanada çok soru soruyorum kusuruma bakma :( ama bunuda soracam bizim John deere nin lastiklerini değiştireceğiz tamamen değil ara çapasında ve pancar sökerken kullanacağız 4*4 olması sebebi ile ön ve arka uyumu olması gerekli biliyorum yuarıda onu anlattın ama benim soru biraz farklı jantta değişecek :)

Ön lastik ebadları : 250/85 R24
Arka lastik ebadları: 380/85 R28 sasdece arka lastikleri steyr 2073-2053-gibi traktörlerin arkalastikleri ile değiştirebilir miyiz jantta değişecek john deereye uygun delik açacaz steyr jantına, lastik ebadları 12.4/11 R36 olması lazım :)

ORION link=topic=78485.msg977490#msg977490 date=1425318090' Alıntı:
YIlmaz abi sanada çok soru soruyorum kusuruma bakma :( ama bunuda soracam bizim John deere nin lastiklerini değiştireceğiz tamamen değil ara çapasında ve pancar sökerken kullanacağız 4*4 olması sebebi ile ön ve arka uyumu olması gerekli biliyorum yuarıda onu anlattın ama benim soru biraz farklı jantta değişecek :)

Ön lastik ebadları : 250/85 R24
Arka lastik ebadları: 380/85 R28 sasdece arka lastikleri steyr 2073-2053-gibi traktörlerin arkalastikleri ile değiştirebilir miyiz jantta değişecek john deereye uygun delik açacaz steyr jantına, lastik ebadları 12.4/11 R36 olması lazım :)

Mustafa sor. Sıkıntı yok da sorduğun bi iki soruyu kaçırdım. Nerdeydi bulamıyorum :D

Bi de soruyu tam anlamadım. Şu formatı kullanırsan daha iyi.

1-) eldeki lastik ebatı.
2-) değiştirilmek istenilen lastik ebatı.

sebazios link=topic=78485.msg977539#msg977539 date=1425323735' Alıntı:
Mustafa sor. Sıkıntı yok da sorduğun bi iki soruyu kaçırdım. Nerdeydi bulamıyorum :D

1-) eldeki lastik ebatı.
Eldeki lastik ebatlari
Ön 250/85 R24
Arka 380/85 R28

Değiştirilmek istenen
Ön 250/85 R24
Arka 12.4/11 R36 yani sadece arka değişecek :)

sebazios link=topic=78485.msg977539#msg977539 date=1425323735' Alıntı:

1-) eldeki lastik ebatı.
Sorduğum diğer soruda şu :) bu o kadar önemli değil video görmüştüm öyle aklıma geldi sorayım bileyim aklımın bir kenarında bulunsun mantığı ile sormuştum

http://www.trakkulup.net/kucukbas-hayvancilik/(teknolojik)-populer-koyun-ciftligi-videolari-populer-sheep-farming-videos/msg977380/#msg977380

sebazios link=topic=78485.msg962862#msg962862 date=1422289851' Alıntı:
Her iki lastiğin de değiştirilmesi, sabit orantılı büyütme ve küçültme ile yapılabilir, örneği vardır.

Verdiğin ebatlar uyumlu olur mu, hesaplayıp en kısa zamanda yazarım. Her iki lastiğin de değişmesi durumunda lastik çevreleri hesaplandıktan sonra, bunların birbirlerine olan oranları bulunur. Bu orantı üzerinden istenilen değişiklikler yapılır.

Lakin bu değişiklikte etken sadece lastik boyutları değil, traktörün çamurluk ve kaporta aksamı, tork ve vites seçenekleri, ön tekerleğin dönüş açısı, dönüş esnasında gövdeye temas edip etmemesi gibi bir çok dış etken de hesaba katılıyor.

Yani lastikler uyumlu olsa bile, çevre birimlerinden kaynaklanacak bir uyumsuzluk, değişimi imkansız kılabilir.
Yılmaz bey arada benim soru kaynamış gibi gördüm ;) Arka teker de 380/85/28 yapılabiliyor,ön teker(20 jant) de ise 300 veya 320 taban boyu ile hangi yanak 70 mi 85 mi uygun olur.Saygılar.