Kanolada son durum 29.10.2014

Ynt: Kanolada son durum 29.10.2014

Gürkan kolay gelsin. Bereketli olsun. Çok iyiler.

Lakin Hunter ' la girmek için tehlikeli bi dönem olmuş.

Mehmet Tolga AKALIN link=topic=78666.msg997498#msg997498 date=1430212805' Alıntı:
Bereketli olsun . Yılın zor koşullarına rağmen işin altından kalkmışsın . Maşallah
tesekkurler, yogunluktan oturu cok takip edemiyorum actigim konulari. Bu kis gercekten cok cetindi. Babaeskide kisi atlatabilen 3,4 kisi kaldik. Digerleri bozmak zorunda kaldilar. Suan kanolalar koza dolumu tamamladi. Taneler sertlesmeye baslamis. Maalesef yagis alamadik, buna ragmen durum iyi. Eger yeterli birkac yagis gelseydi, yer yer 450 kg civari bekliyorduk. Suan tam kestiremiyoruz. Simdilik gozlemlerim, , mavrik sahane bir insektisit. Bazi yerlere hunter attim, fark goremedim. Hunter fiyat dezavantaji on plana cikiyor burada. Bor kullaniminin gerekliligini ve ekonomikliligini degerlendirmek lazim. Bazi yerlerde cicek sonrasi iptal olan koza olusumlarinin nedenini degerlendirmek lazim. Pioneer cesitlerinde saplarda catlamaya rastladim, yabanci forumlarda bor eksikligi ve kis soguklari sonrasi ani buyumeye baglamislar. Bir diger konu zayif yerlere bana onerdikleri nk caravel gercekten zayif kaldi. Ayni toprak yapisinda es hydromel ona acik ara fark atacak gibime geliyor. Bazi icara aldigim yerlerde karacim sorunu uzerine 2 sefer dar yaprakli mücadelesi yapmak zorunda kaldik. Boyle problemli yerlerde azotrax kullanimini degerlendirmek lazim. Yandal, koza sayisi ve kozadaki tane sayisi uzerine calismam var. Bunu da tamamlamak lazim. 2 parcada kanola tarlamin sadece sinir kenarlarinda kirmizi lahana böceği tespit ettim. Sebebini tam anlayamadim, 300 metre otedeki tarlalarda yok. Kimyasal mucedele gerektirecrk boyutta degil. Ben de kendi hallerine birakacagim

Bereketli olsun Gürkan yılın zor koşullarında çok iyi verim ... Önümüzdeki yıl 120 dekar ekeceğim ve senin bilgilerden istifade ekerek bir proglam hazırlayacağım inşallah... Hangi cinsti bu hasat ettiğin kanola

Bereketli olsun Gürkan rakam çok iyi. Nemin düşmesi ile ufak bi kayıp olabilir ama bu ortalamalarda hiç göze gelmez.

Allah hayırlısı ile yemeyi nasip etsin.

Mehmet Tolga link=topic=78666.msg1009130#msg1009130 date=1434658125' Alıntı:
Bereketli olsun Gürkan yılın zor koşullarında çok iyi verim ... Önümüzdeki yıl 120 dekar ekeceğim ve senin bilgilerden istifade ekerek bir proglam hazırlayacağım inşallah... Hangi cinsti bu hasat ettiğin kanola
Cok sagolun. Bu pioneer p64w29 cesidi. Erkenci bir cesit lakin son ilaclamaya opera max aldigimdan oturu uzun sure yesil kaldilar diye tahmin ediyorum. . Ayni cesidi eken diger arkadaslar gecen hafta hasat yaptilar. Standard tebuconazole attigim yerler olgunlasti rutubet 9 10 civarlarinda. Bu operamax attigim kepir yerler hala 13 civari. Dun gunduz bugday hasadi yaptik, gece yagmur geliyor diye kanola bicelim bicebildigimiz kadar dedik 10 dekar zor bictik. Birakip eve geldik. Yarin romorku bosaltacagim, 370 kg yapti gibime geldi. Diger ektigim cesitler excalibur, es hydromel ve caravel. Kanola bu sene para edecek gibi. Hayirlisi bakalım